menüler
HAVA DURUMU

İKTİDARA YAKIN STK’LAR! DENETLENİYORMU?

Ahmet TAŞ
Ahmet TAŞ
22 Haziran 2017, Perşembe
Türkiye’de farklı amaçlarla kurulmuş on binlerce STK topluma hizmet vermeye çalışıyor. Bunların bir kısmı kamu yararına kurum statüsünde olan bir kısmı da iktidarda bulunan siyasi partinin yönetici üst kademesindeki şahıslara yakın duran STK’lardır.
 
Bunlar içinde bir kısmı eğitim ve kültür, bir kısmı sanayi ve ticaret, bir kısmı da hayır hizmetleri ile iştigal eden toplum kesimine hizmet veriyorlar.
Ensar Vakfı, Birlik Vakfı, MTTB, TUGVA, TÜRGEV, MÜSİAD, TÜMSİAD, YEŞİLAY, KIZILAY, İlim Yayma Cemiyeti gibi kurumlar bunlardan bazılarıdır.
Bu kurumların büyük bir bölümünün Genel Merkezleri İstanbul veya Ankara’da olup Anadolu’da şubeler yada temsilcilikler statüsünde hizmet vermektedirler.
Bugünkü iktidar partisi olan AKP’nin kurucu kadrosu büyük oranda yukarıda bahsettiğimiz STK’larla gençlik dönemlerinde tanışmış ve etkilenmiş insanlar olup bir vefa borcu olarak bugün bu kurumlara destek olmaktadırlar.
Buraya kadar anlatılanda anormal bir durum yok! Ama! Özellikle Anadolu’da ki faaliyetlerin Ankara’dan veya İstanbul’dan bakıldığı gibi olmadığı Anadolu’da yaşayan ve piyasayı takip eden insanlar tarafından üzülerek gözlemlenmektedir.
 
Kamuoyunda hatırı olan merkezi İstanbul ve Ankara’da olan ve merkezleri çevresinde bir çok akil insanı bünyesinde barındıran iktidar destekli STK’lar, özellikle eğitim, kültür ve gençlikle ilgili faaliyetleri olanların büyük bir bölümü ne yazık ki toplumun beklediği hizmetleri veremiyor beklentileri karşılayamıyorlar.
Bir kısmı siyasi ikbal amacıyla görev almış, bir kısmı hayatın acemisi, bir kısmı kendi ile barışık olmayan topluma mesafeli, bir kısmı da gösteriş peşinde olup tribüne oynayan bu kurumda görev almış insanlar kurumlarını layıkı ile idare edip toplumun beklediği hizmetleri veremiyorlar.
 
Ben Anadolu’da aylarca kapısı açılmayan Ensar vakfı, İlim Yayma Cemiyeti, Yeşilay Cemiyeti ve buna benzer bir çok STK şubelerini biliyorum. Bu kurumlarımız bazı şehirlerde doğru temsil ediliyorlar ve oldukça başarılı hizmetlere imza atıyor olsalar bile büyük oranda hizmet veremeyen kurumlar olarak görülüyorlar.
 
Merak ediyorum. Devlet imkanlarından aktarımların yapıldığı iktidara yakın oldukları toplum tarafından da bilinen bahsedilen STK’ların hizmet veremeyen Anadolu Şube ve Temsilcilikleri kendi Genel Merkezleri ve iktidar partisi tarafından denetleniyorlar mı?
 
Bu çerçevede hangi hizmetleri yapıyorlar. Toplumda karşılıkları varmı? Çalışmalarla ilgili plan ve projeleri nelerdir. Başarılı olmaları halinde ödüllendiriliyor başarısızlıklarında uyarılıp görevden alınıyorlar mı? Yöneticisi oldukları veya temsil ettikleri şubeleri dostlar alışverişte görsün hükümet ve Cumhurbaşkanı destekliyim diye hükümet yetkililer ve yerel yöneticilerle pozlar verip siyasi ikbal derdine mi düşüyorlar.
 
Sanırım hükümet ve iktidar partisi kendilerine yakın duran, varlıklarını iktidara yakın durmakta bulan, farklı hizmet amaçlı STK’ları her yıl ciddi bir denetimden geçirseler gördükleri manzara karşısında büyük bir hayal kırıklığına uğrarlar. Ve önemli oranda şube yöneticisini görevden alırlar. Özellikle bunlara yaptıkları yardımlar için vicdanları rahatsız olur.
 
Halk arasında çokça kullanılan bir söz vardır. Ülkeye sahip çıkma adına söylediğini zannediyorum; “ULAŞAMADIĞIN YER SENİN DEĞİLDİR” bunu iktidar partisi için uyarlarsak sanırım şöyle olur; “DENETLEYEMEDİĞİN KONTROL EDEMEDİĞİN STK SENİN DEĞİLDİR” hayrı da yoktur.
Sözlerim elbette başarılı STK şubeleri için değildir. Ama iktidara yakın STK’ların büyük çoğunluğu ne yazık ki güç sarhoşu olmuş vakıf insan anlayışına ulaşamamış hizmetlerinin değil iktidarın kredisiyle ayakta duran insanlardan oluşuyor. İktidarın mutlaka buna bir çözüm bulması gelecekte beklenen kötü akıbeti görüp tedbirler alması gerekir.
 
İnşallah sesimiz duyulur, bir kulak veren olur. Selam ve dua ile…
 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
AİLE CİNAYETLERİ VE SEBEP OLAN YASALAR KANUNLAR HERKES İÇİNDİR ZERRE MİSKALDE HİZMET ETSE… BİRLİKTE BİZ OLACAĞIZ KEŞKE YAŞANMASAYDI “BİZE YAPILSA NE YAPARDIK” HUKUKSUZDUR, AYIPTIR, GÜNAHTIR KEŞKE VALİ EN SON KONUŞSAYDI DEVAMINI BEKLİYORLAR GÖNLÜMÜZDE DARBECİYE YER YOK NASIL BİR İRADE Kİ! CAMİLERİMİZ TEMİZ VE ESTETİK OLMALIDIR GÖNÜLLÜ KURULUŞLARDA ANLAMLI BAYRAMLAŞMA KARA BİR LEKE ÇERKES SÜRGÜNÜ RAMAZAN VE KAYSERİ RAMAZAN SEVABIMIZ OLSUN HATTABOĞLU ÖMER NEYİNİZ OLUR? ADALET HERKESE HER ZAMAN LAZIM KAZANMANIN YOLU STRATEJİ VE İTTİFAKTAN GEÇER YEREL SEÇİMLER VE UYARILAR ADINI ANMAYACAĞIM MEMURLAR KADROLARINDA ÇALIŞSIN, İKAMET ETSİN GÖNÜLLER İNCİNMESİN, SEVENLER KÜSMESİN BİN YIL SÜRMEDİ AMA…… ZULMÜ DEVAM EDİYOR MAZLUMDER’İN 21. YILI ATANMIŞLAR VE SEÇİLMİŞLERİN YÜKLERİ PAYLAŞILMALI DEVLET! SİVİL TOPLUMA GÜVEN VERMELİ SUÇ BAŞKASININSA NEDEN BAŞKASI MAHKUM HER ŞEYİ DEVLET Mİ YAPMALI, KAMU YARARI OLMAYAN ÜVEY EVLAT MI? AÇ KALAN KÖPEK FIRIN YIKAR ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ Mİ YAKMALI 28 ŞUBAT HORTLADI BOŞANMALARDA İLK 5 YILA DİKKAT ADALET! KİMLER İÇİN? İNSAN HAKLARI GÜNÜ VE MAZLUMDER ÖDÜLLERİ KUBBEDE BİR HOŞ SADA BIRAKIN ÇANAKKALE'Yİ YAŞAYARAK ZİYARET 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? MAHKEME KARARI MI KOMİSYON KARARI MI? ÜSTÜN! KÜÇÜK MİLLET MECLİSLERİ VE ADANA BULUŞMASI KEŞKE AZ KONUŞSA KEŞKE AZ KONUŞSA PROTOKOL LİSTELERİ GÜNCELLENMELİ DEĞİL Mİ? KAYBETMEZSİNİZ, DUA ALIRSINIZ MAZLUMDER’İN ADALET ARAYIŞI SENDİKALAR ÜYELERİN VE MİLLETİNDİR KAMU YARARI BELGESİ OLMAYANLAR ÜVEY EVLATLAR MI? YAKIN TARİHİMİZİN UTANÇ GÜNÜ, 12 EYLÜL 1980 SAVAŞ MEYDANI MI? AKRABALARIN MI, CEMAATİN Mİ? BAYRAM KİMLERİN! SATHI MÜDAFAA VE TOPTAN KORUMA BUNLAR YAPILMASI ZOR ŞEYLER MİDİR? HATTAPOĞLU ÖMER NEYİMİZ OLUR DEVLET PARALELLERE NE YAPSIN? RAMAZAN DA SİVİL TOPLUM VE BELEDİYELER RAMAZAN’da KAYSERİ 24 HAZİRAN SONRASI ADALET İÇİN NE YAPILACAK GELİR’DE AD-Lİ İLAHİ SORAR ÖMER’den ONU 24 HAZİRAN SEÇİMLERİ VE VEKİL ADAYLARI 5 YAŞINDA İDİM POLİTİKADA GÖNÜL ADIMLARI CUMHURBAŞKANI YETKİSİNİ KULLANMALI RAKİP DEĞİRMENİNE SU MU TAŞIYORUZ? 15 TEMMUZ’U BÖYLE KUTLADIK
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır