menüler
HAVA DURUMU

HATTAPOĞLU ÖMER NEYİMİZ OLUR

Ahmet TAŞ
Ahmet TAŞ
13 Temmuz 2018, Cuma
Tarih kitaplarında okuduğumuz şekliyle geçmişte yaşamış birçok devlet adamı, ulema, akil insanlar ve toplumda öne çıkmış şahsiyetlerin hayatına baktığımızda yerine göre yanılmışlar yanlış yapmışlar, yerine göre de doğru ve isabetli işler yapmışlardır.
 
Bunların içinde ben yanılmam, eksiğim yok, bana yanlış yaptı diyemezsiniz diyen müstağni anlayışlı şahsiyetler çok fazla değildir.
 
Osmanlı padişahlarının kibir, gurur ve müstağnilik hastalığından kurtulmak için özel elemanlar tuttukları (ücretli) bunları gittikleri yol boyuna yerleştirip kendileri oradan geçerken “BÜYÜKLENME PADİŞAHIM SENDEN BÜYÜK ALLAH VAR.” Diye nida ettirdikleri böylece padişaha Allah’ı hatırlatıp büyüklenme hastalığından kurtulmayı sağladıkları rivayet edilir. İslam tarihinde Hazreti peygamberin vefatından sonra halife olan Hz. Ebubekir, Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz. Ali gibi ilk halifelerin (Hulefa-i Raşidin) halife seçildiklerinde Müslümanlara ilk hitaplarında ben “Allah’ın emri ile hükmettiğim müddetçe bana itaat edin, eğer bundan ayrılırsam itaat etmeyin.” diye tembihatta bulunduğu tarihi kaynaklarla sabittir.
İkinci halife adalet timsali Hattab’ın oğlu Ömer’in( Hz. Ömer) bir gün minberde Müslümanlara hitaben ben Allah’ın emrinden ayrılırsam ne yaparsınız diye sorduğu, bunun karşılığında mescitte bulunan bir sahabenin ayağa kalkarak kılıcını yukarıya kaldırdığı ve “ Seni kılıcımızla düzeltiriz.” Diye cevap verdiği. Hz. Ömer’in ise bu olay karşısında Allaha hamd ederek şükürler olsun beni yanlıştan kurtaracak ve düzeltecek Müslüman bir tebaam var diye cenabı Allaha şükrettiği rivayet olunur.
 
Bir tarihteki Osmanlı padişahlarına, bir de ikinci halife Hattap oğlu Ömer’e bakıyoruz ne güzel örnekler. Biri gururlanma, müstağnileşme hastalığından kurtulmak için en büyüğün Allah olduğunu hatırlatmak için adam tutuyor, bu hatırlatma ile kendine gelmeye çalışıyor, diğeri kendini yanlıştan düzeltmek isteyene teşekkür ediyor, bu imkan için Allaha hamd ediyor.
 
Acaba diyorum bugünkü idarecilerimiz, bürokratlarımız, sivil toplum yöneticilerimiz ve kanaat önderlerimiz de böyle olsalar. Neyi kaybederler, neleri kazanırlar. Ben inanıyorum ki bir şey kaybetmezler ama çok şeyi kazanırlar. Günümüzde devlet adamlarımız, bürokratlarımız, idarecilerimiz, sivil toplum temsilcilerimiz, kanaat önderlerimiz şu işi davranışı yanlış yaptın, böyle olmaz şöyle olursa daha iyi olur diyen halka, sivil toplum temsilcilerine ve diğer olumlu tenkit sahiplerine neden rakip oluyor, ilişkiyi kesip selam vermez oluyor, toplantılarına katılmıyor veya toplantısına davet etmiyor. Böyle olunca da yanlışı hatırlatan, gururlanma kendine gel; sende beşer şaşar bir kulsun diyen, onu günahtan beri kılmak isteyen kimseler etrafında kalmıyor. Bunun karşılığında iyisin, hoşsun, beysin, paşasın, en büyük sensin başka büyük yok diyen menfaatçiler, dalkavuklar, iyi gün dostları etrafında cirit atmaya başlıyor. 
 
Bu durumdaki insanlarımız ellerindeki makam mevkii gittiğinde etraflarındaki iyi gün dostları da toz olup gidiyorlar. Birde bakıyorlar ki etraflarında hatırlarını soracak, onları günahtan beri kılacak ve bunun yollarını hatırlatacak kimsecikler kalmıyor.
 
Dünya hayatı ömürle sınırlı, biz inanıyoruz ki ölümden sonra ahiret hayatı ve hesap günü var. “Orada zerre miskal iyilikte, zerre miskal kötülükte hesaba tabi olup mükafaat ve cezası ne ise insan karşılığını bulacak.” Ey idareciler, ey kanaat önderleri, ey bürokratlar, ey sivil toplum önderleri şunu unutmayalım ki mahkeme kadıya mülk değil, aklımıza başımıza alalım, dünyanın geçici olduğunu aklımızdan çıkarmadan, tüm ön yargılarımızdan arınarak, hesap gününü hiç akıldan çıkarmayarak, müstağnilik hastalığından uzaklaşmaya, bizi uyaran zor günlerimizin dostu uyarıcılara kulak tıkamadan uyarılarını dikkate alıp hayatımızı ve icraatlarımızı güzelleştirmeye, kendimizi düzeltmeye, denetlenebilir olmaya gayret edelim.
 
Unutmayalım bizden büyük Allah var, ahiret var, hesap var, Hattab’ın oğlu Ömer gibi önderimiz var.
Selam ve dua ile
 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
AİLE CİNAYETLERİ VE SEBEP OLAN YASALAR KANUNLAR HERKES İÇİNDİR ZERRE MİSKALDE HİZMET ETSE… BİRLİKTE BİZ OLACAĞIZ KEŞKE YAŞANMASAYDI “BİZE YAPILSA NE YAPARDIK” HUKUKSUZDUR, AYIPTIR, GÜNAHTIR KEŞKE VALİ EN SON KONUŞSAYDI DEVAMINI BEKLİYORLAR GÖNLÜMÜZDE DARBECİYE YER YOK NASIL BİR İRADE Kİ! CAMİLERİMİZ TEMİZ VE ESTETİK OLMALIDIR GÖNÜLLÜ KURULUŞLARDA ANLAMLI BAYRAMLAŞMA KARA BİR LEKE ÇERKES SÜRGÜNÜ RAMAZAN VE KAYSERİ RAMAZAN SEVABIMIZ OLSUN HATTABOĞLU ÖMER NEYİNİZ OLUR? ADALET HERKESE HER ZAMAN LAZIM KAZANMANIN YOLU STRATEJİ VE İTTİFAKTAN GEÇER YEREL SEÇİMLER VE UYARILAR ADINI ANMAYACAĞIM MEMURLAR KADROLARINDA ÇALIŞSIN, İKAMET ETSİN GÖNÜLLER İNCİNMESİN, SEVENLER KÜSMESİN BİN YIL SÜRMEDİ AMA…… ZULMÜ DEVAM EDİYOR MAZLUMDER’İN 21. YILI ATANMIŞLAR VE SEÇİLMİŞLERİN YÜKLERİ PAYLAŞILMALI DEVLET! SİVİL TOPLUMA GÜVEN VERMELİ SUÇ BAŞKASININSA NEDEN BAŞKASI MAHKUM HER ŞEYİ DEVLET Mİ YAPMALI, KAMU YARARI OLMAYAN ÜVEY EVLAT MI? AÇ KALAN KÖPEK FIRIN YIKAR ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ Mİ YAKMALI 28 ŞUBAT HORTLADI BOŞANMALARDA İLK 5 YILA DİKKAT ADALET! KİMLER İÇİN? İNSAN HAKLARI GÜNÜ VE MAZLUMDER ÖDÜLLERİ KUBBEDE BİR HOŞ SADA BIRAKIN ÇANAKKALE'Yİ YAŞAYARAK ZİYARET 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? MAHKEME KARARI MI KOMİSYON KARARI MI? ÜSTÜN! KÜÇÜK MİLLET MECLİSLERİ VE ADANA BULUŞMASI KEŞKE AZ KONUŞSA KEŞKE AZ KONUŞSA PROTOKOL LİSTELERİ GÜNCELLENMELİ DEĞİL Mİ? KAYBETMEZSİNİZ, DUA ALIRSINIZ MAZLUMDER’İN ADALET ARAYIŞI SENDİKALAR ÜYELERİN VE MİLLETİNDİR KAMU YARARI BELGESİ OLMAYANLAR ÜVEY EVLATLAR MI? YAKIN TARİHİMİZİN UTANÇ GÜNÜ, 12 EYLÜL 1980 SAVAŞ MEYDANI MI? AKRABALARIN MI, CEMAATİN Mİ? BAYRAM KİMLERİN! SATHI MÜDAFAA VE TOPTAN KORUMA BUNLAR YAPILMASI ZOR ŞEYLER MİDİR? HATTAPOĞLU ÖMER NEYİMİZ OLUR DEVLET PARALELLERE NE YAPSIN? RAMAZAN DA SİVİL TOPLUM VE BELEDİYELER RAMAZAN’da KAYSERİ 24 HAZİRAN SONRASI ADALET İÇİN NE YAPILACAK GELİR’DE AD-Lİ İLAHİ SORAR ÖMER’den ONU 24 HAZİRAN SEÇİMLERİ VE VEKİL ADAYLARI 5 YAŞINDA İDİM POLİTİKADA GÖNÜL ADIMLARI CUMHURBAŞKANI YETKİSİNİ KULLANMALI RAKİP DEĞİRMENİNE SU MU TAŞIYORUZ? 15 TEMMUZ’U BÖYLE KUTLADIK
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır