menüler
HAVA DURUMU

BEKÇİLER PARKLAR İÇİN DE OLSUN

Ahmet TAŞ
Ahmet TAŞ
17 Ağustos 2017, Perşembe

Bekçilik mesleği şehirlerin güvenliği için yakın tarihe kadar vazgeçilmez bir meslek, bekçiler de olmazsa olmaz güvenlikçiler idiler. Bu meslekle ilgili çocukluk yıllarımızda keyifle seyrettiğimiz birçok filmleri hatırlıyorum. Özellikle Kemal SUNAL’ın, Zeki ALASYA’nın filmleri hala hafızalarımızda canlı duruyor.

Bir dönem gündemden kaldırılan bekçilik mesleği yeniden gündeme gelmeye, şehirlerin ve insanların güvenliği konusunda uygulamaya konup hayat bulmaya başladı.

Basına yansıyan bilgilere göre İstanbul emniyeti şehrin muhtelif yerlerinde asayişi sağlamak için (Özellikle geceleri) bekçi alımına karar vermiş, bununla ilgili sınav açmış ve sınavda başarılı olan 300 kadar adayı eğitimden geçirip göreve hazır hale getirmişler. 14 Temmuz 2017 gününden sonra da göreve başlayacaklarmış.

Amaç, özellikle geceleri şehrin güvenliğini bu yetişmiş personele teslim etmek, kapkaçtan kundaklamaya, hırsızlıktan teröre kadar güvenliği bozucu ne varsa bu yetişmiş elemanlar yoluyla önlemekmiş.

Önceki yıllarda İstanbul emniyeti parklarda asayişi sağlamak için park polisleri adı altında güvenlik uygulaması başlatmıştı. Eroin satışından fuhuş çetesine, kapkaçtan kanun kaçağına kadar birçok suçluyu bu polisler yoluyla yakalayıp adalete teslim ediyorlardı.

O günlerde yazdığım bir makalede benzer bir uygulamanın Kayserinin merkezi parklarında ve ulaşım duraklarında (Gültepe, İnönü, Meydan Parkı vs. ile Meydan ve Hunat durakları) uygulamaya konmasının yerinde olacağını belirtmiştim.

İstanbul’da başlayan bekçi ile güvenliği sağlama uygulaması bu şehirden başlayıp Ankara, İzmir, Bursa ve diğer büyük şehirlerde parkların güvenliği için de başlatılabilirse çok yerinde ve sonuç alıcı bir uygulama olur diye düşünüyorum. Vatandaşların da bu uygulamadan oldukça memnun kalacağına da inanıyorum.

Zira fuhuş pazarlayıcılarının, uyuşturucu madde satıcılarının, teröre eleman arayanların önemli bir kısmı parklarda barınıyorlar. Park bekçileri belediye zabıtalarında da alacağı destekle bu mekanlarda yapacakları kimlik yoklamaları ve gördükleri olumsuzluklara acil müdahale ile özellikle çocuklarımıza ve ailelere yönelik birçok tehlikeyi parklarda etkisiz hale getirerek toplumun huzuruna katkıda bulunurlar diye düşünüyorum.

İlgililerin dikkatine sunuyor, denemekten zarar gelmez diyorum.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
ŞUYUU VUKUUNDAN BETER (KADEM’İ İKNA EDİN) AİLE CİNAYETLERİ VE SEBEP OLAN YASALAR KANUNLAR HERKES İÇİNDİR ZERRE MİSKALDE HİZMET ETSE… BİRLİKTE BİZ OLACAĞIZ KEŞKE YAŞANMASAYDI “BİZE YAPILSA NE YAPARDIK” HUKUKSUZDUR, AYIPTIR, GÜNAHTIR KEŞKE VALİ EN SON KONUŞSAYDI DEVAMINI BEKLİYORLAR GÖNLÜMÜZDE DARBECİYE YER YOK NASIL BİR İRADE Kİ! CAMİLERİMİZ TEMİZ VE ESTETİK OLMALIDIR GÖNÜLLÜ KURULUŞLARDA ANLAMLI BAYRAMLAŞMA KARA BİR LEKE ÇERKES SÜRGÜNÜ RAMAZAN VE KAYSERİ RAMAZAN SEVABIMIZ OLSUN HATTABOĞLU ÖMER NEYİNİZ OLUR? ADALET HERKESE HER ZAMAN LAZIM KAZANMANIN YOLU STRATEJİ VE İTTİFAKTAN GEÇER YEREL SEÇİMLER VE UYARILAR ADINI ANMAYACAĞIM MEMURLAR KADROLARINDA ÇALIŞSIN, İKAMET ETSİN GÖNÜLLER İNCİNMESİN, SEVENLER KÜSMESİN BİN YIL SÜRMEDİ AMA…… ZULMÜ DEVAM EDİYOR MAZLUMDER’İN 21. YILI ATANMIŞLAR VE SEÇİLMİŞLERİN YÜKLERİ PAYLAŞILMALI DEVLET! SİVİL TOPLUMA GÜVEN VERMELİ SUÇ BAŞKASININSA NEDEN BAŞKASI MAHKUM HER ŞEYİ DEVLET Mİ YAPMALI, KAMU YARARI OLMAYAN ÜVEY EVLAT MI? AÇ KALAN KÖPEK FIRIN YIKAR ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ Mİ YAKMALI 28 ŞUBAT HORTLADI BOŞANMALARDA İLK 5 YILA DİKKAT ADALET! KİMLER İÇİN? İNSAN HAKLARI GÜNÜ VE MAZLUMDER ÖDÜLLERİ KUBBEDE BİR HOŞ SADA BIRAKIN ÇANAKKALE'Yİ YAŞAYARAK ZİYARET 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? MAHKEME KARARI MI KOMİSYON KARARI MI? ÜSTÜN! KÜÇÜK MİLLET MECLİSLERİ VE ADANA BULUŞMASI KEŞKE AZ KONUŞSA KEŞKE AZ KONUŞSA PROTOKOL LİSTELERİ GÜNCELLENMELİ DEĞİL Mİ? KAYBETMEZSİNİZ, DUA ALIRSINIZ MAZLUMDER’İN ADALET ARAYIŞI SENDİKALAR ÜYELERİN VE MİLLETİNDİR KAMU YARARI BELGESİ OLMAYANLAR ÜVEY EVLATLAR MI? YAKIN TARİHİMİZİN UTANÇ GÜNÜ, 12 EYLÜL 1980 SAVAŞ MEYDANI MI? AKRABALARIN MI, CEMAATİN Mİ? BAYRAM KİMLERİN! SATHI MÜDAFAA VE TOPTAN KORUMA BUNLAR YAPILMASI ZOR ŞEYLER MİDİR? HATTAPOĞLU ÖMER NEYİMİZ OLUR DEVLET PARALELLERE NE YAPSIN? RAMAZAN DA SİVİL TOPLUM VE BELEDİYELER RAMAZAN’da KAYSERİ 24 HAZİRAN SONRASI ADALET İÇİN NE YAPILACAK GELİR’DE AD-Lİ İLAHİ SORAR ÖMER’den ONU 24 HAZİRAN SEÇİMLERİ VE VEKİL ADAYLARI 5 YAŞINDA İDİM POLİTİKADA GÖNÜL ADIMLARI CUMHURBAŞKANI YETKİSİNİ KULLANMALI RAKİP DEĞİRMENİNE SU MU TAŞIYORUZ? 15 TEMMUZ’U BÖYLE KUTLADIK
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır