menüler
HAVA DURUMU

KEŞKE YAŞANMASAYDI “BİZE YAPILSA NE YAPARDIK”

Ahmet TAŞ
Ahmet TAŞ
03 Ağustos 2019, Cumartesi

Dünya üzerinde her devletin egemenlik sınırları olan toprakları vardır. Bu sınırlar içinde o ülkenin vatandaşları vatandaşlık hukukunun müsaade ettiği ilkeler çerçevesinde serbestçe dolaşma ve yaşama hakkına sahiptir.

İnsanlar kendi ülkeleri dışında ülkelere turist olarak gezip görme amaçlı yada çalışma veya yerleşme amaçlı veya diğer amaçlarla müracaatlarının kabulü halinde gezebilirler, o ülkenin vatandaşlığına geçebilirler.

İnsanlar kendi ülkelerinin turistlik yerlerini gezdikleri gibi başka ülkelerinde turistik bölgelerini gezebilir, bu geziler sırasında mensubu oldukları ülkenin sembolü olan bayrak, flama, atkı ve diğer tanıtıcı sembollerle fotoğraf çektirip hatıra olarak kullanabilir. Kendinden emin, istenen medeniyet seviyesini yakalamış devlet ve toplumlar bu hareketlerden asla rahatsız olmaz, sıkıntı çekmez ve tahammülsüzlük yapmazlar.

Geçen haftalarda Karadeniz bölgemizde Trabzon ilimizin Çaykara ilçesinin Uzungöl turistlik beldesinde üzücü, üzücü olduğu kadar da düşündürücü hadise yaşandı. Kuzey Irak Kürdistan bölgesinden “ Bu bölge Türkiye devleti tarafından resmen tanınmış bir bölge olup başbakanları, bakanları defalarca Cumhurbaşkanımız ve diğer devlet yetkilileri tarafından Diyarbakır, Ankara ve İstanbul gibi illerimizde misafir edilmiş bir bölgedir.” 50 kişilik bir turist kafilesi ziyaret için geldikleri Uzungöl’de dolaşırken ziyaret anısına hatıra fotoğrafı çektirmek isterler. Boyunlarına astıkları atkıda Kürdistan kelimesini gören halk olaya tepki gösterir ve iki taraf arasında itiş kakışlar olur. Duruma güvenlik güçleri müdahil olurlar. Sorgulamalar sonucunda turist kafilesi Trabzon Valiliğinin emri ile sınır dışı edilir. “Umarım doğru değildir.”

Uzungöl’e ziyarete gelen Kuzey Irak bölgesi vatandaşı insanlar turist olarak gelmişler. Pasaportları var, sınırda pasaportları incelenmiş herhangi bir sakınca görülmemiş, bizim devletimizin resmen tanıdığı bir bölgenin insanlarıdırlar. Hatıra fotoğrafı çektirirken boyunlarına attıkları atkıda kendi özerk bölgelerinin Türkiye tarafından da tanınmış işaretini barındırıyor. Yani yaptıkları iş hukuken, vicdanen ve etik olarak yanlış olmayan bir uygulama. Peki olay niçin yaşandı? Bizim bir turist kafilemiz yurt dışında milli bayrağımız yada bayrağımızı sembolize eden atkı ve benzeri sembollerle hatıra fotoğrafı çektirdiğinde yerli halk tepki gösterip fiili müdahalede bulunsa, bölgenin valiliğinin emri ile turist kafilemiz sınır dışı edilse buna tahammül edip kabullenebilir miyiz. Bu muameleye razı olur muyuz? Sanırım olmayız.

Uzungöl’de meydana gelen münferit bir olayda olsa toplum olarak bize yakışmadığı gibi valiliğin yaptığı uygulama da devlet ciddiyetine yakışmadı diye düşünüyorum. Bizler toplum ve devlet olarak bizim dışımızdakilere ne kadar tahammüllü ve saygılı olabilirsek onlardan da bizlere karşı tahammüllü ve saygılı olmalarını bekleme hakkımız olur. Üstelik ön yargılı olarak, taşınan sembolün ne olduğunu dahi bilmeden, araştırma ihtiyacı duymadan peşin hükümle gösterilen bu tepki, toplum ve devlet tepkisi belli bir medeniyet seviyesinin üzerine çıktığı düşünülen bizim toplum ve devletimize yakışmayan bir uygulama ve davranıştır.

Trabzon Uzungöl’de yaşanan tatsız olaylar için KEŞKE YAŞANMASAYDI diyor, toplumumuza ve valiliğimize yakıştıramadığımı bildiriyorum.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
ŞUYUU VUKUUNDAN BETER (KADEM’İ İKNA EDİN) AİLE CİNAYETLERİ VE SEBEP OLAN YASALAR KANUNLAR HERKES İÇİNDİR ZERRE MİSKALDE HİZMET ETSE… BİRLİKTE BİZ OLACAĞIZ KEŞKE YAŞANMASAYDI “BİZE YAPILSA NE YAPARDIK” HUKUKSUZDUR, AYIPTIR, GÜNAHTIR KEŞKE VALİ EN SON KONUŞSAYDI DEVAMINI BEKLİYORLAR GÖNLÜMÜZDE DARBECİYE YER YOK NASIL BİR İRADE Kİ! CAMİLERİMİZ TEMİZ VE ESTETİK OLMALIDIR GÖNÜLLÜ KURULUŞLARDA ANLAMLI BAYRAMLAŞMA KARA BİR LEKE ÇERKES SÜRGÜNÜ RAMAZAN VE KAYSERİ RAMAZAN SEVABIMIZ OLSUN HATTABOĞLU ÖMER NEYİNİZ OLUR? ADALET HERKESE HER ZAMAN LAZIM KAZANMANIN YOLU STRATEJİ VE İTTİFAKTAN GEÇER YEREL SEÇİMLER VE UYARILAR ADINI ANMAYACAĞIM MEMURLAR KADROLARINDA ÇALIŞSIN, İKAMET ETSİN GÖNÜLLER İNCİNMESİN, SEVENLER KÜSMESİN BİN YIL SÜRMEDİ AMA…… ZULMÜ DEVAM EDİYOR MAZLUMDER’İN 21. YILI ATANMIŞLAR VE SEÇİLMİŞLERİN YÜKLERİ PAYLAŞILMALI DEVLET! SİVİL TOPLUMA GÜVEN VERMELİ SUÇ BAŞKASININSA NEDEN BAŞKASI MAHKUM HER ŞEYİ DEVLET Mİ YAPMALI, KAMU YARARI OLMAYAN ÜVEY EVLAT MI? AÇ KALAN KÖPEK FIRIN YIKAR ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ Mİ YAKMALI 28 ŞUBAT HORTLADI BOŞANMALARDA İLK 5 YILA DİKKAT ADALET! KİMLER İÇİN? İNSAN HAKLARI GÜNÜ VE MAZLUMDER ÖDÜLLERİ KUBBEDE BİR HOŞ SADA BIRAKIN ÇANAKKALE'Yİ YAŞAYARAK ZİYARET 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? MAHKEME KARARI MI KOMİSYON KARARI MI? ÜSTÜN! KÜÇÜK MİLLET MECLİSLERİ VE ADANA BULUŞMASI KEŞKE AZ KONUŞSA KEŞKE AZ KONUŞSA PROTOKOL LİSTELERİ GÜNCELLENMELİ DEĞİL Mİ? KAYBETMEZSİNİZ, DUA ALIRSINIZ MAZLUMDER’İN ADALET ARAYIŞI SENDİKALAR ÜYELERİN VE MİLLETİNDİR KAMU YARARI BELGESİ OLMAYANLAR ÜVEY EVLATLAR MI? YAKIN TARİHİMİZİN UTANÇ GÜNÜ, 12 EYLÜL 1980 SAVAŞ MEYDANI MI? AKRABALARIN MI, CEMAATİN Mİ? BAYRAM KİMLERİN! SATHI MÜDAFAA VE TOPTAN KORUMA BUNLAR YAPILMASI ZOR ŞEYLER MİDİR? HATTAPOĞLU ÖMER NEYİMİZ OLUR DEVLET PARALELLERE NE YAPSIN? RAMAZAN DA SİVİL TOPLUM VE BELEDİYELER RAMAZAN’da KAYSERİ 24 HAZİRAN SONRASI ADALET İÇİN NE YAPILACAK GELİR’DE AD-Lİ İLAHİ SORAR ÖMER’den ONU 24 HAZİRAN SEÇİMLERİ VE VEKİL ADAYLARI 5 YAŞINDA İDİM POLİTİKADA GÖNÜL ADIMLARI CUMHURBAŞKANI YETKİSİNİ KULLANMALI RAKİP DEĞİRMENİNE SU MU TAŞIYORUZ? 15 TEMMUZ’U BÖYLE KUTLADIK
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır