menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

DEVLET PARALELLERE NE YAPSIN?

Ahmet TAŞ
Ahmet TAŞ
04 Temmuz 2018, Çarşamba
Paralel devlet yapılanması tabiri 15 Temmuz 2016 da meydana gelen FETÖ kanlı darbe kalkışmasından sonra daha fazla gündemimize girdi ve sık kullanmaya başladığımız bir deyim oldu.
 
Neydi bundan kastedilen, devlet kurumlarında FETÖ örgütü 40 yıldan fazla bir zamandır kadrolaşmış, devlet memuru olan kamu görevlileri sivil hayatta FETÖ’nün müntesipleri oldukları için görevlerini âmirlerinin taleplerine göre değil, bağlı oldukları FETÖ imamlarının talimatlarına göre yapıyorlar. Yani maaşı devletten emri FETÖ’den alıyorlar. Böylece iki yüzlü bir hizmet görüyorlardı.
 
Allah’ın kendisine şirk (ortak) koşulmasını istemediği gibi devlette kendisine ortak koşulmasını istemediği için maksadını aşan, devleti kadro olarak ele geçirmek isteyen paralel devlet yapılanması FETÖ’ye karşı 15 Temmuz darbe kalkışmasından sonra ölümüne hayatta kalma mücadelesi başlattı. Bu mücadele halen farklı cephelerde devam ediyor.
 
Bu süreçte görüldü ki paralel yapı sadece FETÖ değilmiş. Ülkede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları (cemiyetler, sendikalar) cemaatler, farklı meslek grupları, devlet içindeki müntesipleri ve üyeleri yoluyla devlet işleyişinde etkin olma, oralara emirler verip istekleri doğrultusunda kadrolaşma ve icraatlara yön vermeye başladılar. Bunu yaparken paralel devlet yapılanması FETÖ’nün hukuksuzluğunu ve hainliğini de dillerinden düşürmediler.
 
Bu kesimler ülkede sadece kendileri var, işleri en iyi kendi adamları yapıyor inancıyla tüm kadroların kendi üyelerince doldurulması, başka grupların devlet kadrolarında asla söz sahibi olmaması için muhteris bir gayretinde içine girdiler.
 
Bu kurum, grup ve insanlar kendilerini memleketin tek sahibi görürken kendi yanlarında olmayan ülke insanını yok sayma, öteleme, haklarından mahrum bırakma gayreti içinde oldukları akıllarına bile getirmiyorlar. Ne kadar zavallı, bencil ve muhteris olduklarının farkında bile değiller. Hırs gözlerini bürümüş, önlerindeki çukuru bile görmekten aciz hale gelmiş bulunuyorlar.
 
Acaba diyorum anayasa da devleti idare eden ve vatandaşlara karşı söylenen, kanun önünde her insan eşittir, hiçbir insana dininden, cinsiyetinden, etnik kökeninden, yaşadığı bölgeden, düşünce ve kanaati ile siyasi görüşünden dolayı farklı muamele yapılamaz demiyor mu? Elbette diyor. Aynı zamanda kanunlarda devlet kadroları tahsis edilirken ilgili şahıslarda liyakatli olmak ve yüz kızartıcı suçlardan hüküm giymemiş olmak gerekir demiyor mu? Elbette diyor.
 
Öyleyse niçin FETÖ’den sonra türemeye çalışan devletin atamalarına, kurumların ziyaretçilerine, makam ve mevkilerine getirilecek kamu görevlilerine müdahale etmeye çalışan, paralel yapı heveslilerine ses çıkarılmaz. Yoksa “Devlet, bekler bekler ve ummadık zamanda, hiç hesapta yokken FETÖ’ye vurduğu Osmanlı tokadını yeni paralel devlet heveslilerine de vurmak için zemin mi yokluyor.” Elbette devletinde bir bildiği vardır. Ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Hiç kimse kendini bulunmaz Hint kumaşı, devlete yön vermeye çalışan bir konumda görmesin.
 
Dost acı söylermiş, benden söylemesi, ayağınızı denk alın. Selam ve dua ile

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
SORUMSUZ VE ALINGAN ARABADA YATIYOR, KIZ KARDEŞİNE SIĞINDI SON NEFESLERİNİ EVLERİNDE VERSİNLER MAZLUMDER’DEN ADALET BAKANLIĞINA ZİYARET SİGARA İZMARİTLERİNİ NE YAPALIM? BİR YANLIŞIMIZ YOK MU? MABEDSİZ ÜNİVERSİTE OLUR MU? TÜRKİYE İNSAN HAKLARI VE ETİK KURUMU (TİHEK)’İN YAŞLI HAKLARI KONFERANSI BU VEBALİN DENETÇİSİ, SORUMLUSU KİM? SERHAT ŞEHRİ KARS VE SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ SAHİPSİZ Mİ KALIYORUZ? DEVLET ÖÇ ALICI OLAMAZ FARUK YAMAN’IN HAZİNESİ SIĞINMACILAR SEMPOZYUMU “DEVLET, KAPLUMBAĞA GİBİ” OLMAMALI OKUMUYOR, DİNLEMİYOR, BİLMİYOR SIĞINMACILAR, PROBLEMLER VE ÇÖZÜMLER SURİYE İÇİNDEKİ SIĞINMACILAR VE DRAMLARI ŞUYUU VUKUUNDAN BETER (KADEM’İ İKNA EDİN) AİLE CİNAYETLERİ VE SEBEP OLAN YASALAR KANUNLAR HERKES İÇİNDİR ZERRE MİSKALDE HİZMET ETSE… BİRLİKTE BİZ OLACAĞIZ KEŞKE YAŞANMASAYDI “BİZE YAPILSA NE YAPARDIK” HUKUKSUZDUR, AYIPTIR, GÜNAHTIR KEŞKE VALİ EN SON KONUŞSAYDI DEVAMINI BEKLİYORLAR GÖNLÜMÜZDE DARBECİYE YER YOK NASIL BİR İRADE Kİ! CAMİLERİMİZ TEMİZ VE ESTETİK OLMALIDIR GÖNÜLLÜ KURULUŞLARDA ANLAMLI BAYRAMLAŞMA KARA BİR LEKE ÇERKES SÜRGÜNÜ RAMAZAN VE KAYSERİ RAMAZAN SEVABIMIZ OLSUN HATTABOĞLU ÖMER NEYİNİZ OLUR? ADALET HERKESE HER ZAMAN LAZIM KAZANMANIN YOLU STRATEJİ VE İTTİFAKTAN GEÇER YEREL SEÇİMLER VE UYARILAR ADINI ANMAYACAĞIM MEMURLAR KADROLARINDA ÇALIŞSIN, İKAMET ETSİN GÖNÜLLER İNCİNMESİN, SEVENLER KÜSMESİN BİN YIL SÜRMEDİ AMA…… ZULMÜ DEVAM EDİYOR MAZLUMDER’İN 21. YILI ATANMIŞLAR VE SEÇİLMİŞLERİN YÜKLERİ PAYLAŞILMALI DEVLET! SİVİL TOPLUMA GÜVEN VERMELİ SUÇ BAŞKASININSA NEDEN BAŞKASI MAHKUM HER ŞEYİ DEVLET Mİ YAPMALI, KAMU YARARI OLMAYAN ÜVEY EVLAT MI? AÇ KALAN KÖPEK FIRIN YIKAR ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ Mİ YAKMALI 28 ŞUBAT HORTLADI BOŞANMALARDA İLK 5 YILA DİKKAT ADALET! KİMLER İÇİN? İNSAN HAKLARI GÜNÜ VE MAZLUMDER ÖDÜLLERİ KUBBEDE BİR HOŞ SADA BIRAKIN ÇANAKKALE'Yİ YAŞAYARAK ZİYARET 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? MAHKEME KARARI MI KOMİSYON KARARI MI? ÜSTÜN! KÜÇÜK MİLLET MECLİSLERİ VE ADANA BULUŞMASI KEŞKE AZ KONUŞSA KEŞKE AZ KONUŞSA PROTOKOL LİSTELERİ GÜNCELLENMELİ DEĞİL Mİ? KAYBETMEZSİNİZ, DUA ALIRSINIZ MAZLUMDER’İN ADALET ARAYIŞI SENDİKALAR ÜYELERİN VE MİLLETİNDİR KAMU YARARI BELGESİ OLMAYANLAR ÜVEY EVLATLAR MI? YAKIN TARİHİMİZİN UTANÇ GÜNÜ, 12 EYLÜL 1980 SAVAŞ MEYDANI MI? AKRABALARIN MI, CEMAATİN Mİ? BAYRAM KİMLERİN! SATHI MÜDAFAA VE TOPTAN KORUMA BUNLAR YAPILMASI ZOR ŞEYLER MİDİR? HATTAPOĞLU ÖMER NEYİMİZ OLUR DEVLET PARALELLERE NE YAPSIN? RAMAZAN DA SİVİL TOPLUM VE BELEDİYELER RAMAZAN’da KAYSERİ 24 HAZİRAN SONRASI ADALET İÇİN NE YAPILACAK GELİR’DE AD-Lİ İLAHİ SORAR ÖMER’den ONU 24 HAZİRAN SEÇİMLERİ VE VEKİL ADAYLARI 5 YAŞINDA İDİM POLİTİKADA GÖNÜL ADIMLARI CUMHURBAŞKANI YETKİSİNİ KULLANMALI RAKİP DEĞİRMENİNE SU MU TAŞIYORUZ? 15 TEMMUZ’U BÖYLE KUTLADIK
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır