menüler
HAVA DURUMU

ADINI ANMAYACAĞIM

Ahmet TAŞ
Ahmet TAŞ
22 Mart 2019, Cuma
Geçen Cuma günü uzak doğunun ada ülkesi Yeni Zelanda’da fanatik, psikopat, kendini Müslüman düşmanlığına adamış bir teröristin Müslümanların Cuma namazı kıldıkları anda peş peşe 2 camiye yaptığı silahlı saldırıda 50 Müslüman hayatını kaybetti, bir o kadarı da yaralandı.
 
Bugüne kadar böyle bir terör saldırısı yaşamayan Müslüman, Hristiyan, Budist ve diğer dinlere mensup insanların aynı ülkenin vatandaşları olarak barış içinde yaşadığı sakin bir ada ülkesi olan Yeni Zelanda başta olmak üzere yaşanan bu katliam büyük tepki ile karşılandı. Halklar, STK’lar ve devlet yetkilileri (başta Türkiye olmak üzere) saldırıyı kınadılar, tepki gösterdiler.
 
Türkiye devleti, cumhurbaşkanı yardımcısı ve dışişleri bakanını Yeni Zelanda’ya göndererek Müslüman topluma ve şehitlerin ailelerine taziye dileklerini ileterek yanlarında olduklarını bildirdi. Türkiye başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde Yeni Zelanda şehitleri için gıyabi cenaze namazları kılındı, dualar edildi, katliamı kınayan mitingler, gösteriler, yürüyüşler yapıldı. Bu tür katliamların bir daha yaşanmaması için Birleşmiş Milletlerin ilgili kurulları, İslam işbirliği Teşkilatı ve uluslar arası insan hakları örgütleri tedbirler almaya davet edildi. Ayrıca Kanada’da örneği görüldüğü gibi Müslümanların camilerinde namaz kıldıkları anda başka dinlere mensup erdemli insanların camiler etrafında el ele tutuşarak güvenlik çemberi oluşturmaları erdemli bir dayanışma örneği olarak dikkat çekti.
 
Yeni Zelanda’da yaşanan Müslümanlara yönelik insanlık dışı saldırı ve katliamın ardından bu ülkenin başbakanı bayan jacinda ARDERN’in şehitlerin yakınlarına ve Müslüman vatandaşlarına bir anne şefkatiyle sahip çıkışı, saldırının yapıldığı El Nur camiinde toplanan binlerce (her dinden) insanın okunan ezanı dinlemeleri, şehitlerin yakınlarını ziyaret eden başbakanın halkı (Esselamü Aleyküm) diyerek selamlaması, Yeni Zelanda meclisinin Kur’an-ı Kerim okunarak açılışı, bu ülkedeki dini önderlerin meclise kol kola birlikte girmeleri, Yeni Zelanda başbakanının katil için (onun adını asla anmayacağım) diye beyanat vermesi insanlık, örnek yöneticilik ve insan erdemi adına takdire şayan uygulama ve davranışlardı.
 
Uzak doğunun ada ülkesinde yaşanan ibadet eden insanlara yönelik saldırı, fanatik ve insanlık dışı algı ile yetişen Hristiyan bir psikopatın insanlığa ve Müslümanlara karşı yaptığı aklı selim ve vicdan sahibi ve hiçbir ilahi dinin kabul etmeyeceği bir saldırıdır. Başka dinlere mensup aynı anlayışla yetişen militanlarında aynı şartlarda yetiştirildiğinde kendinden olmayan din mensupları için bu tip saldırıları yapmayacağının hiçbir garantisi yoktur.
 
Asıl olan hangi din, hangi kültürün mensubu olursa olsun insanları insan oldukları için seven, kendi gibi olmayanları rakip ve düşman olarak değil, destekçi ve yardımcı olarak gören, yaratılanı yaratanın hatırına seven ve hoş gören, farklı din, ırk ve kültür mensubu olmayı zenginlik olarak görüp birlikte yaşamayı hayatın olmazsa olmazı kabul eden insanlar olabilmenin yolları aranmalı diye düşünüyorum.
 
Sahi bizim dinimizden, kültürümüzden, etnik unsurumuzdan, partimizden, ideolojimizden olmayanları yok etsek dünyayı, ülkemizi sadece bizler imar edip koruyabilir miyiz. Yoksa ıssız viraneler haline mi getiririz. Devamında da selam verecek, konuşacak, dertleşecek, gelecek için birlikte hayaller kuracak insanlar bulmaktan mahrum mu kalırız bir düşünelim. Eğer Allah isteseydi tüm insanları aynı anlayışta, aynı kavrayışta yaratabilirdi ama o zamanda imtihan olmazdı. Sonuçta insan insanın kurdu olsa da farklıklarını yok sayarak dünyada birlikte yaşayabilmeyi başarmak zorundadır.
 
Selam ve dua ile

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
AİLE CİNAYETLERİ VE SEBEP OLAN YASALAR KANUNLAR HERKES İÇİNDİR ZERRE MİSKALDE HİZMET ETSE… BİRLİKTE BİZ OLACAĞIZ KEŞKE YAŞANMASAYDI “BİZE YAPILSA NE YAPARDIK” HUKUKSUZDUR, AYIPTIR, GÜNAHTIR KEŞKE VALİ EN SON KONUŞSAYDI DEVAMINI BEKLİYORLAR GÖNLÜMÜZDE DARBECİYE YER YOK NASIL BİR İRADE Kİ! CAMİLERİMİZ TEMİZ VE ESTETİK OLMALIDIR GÖNÜLLÜ KURULUŞLARDA ANLAMLI BAYRAMLAŞMA KARA BİR LEKE ÇERKES SÜRGÜNÜ RAMAZAN VE KAYSERİ RAMAZAN SEVABIMIZ OLSUN HATTABOĞLU ÖMER NEYİNİZ OLUR? ADALET HERKESE HER ZAMAN LAZIM KAZANMANIN YOLU STRATEJİ VE İTTİFAKTAN GEÇER YEREL SEÇİMLER VE UYARILAR ADINI ANMAYACAĞIM MEMURLAR KADROLARINDA ÇALIŞSIN, İKAMET ETSİN GÖNÜLLER İNCİNMESİN, SEVENLER KÜSMESİN BİN YIL SÜRMEDİ AMA…… ZULMÜ DEVAM EDİYOR MAZLUMDER’İN 21. YILI ATANMIŞLAR VE SEÇİLMİŞLERİN YÜKLERİ PAYLAŞILMALI DEVLET! SİVİL TOPLUMA GÜVEN VERMELİ SUÇ BAŞKASININSA NEDEN BAŞKASI MAHKUM HER ŞEYİ DEVLET Mİ YAPMALI, KAMU YARARI OLMAYAN ÜVEY EVLAT MI? AÇ KALAN KÖPEK FIRIN YIKAR ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ Mİ YAKMALI 28 ŞUBAT HORTLADI BOŞANMALARDA İLK 5 YILA DİKKAT ADALET! KİMLER İÇİN? İNSAN HAKLARI GÜNÜ VE MAZLUMDER ÖDÜLLERİ KUBBEDE BİR HOŞ SADA BIRAKIN ÇANAKKALE'Yİ YAŞAYARAK ZİYARET 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? MAHKEME KARARI MI KOMİSYON KARARI MI? ÜSTÜN! KÜÇÜK MİLLET MECLİSLERİ VE ADANA BULUŞMASI KEŞKE AZ KONUŞSA KEŞKE AZ KONUŞSA PROTOKOL LİSTELERİ GÜNCELLENMELİ DEĞİL Mİ? KAYBETMEZSİNİZ, DUA ALIRSINIZ MAZLUMDER’İN ADALET ARAYIŞI SENDİKALAR ÜYELERİN VE MİLLETİNDİR KAMU YARARI BELGESİ OLMAYANLAR ÜVEY EVLATLAR MI? YAKIN TARİHİMİZİN UTANÇ GÜNÜ, 12 EYLÜL 1980 SAVAŞ MEYDANI MI? AKRABALARIN MI, CEMAATİN Mİ? BAYRAM KİMLERİN! SATHI MÜDAFAA VE TOPTAN KORUMA BUNLAR YAPILMASI ZOR ŞEYLER MİDİR? HATTAPOĞLU ÖMER NEYİMİZ OLUR DEVLET PARALELLERE NE YAPSIN? RAMAZAN DA SİVİL TOPLUM VE BELEDİYELER RAMAZAN’da KAYSERİ 24 HAZİRAN SONRASI ADALET İÇİN NE YAPILACAK GELİR’DE AD-Lİ İLAHİ SORAR ÖMER’den ONU 24 HAZİRAN SEÇİMLERİ VE VEKİL ADAYLARI 5 YAŞINDA İDİM POLİTİKADA GÖNÜL ADIMLARI CUMHURBAŞKANI YETKİSİNİ KULLANMALI RAKİP DEĞİRMENİNE SU MU TAŞIYORUZ? 15 TEMMUZ’U BÖYLE KUTLADIK
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır