menüler
HAVA DURUMU

MEMURLAR KADROLARINDA ÇALIŞSIN, İKAMET ETSİN

Ahmet TAŞ
Ahmet TAŞ
13 Mart 2019, Çarşamba
Son yıllarda devlet kadrolarında görev yapan memurlarımızın önemli bir kısmı kadrosunun bulunduğu il, ilçe, kasaba yada köyde oturmayıp görev yerine günlük gidiş geliş yapıyorlar.
 
Bu durum günlük hayatta kolaylık gibi geliyor ama görevli olduğu bölge yada beldeye ekonomik, kültür, eğitim, sosyal hayat, toplum birlikteliği ve bizi biz yapan değerler açısından bir çok alanda zarar etmemize sebep oluyor.
 
Şahidi olduğum yada duyduğum kadarı ile 50 – 100 kM veya daha fazla mesafede olan görev yerine günlük gidiş geliş yapılıyor. Bu memurlarımız sabah yorgun argın mesaiye başladığı gibi mesai biter bitmez de çevresine bakamadan ve selam veremeden hemen dönüşe geçiyorlar. Sabah ve akşam yolculuğunda birkaç saatleri yolda geçiyor. Sabah uykusunu alamayan, akşam yorgun dönen bir insanın hayatını anlatmaya gerek yok sanırım. Günde 3-4 saati yolda geçen bir insanın okumaya, araştırmaya, dinlenmeye, sosyal hayatını geliştirmeye zaman ayırabileceğini söylemek elbette mümkün olamaz.
 
Ayrıca kamu görevlileri görev yaptıkları yerlerde ikamet etseler, burada bakkaldan alışveriş yapacaklar, kasaptan, marketten alışveriş yapacaklar, kıraathanede insanlara selam verip çay içecekler, akşam aile ziyaretlerine gidecekler yada ziyaretçi kabul edecekler. Böylece bölgenin ekonomisine, kültürüne, eğitimine, sosyal hayatına ve insani ilişkilerine büyük katkılar sunmuş olacaklar. Bunun yanında camiye gidip insanlarla birlikte ibadet edip hal hatır soracaklar, muhabbet edecekler, çevreye geziler yapıp beldeyi tanıyacak, gerekli hallerde kendilerine yöneltilen sorulara cevap verip rehberlik yapacaklar. Böylece toplum hayatına saymakla bitmeyecek katkılar sunmuş olacaklar. Ama görev yerine günlük gidiş geliş yapan insanlar bu imkanların hiçbirini o çevreye sunamadıkları için birçok alanda zarar etmemize sebep oluyorlar.
 
Diyorum ki, devlet gerekli ortamları da hazırlayarak her memurun kanunla belirlenen süre içinde görev yaptığı yerde yaşamasını sağlayarak vazgeçilmez vatan toprağı olan bu beldeleri gün boyu görev yapılan akşam terk edilen dolayısıyla kalkınmadan mahrum bırakılan yerler olmaktan kurtarmanın yoluna bakmalıdır. Eğer vatan sever isek, eğer ülkemizin her karış toprağı kutsal, her insanı hizmete değer ise mutlaka bu insanların yanında oturarak, gün boyu yanlarında olarak hizmet götürebilmeliyiz.
 
Bugünlerde özellikle Kayserimizde gündemi meşgul eden bir konu var. Memurların kadrosunun bulunduğu yerden başka yerlere görevlendirilmeleri. Yani A ilçesi yada mahallesinde kadrosu bulunan bir memurun B yada C ilçesinde yada mahallesinde görev yapmak için görevlendirilmesi. Bu yolla bazı ilçe, kasaba yada mahallelerde görevli memurlar yıllardır kadrolu olarak buralarda görev yaptığı halde atama istediği yere gidemezken beldeye yeni gelmiş memurlar görevlendirme ile onun gidemediği yere atanabilmekte böylece memurlar arasında haksızlık, hukuksuzluk ve adaletsizlik uygulaması ortaya çıkmaktadır. Geçenlerde duymuştum Sarız İlçemizde Milli Eğitimde görev yapan öğretmenlerin %45’i kadrolu, %55 ise ücretli öğretmenlerden oluşuyormuş. Bu ilçemizde kadrosu bulunan öğretmenlerimizin önemli bir kısmı görevlendirme ile Kayseri şehir merkezinde görev yapıyorlarmış.
 
Haber doğru ise büyük bir vebal var demektir. Adamını bulan görevlendirme ile sosyal hayatın daha elverişli olduğu şehir merkezlerine gidiyor, ilçenin eğitim işi ise meslek tecrübesi olmayan vekil öğretmenlere kalıyor demektir. Ülkemizde bir istatistik yapılsa ben vatansever değilim diyen kimseye rastlayamayız. Eğer vatansever isek, ülkemizi seviyor ise rahatımızdan fedakarlık yaparak nereye atanmışsak burası benim vatanımdır buraya hizmet edeceğim diye dört elle mesleğimize sarılmak, bir yolunu bulup da buradan kurtulayım, buraya başkaları hizmet etsin dememek durumundayız.
 
Sanırım Kayserimizin çiçeği burnunda Valisi Şehmus GÜNAYDIN Bey’inde gündeminde kadrolu olduğu yerde görev yapmayıp görevlendirme yoluyla kolay yerlere gitmek isteyen ve gitmiş olan devlet memurlarınıN durumuna el atarak her memuru kadrosunda hizmette tutabilme çalışması var. Bu konudaki hassasiyeti için valimizi tebrik ediyor, çalışmalarında kolaylıklar diliyorum.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
BİRLİKTE BİZ OLACAĞIZ KEŞKE YAŞANMASAYDI “BİZE YAPILSA NE YAPARDIK” HUKUKSUZDUR, AYIPTIR, GÜNAHTIR KEŞKE VALİ EN SON KONUŞSAYDI DEVAMINI BEKLİYORLAR GÖNLÜMÜZDE DARBECİYE YER YOK NASIL BİR İRADE Kİ! CAMİLERİMİZ TEMİZ VE ESTETİK OLMALIDIR GÖNÜLLÜ KURULUŞLARDA ANLAMLI BAYRAMLAŞMA KARA BİR LEKE ÇERKES SÜRGÜNÜ RAMAZAN VE KAYSERİ RAMAZAN SEVABIMIZ OLSUN HATTABOĞLU ÖMER NEYİNİZ OLUR? ADALET HERKESE HER ZAMAN LAZIM KAZANMANIN YOLU STRATEJİ VE İTTİFAKTAN GEÇER YEREL SEÇİMLER VE UYARILAR ADINI ANMAYACAĞIM MEMURLAR KADROLARINDA ÇALIŞSIN, İKAMET ETSİN GÖNÜLLER İNCİNMESİN, SEVENLER KÜSMESİN BİN YIL SÜRMEDİ AMA…… ZULMÜ DEVAM EDİYOR MAZLUMDER’İN 21. YILI ATANMIŞLAR VE SEÇİLMİŞLERİN YÜKLERİ PAYLAŞILMALI DEVLET! SİVİL TOPLUMA GÜVEN VERMELİ SUÇ BAŞKASININSA NEDEN BAŞKASI MAHKUM HER ŞEYİ DEVLET Mİ YAPMALI, KAMU YARARI OLMAYAN ÜVEY EVLAT MI? AÇ KALAN KÖPEK FIRIN YIKAR ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ Mİ YAKMALI 28 ŞUBAT HORTLADI BOŞANMALARDA İLK 5 YILA DİKKAT ADALET! KİMLER İÇİN? İNSAN HAKLARI GÜNÜ VE MAZLUMDER ÖDÜLLERİ KUBBEDE BİR HOŞ SADA BIRAKIN ÇANAKKALE'Yİ YAŞAYARAK ZİYARET 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? MAHKEME KARARI MI KOMİSYON KARARI MI? ÜSTÜN! KÜÇÜK MİLLET MECLİSLERİ VE ADANA BULUŞMASI KEŞKE AZ KONUŞSA KEŞKE AZ KONUŞSA PROTOKOL LİSTELERİ GÜNCELLENMELİ DEĞİL Mİ? KAYBETMEZSİNİZ, DUA ALIRSINIZ MAZLUMDER’İN ADALET ARAYIŞI SENDİKALAR ÜYELERİN VE MİLLETİNDİR KAMU YARARI BELGESİ OLMAYANLAR ÜVEY EVLATLAR MI? YAKIN TARİHİMİZİN UTANÇ GÜNÜ, 12 EYLÜL 1980 SAVAŞ MEYDANI MI? AKRABALARIN MI, CEMAATİN Mİ? BAYRAM KİMLERİN! SATHI MÜDAFAA VE TOPTAN KORUMA BUNLAR YAPILMASI ZOR ŞEYLER MİDİR? HATTAPOĞLU ÖMER NEYİMİZ OLUR DEVLET PARALELLERE NE YAPSIN? RAMAZAN DA SİVİL TOPLUM VE BELEDİYELER RAMAZAN’da KAYSERİ 24 HAZİRAN SONRASI ADALET İÇİN NE YAPILACAK GELİR’DE AD-Lİ İLAHİ SORAR ÖMER’den ONU 24 HAZİRAN SEÇİMLERİ VE VEKİL ADAYLARI 5 YAŞINDA İDİM POLİTİKADA GÖNÜL ADIMLARI CUMHURBAŞKANI YETKİSİNİ KULLANMALI RAKİP DEĞİRMENİNE SU MU TAŞIYORUZ? 15 TEMMUZ’U BÖYLE KUTLADIK
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır