menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

HESABI SORULAMAYAN KATLİAMLAR! SİVAS VE BAŞBAĞLAR

Ahmet TAŞ
Ahmet TAŞ
07 Temmuz 2017, Cuma
Süresi 90 yılı geçen Cumhuriyet döneminde! ülkemizde hala hesabı sorulup failleri cezalandıralamayan, derin güçlerin ülke ve toplum birliğini yok etmeye yönelik bir çok katliamlar yaşadı bu ülke.
 
Bunların iki tanesi üzerinden 24 yıl geçmesine rağmen failleri bulunup hesabı sorulamayan, hala yüreklerde sızı olarak duran 1993 yılı Temmuz ayının 2 ve 5. Günlerinde yaşanan Sivas ve Başbağlar katliamlarıdır.
 
2 Temmuz 1993 günü! SİVAS’ta yapılan PİR SULTAN ABDAL’ı anma programlarında Ataist yazar Aziz NESİN’in, Müslüman halkımızı rencide eden söylemlerini fırsat bilen derin güçlerin yönlendirdiği provakatörlerin devreye girmesiyle, Aziz Nesin’in bulunduğu MADIMAK otelinde yangın çıkarılmıştır. Devamında meydana gelen ve faillerinin hala aydınlatılamadığı olaylarda, 37 vatandaşımız bir kısmı yakılarak, bir kısmı da yakından kurşunlanarak acımazsızca katledilmiştir.
 
Daha sonraki süreçte olayla ilgileri hala ispat edilememiş 35’in üzerinde masum vatandaş, hukuksuz yargılamalarla mahkum edilmişler, olayın üzerinden 24 yıl geçmesine, ülkede çok sayıda iktidar iş başına gelmesine rağmen! adil bir yargılama yapılamadan hapislerde çürümeye terk edilmişlerdir.
 
Bir kısmı çocuk yaşta olan mahkumlar bugün 50-60’lı yaşlara gelmişler. Orta yaşta olanlarda 80’li yaşlara merdiven dayayıp ömürlerinin sonuna gelmişlerdir.
 
2000’li yıllardan sonra iş başına gelen AKP iktidarları dönelerinde ne yazık ki! Sivas mazlumları için adaletli bir yargılama süreci başlatılamamış. Cumhurbaşkanının kocamışlık sebebi ile yaşlı ve hasta mahkumları affetme yetkisi bulunmasına rağmen, ve 2002’li yıllardan bu yana 3 Cumhurbaşkanı görev yapmasına rağmen, bu yetki kullanılmamış Sivas mazlumları serbest bırakılmamıştır.
 
İşlemedikleri, ispat edilemeyen suçtan dolayı ömürlerini cezaevinde tüketen bu mazlumların ve ailelerinin feryadına kulak vermek adalet kurumunun ve devletin vazgeçilmez görevleri arasındadır.
 
Mahkumlar ve yakınları olayların 24. Yılından sonrada umutla adalet beklemeye devam etmektedirler.
 
*****
 
Yine 1993 yılı Temmuz ayında 2 Temmuz’da meydana gelen Sivas Katliamından 3 gün sonra 5 Temmuz günü Ercincan ilinin Kemaliye ilçesine bağlı BAŞBAĞLAR köyüne, akşam namazı vakti baskın yapan gözü dönmüş eli kanlı katiller köyü ateşe verip köyde yaşayan 33 vatandaşımızın bir kısmını yakarak bir kısmını da kurşuna dizerek katletmişler, Türkiye insanının yüreğine ateş düşürmüşlerdir.
 
Başbağların acımasız katilleri önce yakalanmışlarsa da daha sonra yargı içinde yuvalanmış derin güçler tarafından serbest bırakılmışlar bir daha da yakalanamamışlardır.
 
Başbağlar’ın kalbine hançer gibi saplanan katliamın duruşmalarında bugüne kadar ne yazık ki failleri bulunup hesap sorulamamıştır. Bugüne kadar katiller yakalanıp hesap sorulamadığı için mazlum Başbağlar halkı perişan edilmiş acı üstüne acı çekmişlerdir. Katliamı yapan katiller köyü yaktıktan sonra ayrılırken bıraktıkları notta SİVAS’ın İNTİKAMI ALINDI diyerek halkımız arasında mezhep çatışması çıkarmanın fitilini ateşlemek istemişlerse de halkımızın sağduyusu buna izin vermemiştir.
 
Aradan 24 yıl geçmesine rağmen Türkiye halkı ve kamuoyu Mazlumların katillerinin ortaya çıkarılmasını hangi hain güçlerin masum insanları birbirini düşürmek için katliamlar yaptıklarının aydınlatılmasını beklemektedir.
 
Devletin tüm arşivleri ve istihbarat raporları geriye dönük olarak yeniden incelenmeli, elde edilen bilgiler ve belgeler ışığında adaletli ve hızlı yargılama ile suçsuz olduğu halde ömrünü hapislerde tüketen mazlumlar hürriyetlerine kavuşturulmalı. Özellikle de Cumhurbaşkanının hasta ve yaşlı mahkumları affetme yetkisini kullanması ihmal edilmemelidir. Önceki Cumhurbaşkanlarından Ahmet Necdet Sezer’in bu yetkiyi sıkça kullanması hatırdan çıkarılmamalıdır.
 
Gerçek katiller aradan on yıllar geçse de mutlaka bulunmalı ölmüşler ise gıyaplarında yargılanıp mahkum edilmeli mazlum yakınlarının yürekleri serinletilmelidir.
 
Unutmayalım adalet her zaman herkese lazımdır. Geciken adalette adalet değildir.
 
Not: Sivas ve Başbağlar katliamlarının yıldönümü sebebiyle olaya ilgi gösterip konuyu gündeme getiren basın yayın organlarımız, hükümet temsilcilerimiz ve sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ediyorum. Olaya duyarsız kalan basın organları ve sivil toplum kuruluşlarını da vicdanları ile baş başa bırakıyorum.
 
Selam ve dua ile…

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
SORUMSUZ VE ALINGAN ARABADA YATIYOR, KIZ KARDEŞİNE SIĞINDI SON NEFESLERİNİ EVLERİNDE VERSİNLER MAZLUMDER’DEN ADALET BAKANLIĞINA ZİYARET SİGARA İZMARİTLERİNİ NE YAPALIM? BİR YANLIŞIMIZ YOK MU? MABEDSİZ ÜNİVERSİTE OLUR MU? TÜRKİYE İNSAN HAKLARI VE ETİK KURUMU (TİHEK)’İN YAŞLI HAKLARI KONFERANSI BU VEBALİN DENETÇİSİ, SORUMLUSU KİM? SERHAT ŞEHRİ KARS VE SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ SAHİPSİZ Mİ KALIYORUZ? DEVLET ÖÇ ALICI OLAMAZ FARUK YAMAN’IN HAZİNESİ SIĞINMACILAR SEMPOZYUMU “DEVLET, KAPLUMBAĞA GİBİ” OLMAMALI OKUMUYOR, DİNLEMİYOR, BİLMİYOR SIĞINMACILAR, PROBLEMLER VE ÇÖZÜMLER SURİYE İÇİNDEKİ SIĞINMACILAR VE DRAMLARI ŞUYUU VUKUUNDAN BETER (KADEM’İ İKNA EDİN) AİLE CİNAYETLERİ VE SEBEP OLAN YASALAR KANUNLAR HERKES İÇİNDİR ZERRE MİSKALDE HİZMET ETSE… BİRLİKTE BİZ OLACAĞIZ KEŞKE YAŞANMASAYDI “BİZE YAPILSA NE YAPARDIK” HUKUKSUZDUR, AYIPTIR, GÜNAHTIR KEŞKE VALİ EN SON KONUŞSAYDI DEVAMINI BEKLİYORLAR GÖNLÜMÜZDE DARBECİYE YER YOK NASIL BİR İRADE Kİ! CAMİLERİMİZ TEMİZ VE ESTETİK OLMALIDIR GÖNÜLLÜ KURULUŞLARDA ANLAMLI BAYRAMLAŞMA KARA BİR LEKE ÇERKES SÜRGÜNÜ RAMAZAN VE KAYSERİ RAMAZAN SEVABIMIZ OLSUN HATTABOĞLU ÖMER NEYİNİZ OLUR? ADALET HERKESE HER ZAMAN LAZIM KAZANMANIN YOLU STRATEJİ VE İTTİFAKTAN GEÇER YEREL SEÇİMLER VE UYARILAR ADINI ANMAYACAĞIM MEMURLAR KADROLARINDA ÇALIŞSIN, İKAMET ETSİN GÖNÜLLER İNCİNMESİN, SEVENLER KÜSMESİN BİN YIL SÜRMEDİ AMA…… ZULMÜ DEVAM EDİYOR MAZLUMDER’İN 21. YILI ATANMIŞLAR VE SEÇİLMİŞLERİN YÜKLERİ PAYLAŞILMALI DEVLET! SİVİL TOPLUMA GÜVEN VERMELİ SUÇ BAŞKASININSA NEDEN BAŞKASI MAHKUM HER ŞEYİ DEVLET Mİ YAPMALI, KAMU YARARI OLMAYAN ÜVEY EVLAT MI? AÇ KALAN KÖPEK FIRIN YIKAR ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ Mİ YAKMALI 28 ŞUBAT HORTLADI BOŞANMALARDA İLK 5 YILA DİKKAT ADALET! KİMLER İÇİN? İNSAN HAKLARI GÜNÜ VE MAZLUMDER ÖDÜLLERİ KUBBEDE BİR HOŞ SADA BIRAKIN ÇANAKKALE'Yİ YAŞAYARAK ZİYARET 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? MAHKEME KARARI MI KOMİSYON KARARI MI? ÜSTÜN! KÜÇÜK MİLLET MECLİSLERİ VE ADANA BULUŞMASI KEŞKE AZ KONUŞSA KEŞKE AZ KONUŞSA PROTOKOL LİSTELERİ GÜNCELLENMELİ DEĞİL Mİ? KAYBETMEZSİNİZ, DUA ALIRSINIZ MAZLUMDER’İN ADALET ARAYIŞI SENDİKALAR ÜYELERİN VE MİLLETİNDİR KAMU YARARI BELGESİ OLMAYANLAR ÜVEY EVLATLAR MI? YAKIN TARİHİMİZİN UTANÇ GÜNÜ, 12 EYLÜL 1980 SAVAŞ MEYDANI MI? AKRABALARIN MI, CEMAATİN Mİ? BAYRAM KİMLERİN! SATHI MÜDAFAA VE TOPTAN KORUMA BUNLAR YAPILMASI ZOR ŞEYLER MİDİR? HATTAPOĞLU ÖMER NEYİMİZ OLUR DEVLET PARALELLERE NE YAPSIN? RAMAZAN DA SİVİL TOPLUM VE BELEDİYELER RAMAZAN’da KAYSERİ 24 HAZİRAN SONRASI ADALET İÇİN NE YAPILACAK GELİR’DE AD-Lİ İLAHİ SORAR ÖMER’den ONU 24 HAZİRAN SEÇİMLERİ VE VEKİL ADAYLARI 5 YAŞINDA İDİM POLİTİKADA GÖNÜL ADIMLARI CUMHURBAŞKANI YETKİSİNİ KULLANMALI RAKİP DEĞİRMENİNE SU MU TAŞIYORUZ? 15 TEMMUZ’U BÖYLE KUTLADIK
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır