menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

NASIL BİR İRADE Kİ!

Ahmet TAŞ
Ahmet TAŞ
26 Haziran 2019, Çarşamba
31 Martta yapılan mahalli seçimlerde Türkiye geneline baktığımızda seçimi önde bitiren cumhur ittifakı olmuştur. Bu ittifaka dahil olan Ak Parti ve MHP, ülkemizin büyük çoğunluğunda belediye başkanlıklarını ve belediye meclis üyeliklerini kazanmışlardı. Millet ittifakını oluşturan CHP ve İYİ Parti ile ona destek veren grup cumhur ittifakının elindeki bazı kaleleri (Adana, Mersin, Antalya, Ankara gibi) alsalar da kazandıkları belediye başkanlığı ve meclis üyeliği bakımından cumhur ittifakından daha geride kalmışlardı. 31 Mart seçimleri sonuçlarına göre en çok belediye başkanlığı kaybeden partiler Ak Parti ve HDP oldu.
 
Mart seçimleri mahalli seçimler olmasına rağmen Ak parti ve MHP kurmayları seçimleri Türkiye’nin bir beka meselesi olarak değerlendirmişler ve buna karşı gelen millet ittifakı ve ona destek veren parti ve yandaşlarını yerine göre terör destekçiliği yerine göre vatan hainliği yerine göre vatana ihanetle suçlayarak ayrıştırıcı, ötekileştirici bir dil kulanmışlar bunun kendilerine oy desteği olarak döneceğini düşünmüşler karşı çıkanları da suçlamışlardı.
 
Mart seçimleri sonuçları gösterdi ki cumhur ittifakı kurmaylarını kullandıkları ayrıştırıcı, suçlayıcı ve ötekileştirici propaganda dili seçmen tarafından kabul görmedi ve cumhur ittifakına destek olarak sandığa yansımadı. Mart seçimleri öncesi birçok vatandaşın şunu söylediğine şahidim. Keşke cumhurbaşkanı az konuşsa, ötekileştirici, suçlayıcı, azarlayıp hain ilan edici bir dil kullanmasa o zaman bu konuyu iktidar partisinin il başkanına iletmiş ve acaba cumhurbaşkanının danışmanları bu dilin partilerine puan kazandırdığına onu ikna mı ediyorlar demiştim.
 
23 Haziranda yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim tekrarı öncesi cumhurbaşkanı az konuştu ama pir konuştu. Bir irade gücü ona İMAMOĞLU seçim kazansa da Ordu Valisiyle oluşacak davası sebebiyle mahkûmiyet alırsa ona belediye başkanlığı yaptırılmaz tehdidini söyletti. Bir güç binlerce insanımızın katili PKK lideri Abdullah ÖCALAN’a, taraftarlarına İMAMOĞLU’na destek vermeyin, tarafsız kalın tehdit mektubu göndertti. Bir güç videolarla İstanbul Büyükşehir Belediyesinden maaş alan istihbarat elemanlarının İMAMOĞLU’nun kazanması halinde bundan mahrum kalacağını kamuoyuna duyurdu. Cumhurbaşkanı duramadı son gün halkın karşısına çıkıp konuştu. Nasıl da güçlü bir irade bunları yaptırdıysa anlayana aşk olsun.
 
Sonuçta tehditler, suçlamalar, ithamlar, siyaset dilinin yumuşaması, önceki seçimlerde gönlü kırılan kesimlere yakın mesajlar verme seçmende karşılık bulmadı. 23 Haziran akşamı CHP adayı Ekrem İMAMOĞLU rakibi Binali YILDIRIM’dan 9 puan fark ve 800 bin oy farkıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazandı.
 
Nasıl bir iradi güç ki 2 aya yakın bir süre içinde yukarıda saydığımız değişimleri sağlayabiliyor. Ne demiş atalar “ Ne ekersen onu biçersin.” Ekilmeyen tohum yeşermediği gibi karşılığı olmayan, icra edilmeyen vaadler ve ithamlarda toplumda karşılık bulmuyor. Bundan sonra muhasebe zamanı, kaybedenler eksiklerini tespit edip yapacakları muhasebe ile kayıptan kurtulup kazanca geçmenin yoluna, kazananlar da nasıl kazandıklarının hesabını yapıp kazandıranlara mahcup olmayacak icraatlara koyulmalılar.
 
Ne diyordu atalar “Mahkeme kadıya mülk değildir.” Mülkü veren Allah ehliyet ve adaletle kullanmayanlardan onu alır bir başkasına verir.
 
Not: Sahi devamlı suçlamak, millete tepeden bakmak, her tenkit edeni hain ilan etmek, yakınlarından uzaklaştırmak, devlete Allah’ın emaneti olan insanımız suç işlese bile onları yok sayıp kazanmayı düşünmemek yaşanan adaletsizlikleri görmezden gelip yok sayarak seçim çalışmalarında bunları gündeme getirmemek, milletvekili adaylarını, belediye başkan adaylarını, belediye meclis üyelerini tespit ederken ahbap çavuş ilişkisiyle karar verip bu konuda millete, sivil topluma hiç danışmamak sadece danışıyor gibi yapıp bu dönemde verilen sözleri seçim sonrası hemen unutmak, parti binalarına gelen ziyaretçileri sahipsiz, ilgisiz bırakmak bugüne kadar hangi siyasi partileri ilelebet iktidarda tutabildi ki, bilen varsa söylesin.
 
Selam ve dua ile

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
SORUMSUZ VE ALINGAN ARABADA YATIYOR, KIZ KARDEŞİNE SIĞINDI SON NEFESLERİNİ EVLERİNDE VERSİNLER MAZLUMDER’DEN ADALET BAKANLIĞINA ZİYARET SİGARA İZMARİTLERİNİ NE YAPALIM? BİR YANLIŞIMIZ YOK MU? MABEDSİZ ÜNİVERSİTE OLUR MU? TÜRKİYE İNSAN HAKLARI VE ETİK KURUMU (TİHEK)’İN YAŞLI HAKLARI KONFERANSI BU VEBALİN DENETÇİSİ, SORUMLUSU KİM? SERHAT ŞEHRİ KARS VE SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ SAHİPSİZ Mİ KALIYORUZ? DEVLET ÖÇ ALICI OLAMAZ FARUK YAMAN’IN HAZİNESİ SIĞINMACILAR SEMPOZYUMU “DEVLET, KAPLUMBAĞA GİBİ” OLMAMALI OKUMUYOR, DİNLEMİYOR, BİLMİYOR SIĞINMACILAR, PROBLEMLER VE ÇÖZÜMLER SURİYE İÇİNDEKİ SIĞINMACILAR VE DRAMLARI ŞUYUU VUKUUNDAN BETER (KADEM’İ İKNA EDİN) AİLE CİNAYETLERİ VE SEBEP OLAN YASALAR KANUNLAR HERKES İÇİNDİR ZERRE MİSKALDE HİZMET ETSE… BİRLİKTE BİZ OLACAĞIZ KEŞKE YAŞANMASAYDI “BİZE YAPILSA NE YAPARDIK” HUKUKSUZDUR, AYIPTIR, GÜNAHTIR KEŞKE VALİ EN SON KONUŞSAYDI DEVAMINI BEKLİYORLAR GÖNLÜMÜZDE DARBECİYE YER YOK NASIL BİR İRADE Kİ! CAMİLERİMİZ TEMİZ VE ESTETİK OLMALIDIR GÖNÜLLÜ KURULUŞLARDA ANLAMLI BAYRAMLAŞMA KARA BİR LEKE ÇERKES SÜRGÜNÜ RAMAZAN VE KAYSERİ RAMAZAN SEVABIMIZ OLSUN HATTABOĞLU ÖMER NEYİNİZ OLUR? ADALET HERKESE HER ZAMAN LAZIM KAZANMANIN YOLU STRATEJİ VE İTTİFAKTAN GEÇER YEREL SEÇİMLER VE UYARILAR ADINI ANMAYACAĞIM MEMURLAR KADROLARINDA ÇALIŞSIN, İKAMET ETSİN GÖNÜLLER İNCİNMESİN, SEVENLER KÜSMESİN BİN YIL SÜRMEDİ AMA…… ZULMÜ DEVAM EDİYOR MAZLUMDER’İN 21. YILI ATANMIŞLAR VE SEÇİLMİŞLERİN YÜKLERİ PAYLAŞILMALI DEVLET! SİVİL TOPLUMA GÜVEN VERMELİ SUÇ BAŞKASININSA NEDEN BAŞKASI MAHKUM HER ŞEYİ DEVLET Mİ YAPMALI, KAMU YARARI OLMAYAN ÜVEY EVLAT MI? AÇ KALAN KÖPEK FIRIN YIKAR ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ Mİ YAKMALI 28 ŞUBAT HORTLADI BOŞANMALARDA İLK 5 YILA DİKKAT ADALET! KİMLER İÇİN? İNSAN HAKLARI GÜNÜ VE MAZLUMDER ÖDÜLLERİ KUBBEDE BİR HOŞ SADA BIRAKIN ÇANAKKALE'Yİ YAŞAYARAK ZİYARET 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? MAHKEME KARARI MI KOMİSYON KARARI MI? ÜSTÜN! KÜÇÜK MİLLET MECLİSLERİ VE ADANA BULUŞMASI KEŞKE AZ KONUŞSA KEŞKE AZ KONUŞSA PROTOKOL LİSTELERİ GÜNCELLENMELİ DEĞİL Mİ? KAYBETMEZSİNİZ, DUA ALIRSINIZ MAZLUMDER’İN ADALET ARAYIŞI SENDİKALAR ÜYELERİN VE MİLLETİNDİR KAMU YARARI BELGESİ OLMAYANLAR ÜVEY EVLATLAR MI? YAKIN TARİHİMİZİN UTANÇ GÜNÜ, 12 EYLÜL 1980 SAVAŞ MEYDANI MI? AKRABALARIN MI, CEMAATİN Mİ? BAYRAM KİMLERİN! SATHI MÜDAFAA VE TOPTAN KORUMA BUNLAR YAPILMASI ZOR ŞEYLER MİDİR? HATTAPOĞLU ÖMER NEYİMİZ OLUR DEVLET PARALELLERE NE YAPSIN? RAMAZAN DA SİVİL TOPLUM VE BELEDİYELER RAMAZAN’da KAYSERİ 24 HAZİRAN SONRASI ADALET İÇİN NE YAPILACAK GELİR’DE AD-Lİ İLAHİ SORAR ÖMER’den ONU 24 HAZİRAN SEÇİMLERİ VE VEKİL ADAYLARI 5 YAŞINDA İDİM POLİTİKADA GÖNÜL ADIMLARI CUMHURBAŞKANI YETKİSİNİ KULLANMALI RAKİP DEĞİRMENİNE SU MU TAŞIYORUZ? 15 TEMMUZ’U BÖYLE KUTLADIK
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır