menüler
HAVA DURUMU

PROTOKOL LİSTELERİ GÜNCELLENMELİ DEĞİL Mİ?

Ahmet TAŞ
Ahmet TAŞ
12 Ekim 2018, Cuma

Başka ülkelerde olduğu gibi bizim ülkemizde de Cumhurbaşkanlığı, başbakanlık, bakanlıklar, valilikler ve yerel yönetimler resmi bayramlar, dini bayramlar ve toplantılarda katılımcılara yönelik protokol listeleri dolayısıyla, üyeleri vardır.

Bir kısmı cumhuriyetin kurulduğu yıllarda bir kısmı da daha sonra oluşturulan protokol listeleri ve listelerde temsil edilen kurumların önemli bir kısmı zaman içinde varlığını kaybetmiş toplumda karşılığı kalmamış olan kurumlardır.

95 yıllık cumhuriyet döneminde bu kurumların önemli bir kısmı kapanıp varlığını sona erdirirken toplumda ihtiyaçtan doğan yeni kurumlar daha etkili, temsil kabiliyeti yüksek, taban karşılığı olan, katma değer üreten kurumlar haline gelmişlerdir.

Durum bu merkezde iken ne yazık ki, belki zamanımızdan 70 – 80 yıl önce oluşturulan protokol listeleri güncellenmemiş olup zamana ayak uyduramamış olup demode olmuş olup karşılıksız hale gelmiştir. Durum böyle olunca da protokole yönelik toplantıların çoğu anlamsız ve verimsiz olmaya başlamıştır. Bunun sonucunda protokolde olmadığı için toplantılara davet edilmeyen ama toplum karşılığı ve ürettiği katma değeri fazla olan kurumlar bu tip toplantılara katkı sunamamaktadır.

Acaba diyorum cumhurbaşkanlığı protokol üyelerinden başlayarak tüm devlet kurumlarının protokol liste ve üyeleri yeniden gözden geçirilse, varlığı ortadan kalkan kurumlar listeden çıkarılsa, yeni kurulan topluma yönelik hizmeti ve temsil kabiliyeti yükselen kurumlar listeye dahil edilse. Bunun yanında kurumların toplantılara katkı sunma ve temsil kabiliyetleri de değerlendirilse ne kaybederiz. İnanın hiçbir şey kaybetmeyiz, çok şey kazanırız. Emek kazancımız, zaman kazancımız, bilgi kazancımız, hizmet kazancımız, temsil kabiliyeti kazancımız, birden yükselir. Üstelik dostlar alışverişte görsün, yensin, içilsin kötülük olmasın zavallılığından da kurtulmuş oluruz.

Bu konuda valilikler, belediyeler, bakanlıklar ve cumhurbaşkanlığının danışmanları hemen gereğini yaparlarsa hayırlı bir işe imza atarlar. Zira! “Hizmetleri asrın idrakine sunma.” Zamanı geldi de geçiyor bile.

PARTİLERİN ÇALIŞAN STK BİRİMLERİ VAR MI?

Resmi, sivil birçok kuruluşun sivil toplum kurumlarıyla ilgili birim ve sorumluları olduğu gibi siyasi partilerinde merkezlerinde il ve ilçe teşkilatlarında “Sivil toplum kuruluşlarıyla ilişkiler.” Birimi olduğunu ve yönetim kurulu üyelerinden birinin bu bölümden sorumlu olduğunu duyuyorum. Basın yayın organları da böyle birimin olduğundan bahsediyor.

Duyuyorum, bahsediyorlar dememin sebebi uzun yıllardır sivil toplum çalışmalarının içinde olmama rağmen ister iktidar partisi Ak Parti, isterse muhalefet partilerinin sivil toplum temsilcilerinin bugüne kadar sivil toplum kuruluşlarıyla tanıştığına, zaman ayırıp bunları ziyaret edip birlikte çay içtiklerine, şehrin, toplumun ve ülkenin problemleri konusunda görüşmeler yapıp aldıkları bilgileri raporlaştırıp kamuoyuyla ve genel merkezleriyle paylaştıklarına şahitlik edememiş olmamdır.

Yıllar önce bir arkadaşım anlatmıştı, iktidar partisi il teşkilatında sivil topumdan sorumlu yönetim kurulu üyesi olup demir profil işiyle iştigal eden görevliyi ziyarete gittiklerinde kendileri Memur Sen’i temsilen yaptıkları ziyaret sırasında ilgili sivil toplum sorumlusunun “Hocam gamu sen mi niydi, sizin kurum.” Diye. Memur sendikalarından ve STK’lardan habersiz bir sorumluyla muhatap olduklarını söylemişti. Sahi Partilerde STK’lardan sorumlu yönetim kurulu üyelikleri ne diye oluşturulur. Yukarıda anlatılanlar gösteriyor ki siyasi partiler sanki bu birimleri tüzükte yeri olduğu için , işletmek için değil de “Laf olsun ; torba dolsun.” Kabilinden oluşturuyorlar. Eğer siyasi partiler sivil toplumu tanımak istiyorlarsa sivil toplum temsilcilerinin de kendilerini tanımalarını istiyorlarsa bu işten anlayan, bu işe zaman ayıran ve kafa yoran insanları bu birimin başına getirmeli değiller mi?

Cumhurbaşkanı toplantılarda, meydanlarda halka yakın olun, halkı dinleyin, halkı tanıyın diye feryat ederken, partilerin STK sorumluları bu konuda adım atmıyor ve hiç mesai harcamıyorlarsa listelerde STK sorumlusu olarak adlarının anılmasının ne anlamı var. Yoksa cumhurbaşkanına selam, bildiğimize devam mı deniyor.

Selam ve dua ile

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
ŞUYUU VUKUUNDAN BETER (KADEM’İ İKNA EDİN) AİLE CİNAYETLERİ VE SEBEP OLAN YASALAR KANUNLAR HERKES İÇİNDİR ZERRE MİSKALDE HİZMET ETSE… BİRLİKTE BİZ OLACAĞIZ KEŞKE YAŞANMASAYDI “BİZE YAPILSA NE YAPARDIK” HUKUKSUZDUR, AYIPTIR, GÜNAHTIR KEŞKE VALİ EN SON KONUŞSAYDI DEVAMINI BEKLİYORLAR GÖNLÜMÜZDE DARBECİYE YER YOK NASIL BİR İRADE Kİ! CAMİLERİMİZ TEMİZ VE ESTETİK OLMALIDIR GÖNÜLLÜ KURULUŞLARDA ANLAMLI BAYRAMLAŞMA KARA BİR LEKE ÇERKES SÜRGÜNÜ RAMAZAN VE KAYSERİ RAMAZAN SEVABIMIZ OLSUN HATTABOĞLU ÖMER NEYİNİZ OLUR? ADALET HERKESE HER ZAMAN LAZIM KAZANMANIN YOLU STRATEJİ VE İTTİFAKTAN GEÇER YEREL SEÇİMLER VE UYARILAR ADINI ANMAYACAĞIM MEMURLAR KADROLARINDA ÇALIŞSIN, İKAMET ETSİN GÖNÜLLER İNCİNMESİN, SEVENLER KÜSMESİN BİN YIL SÜRMEDİ AMA…… ZULMÜ DEVAM EDİYOR MAZLUMDER’İN 21. YILI ATANMIŞLAR VE SEÇİLMİŞLERİN YÜKLERİ PAYLAŞILMALI DEVLET! SİVİL TOPLUMA GÜVEN VERMELİ SUÇ BAŞKASININSA NEDEN BAŞKASI MAHKUM HER ŞEYİ DEVLET Mİ YAPMALI, KAMU YARARI OLMAYAN ÜVEY EVLAT MI? AÇ KALAN KÖPEK FIRIN YIKAR ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ Mİ YAKMALI 28 ŞUBAT HORTLADI BOŞANMALARDA İLK 5 YILA DİKKAT ADALET! KİMLER İÇİN? İNSAN HAKLARI GÜNÜ VE MAZLUMDER ÖDÜLLERİ KUBBEDE BİR HOŞ SADA BIRAKIN ÇANAKKALE'Yİ YAŞAYARAK ZİYARET 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? MAHKEME KARARI MI KOMİSYON KARARI MI? ÜSTÜN! KÜÇÜK MİLLET MECLİSLERİ VE ADANA BULUŞMASI KEŞKE AZ KONUŞSA KEŞKE AZ KONUŞSA PROTOKOL LİSTELERİ GÜNCELLENMELİ DEĞİL Mİ? KAYBETMEZSİNİZ, DUA ALIRSINIZ MAZLUMDER’İN ADALET ARAYIŞI SENDİKALAR ÜYELERİN VE MİLLETİNDİR KAMU YARARI BELGESİ OLMAYANLAR ÜVEY EVLATLAR MI? YAKIN TARİHİMİZİN UTANÇ GÜNÜ, 12 EYLÜL 1980 SAVAŞ MEYDANI MI? AKRABALARIN MI, CEMAATİN Mİ? BAYRAM KİMLERİN! SATHI MÜDAFAA VE TOPTAN KORUMA BUNLAR YAPILMASI ZOR ŞEYLER MİDİR? HATTAPOĞLU ÖMER NEYİMİZ OLUR DEVLET PARALELLERE NE YAPSIN? RAMAZAN DA SİVİL TOPLUM VE BELEDİYELER RAMAZAN’da KAYSERİ 24 HAZİRAN SONRASI ADALET İÇİN NE YAPILACAK GELİR’DE AD-Lİ İLAHİ SORAR ÖMER’den ONU 24 HAZİRAN SEÇİMLERİ VE VEKİL ADAYLARI 5 YAŞINDA İDİM POLİTİKADA GÖNÜL ADIMLARI CUMHURBAŞKANI YETKİSİNİ KULLANMALI RAKİP DEĞİRMENİNE SU MU TAŞIYORUZ? 15 TEMMUZ’U BÖYLE KUTLADIK
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır