menüler
HAVA DURUMU

AKRABALARIN MI, CEMAATİN Mİ? BAYRAM KİMLERİN!

Ahmet TAŞ
Ahmet TAŞ
30 Ağustos 2018, Perşembe
İslam dünyası acısıyla, tatlısıyla bir Kurban Bayramını daha idrak etti, şükürler olsun.
 
 
Bayramda İslam coğrafyasından büyük bir coşku yaşandı. Türkiye’de olduğu gibi uzun süren bayram tatilinde insanlar memleketlerine gidip kurban kesip akraba ve dostlarını ziyaret etme, daha önce görmediği doğa ve tarih hazinesi yurt köşelerini gezip görme gayretinde olurken dini hayatla yakın alakası olmayan, kendini Müslümanlar grubundan sayan vatandaşlarımızın büyük bir çoğunluğu da 9 günlük tatil boyunca Ak Deniz ve Ege sahilleri başta olmak üzere tatil beldelerini hınca hınç doldurdular.
 
Bayram tatili süresince meydana gelen trafik kazalarında ölen 142, yaralanan 860 vatandaşın acısı dışında hamdolsun kayda değer üzücü bir olay meydana gelmedi.
Bayramın bir başka yönüne baktığımızda Diyanet Vakfı, Kızılay ve İHH başta olmak üzere hayır kurumlarımız yurt içinde ve dışında 150’ye yakın ülkeye giderek 1 milyondan fazla kurbanı kesip 25 milyondan fazla mazlum ve fukaraya ulaştırdılar. Takdire şayan tebrik edilecek hizmetlerdi bunlar. Cenabı Allah emeklerinin mükafatını bol bol versin.
Dünyada Müslümanların yaşadığı Asya’dan Amerika’ya, Avrupa’dan Afrika’ya ve Avustralya’ya kadar birçok kıta ve ülkede ne yazık ki bayramda da iç çatışmalar, işgalci emperyalistlerin yaptığı zulüm ve soykırımlar sebebiyle kan ve gözyaşı devam etti. ( Yemen, Suriye, Filistin, Irak, Afganistan, Somali, mısır, Sudan, Libya gibi) işin acı tarafı akan kan ve dökülen gözyaşında büyük oranda Müslüman devlet ve toplumların payının olmasıydı. Tüm bunlara rağmen bayramın Müslümanların birliğine, dirliğine, kardeşlik hukukuna ve ümmet bilincinin gelişmesine katkı sunduğunu söylemeden geçemeyiz.
Kayseri’de ki bayram programlarına baktığımızda gelecek için iyimser ve ümitli olmamıza gerektiren uygulamaların yanında, kaygı verici uygulamaları da görmek mümkündü.
Katıldığım bayram programlarında Hunat Camiinde il müftüsü Şahin GÜVEN hocanın bayram namazını kıldırması, vaaz ve hutbede bayram ve kurbanla ilgili çok verimli bilgiler aktarması, kılınan bayram namazını ardından bakanların, milletvekillerinin, il valisinin, belediye başkanlarının, sivil toplum önderlerinin ve oda başkanlarının birbiriyle ve halkla bayramlaşmaları güzel bir birliktelik oluşturdu.
 
Bayramın diğer günlerinde siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının kendi aralarında ve halka dönük bayramlaşma programları tanışmaya, görüşmeye vesileye olması açısından ümmet birliğine katkı sunan tebrik edilecek uygulamalardı.
Bu bayramda yıllardır dikkatimi çeken çözüm üretmekte zorlandığım bazı uygulamalara yine şahit oldum.
 
İstisnalar dışında, toplumumuzda azımsanmayacak derecede bir kesim bayramlarda akrabaları, bağlı olduğu cemaat ve siyasi parti mensuplarının dışında kalan insanlarla fiilen, telefonla yada mesajla da olsa bayramlaşmıyorlar. Aynı binada yıllarca oturmalarına, cenazede, düğünde birlikte olmalarına rağmen şehrin en uzaktaki mahalle ve ilçesindeki akrabalarına bayramlaşmaya gitmesine rağmen akraba değil diye kapı komşusu ile, bina komşusu ile, apartman komşusu ile bayramlaşmıyor.
 
Bunun yanında bazı cemaat ve sivil toplum kuruluşlarının yönetici ve üyelerinin de kendi içlerinde salonları dolduran coşkulu kalabalıklarla bayramlaşma programları yaparken sivil toplum kuruluşlarının ortak bayramlaşma programlarına temsilci gönderip bayramlarını tebrik etme nezaketi gösterdiklerine de şahit olamadım. Bu STK ve cemaatler düzenledikleri programlarda ümmet birliğini öne alan güzel duygu ve fikirleri dile getirmelerine rağmen ne yazık ki uygulamada kendilerine bu özelliği layık göremiyorlar.
 
Kendi kendime soruyorum, Ramazan ve Kurban Bayramı gibi bayramlar acaba akraba ile insanların bağlı olduğu STK ve cemaatleriyle yaşanacak günler midir? Böyle ise bunun dini gerekçelerini hocalarımız vaazlarda, hutbelerde cemaate gerekçeleriyle birlikte anlatsalar. Aksine hocalarımız bayramlarınsadece akraba ile, cemaat mensuplarıyla değil Müslümanlarla idrak edilir diyorlar. Sanırım akrabalarımızın, cemaatimizin dışında da Müslümanlar var tanışmak ve görüşmek için.
 
Sözlerimi bağlarken bir anekdot da aktarmak istiyorum. Bir hanımefendi anlatıyordu. Önceki yıllarda kapı komşusu olduğumuz sonra mahalleden ayrılıp başka bir mahalleye taşınan bayan arkadaşı ziyarete gittiğimizde birlikte oturduğu kayınvalidesi bize şöyle söylemişti ( Biz sizin neyiniz oluyoruz da bizi ziyarete geliyorsunuz) Öyle ya akraba ve cemaatimiz dışındaki insanlar neyimiz oluyor da onlarla bayramlaşalım. Değil mi?
Selam ve dua ile

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
ZERRE MİSKALDE HİZMET ETSE… BİRLİKTE BİZ OLACAĞIZ KEŞKE YAŞANMASAYDI “BİZE YAPILSA NE YAPARDIK” HUKUKSUZDUR, AYIPTIR, GÜNAHTIR KEŞKE VALİ EN SON KONUŞSAYDI DEVAMINI BEKLİYORLAR GÖNLÜMÜZDE DARBECİYE YER YOK NASIL BİR İRADE Kİ! CAMİLERİMİZ TEMİZ VE ESTETİK OLMALIDIR GÖNÜLLÜ KURULUŞLARDA ANLAMLI BAYRAMLAŞMA KARA BİR LEKE ÇERKES SÜRGÜNÜ RAMAZAN VE KAYSERİ RAMAZAN SEVABIMIZ OLSUN HATTABOĞLU ÖMER NEYİNİZ OLUR? ADALET HERKESE HER ZAMAN LAZIM KAZANMANIN YOLU STRATEJİ VE İTTİFAKTAN GEÇER YEREL SEÇİMLER VE UYARILAR ADINI ANMAYACAĞIM MEMURLAR KADROLARINDA ÇALIŞSIN, İKAMET ETSİN GÖNÜLLER İNCİNMESİN, SEVENLER KÜSMESİN BİN YIL SÜRMEDİ AMA…… ZULMÜ DEVAM EDİYOR MAZLUMDER’İN 21. YILI ATANMIŞLAR VE SEÇİLMİŞLERİN YÜKLERİ PAYLAŞILMALI DEVLET! SİVİL TOPLUMA GÜVEN VERMELİ SUÇ BAŞKASININSA NEDEN BAŞKASI MAHKUM HER ŞEYİ DEVLET Mİ YAPMALI, KAMU YARARI OLMAYAN ÜVEY EVLAT MI? AÇ KALAN KÖPEK FIRIN YIKAR ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ Mİ YAKMALI 28 ŞUBAT HORTLADI BOŞANMALARDA İLK 5 YILA DİKKAT ADALET! KİMLER İÇİN? İNSAN HAKLARI GÜNÜ VE MAZLUMDER ÖDÜLLERİ KUBBEDE BİR HOŞ SADA BIRAKIN ÇANAKKALE'Yİ YAŞAYARAK ZİYARET 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? MAHKEME KARARI MI KOMİSYON KARARI MI? ÜSTÜN! KÜÇÜK MİLLET MECLİSLERİ VE ADANA BULUŞMASI KEŞKE AZ KONUŞSA KEŞKE AZ KONUŞSA PROTOKOL LİSTELERİ GÜNCELLENMELİ DEĞİL Mİ? KAYBETMEZSİNİZ, DUA ALIRSINIZ MAZLUMDER’İN ADALET ARAYIŞI SENDİKALAR ÜYELERİN VE MİLLETİNDİR KAMU YARARI BELGESİ OLMAYANLAR ÜVEY EVLATLAR MI? YAKIN TARİHİMİZİN UTANÇ GÜNÜ, 12 EYLÜL 1980 SAVAŞ MEYDANI MI? AKRABALARIN MI, CEMAATİN Mİ? BAYRAM KİMLERİN! SATHI MÜDAFAA VE TOPTAN KORUMA BUNLAR YAPILMASI ZOR ŞEYLER MİDİR? HATTAPOĞLU ÖMER NEYİMİZ OLUR DEVLET PARALELLERE NE YAPSIN? RAMAZAN DA SİVİL TOPLUM VE BELEDİYELER RAMAZAN’da KAYSERİ 24 HAZİRAN SONRASI ADALET İÇİN NE YAPILACAK GELİR’DE AD-Lİ İLAHİ SORAR ÖMER’den ONU 24 HAZİRAN SEÇİMLERİ VE VEKİL ADAYLARI 5 YAŞINDA İDİM POLİTİKADA GÖNÜL ADIMLARI CUMHURBAŞKANI YETKİSİNİ KULLANMALI RAKİP DEĞİRMENİNE SU MU TAŞIYORUZ? 15 TEMMUZ’U BÖYLE KUTLADIK
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır