menüler
HAVA DURUMU

ESİR KUDÜS, ESİR MESCİD-İ AKSA

Ahmet TAŞ
Ahmet TAŞ
24 Kasım 2017, Cuma
15 Kasım 2017 Çarşamba gününden başlayıp 19 Kasım Pazar gecesi sona eren 41 Kudüs sevdalısı insanımızla Mescid-i Aksa ve Kudüs’e ziyaretimiz oldu.
 
Yıllardır hayal edip duruyordum Kudüs ve Mescid-i Aksa’yı ziyaret etmek, ömrümde bir defa da olsa Mescid-i Aksa da Müslümanlarla Cuma namazı kılmak, Kudüs ve çevresinde bulunan 3 semavi dinin mabedlerini ziyaret ederek tarihe bir yolculuk yapmayı.
 
Kısmet bu güneymiş. Ağustos ayında İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa’yı işgal edip Müslümanları ilk kıblemizde namaz kılmaktan men etmesi, yapılan silahlı saldırıda bir kısım Müslümanların şehit edilip bir kısmının yaralanması, ardından Türkiye başta olmak üzere dünyanın muhtelif coğrafyalarında yaşayan Müslümanların yapılan zulmü tel’in gösterileri yapması Kudüs’ü, Mescid-i Aksa’yı ziyaret sevdamızı çabuklaştırdı.
 
Kayseri Gönüllü Kültür Kuruluşlarında olayı gündeme getirip belli zaman aralıkları ile kurumların Mescid-i Aksa’yı ziyaret için ekipler oluşturma kararının ardından MAZLUMDER Kayseri yönetimi de harekete geçti.
 
3 ay önceden başlayan hazırlık sonucunda MAZLUMDER üye ve gönüllülerinden 24 kişinin de aralarında olmak üzere müracaat eden 46 kişilik ekiple İstanbul üzerinden hava yoluyla Kudüs’e ulaşmak için 15 Kasım Çarşamba günü yola çıkma kararı aldık.
 
Mazeretler sebebiyle birkaç kişi kafileye dahil olamasa da 41 kişiyle Kayseri’den başlayan yolculuğumuzda 16 Kasım Perşembe günü Tel Aviv havaalanına ulaştık. Rehberimiz Muhammed Bey’le birlikte ilk durağımız Kudüs yolu üzerindeki Osmanlı döneminin güzel şehirlerinden Hayfa oldu. Burada Mahmudiye Camii ve Osmanlı saat kulesini ziyaretin ardından yola devam ederek Kudüs’e ulaştık.
 
Kudüs’te eşyalarımızı konaklayacağımız otele bırakmanın ardından nüfusunun tamamına yakınını Müslümanların oluşturduğu El Halil şehrine geçtik. Burayı ziyaret sırasında 1994 yılında fanatik bir Yahudi doktorun Cuma namazı vaktinde yaptığı saldırı ile 29 Müslüman’ı şehit edip, 100’den fazla Müslüman’ı yaraladığı Hz. İbrahim Camii ziyaret edildi. Camiye giriş çıkışın İsrail askerlerinden izin alarak ve turnikelerden geçerek yapılması Müslümanların öz vatanlarında esir olmalarının en büyük ispatıydı doğrusu.
 
17 Kasım Cuma günü sabah namazında ekibimiz İsrail askerlerinin kontrol ettiği kapıdan geçerek Mescid-i Aksa’ya ulaştı. Sabah namazının Mescid-i Aksa’da kılınmasının heyecanı ile gün boyu Mescid-i Aksa, Burak Mescidi, Kubbetüs Sahra, Mervan Mescidi, Ömer Mescidi ziyaret edildi, namazlar kılındı, ilk kıblemiz ve ümmetin geleceği için dualar edildi.
 
Kudüs’te son günümüz olan 18 Kasım Cumartesi günü Hıristiyanların kutsal mekanı, kıyamet Kilisesi, Hz. Davut aleyhisselamın mezarı, Hz. İsa’nın makamı, Hz. Meryem’in makamını ziyaretlerin ardından Müslümanların sözüm ona saldırılarından korunmak için yapılan kalın utanç duvarlarını seyrederek Zeytin Dağı’na geçtik, burada Selman-ı Farisi’nin makamı ve
 
diğer dini mekanları ziyaretin ardından zeytin Dağından Mescid-i Aksa ve Kubbetüs Sahrayı doya doya seyredip hatıra fotoğrafı çektirdik.
 
Daha sonra 1967 Arap- İsrail savaşından bu yana İsrail işgali altında bulunan Eriha şehri ve Lut Gölünün İsrail’in kontrolü altındaki bölümün ziyaret edip dönüşte Hz. Musa’nın makamını ziyaret edip buradaki mescid’de namaz kıldık.
 
1967 Arap- İsrail savaşından bu yana İsrail işgali altında bulunan öz vatanları Doğu Kudüs, El Halil, Eriha ve diğer şehirlere giriş çıkışları ile kutsal mekanları Mescid-i Aksa, Kubbetüs Sahra ve diğer mescidlere ibadet yapmak için girmeleri işgalci İsrail askerlerinin iznine bağlı hale gelmiş olan Kudüs Müslümanlarının ve işgal altındaki mescidlerin hali ümmetin fertleri olarak bizleri derinden yaraladı.
 
Hava alanına giriş ve çıkışlarda özellikle Türkiyeli ziyaretçilere uygulanan yıldırma uygulamaları da bizlerin öfkesini çeken diğer davranışlardı. Rehberimiz Muhammed Amira’nın bize verdiği bilgilere göre 2016 yılında Kudüs ve çevresini ziyaret eden Hıristiyanların sayısı 3 milyon kadarmış , Müslümanların sayısı ise 40 binlerde kalmış bununda %60 kadarı Türkiye Müslümanlarıymış.
 
Gözlemlediğim kadarıyla İstanbul başta olmak üzere Trabzon, Afyonkarahisar, Tokat ve Kayseri illerinden ziyaretçiler Kudüs’te idiler. Zamanla Türkiye’den gelenlerin sayısının artacağı umut ediliyor.
 
Kudüs ve Mescid-i Aksa’yı ziyaret ilk kıblemizin bulunduğu, tapusu bizde olan bu kutsal mekanlara sahip çıkmak demektir. Ümidim odur ki Kayseri başta olmak üzere ülkemizin birçok ilinden, bölgesinden Kudüs ziyareti için turlar düzenlenmeye devam eder. Iğdırlı Hasan Onbaşının Mescid-i Aksa nöbeti devam ettirilir de bugün işgalci İsrail’in kontrolü altındaki Kudüs ve Mescid-i Aksa yetim kalmaktan, mahsun olmaktan kurtulur. Selam ve dua ile

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
ŞUYUU VUKUUNDAN BETER (KADEM’İ İKNA EDİN) AİLE CİNAYETLERİ VE SEBEP OLAN YASALAR KANUNLAR HERKES İÇİNDİR ZERRE MİSKALDE HİZMET ETSE… BİRLİKTE BİZ OLACAĞIZ KEŞKE YAŞANMASAYDI “BİZE YAPILSA NE YAPARDIK” HUKUKSUZDUR, AYIPTIR, GÜNAHTIR KEŞKE VALİ EN SON KONUŞSAYDI DEVAMINI BEKLİYORLAR GÖNLÜMÜZDE DARBECİYE YER YOK NASIL BİR İRADE Kİ! CAMİLERİMİZ TEMİZ VE ESTETİK OLMALIDIR GÖNÜLLÜ KURULUŞLARDA ANLAMLI BAYRAMLAŞMA KARA BİR LEKE ÇERKES SÜRGÜNÜ RAMAZAN VE KAYSERİ RAMAZAN SEVABIMIZ OLSUN HATTABOĞLU ÖMER NEYİNİZ OLUR? ADALET HERKESE HER ZAMAN LAZIM KAZANMANIN YOLU STRATEJİ VE İTTİFAKTAN GEÇER YEREL SEÇİMLER VE UYARILAR ADINI ANMAYACAĞIM MEMURLAR KADROLARINDA ÇALIŞSIN, İKAMET ETSİN GÖNÜLLER İNCİNMESİN, SEVENLER KÜSMESİN BİN YIL SÜRMEDİ AMA…… ZULMÜ DEVAM EDİYOR MAZLUMDER’İN 21. YILI ATANMIŞLAR VE SEÇİLMİŞLERİN YÜKLERİ PAYLAŞILMALI DEVLET! SİVİL TOPLUMA GÜVEN VERMELİ SUÇ BAŞKASININSA NEDEN BAŞKASI MAHKUM HER ŞEYİ DEVLET Mİ YAPMALI, KAMU YARARI OLMAYAN ÜVEY EVLAT MI? AÇ KALAN KÖPEK FIRIN YIKAR ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ Mİ YAKMALI 28 ŞUBAT HORTLADI BOŞANMALARDA İLK 5 YILA DİKKAT ADALET! KİMLER İÇİN? İNSAN HAKLARI GÜNÜ VE MAZLUMDER ÖDÜLLERİ KUBBEDE BİR HOŞ SADA BIRAKIN ÇANAKKALE'Yİ YAŞAYARAK ZİYARET 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? MAHKEME KARARI MI KOMİSYON KARARI MI? ÜSTÜN! KÜÇÜK MİLLET MECLİSLERİ VE ADANA BULUŞMASI KEŞKE AZ KONUŞSA KEŞKE AZ KONUŞSA PROTOKOL LİSTELERİ GÜNCELLENMELİ DEĞİL Mİ? KAYBETMEZSİNİZ, DUA ALIRSINIZ MAZLUMDER’İN ADALET ARAYIŞI SENDİKALAR ÜYELERİN VE MİLLETİNDİR KAMU YARARI BELGESİ OLMAYANLAR ÜVEY EVLATLAR MI? YAKIN TARİHİMİZİN UTANÇ GÜNÜ, 12 EYLÜL 1980 SAVAŞ MEYDANI MI? AKRABALARIN MI, CEMAATİN Mİ? BAYRAM KİMLERİN! SATHI MÜDAFAA VE TOPTAN KORUMA BUNLAR YAPILMASI ZOR ŞEYLER MİDİR? HATTAPOĞLU ÖMER NEYİMİZ OLUR DEVLET PARALELLERE NE YAPSIN? RAMAZAN DA SİVİL TOPLUM VE BELEDİYELER RAMAZAN’da KAYSERİ 24 HAZİRAN SONRASI ADALET İÇİN NE YAPILACAK GELİR’DE AD-Lİ İLAHİ SORAR ÖMER’den ONU 24 HAZİRAN SEÇİMLERİ VE VEKİL ADAYLARI 5 YAŞINDA İDİM POLİTİKADA GÖNÜL ADIMLARI CUMHURBAŞKANI YETKİSİNİ KULLANMALI RAKİP DEĞİRMENİNE SU MU TAŞIYORUZ? 15 TEMMUZ’U BÖYLE KUTLADIK
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır