menüler
HAVA DURUMU

HATTABOĞLU ÖMER NEYİNİZ OLUR?

Ahmet TAŞ
Ahmet TAŞ
02 Mayıs 2019, Perşembe
Rivayete göre Ömer bir savaştan dönüşte minberden Müslümanlara hitap eder. “Dinleyin ve itaat edin.” Der.
 
Bu söz üzerine ayağa kalkan bir sahabi “Üzerindeki elbisenin hesabını vermezsen dinlemiyor ve itaat etmiyoruz.” diye karşılık verir. Hz. Ömer’in üzerinde yeni bir elbise vardır. Savaştan yeni dönülmüş, ganimetler paylaşılmış, her gaziye yarım elbiselik kumaş düşmüştür. Ama Ömer’in üzerinde bir elbise vardır. Ömer oğlu Abdullah’ı yanına çağırır. Elbisenin hesabını Abdullah versin der. Ömer oğlu Abdullah cemaate hitaben, bana da, babam Ömer’e de yarım elbiselik kumaş düştü. Ben hisse mi babama verdim böylece ona bir elbise oldu diye izahattta bulunur. İtiraz eden sahabi ayağa kalkar Ya Ömer şimdi dinliyor ve itaat ediyoruz diye karşılık verir.
 
Yine bir gün Hz. Ömer kadınlara hitaben konuşuyor ve fazla talep edilen mehir konusunda onları uyarırken zenci bir Müslüman kadın buna itiraz eder. Ya Ömer Kur’an’ın ve peygamberin verdiği hakkı yok sayamazsın der. Kadının itirazı üzerine Hz. Ömer “Vallahi kadın doğru söyledi. Ömer yanıldı.” Diye karşılık verir. Yine bir defasında mescitte halka hitap eden Ömer şöyle bir soru yöneltir. Ben Allah’ın ve resülünün yolundan ayrılırsam ban ne yaparsınız der. Cemaatten biri ayağa kalkıp kılıcını yukarıya kaldırarak seni bu kılıcımızla düzeltiriz diye karşılık verir. Bunun üzerine Ömer ya rabbi sana şükürler olsun, yanlış yaptığımda beni düzeltecek kardeşlerim var diye dua eder.
 
Merhum Akif’in safahatında geçen kocakarı ile Ömer hikayesinde Hz. Ömer’in gece Medine kenarındaki haymelerinde ziyaret ettiği aç kalmış torunlarını çakıl taşını yemek diye kaynatarak avutmaya çalışan yaşlı fakir kadının “Durumunu niye halife Ömer’e bildirmiyorsun” diyen Hz. Ömer’e “Ömer de kim benim ondan kerimdi babam, ölürüm de yüz suyu dökmem sizin halifenize” diye karşılık verdiğini hatırlayalım.
 
Ey bugünün dünyaya meyleden! Biraz itibar, güç, makam, mevki, maddi manevi imkan sahibi olmuş ama ahirette vereceği hesabı, hesap gününün dehşetini ıskalamış sivil toplum önderleri, yerel yöneticileri, bürokratları, siyasi partilerin merkez, il, ilçe yöneticileri, bakanları, başbakanları, cumhurbaşkanları hasılı Allah’ın verdiği güç ve nimetleri kendinin zanneden müstağnileşen, kendilerini uyaranları, tenkit edenleri hain, ihanet eden diye nitelendirip es geçmeye, itibarsızlaştırmaya çalışan, dokunulmazlığı kendilerine layık gören sorumlular “ Sahi ikinci halife, adaletin timsali kenarı Diclede bir kurt aşırsa bir koyunu, gelirde ilahi adalet sorar Ömer’den onu diye inleyen “Hattaboğlu Hz. Ömer”, sizin neyiniz olur.” Hiç düşünüyor musunuz? Yoksa kocakarı gibi Ömer de kim ben ondan kerim adamım benden hesap sorulmaz, hesap verici de değilim mi diyorsunuz.
 
Cenabı Allah aklımız, izanımıza, kendimizin nefsimizin değil Allah’ın doğrularına teslim olmayı nasip etsin, müstağnilik, dokunulmazlık tekebbüründen uzak kılsın. Ahiret hesabı kaygımızı aklımızdan almasın.
 
Not: istisna insanımızı sorudan tenzih ediyorum
 
Selam ve dua ile

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
BİRLİKTE BİZ OLACAĞIZ KEŞKE YAŞANMASAYDI “BİZE YAPILSA NE YAPARDIK” HUKUKSUZDUR, AYIPTIR, GÜNAHTIR KEŞKE VALİ EN SON KONUŞSAYDI DEVAMINI BEKLİYORLAR GÖNLÜMÜZDE DARBECİYE YER YOK NASIL BİR İRADE Kİ! CAMİLERİMİZ TEMİZ VE ESTETİK OLMALIDIR GÖNÜLLÜ KURULUŞLARDA ANLAMLI BAYRAMLAŞMA KARA BİR LEKE ÇERKES SÜRGÜNÜ RAMAZAN VE KAYSERİ RAMAZAN SEVABIMIZ OLSUN HATTABOĞLU ÖMER NEYİNİZ OLUR? ADALET HERKESE HER ZAMAN LAZIM KAZANMANIN YOLU STRATEJİ VE İTTİFAKTAN GEÇER YEREL SEÇİMLER VE UYARILAR ADINI ANMAYACAĞIM MEMURLAR KADROLARINDA ÇALIŞSIN, İKAMET ETSİN GÖNÜLLER İNCİNMESİN, SEVENLER KÜSMESİN BİN YIL SÜRMEDİ AMA…… ZULMÜ DEVAM EDİYOR MAZLUMDER’İN 21. YILI ATANMIŞLAR VE SEÇİLMİŞLERİN YÜKLERİ PAYLAŞILMALI DEVLET! SİVİL TOPLUMA GÜVEN VERMELİ SUÇ BAŞKASININSA NEDEN BAŞKASI MAHKUM HER ŞEYİ DEVLET Mİ YAPMALI, KAMU YARARI OLMAYAN ÜVEY EVLAT MI? AÇ KALAN KÖPEK FIRIN YIKAR ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ Mİ YAKMALI 28 ŞUBAT HORTLADI BOŞANMALARDA İLK 5 YILA DİKKAT ADALET! KİMLER İÇİN? İNSAN HAKLARI GÜNÜ VE MAZLUMDER ÖDÜLLERİ KUBBEDE BİR HOŞ SADA BIRAKIN ÇANAKKALE'Yİ YAŞAYARAK ZİYARET 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? MAHKEME KARARI MI KOMİSYON KARARI MI? ÜSTÜN! KÜÇÜK MİLLET MECLİSLERİ VE ADANA BULUŞMASI KEŞKE AZ KONUŞSA KEŞKE AZ KONUŞSA PROTOKOL LİSTELERİ GÜNCELLENMELİ DEĞİL Mİ? KAYBETMEZSİNİZ, DUA ALIRSINIZ MAZLUMDER’İN ADALET ARAYIŞI SENDİKALAR ÜYELERİN VE MİLLETİNDİR KAMU YARARI BELGESİ OLMAYANLAR ÜVEY EVLATLAR MI? YAKIN TARİHİMİZİN UTANÇ GÜNÜ, 12 EYLÜL 1980 SAVAŞ MEYDANI MI? AKRABALARIN MI, CEMAATİN Mİ? BAYRAM KİMLERİN! SATHI MÜDAFAA VE TOPTAN KORUMA BUNLAR YAPILMASI ZOR ŞEYLER MİDİR? HATTAPOĞLU ÖMER NEYİMİZ OLUR DEVLET PARALELLERE NE YAPSIN? RAMAZAN DA SİVİL TOPLUM VE BELEDİYELER RAMAZAN’da KAYSERİ 24 HAZİRAN SONRASI ADALET İÇİN NE YAPILACAK GELİR’DE AD-Lİ İLAHİ SORAR ÖMER’den ONU 24 HAZİRAN SEÇİMLERİ VE VEKİL ADAYLARI 5 YAŞINDA İDİM POLİTİKADA GÖNÜL ADIMLARI CUMHURBAŞKANI YETKİSİNİ KULLANMALI RAKİP DEĞİRMENİNE SU MU TAŞIYORUZ? 15 TEMMUZ’U BÖYLE KUTLADIK
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır