menüler
HAVA DURUMU

KÜÇÜK MİLLET MECLİSLERİ VE ADANA BULUŞMASI

Ahmet TAŞ
Ahmet TAŞ
03 Kasım 2018, Cumartesi
Küçük Millet meclisleri 2000’li yılların başlarında, yazar Abdurrahman DİLİPAK ve sanatçı Şanar YURDATAPAN’ın Türkiye’nin bir çok bölgesini dolaşarak oluşturduğu bir sivil çalışma girişimidir.
 
Dilipak ve Yurdatapan biri İslamcı hayat görüşüne, diğeri sol liberal hayat görüşüne sahip insan olarak bir araya gelip şehirleri gezdiler. Toplumun farklı kesimlerinin! kimlikliklerini koruyarak kırmadan, dökmeden, hakaret etmeden farklı anlayış ve yaşayışlarına tahammül göstererek bir araya gelip toplumun ve ülkenin problemleri konusunda görüşlerini dile getirip çözüm önerileri sunmayı bunları Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşımayı amaçlamışlardı.
 
Bir araya gelip konuşan görüşen insanların düşünceleri çözüm önerileri her şehirde Küçük Millet Meclislerinde konuşulduktan sonra rapor halinde Ankara’ya gönderilip ortak payda oluşturulduktan sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulacaktı. Böylece toplumun farklı önerileri ve kanaatları Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşınacak halk ile Türkiye Büyük Millet Meclisi arasında bir iletişim temin edilmiş olacaktı.
 
Büyük Millet Meclisi Ankara’da olduğu için illerdekine Küçük Millet Meclisi adı verilen, Dilipak ve Yurdatapan’ın uzun çalışmalarla oluşturduğu 10 yıldan fazla bir zamandır faaliyetlerini yürüten, her ay ülke gündemini en çok meşgul eden konunun gündeme getirilip konuşulduğu o konuda Sivil Toplum, Siyaset, Basın ve katılımcı gönüllülerin katıldığı bu toplantılar bugün 20’den fazla ilde çalışmalarına devam ediyor. Her ay toplumun farklı kesimlerinden STK’lar, Siyasi Parti temsilcileri ve gönüllü vatandaşlar tüm ön yargılarını salon dışında bırakarak bir araya gelip gündemdeki konuyu tartışıyorlar ve belirtilen kanaatleri Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderiyorlar.
 
İllerdeki Küçük Millet Meclisleri içinde 10 yıldan fazla bir zamandır istikrarlı bir şekilde faaliyetlerini sürdüren Kayseri Küçük Millet Meclisi, Türkiye’de ki Küçük Millet Meclisleri içinde en düzenli, en çok katılımlı ve en istikrarlı olarak öne çıkıyor. Kuruluşundan bugüne Mahmut Şahin, Ahmet Taş, Av. Ferhat Çakır ve Adnan Evsen’in İl Temsilciliklerinde bulunduğu Kayseri Küçük Millet Meclisi’nde bugüne kadar başta iktidar partisi AKP olmak üzere bir çok partiden Bakan, Belediye Başkanları, İlçe Belediye Başkanları, Milletvekilleri, Partilerin İl Başkanları, gazeteci, yazar ve düşünce adamları davetli olarak programa katılıp ilgili konularda görüşlerini ortaya koyarken, Kayseri’de ki farklı görüşlerdeki STK, siyasi parti, basın mensubu, gönüllüde ön yargılardan uzaklaşarak çalışmalara katılarak takip ettiler. Görüşlerini ortaya koydular, gerektiğinde konularla ilgili sorular sordular. Böylece Kayseri Küçük Millet Meclisi toplumun farklı kesimlerinin bir araya gelip tanışmasına görüşmesine ve toplum barışına katkıda bulunmuş oldu.
 
Geçen Pazar günü geçmişte bir müddet faaliyet gösteren daha sonra çalışmalarını sonlandıran ADANA Küçük Millet Meclisi’nin yeniden çalışmalara başlayabilmesi amacı ile ADANA Mazlumder eski Şube Başkanı değerli dostum Orhan GÖKTAŞ’ın Sivil Toplum Kuruluşları için düzenlediği kahvaltılı davete katılma imkanı buldum. Toplantıya benimle birlikte Türkiye Küçük Millet Meclisleri Türkiye Koordinatörü Yakup KARABACAK ve Kayseri Temsilcisi Adnan EVSEN beylerde davetli olarak katıldılar.
 
30’dan fazla STK temsilcisinin davetli olarak katıldığı kahvaltıda Orhan GÖKTAŞ beyin açılış konuşmasından sonra koordinatör Yakup Karabacak Türkiye küçük Millet meclislerinin kuruluştan bugüne geldiği nokta ve (Kayseri’nin istikrarlı çalışmasından örnek vererek) bugünkü çalışmalar
 
konusunda bilgiler vererek Adana’da Küçük Millet Meclisi çalışmalarının başlamasının öneminden bahsetti.
 
Karabacak’tan sonra söz alan Kayseri Küçük Millet Meclisi temsilcisi Adnan Evsen sinevizyon eşliğinde Kayseri Küçük Millet Meclisi çalışmalarından örnekler göstererek Küçük Millet meclislerinin ilkeleri çalışma prensipleri, toplanma şekli, toplumda gördüğü ilgi ve toplum barışına sağladı katkılar konusunda ilgiyle takip edilen bir sunum yaptı. Adan EVSEN ve KARABACAK, sunum sonunda katılımcı STK temsilcilerinin sorularına içtenlikle cevaplar verdiler.
 
Toplantıdan bir sonraki gün Adana’da 10’a yakın STK’ya nezaket ziyaretinde bulundum. Kurumlarının çalışmaları hakkında bilgiler aldım. Adana’da Küçük Millet Meclisi ile ilgili kahvaltıda konuşulanlar konusunda kanaatleri almaya çalıştım. Daha sonra aynı gün Adana Küçük Millet Meclisi’nin toplantısına yer tahsisi için Orhan GÖKTAŞ Bey ile Seyhan Belediyesi’ne ziyarette bulundum. Ziyaretler sonunda edindiğim izlenim! Adana’da toplum barışı, farklı kesimlerin bir araya gelip şehrin ve ülkenin problemlerinin tüm ön yargılardan uzaklaşarak tartışılıp konuşulması, farklı kanaatlerin dile getirilmesi ve çözüm önerilerinin ortaya konması için ADANA Küçük Millet Meclisi çalışmalara başlamalı hemen Kasım ayında. Zira genel kanaat bunu istiyor.
 
Selam ve Dua ile… 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
ZERRE MİSKALDE HİZMET ETSE… BİRLİKTE BİZ OLACAĞIZ KEŞKE YAŞANMASAYDI “BİZE YAPILSA NE YAPARDIK” HUKUKSUZDUR, AYIPTIR, GÜNAHTIR KEŞKE VALİ EN SON KONUŞSAYDI DEVAMINI BEKLİYORLAR GÖNLÜMÜZDE DARBECİYE YER YOK NASIL BİR İRADE Kİ! CAMİLERİMİZ TEMİZ VE ESTETİK OLMALIDIR GÖNÜLLÜ KURULUŞLARDA ANLAMLI BAYRAMLAŞMA KARA BİR LEKE ÇERKES SÜRGÜNÜ RAMAZAN VE KAYSERİ RAMAZAN SEVABIMIZ OLSUN HATTABOĞLU ÖMER NEYİNİZ OLUR? ADALET HERKESE HER ZAMAN LAZIM KAZANMANIN YOLU STRATEJİ VE İTTİFAKTAN GEÇER YEREL SEÇİMLER VE UYARILAR ADINI ANMAYACAĞIM MEMURLAR KADROLARINDA ÇALIŞSIN, İKAMET ETSİN GÖNÜLLER İNCİNMESİN, SEVENLER KÜSMESİN BİN YIL SÜRMEDİ AMA…… ZULMÜ DEVAM EDİYOR MAZLUMDER’İN 21. YILI ATANMIŞLAR VE SEÇİLMİŞLERİN YÜKLERİ PAYLAŞILMALI DEVLET! SİVİL TOPLUMA GÜVEN VERMELİ SUÇ BAŞKASININSA NEDEN BAŞKASI MAHKUM HER ŞEYİ DEVLET Mİ YAPMALI, KAMU YARARI OLMAYAN ÜVEY EVLAT MI? AÇ KALAN KÖPEK FIRIN YIKAR ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ Mİ YAKMALI 28 ŞUBAT HORTLADI BOŞANMALARDA İLK 5 YILA DİKKAT ADALET! KİMLER İÇİN? İNSAN HAKLARI GÜNÜ VE MAZLUMDER ÖDÜLLERİ KUBBEDE BİR HOŞ SADA BIRAKIN ÇANAKKALE'Yİ YAŞAYARAK ZİYARET 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? MAHKEME KARARI MI KOMİSYON KARARI MI? ÜSTÜN! KÜÇÜK MİLLET MECLİSLERİ VE ADANA BULUŞMASI KEŞKE AZ KONUŞSA KEŞKE AZ KONUŞSA PROTOKOL LİSTELERİ GÜNCELLENMELİ DEĞİL Mİ? KAYBETMEZSİNİZ, DUA ALIRSINIZ MAZLUMDER’İN ADALET ARAYIŞI SENDİKALAR ÜYELERİN VE MİLLETİNDİR KAMU YARARI BELGESİ OLMAYANLAR ÜVEY EVLATLAR MI? YAKIN TARİHİMİZİN UTANÇ GÜNÜ, 12 EYLÜL 1980 SAVAŞ MEYDANI MI? AKRABALARIN MI, CEMAATİN Mİ? BAYRAM KİMLERİN! SATHI MÜDAFAA VE TOPTAN KORUMA BUNLAR YAPILMASI ZOR ŞEYLER MİDİR? HATTAPOĞLU ÖMER NEYİMİZ OLUR DEVLET PARALELLERE NE YAPSIN? RAMAZAN DA SİVİL TOPLUM VE BELEDİYELER RAMAZAN’da KAYSERİ 24 HAZİRAN SONRASI ADALET İÇİN NE YAPILACAK GELİR’DE AD-Lİ İLAHİ SORAR ÖMER’den ONU 24 HAZİRAN SEÇİMLERİ VE VEKİL ADAYLARI 5 YAŞINDA İDİM POLİTİKADA GÖNÜL ADIMLARI CUMHURBAŞKANI YETKİSİNİ KULLANMALI RAKİP DEĞİRMENİNE SU MU TAŞIYORUZ? 15 TEMMUZ’U BÖYLE KUTLADIK
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır