menüler
HAVA DURUMU

ADALET! KİMLER İÇİN?

Ahmet TAŞ
Ahmet TAŞ
21 Aralık 2018, Cuma
Mülkün temeliydi adalet hani
Bizim hak temelde saklı mı hani
Çıkarıp da versen kim olur mani
Yoksa hırsızlar mı çaldı hâkim bey
Abdurrahim KARAKOÇ
 
Bugün dünyada savaşlar, iç çatışmalar, ülke yönetimlerinin gösterdiği başarısız yönetim anlayışları, kapitalizmin getirdiği ucuz işçi çalıştırma, zorla insanların topraklarını işgal ederek sürgüne gönderme, aşırı tüketim ihtiyacı oluşturma vb. sebeplerle milyonlarca insan adalete muhtaç hale gelmiş bulunuyor.
 
Günümüzün dünyasında Çin’de, Doğu Türkistan’da on binlerce insanın toplama kamplarında, milyonlarca insanın 50 – 100 dolara ucuz işgücü olarak çalıştırılıp evsiz barksız bırakılarak, Afganistan’da gerek işgalcilerin gerekse farklı etnik ve dini grupların saldırıları sebebiyle yıllardır milyonlarca insanın her türlü insanca yaşama hakkı elinden alınarak, Myanmar’da milyonlarca insanın zalim yönetimler ve gruplar tarafından tecavüze maruz bırakılıp zorla topraklarından koparılması yoluyla adaletten mahrum bırakıldığına şahit oluyoruz. 
 
 
Bunlar yetmedi Azerbaycan’da Karabağ, Suriye’nin, Irak’ın tamamına yakın bölgelerinde milyonlarca insanın savaş, salgın hastalık, sürgüne gönderme yoluyla, onbinlerce insanın da haksız, hukuksuz, adaletsiz yargılamalarla cezaevlerinde tutulma, Filistin’de 2 milyondan fazla insanın öz vatanlarında abluka altında tutulma, Yemen’de milyonlarca insanın yıllardır devam eden iç çatışmalar sonucu muhtaçlık, salgın hastalık, tedavisizlik ve yerlerinden edilme yoluyla adaletten mahrum bırakıldığını görüyoruz.
Ayrıca haksız ve adaletsiz gelir dağılımı sebebiyle sarı yeleklilerin eylemler yaparak Fransa’da, ülkelerinde mutlu bir hayatı yaşayamayan Guatemala, Honduras ve El Salvadorlu fakirlerin yalın ayak başı kabak Orta Amerika’da başlattıkları yürüyüşlerle adaletli bir hayat umuduyla yollara düştüklerine şahit oluyoruz.
 
Türkiyemizde ise 28 Şubat mahpuslarının, Sivas olayları mazlumlarının, erken evlilik yaptı diye hukuku gerekçe göstererek cezaevine konup ailesi mağdur edilen mahpusların, OHAL kararlarıyla görevden alınıp mahkeme ve emniyet raporlarıyla temize çıktığı halde OHAL komisyonları tarafından görevlerine iade edilmeyen mazlumların, OHAL incelemelerinde işlem gördü diye özel sektörde bile iş verilmeyen mağdurların adalet arayışları devam ediyor. Ayrıca ülkemizde ömür boyu nafaka mağdurlarının, davaları yıllar geçmesine rağmen karara bağlanamayan hukuk mağdurlarının da adalet arayışları devam ediyor.
 
Birleşmiş Milletler Teşkilatı kurulalı 100 yıla yakın bir zaman, Uluslar Arası Adalet Divanı kurulalı da on yıllar olmasına rağmen ne yazık ki bu teşkilatlar kuruluş amacına uygun icraat yapıp görevlerini yerine getirmede ve dünyada insanların hasretle beklediği adalet ortamını sağlamada başarılı olamadılar.
Geçen günlerde TÜRKİYE HUKUK PALTFORMU Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de İKİNCİ AVRUPA HUKUK PLATFORMU’nu düzenledi. 26 ülkeden 350 hukukçu (Avukat, yargıç ve yargı bürokratları) bu toplantıda dünyada yaşanan adaletsizlikleri dile getirdiler. 
 
Çoğunluğu Müslüman olup farklı dinlerden katılımcıların da konuşmalar yaptığı toplantıdadünyada yaşanan adaletsizliklere Müslüman coğrafyalarda ne yazık ki daha fazla rastlandığı, bu durumu ortadan kaldırmak için ise herhangi bir sonuç alıcı çabanında olmadığı dile getirildi.
Kurultay’ın sonuç bildirisinde şunlar söyleniyordu.
 
“Uluslar arası hukukun tüm devletlerin âdil, eşit ve etkin bir biçimde katılabildiği, yükümlülüklerin ve sorumlulukların aynı ilkeler çerçevesinde paylaşıldığı, insan haklarını ve insan onurunu korumayı temel gaye edinen bir yapıya kavuşturulması arzu edilmektedir.”
 
Geniş coğrafyalarda milyonlarca insanın adalet beklediği bir dünyada huzuru bulmak kolay olmayacak ama; yaşanan bu haksız dünya düzenini adalet diye feryat edenlerin ahı ve gayreti yıkacaktır. İşte o zaman adalet arayışı zafer kazanacaktır.
Selam ve dua ile.
Bakü deki program konusundaki bilgiler için yeni Şafak gazetesi yazarı Kemâl ÖZTÜRK beye teşekkür ediyor, selamlarımı iletiyorum.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
AİLE CİNAYETLERİ VE SEBEP OLAN YASALAR KANUNLAR HERKES İÇİNDİR ZERRE MİSKALDE HİZMET ETSE… BİRLİKTE BİZ OLACAĞIZ KEŞKE YAŞANMASAYDI “BİZE YAPILSA NE YAPARDIK” HUKUKSUZDUR, AYIPTIR, GÜNAHTIR KEŞKE VALİ EN SON KONUŞSAYDI DEVAMINI BEKLİYORLAR GÖNLÜMÜZDE DARBECİYE YER YOK NASIL BİR İRADE Kİ! CAMİLERİMİZ TEMİZ VE ESTETİK OLMALIDIR GÖNÜLLÜ KURULUŞLARDA ANLAMLI BAYRAMLAŞMA KARA BİR LEKE ÇERKES SÜRGÜNÜ RAMAZAN VE KAYSERİ RAMAZAN SEVABIMIZ OLSUN HATTABOĞLU ÖMER NEYİNİZ OLUR? ADALET HERKESE HER ZAMAN LAZIM KAZANMANIN YOLU STRATEJİ VE İTTİFAKTAN GEÇER YEREL SEÇİMLER VE UYARILAR ADINI ANMAYACAĞIM MEMURLAR KADROLARINDA ÇALIŞSIN, İKAMET ETSİN GÖNÜLLER İNCİNMESİN, SEVENLER KÜSMESİN BİN YIL SÜRMEDİ AMA…… ZULMÜ DEVAM EDİYOR MAZLUMDER’İN 21. YILI ATANMIŞLAR VE SEÇİLMİŞLERİN YÜKLERİ PAYLAŞILMALI DEVLET! SİVİL TOPLUMA GÜVEN VERMELİ SUÇ BAŞKASININSA NEDEN BAŞKASI MAHKUM HER ŞEYİ DEVLET Mİ YAPMALI, KAMU YARARI OLMAYAN ÜVEY EVLAT MI? AÇ KALAN KÖPEK FIRIN YIKAR ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ Mİ YAKMALI 28 ŞUBAT HORTLADI BOŞANMALARDA İLK 5 YILA DİKKAT ADALET! KİMLER İÇİN? İNSAN HAKLARI GÜNÜ VE MAZLUMDER ÖDÜLLERİ KUBBEDE BİR HOŞ SADA BIRAKIN ÇANAKKALE'Yİ YAŞAYARAK ZİYARET 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? MAHKEME KARARI MI KOMİSYON KARARI MI? ÜSTÜN! KÜÇÜK MİLLET MECLİSLERİ VE ADANA BULUŞMASI KEŞKE AZ KONUŞSA KEŞKE AZ KONUŞSA PROTOKOL LİSTELERİ GÜNCELLENMELİ DEĞİL Mİ? KAYBETMEZSİNİZ, DUA ALIRSINIZ MAZLUMDER’İN ADALET ARAYIŞI SENDİKALAR ÜYELERİN VE MİLLETİNDİR KAMU YARARI BELGESİ OLMAYANLAR ÜVEY EVLATLAR MI? YAKIN TARİHİMİZİN UTANÇ GÜNÜ, 12 EYLÜL 1980 SAVAŞ MEYDANI MI? AKRABALARIN MI, CEMAATİN Mİ? BAYRAM KİMLERİN! SATHI MÜDAFAA VE TOPTAN KORUMA BUNLAR YAPILMASI ZOR ŞEYLER MİDİR? HATTAPOĞLU ÖMER NEYİMİZ OLUR DEVLET PARALELLERE NE YAPSIN? RAMAZAN DA SİVİL TOPLUM VE BELEDİYELER RAMAZAN’da KAYSERİ 24 HAZİRAN SONRASI ADALET İÇİN NE YAPILACAK GELİR’DE AD-Lİ İLAHİ SORAR ÖMER’den ONU 24 HAZİRAN SEÇİMLERİ VE VEKİL ADAYLARI 5 YAŞINDA İDİM POLİTİKADA GÖNÜL ADIMLARI CUMHURBAŞKANI YETKİSİNİ KULLANMALI RAKİP DEĞİRMENİNE SU MU TAŞIYORUZ? 15 TEMMUZ’U BÖYLE KUTLADIK
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır