menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

AÇ KALAN KÖPEK FIRIN YIKAR

Ahmet TAŞ
Ahmet TAŞ
18 Ocak 2019, Cuma
Çetin geçen kış mevsimi, kar yağışının yoğunlaşması, yiyeceğe ulaşmakta zorlanan vahşi hayvanların ovaya inmesine sebep olduğu gibi, ovada sahipsiz ve bakımsız kalan hayvanların da vahşileşmesine sebep oldu.
 
Geçen günlerde televizyon haberlerini izlerken ayakta iken donmuş bir tilkinin, duvar kenarında donmuş bir tilkinin ve donmuş bir atmaca kuşunun fotoğraflarını gördüm.
 
Bir kaç hafta önce kar yağışının yoğun olduğu bir günde Kayserimizin Hacılar ilçesinde liseli bir gencimizin arkadaşıyla birlikte boş arazide yürürken sürü halindeki aç köpeklerin saldırısı ile hayatını kaybettiğini, yanındaki arkadaşının da köpekler tarafından ısırılarak yaralandığının hala üzüntüsü içindeyiz. Bu olaydan birkaç gün sonra yine Hacılar ilçemizde bir köpeğin başka köpekler tarafından parçalandığını, Kırşehir’de de yaşlı bir kadının köpeklerin saldırısıyla yaralandığı haberleri hafızamızda canlılığını koruyor.
 
Geçen günlerde bir radyo programında idim, sunucu arkadaş sahipsiz kalan köpeklerle ilgili şöyle bir görüş beyan etti. Özellikle bağ ve bahçe işleriyle uğraşan vatandaşlarımız yaz aylarında yaşadıkları yada belli günlerde giderek işledikleri bağ ve bahçelerini korumak için köpek besliyorlar. Yaz ayları bitip kışlık evlerine döndüklerinde bu hayvanlar boşta kalıyor. Boşta kalan bu hayvanlar başıboş hale gelince hemcinsleriyle birlikte sahipsiz köpek sürülerini oluşturuyor. Kar yağışının yoğun olduğu bu günlerde aç kalan bu hayvanlar saldırgan, vahşi hayvanlar haline gelip insanlar ve diğer hayvanlar için tehlikeli hale geliyorlar.
 
Geçenlerde Tarım İl Müdürümüzle yaptığımız bir görüşmemizde bağ bahçe sahibi olan vatandaşlarımızın yaz aylarında korunma amaçlı yada hayvan sevgisi olan çocuklarının hatırı için köpek beslediklerini ama; kış gelip de bağ bahçeler boşaltıldığında ortaya bırakılan bu hayvanların başı boş kalarak tehlike saçan köpek sürüleri haline geldiklerinden bahsetmiştik.
 
Vatandaşlardan şöyle bir teklifte geliyor. Yaz aylarında bağ bahçe evlerinde beslenen bu köpekler belediye yada mahalle muhtarlıkları tarafından tespiti yapılıp kimin hayvanı olduğuna dair kimlik numarası verilip belli edilerek kış öncesi bağ ve bahçeler boşaltıldığında toplanarak oluşturulacak hayvan barınaklarında belli bir ücret dahilinde korumaya alınıp yaz geldiğinde sahibine teslim edilirse hem hayvanlar başıboş kalıp (Aç it fırını yıkar misali) vahşileşmekten kurtulur hem de insanımız bu hayvanların zararından korunmuş olur. Ayrıca yukarda bahsedildiği gibi donarak telef olma tehlikesinden de korunmuş olurlar.
 
Elbette en kıymetli varlık insandır. Onun canı tüm canlılardan öncedir. Ama; hayvanlarda Allah’ın yarattığı varlıklardır. Onları da tehlike ve zararlı hallerden kurtararak hayatlarını korumak bir insanlık görevidir. Bu konuda duyarlı olamayan vatandaşa yön vermekte konuyla ilgili resmi ve sivil yetkililere düşüyor.
 
Bu vesileyle Hacılar ilçemizde vahşi köpeklerin saldırısı sonucu hayatını kaybeden gencimize Allahtan rahmet, ailesine başsağlığı diliyor, yaralı gencimize de geçmiş olsun dileklerimi bildirip, acil şifalar diliyorum.
 
Selam ve dua ile

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
SORUMSUZ VE ALINGAN ARABADA YATIYOR, KIZ KARDEŞİNE SIĞINDI SON NEFESLERİNİ EVLERİNDE VERSİNLER MAZLUMDER’DEN ADALET BAKANLIĞINA ZİYARET SİGARA İZMARİTLERİNİ NE YAPALIM? BİR YANLIŞIMIZ YOK MU? MABEDSİZ ÜNİVERSİTE OLUR MU? TÜRKİYE İNSAN HAKLARI VE ETİK KURUMU (TİHEK)’İN YAŞLI HAKLARI KONFERANSI BU VEBALİN DENETÇİSİ, SORUMLUSU KİM? SERHAT ŞEHRİ KARS VE SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ SAHİPSİZ Mİ KALIYORUZ? DEVLET ÖÇ ALICI OLAMAZ FARUK YAMAN’IN HAZİNESİ SIĞINMACILAR SEMPOZYUMU “DEVLET, KAPLUMBAĞA GİBİ” OLMAMALI OKUMUYOR, DİNLEMİYOR, BİLMİYOR SIĞINMACILAR, PROBLEMLER VE ÇÖZÜMLER SURİYE İÇİNDEKİ SIĞINMACILAR VE DRAMLARI ŞUYUU VUKUUNDAN BETER (KADEM’İ İKNA EDİN) AİLE CİNAYETLERİ VE SEBEP OLAN YASALAR KANUNLAR HERKES İÇİNDİR ZERRE MİSKALDE HİZMET ETSE… BİRLİKTE BİZ OLACAĞIZ KEŞKE YAŞANMASAYDI “BİZE YAPILSA NE YAPARDIK” HUKUKSUZDUR, AYIPTIR, GÜNAHTIR KEŞKE VALİ EN SON KONUŞSAYDI DEVAMINI BEKLİYORLAR GÖNLÜMÜZDE DARBECİYE YER YOK NASIL BİR İRADE Kİ! CAMİLERİMİZ TEMİZ VE ESTETİK OLMALIDIR GÖNÜLLÜ KURULUŞLARDA ANLAMLI BAYRAMLAŞMA KARA BİR LEKE ÇERKES SÜRGÜNÜ RAMAZAN VE KAYSERİ RAMAZAN SEVABIMIZ OLSUN HATTABOĞLU ÖMER NEYİNİZ OLUR? ADALET HERKESE HER ZAMAN LAZIM KAZANMANIN YOLU STRATEJİ VE İTTİFAKTAN GEÇER YEREL SEÇİMLER VE UYARILAR ADINI ANMAYACAĞIM MEMURLAR KADROLARINDA ÇALIŞSIN, İKAMET ETSİN GÖNÜLLER İNCİNMESİN, SEVENLER KÜSMESİN BİN YIL SÜRMEDİ AMA…… ZULMÜ DEVAM EDİYOR MAZLUMDER’İN 21. YILI ATANMIŞLAR VE SEÇİLMİŞLERİN YÜKLERİ PAYLAŞILMALI DEVLET! SİVİL TOPLUMA GÜVEN VERMELİ SUÇ BAŞKASININSA NEDEN BAŞKASI MAHKUM HER ŞEYİ DEVLET Mİ YAPMALI, KAMU YARARI OLMAYAN ÜVEY EVLAT MI? AÇ KALAN KÖPEK FIRIN YIKAR ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ Mİ YAKMALI 28 ŞUBAT HORTLADI BOŞANMALARDA İLK 5 YILA DİKKAT ADALET! KİMLER İÇİN? İNSAN HAKLARI GÜNÜ VE MAZLUMDER ÖDÜLLERİ KUBBEDE BİR HOŞ SADA BIRAKIN ÇANAKKALE'Yİ YAŞAYARAK ZİYARET 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? MAHKEME KARARI MI KOMİSYON KARARI MI? ÜSTÜN! KÜÇÜK MİLLET MECLİSLERİ VE ADANA BULUŞMASI KEŞKE AZ KONUŞSA KEŞKE AZ KONUŞSA PROTOKOL LİSTELERİ GÜNCELLENMELİ DEĞİL Mİ? KAYBETMEZSİNİZ, DUA ALIRSINIZ MAZLUMDER’İN ADALET ARAYIŞI SENDİKALAR ÜYELERİN VE MİLLETİNDİR KAMU YARARI BELGESİ OLMAYANLAR ÜVEY EVLATLAR MI? YAKIN TARİHİMİZİN UTANÇ GÜNÜ, 12 EYLÜL 1980 SAVAŞ MEYDANI MI? AKRABALARIN MI, CEMAATİN Mİ? BAYRAM KİMLERİN! SATHI MÜDAFAA VE TOPTAN KORUMA BUNLAR YAPILMASI ZOR ŞEYLER MİDİR? HATTAPOĞLU ÖMER NEYİMİZ OLUR DEVLET PARALELLERE NE YAPSIN? RAMAZAN DA SİVİL TOPLUM VE BELEDİYELER RAMAZAN’da KAYSERİ 24 HAZİRAN SONRASI ADALET İÇİN NE YAPILACAK GELİR’DE AD-Lİ İLAHİ SORAR ÖMER’den ONU 24 HAZİRAN SEÇİMLERİ VE VEKİL ADAYLARI 5 YAŞINDA İDİM POLİTİKADA GÖNÜL ADIMLARI CUMHURBAŞKANI YETKİSİNİ KULLANMALI RAKİP DEĞİRMENİNE SU MU TAŞIYORUZ? 15 TEMMUZ’U BÖYLE KUTLADIK
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır