menüler
HAVA DURUMU

GÖNÜLLER İNCİNMESİN, SEVENLER KÜSMESİN

Ahmet TAŞ
Ahmet TAŞ
06 Mart 2019, Çarşamba
Gönülleri incitmek, sevenleri küstürmek bizim kültürümüzde, toplum hayatımızda hoş karşılanmayan, kabul görmeyen, toplum ahengini bozan eylem ve davranışlardır.
 
Daha 22 yıl önce yaşadığımız 28 Şubat darbe döneminde, 49 yıl önce yaşadığımız ve bir daha yaşanmasın diye dua ettiğimiz 12 Eylül 1980 darbesi döneminde devleti temsil eden ve maaşlarını bizim verdiğimiz vergilerle oluşan hazineden alan millet düşmanı gafil yöneticilerin milletin dinine, imanına, kültürüne ve şahsiyetine yaptıkları hakaret, işkence ve zulümler yüzünden on binlerce, yüz binlerce, milyonlarca insanımızın zamanın yöneticilerinin adaletsiz ve zalim uygulamaları yüzünden devlete ve idarecilere gönülleri kırıldı.
 
Gönül kırıklığı sebebiyle ülkesini terk edip yabancı ülkelere yerleşenler, gittiği o ülkenin vatandaşı olanlar oldu. Çok şükür ki ortam normalleşince bunların önemli bir kısmı ülkelerine dönerek vatan hasretinden kurtuldu.
 
Ülkemizde tartışılamayan bir gerçek var. Farklı etnik unsurlarımız (Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Boşnak, Arap, Arnavut, Süryani ve diğerleri) var. Aynı zamanda farklı dini gruplarımız (Müslüman, Hristiyan, Musevi, Ezidi ve diğerleri) da var. Bunlar barış içinde hep birlikte yaşıyorlar. Bunların bir kısmı bu coğrafyaya tarihin erken dönemlerinde, bir kısmı da daha sonraki dönemlerde gelip yerleşerek vatan tutmuşlar, aynı ülkenin insan unsurları olarak birlikte hayat sürüyorlar. Bu farklılıkları zenginlik olarak görüp aynı ortamda medeni bir hayat anlayışı ile aralarında ayırım yapmadan yaşama ortamı sağlamak devleti idare edenlerin vazgeçilmez sorumluluğudur.
 
Zaten anayasamızın ilgili maddesinde “Kanun önünde insanlar eşittir. Hiç kimseye dininden etnik gurubundan, inancından, cinsiyetinden dolayı farklı muamele yapılamaz” diyor. Bu anayasa kuralına razı olmak ve bu kuralın hayat bulması için çaba göstermek sade vatandaşlar kadar idarecilerimizin de dikkat etmesi gereken bir sorumluluktur.
 
31 Mart 2019 günü yapılacak olan mahalli idareler seçimleri öncesi siyasi partilerimizin liderleri, temsilcileri ve adayları seçim çalışmalarına hummalı bir şekilde devam ediyorlar. Gerek parti olarak gerekse adaylar olarak ortaya çıkan ve çıkışına yüksek seçim kurulunca onay verilmiş olanlar hukuki kontrolden geçirilmiş insanlarımızdır. Aynı zamanda partiler arasında ya da tabanda yapılan ittifaklarda millet nazarında karşılık bulmuş olan ittifaklardır.
 
Seçimlerin yaklaştığı bu günlerde millet, adaylardan ve yönetici konumunda olan liderlerden ayırıcı değil birleştirici, ötekileştirici değil kuşatıcı ve kucaklayıcı bir dil ve davranış bekliyor. Özellikle zillet ittifakı, vatan haini, Kürdistan, Kürdistan Kuzey Irakta, isteyen oraya gitsin gibi söylem, davranış ve ithamlar bunları söyleyenlerin sevenleri arasında küskünlüğe, karamsarlığa ve gönül kırgınlığına sebep oluyor.
 
Geçenlerde Siirt’te görev yapan ve iktidar partisine yakın duran eğitimci bir arkadaşı aradım. “İsteyen Kürdistan’a gitsin” söyleminin orada nasıl karşılık bulduğunu sordum, cevabı şu oldu. “Genç oğlum bu sözü duyunca yüzü kızardı ve gerginleşti.” Bu söz bu bölgedeki sevenleri incitti. Neden bu söz önü arkası hesap edilmeden söylendi ve tekrar edildi, anlayamadık dedi ve şunu da ekledi, biz devletimizi, ülkemizi, Cumhurbaşkanımızı seviyoruz ama; gönüllerimizin de incitilmesini istemiyoruz.
 
Bir sivil toplum temsilcisi olarak insanımızı ve vatanını seven vatandaşlarımız arasında yanlış anlaşılmamaya dikkat edilmesi gerektiğine inanan bir insan olarak bende zillet ittifakı, hain, terörist, Kürdistan’a gitsinler tabirini liderlerimize ve siyasetçilerimize yakıştıramıyorum ve şunu da eklemek istiyorum. Ne söylediğimiz kadar nasıl anlaşıldığımız, nasıl yorumlandığımız, kazandığımız kadar neleri kaybettiğimizin de hesabının yapılması gerekir.
 
Geçmişte bazı siyasiler başörtülüler Arabistan’a gitsinler, ya sev; ya terk et söylemlerini kullanmışlardı ama; bir karşılık bulamamışlardı. Unutmayalım ülkemizde kullanılan oyların yarısından fazlası iktidarlara veriliyor ise yarıya yakını da muhalefet olanlara veriliyor. Yarıya yakın oyun sahipleri vatan hainliği ile, zilletle suçlanır ise bu suçlama gönül kırıklığına, öfke kabarmasına sebep olur. Ne diyor atalarımız tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır. Ya da ilahi emirler ne diyor. Söyle ama yumuşak söyle belki öğüt alırlar.
 
Ben bir vatandaş olarak toplumun kanaatini duyurmaya çalışıyorum. İsteyen duyar, istemeyen doğru bildiğinde devam eder. Selam ve dua ile

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
AİLE CİNAYETLERİ VE SEBEP OLAN YASALAR KANUNLAR HERKES İÇİNDİR ZERRE MİSKALDE HİZMET ETSE… BİRLİKTE BİZ OLACAĞIZ KEŞKE YAŞANMASAYDI “BİZE YAPILSA NE YAPARDIK” HUKUKSUZDUR, AYIPTIR, GÜNAHTIR KEŞKE VALİ EN SON KONUŞSAYDI DEVAMINI BEKLİYORLAR GÖNLÜMÜZDE DARBECİYE YER YOK NASIL BİR İRADE Kİ! CAMİLERİMİZ TEMİZ VE ESTETİK OLMALIDIR GÖNÜLLÜ KURULUŞLARDA ANLAMLI BAYRAMLAŞMA KARA BİR LEKE ÇERKES SÜRGÜNÜ RAMAZAN VE KAYSERİ RAMAZAN SEVABIMIZ OLSUN HATTABOĞLU ÖMER NEYİNİZ OLUR? ADALET HERKESE HER ZAMAN LAZIM KAZANMANIN YOLU STRATEJİ VE İTTİFAKTAN GEÇER YEREL SEÇİMLER VE UYARILAR ADINI ANMAYACAĞIM MEMURLAR KADROLARINDA ÇALIŞSIN, İKAMET ETSİN GÖNÜLLER İNCİNMESİN, SEVENLER KÜSMESİN BİN YIL SÜRMEDİ AMA…… ZULMÜ DEVAM EDİYOR MAZLUMDER’İN 21. YILI ATANMIŞLAR VE SEÇİLMİŞLERİN YÜKLERİ PAYLAŞILMALI DEVLET! SİVİL TOPLUMA GÜVEN VERMELİ SUÇ BAŞKASININSA NEDEN BAŞKASI MAHKUM HER ŞEYİ DEVLET Mİ YAPMALI, KAMU YARARI OLMAYAN ÜVEY EVLAT MI? AÇ KALAN KÖPEK FIRIN YIKAR ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ Mİ YAKMALI 28 ŞUBAT HORTLADI BOŞANMALARDA İLK 5 YILA DİKKAT ADALET! KİMLER İÇİN? İNSAN HAKLARI GÜNÜ VE MAZLUMDER ÖDÜLLERİ KUBBEDE BİR HOŞ SADA BIRAKIN ÇANAKKALE'Yİ YAŞAYARAK ZİYARET 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? MAHKEME KARARI MI KOMİSYON KARARI MI? ÜSTÜN! KÜÇÜK MİLLET MECLİSLERİ VE ADANA BULUŞMASI KEŞKE AZ KONUŞSA KEŞKE AZ KONUŞSA PROTOKOL LİSTELERİ GÜNCELLENMELİ DEĞİL Mİ? KAYBETMEZSİNİZ, DUA ALIRSINIZ MAZLUMDER’İN ADALET ARAYIŞI SENDİKALAR ÜYELERİN VE MİLLETİNDİR KAMU YARARI BELGESİ OLMAYANLAR ÜVEY EVLATLAR MI? YAKIN TARİHİMİZİN UTANÇ GÜNÜ, 12 EYLÜL 1980 SAVAŞ MEYDANI MI? AKRABALARIN MI, CEMAATİN Mİ? BAYRAM KİMLERİN! SATHI MÜDAFAA VE TOPTAN KORUMA BUNLAR YAPILMASI ZOR ŞEYLER MİDİR? HATTAPOĞLU ÖMER NEYİMİZ OLUR DEVLET PARALELLERE NE YAPSIN? RAMAZAN DA SİVİL TOPLUM VE BELEDİYELER RAMAZAN’da KAYSERİ 24 HAZİRAN SONRASI ADALET İÇİN NE YAPILACAK GELİR’DE AD-Lİ İLAHİ SORAR ÖMER’den ONU 24 HAZİRAN SEÇİMLERİ VE VEKİL ADAYLARI 5 YAŞINDA İDİM POLİTİKADA GÖNÜL ADIMLARI CUMHURBAŞKANI YETKİSİNİ KULLANMALI RAKİP DEĞİRMENİNE SU MU TAŞIYORUZ? 15 TEMMUZ’U BÖYLE KUTLADIK
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır