menüler
HAVA DURUMU

BİRLİKTE BİZ OLACAĞIZ

Ahmet TAŞ
Ahmet TAŞ
16 Ağustos 2019, Cuma
7-8 Ağustos günlerinde Kayseri Göç İdaresi Müdürlüğünün Kayseri’de ve Türkiye’de yaşayan sığınmacıların toplumla uyumuna yönelik 2 gün süren bir programı yapıldı.
 
BİZ BİZE SOHBETLER ve BİRLİKTE BİZ OLACAĞIZ, başlıkları altında yapılan 2 günlük programın birinci günkü bölümüne sığınmacılara yönelik faaliyetler yürüten kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri davetli olarak katıldılar. İkinci günkü programa ise sığınmacıların yoğun olarak yaşadığı mahallelerin muhtar ve imamlarıyla sivil toplum kurumları, Milli Eğitim, Sosyal Güvenlik Kurumu üyeleri, görevliler ve konuyla ilgili STK temsilcileri katıldılar. Holiday İnn Hotelde yapılan programın ikinci gününe davetli olarak katıldım, oldukça da yararlandım. Şehirde yaşayan sığınmacıların entegrasyonu, yaşanılan problemler, bu problemlerin çözümü ile ilgili yapılan faaliyetler, yerli halkımızın bu konudaki ön yargı ve yanlış bilgilenmeden kaynaklanan tepkilerinin giderilmesine yönelik program için Göç İdaresi Müdür Vekili Mücahit YUMAK Bey’in şahsında Göç İdaresi çalışanlarını tebrik ediyor, güzel ve verimli hizmetlerinin devamını diliyorum.
 
İran, Afganistan, Irak, Suriye ve Pakistan uyruklu gençlerin okudukları Kur’an-ı Kerim, ilahiler, Türk Halk müziği ve sanat müziği ziyafeti le folklor gösterileri katılımcılara keyifli anlar yaşattı ve beğeni ile alkışlandı.
 
Programın “BİRLİKTE YAŞAM KÜLTÜRÜ” sunumunda Kayseri Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Fatih BALCI ve Suriyeli akademisyen Maise SAYED‘in konuyla ilgili sunumları salonu dolduran katılımcılar tarafından dikkatle takip edildi, tebrik ve teşekkür aldı. Bende kendilerini bizzat tebrik ederek katkıları için teşekkürlerimi bildirdim. Programın ara bölümlerinde gösterilen videolarda ülkemizde yaşayan sığınmacıların yerli halkla ulaştığı entegrasyon seviyesinin ortaya konması “Hep Birlikte Büyüksün Türkiye” temasının işlenmesi güzel bir çalışma olarak ortaya çıktı.
 
Programın sonlanmasına yakın BİZ BİZE SOHBETLER bölümünde imamlar, STK temsilcileri, muhtarlar ve diğer katılımcıların konuyla ilgili soru ve görüşlerine yer verildi, ilgililer tarafından sorular cevaplandırıldı. Bu bölümde ben de söz alarak yüzyıllardır ülkemizin bir sığınmacı ülkesi olduğunu, daha önceki zamanlarda ülkemize gelen Tatarların, Çerkeslerin, Doğu Türkistanlıların, Afgan muhacirlerinin, Cezayir muhacirlerinin, Balkan muhacirlerinin geldikleri topraklara dönmeyip ülkemiz insanı ile karışıp kaynaştıklarını hatırlattım. Bugün ise bir yandan Suriye topraklarını işgalcilere ve despotlara bırakmama adına bu ülkeden gelen sığınmacıların geri gönderilmesinin yollarını ararken halen ülkemizde yaşayanlardan entegrasyonlarını sağlamak suretiyle ekonomide, tarımda, hayvancılıkta, eğitim ve diğer alanlarda yararlanmanın da gerekli olduğunu dile getirdim.
 
İç İşleri Bakanlığının talebi ile Göç İdaresinin hazırlayıp kamuoyuna sunduğu bu tür programların sivil toplum kuruluşlarının desteği alınabilirse daha da başarılı olacağı, entegrasyona katkı sunacağı ortadadır. Zaten STK’lar sığınmacılara ülkemize geldiklerinde ilk olarak kucak açan kurumlar olarak işin içinde olup bugüne kadar bu konuda devletin en büyük yardımcısı olarak ortaya çıkmış kurumlardır. Bunun için herhangi bir dünyalık menfaat beklemeden insanlık adına ve sevap kazanma amacıyla bu çalışmaların içinde bulunmaktadırlar.
 
Selam ve dua ile

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
ŞUYUU VUKUUNDAN BETER (KADEM’İ İKNA EDİN) AİLE CİNAYETLERİ VE SEBEP OLAN YASALAR KANUNLAR HERKES İÇİNDİR ZERRE MİSKALDE HİZMET ETSE… BİRLİKTE BİZ OLACAĞIZ KEŞKE YAŞANMASAYDI “BİZE YAPILSA NE YAPARDIK” HUKUKSUZDUR, AYIPTIR, GÜNAHTIR KEŞKE VALİ EN SON KONUŞSAYDI DEVAMINI BEKLİYORLAR GÖNLÜMÜZDE DARBECİYE YER YOK NASIL BİR İRADE Kİ! CAMİLERİMİZ TEMİZ VE ESTETİK OLMALIDIR GÖNÜLLÜ KURULUŞLARDA ANLAMLI BAYRAMLAŞMA KARA BİR LEKE ÇERKES SÜRGÜNÜ RAMAZAN VE KAYSERİ RAMAZAN SEVABIMIZ OLSUN HATTABOĞLU ÖMER NEYİNİZ OLUR? ADALET HERKESE HER ZAMAN LAZIM KAZANMANIN YOLU STRATEJİ VE İTTİFAKTAN GEÇER YEREL SEÇİMLER VE UYARILAR ADINI ANMAYACAĞIM MEMURLAR KADROLARINDA ÇALIŞSIN, İKAMET ETSİN GÖNÜLLER İNCİNMESİN, SEVENLER KÜSMESİN BİN YIL SÜRMEDİ AMA…… ZULMÜ DEVAM EDİYOR MAZLUMDER’İN 21. YILI ATANMIŞLAR VE SEÇİLMİŞLERİN YÜKLERİ PAYLAŞILMALI DEVLET! SİVİL TOPLUMA GÜVEN VERMELİ SUÇ BAŞKASININSA NEDEN BAŞKASI MAHKUM HER ŞEYİ DEVLET Mİ YAPMALI, KAMU YARARI OLMAYAN ÜVEY EVLAT MI? AÇ KALAN KÖPEK FIRIN YIKAR ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ Mİ YAKMALI 28 ŞUBAT HORTLADI BOŞANMALARDA İLK 5 YILA DİKKAT ADALET! KİMLER İÇİN? İNSAN HAKLARI GÜNÜ VE MAZLUMDER ÖDÜLLERİ KUBBEDE BİR HOŞ SADA BIRAKIN ÇANAKKALE'Yİ YAŞAYARAK ZİYARET 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? MAHKEME KARARI MI KOMİSYON KARARI MI? ÜSTÜN! KÜÇÜK MİLLET MECLİSLERİ VE ADANA BULUŞMASI KEŞKE AZ KONUŞSA KEŞKE AZ KONUŞSA PROTOKOL LİSTELERİ GÜNCELLENMELİ DEĞİL Mİ? KAYBETMEZSİNİZ, DUA ALIRSINIZ MAZLUMDER’İN ADALET ARAYIŞI SENDİKALAR ÜYELERİN VE MİLLETİNDİR KAMU YARARI BELGESİ OLMAYANLAR ÜVEY EVLATLAR MI? YAKIN TARİHİMİZİN UTANÇ GÜNÜ, 12 EYLÜL 1980 SAVAŞ MEYDANI MI? AKRABALARIN MI, CEMAATİN Mİ? BAYRAM KİMLERİN! SATHI MÜDAFAA VE TOPTAN KORUMA BUNLAR YAPILMASI ZOR ŞEYLER MİDİR? HATTAPOĞLU ÖMER NEYİMİZ OLUR DEVLET PARALELLERE NE YAPSIN? RAMAZAN DA SİVİL TOPLUM VE BELEDİYELER RAMAZAN’da KAYSERİ 24 HAZİRAN SONRASI ADALET İÇİN NE YAPILACAK GELİR’DE AD-Lİ İLAHİ SORAR ÖMER’den ONU 24 HAZİRAN SEÇİMLERİ VE VEKİL ADAYLARI 5 YAŞINDA İDİM POLİTİKADA GÖNÜL ADIMLARI CUMHURBAŞKANI YETKİSİNİ KULLANMALI RAKİP DEĞİRMENİNE SU MU TAŞIYORUZ? 15 TEMMUZ’U BÖYLE KUTLADIK
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır