menüler
HAVA DURUMU

KAYSERİ KUDÜS SEVDALILARI PLATFORMU

Ahmet TAŞ
Ahmet TAŞ
23 Aralık 2017, Cumartesi
KUDÜS hepimizin bildiği gibi 3 semavi dinin kutsal mekanlarınınbulunduğu (Müslümanlık-Hristiyanlık-Musevilik) Müslümanların ilk kıblesi MESCİD-İ AKSA’yı bağrında barındıran kadim bir insanlık mirasıdır.
 
Hz.Ömer döneminde anahtarları teslim edilmek suretiyle Müslümanların idaresine bırakılan bu kadim şehir, o günden bugüne 90 yıl kadar süren haçlı esareti, 1. Dünya savaşı sonunda başlayan İngiliz esareti ve arkasından gelen İsrail esareti dışında kalan yüzyıllar boyunca insanların esenlik ve güvenlik içinde yaşadığı bir belde olmuştur.
 
Esenlik yurdu olarak hayatın devam ettiği zamanlarda, Müslümanlar, Museviler ve Hıristiyanlar huzurlu bir hayat yaşamışlar hiçbir zaman can, mal, nesil ve ibadet hürriyetleri zarar görmemiştir.
 
İsrail’in 1967 Arap-İsrail savaşında zorla işgal ettiği KUDÜS, o günden bugüne işgal altında olup Müslümanlar esir muamelesi görüp her türlü haksızlık ve zulme maruz kalıyorlar. MESCİD-İ AKSA’ya girmeleri, ibadet yapmaları, kutsal mekanları ziyaretleri çoğu zaman işgalci İsrail tarafından engelleniyor.
 
2017 Ağustos ayında! MESCİD-İ AKSA’nın İsrail askerleri tarafından işgal edilmesi, buraya ibadete gelen Müslümanların ibadetten men edilip bir kısmının şehit edilip, bir kısmının darp edilip yaralanması, bir kısmının da tutuklanması üzerine dünyanın bir çok yerinde Müslüman toplumlar olayı protesto etmek için gösteriler yaptılar. İsrail’in yaptığı insanlık dışı muamelelere karşı çıktılar.
 
Devletler bazında bu olaya en çok tepki gösteren ülke Türkiye oldu. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakanlar düzeyinde olaya karşı çıkıp tepki gösterildi. Sivil toplum kuruluşları ve Türkiye halkı yaptıkları mitingler, gösteriler, paneller ve dualarla zulüm altındaki Kudüs Müslümanlarının yanında olduklarını gösterdiler.
 
Bu olaylar sonunda Kayseri’de de!KUDÜS ve MESCİD-İ AKSA’ya sahip çıkmak yönünde girişimler başladı. Bir çok sivil toplum kuruluşu ve vatandaş KUDÜS’ü, MESCİD-İ AKSA’yı ve bölgedeki diğer kutsal mekanları ziyaret için turlar düzenlemeye başladılar.
 
O günlerde olay Kayseri Gönüllü Kültür Kuruluşları Platformununda gündemine geldi. Yapılan istişari toplantılarda KUDÜS davasına sahip çıkmak, buradaki İsrail işgalinin bitmesi için farkındalık oluşturmak için çareler aranmaya başlandı. Sonunda MÜSİAD Kayseri Şubesi bir ekip oluşturarak Kudüs ziyaretini gerçekleştirdi, MESCİD-İ AKSA’ya sahip çıktı. Allah Kabul etsin. Ardından MAZLUMDER Kayseri Şubesi üye ve gönüllülerinden oluşturduğu bir ekiple KUDÜS’e bir ziyaret düzenleyerek bu şehirde kutsal mekanlar EL-HALİL, YAFA ve ERİHA gibi şehirleri de kapsayan bir gezi gerçekleştirdi.
 
Bu ziyaretlerin başladığı zaman diliminde yıllardır Evliya Çelebi misali sık sık KUDÜS ve MESCİD-İ AKSA’yı ziyaret için gidip gelen Faruk AKSEBZECİ ağabeyin rehberlik ettiği Gönüllüler grubu Kayseri’de Kudüs Gönüllüleri Platformu oluşturmak için kolları sıvayıp yola çıktılar.
 
İçlerinde Av. Ferhat ÇAKIR, Av. Fevzi KONAÇ, İş Adamı Nedim OLGUNHARPUTLU’nun da bulunduğu bu grup 3 aylık bir çalışmanın sonunda kurulacak platformu ete kemiğe büründürme aşamasına getirdiler.
 
İlk toplantısını Kocasinan Belediyesi eski Başkanı Bekir YILDIZ’ın (Bekir ağabey) katkılarıyla Kayseri ve Civarı Elektrik kurumunda yapan gönüllüler ekibi, ikinci toplantısını MAZLUMDER Kayseri Şubesi’nin ev sahipliğinde Kocasinan Parkı içerisindeki Mimarsinan Cafe’de yaptı.
 
Son toplantı ile önemli mesafe kat eden Kayseri Kudüs Gönüllüleri Platformu, nasip olursa kısa zamanda tüzüğünü hazırlayıp geçici yönetim listesiyle birlikte İl Dernekler Müdürlüğü’ne teslime edecek.
 
KUDÜS, MESCİD-İ AKSA ve FİLİSTİN’in tanıtılması bu kutsal mekanlar hakkında bilgilenme, sahiplenme, farkındalık oluşturma, ziyaretler düzenleme ve bu çalışmaları teşvik etme ve bu konudaki toplumsal bilinci diri tutmayı da hedefleyen platformda! Toplumun her kesiminden insanımızın görev alması önemli bir gerekliliktir.
 
Yakında KAYSERİ toplumunun önüne çıkacağına inandığım, kuruluş aşamasındaki KAYSERİ KUDÜS GÖNÜLLÜLERİ PLATFORMU’na ve bu konuya emek veren tüm arkadaşlara başarılar diliyor.
 
Allah ecrinizi bol versin diyorum.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
AİLE CİNAYETLERİ VE SEBEP OLAN YASALAR KANUNLAR HERKES İÇİNDİR ZERRE MİSKALDE HİZMET ETSE… BİRLİKTE BİZ OLACAĞIZ KEŞKE YAŞANMASAYDI “BİZE YAPILSA NE YAPARDIK” HUKUKSUZDUR, AYIPTIR, GÜNAHTIR KEŞKE VALİ EN SON KONUŞSAYDI DEVAMINI BEKLİYORLAR GÖNLÜMÜZDE DARBECİYE YER YOK NASIL BİR İRADE Kİ! CAMİLERİMİZ TEMİZ VE ESTETİK OLMALIDIR GÖNÜLLÜ KURULUŞLARDA ANLAMLI BAYRAMLAŞMA KARA BİR LEKE ÇERKES SÜRGÜNÜ RAMAZAN VE KAYSERİ RAMAZAN SEVABIMIZ OLSUN HATTABOĞLU ÖMER NEYİNİZ OLUR? ADALET HERKESE HER ZAMAN LAZIM KAZANMANIN YOLU STRATEJİ VE İTTİFAKTAN GEÇER YEREL SEÇİMLER VE UYARILAR ADINI ANMAYACAĞIM MEMURLAR KADROLARINDA ÇALIŞSIN, İKAMET ETSİN GÖNÜLLER İNCİNMESİN, SEVENLER KÜSMESİN BİN YIL SÜRMEDİ AMA…… ZULMÜ DEVAM EDİYOR MAZLUMDER’İN 21. YILI ATANMIŞLAR VE SEÇİLMİŞLERİN YÜKLERİ PAYLAŞILMALI DEVLET! SİVİL TOPLUMA GÜVEN VERMELİ SUÇ BAŞKASININSA NEDEN BAŞKASI MAHKUM HER ŞEYİ DEVLET Mİ YAPMALI, KAMU YARARI OLMAYAN ÜVEY EVLAT MI? AÇ KALAN KÖPEK FIRIN YIKAR ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ Mİ YAKMALI 28 ŞUBAT HORTLADI BOŞANMALARDA İLK 5 YILA DİKKAT ADALET! KİMLER İÇİN? İNSAN HAKLARI GÜNÜ VE MAZLUMDER ÖDÜLLERİ KUBBEDE BİR HOŞ SADA BIRAKIN ÇANAKKALE'Yİ YAŞAYARAK ZİYARET 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? MAHKEME KARARI MI KOMİSYON KARARI MI? ÜSTÜN! KÜÇÜK MİLLET MECLİSLERİ VE ADANA BULUŞMASI KEŞKE AZ KONUŞSA KEŞKE AZ KONUŞSA PROTOKOL LİSTELERİ GÜNCELLENMELİ DEĞİL Mİ? KAYBETMEZSİNİZ, DUA ALIRSINIZ MAZLUMDER’İN ADALET ARAYIŞI SENDİKALAR ÜYELERİN VE MİLLETİNDİR KAMU YARARI BELGESİ OLMAYANLAR ÜVEY EVLATLAR MI? YAKIN TARİHİMİZİN UTANÇ GÜNÜ, 12 EYLÜL 1980 SAVAŞ MEYDANI MI? AKRABALARIN MI, CEMAATİN Mİ? BAYRAM KİMLERİN! SATHI MÜDAFAA VE TOPTAN KORUMA BUNLAR YAPILMASI ZOR ŞEYLER MİDİR? HATTAPOĞLU ÖMER NEYİMİZ OLUR DEVLET PARALELLERE NE YAPSIN? RAMAZAN DA SİVİL TOPLUM VE BELEDİYELER RAMAZAN’da KAYSERİ 24 HAZİRAN SONRASI ADALET İÇİN NE YAPILACAK GELİR’DE AD-Lİ İLAHİ SORAR ÖMER’den ONU 24 HAZİRAN SEÇİMLERİ VE VEKİL ADAYLARI 5 YAŞINDA İDİM POLİTİKADA GÖNÜL ADIMLARI CUMHURBAŞKANI YETKİSİNİ KULLANMALI RAKİP DEĞİRMENİNE SU MU TAŞIYORUZ? 15 TEMMUZ’U BÖYLE KUTLADIK
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır