menüler
HAVA DURUMU

28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ?

Ahmet TAŞ
Ahmet TAŞ
13 Kasım 2018, Salı
28 Şubat post modern darbe dönemini yaşı müsait olan vatandaşlarımız unutmadılar. Darbeyi yapanların Bin yıl süreceğini iddia ettikleri zulüm, gözyaşı, hukuksuzluk ve adaletsizlikle geçen bir dönemdi bu dönem.
 
Bu dönemde başörtü sebebiyle kamu görevine yargılanmadan son verilen bayan personeller, okullara alınmayarak üniversitelerdeki eğitim hayatları sonlandırılan kız öğrenciler, milyonlarca vatandaşın oyunu alarak iktidar oldukları halde irticacı suçlamasıyla partileri kapatılan siyasiler, namaz kılıyor, İslami kimliğe sahip suçlamasıyla yargılanmadan görevine son verilen asker personeller, üniversiteye girişlerini engellemek için katsayı engeline maruz bırakılan imam hatip lisesi ve meslek liselerinin mezunları, irticai faaliyetlerde bulunuyor diye kapatılan vakıflar ve derneklere yapılan muameleler bu döneme damgasını vuran, toplumu derinden üzüntüye sevk eden olaylardı.
 
Bunların yanında irticacı suçlamasıyla görevine son verilen, devamında özel sektöre ve belediyelere bunları çalıştırmayın, istihdam etmeyin diye talimat gönderen darbeciler ve evinin geçimini sağlayamadığı için intihar eden, hastalığa yakalanan ve yuvası dağılan asker ve sivil personelin durumu dönemin darbecilerinin ürünü olan mazlumlar olarak ortaya çıktılar.
 
Geçen günlerde TBMM’de tartışmalara sebep olan, KHK’lar ile kamu görevinden uzaklaştırılan ve yeni atama için devlete başvuruda bulunmuş, güvenlik soruşturması olumsuz çıkmış doktorların SGK ile anlaşması olan özel hastanelerde çalışamayıp sadece SGK ile anlaşması olmayan hastanelerde çalışabilmesini düzenleyen bir kanun maddesiydi bu.
 
İktidar partisinden 6 milletvekili tarafından hazırlanıp MHP’li komisyon üyelerinin desteğiyle komisyondan geçen yasaya göre KHK ile görevine son verilen ya da yeni atama talebinde bulunduğu halde güvenlik soruşturması olumsuz çıkan doktorların, haklarında suçlayıcı mahkeme kararı ve suçlayıcı emniyet raporu olmasa bile SGK ile anlaşması olan hastanelerde çalışamayacakları sadece anlaşması olmayan özel hastanelerde çalışabileceğini düzenleyen bir kanun maddesiydi bu. Kanun mecliste kabul edilirse KHK ile görevden uzaklaştırılan ya da güvenlik soruşturması olumsuz çıkan doktorlar devlet hastanelerinde çalışamadığı gibi SGK ile anlaşması olan özel hastanelerde de çalışamayacaklar böylece açlığa mahkûm edilecekler. Kanun bunlara git öl diyor sanki.
 
Muhalefet ve kamuoyu yasanın bu haliyle meclisten geçmesi durumunda bahse konu, sayıları 10 bini bulan doktorların açlığa mahkûm edileceğini, bununda 28 Şubat dönemi zulmünün tıpkısı bir zulüm olduğunu iddia ediyorlar.
 
Kamuoyunda bu tartışmalar takip edilirken, 28 Şubat döneminde buna benzer bir olayı hatırladım. Şükrü KARATEPE’nin Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemdi. Dönemin darbecilerinin yargılamadan ve hukuksuzca askeri şura kararı ile ordudaki görevinden uzaklaştırdığı Doktor Hüseyin ULUDAĞ adındaki asker personel, iş için belediyeye müracaat etmiş sağ olsun KARATEPE başkanda her türlü baskıyı göze alarak Büyükşehir Belediyesinde sağlık daire başkanı olarak görevlendirmişti.
 
28 Şubat döneminde askeri şura kararı ile hukuksuz ve adaletsiz kararlarla görevden uzaklaştırılan bir çok asker personel büyük ekonomik, ailevi ve psikolojik sıkıntılar yaşadılar. İçlerinde sağlığı bozulup hastalıklara yakalananlar ve intihar edenlerde olmuştu.
 
28 Şubat zulmünü yapanlara millet seçimlerde dersini verdi. Adalet kurumları da yargılamalarla darbecilere dersini vererek onları müebbet hapis cezasına çarptırdı. Adaletin önünde, milletin gönlünde mahkûm oldular. Yaptıkları zulümler utanç olarak karşılarına çıktı.
 
TBMM’de kamudan atılan ya da yeni görev talepleri durumunda güvenlik soruşturmaları olumsuz çıkan ama haklarında suçlayıcı bir emniyet raporu ve mahkeme kararı olmayan doktor ve hekimleri devletin dışında SGK ile anlaşması olan hastanelerde çalışmasını engelleyici kanun maddesi, milletin gözünde baba olan merhametli, adaletli, hukuktan yana kendi mahkemesini ve emniyetini ciddiye alan devlet anlayışına uymuyor. Bu kanun teklifi meclisten geçerek kanunlaşırsa millet vicdanında ve kamu vicdanında yer bulamayacaktır.
 
Üstelik mahalli seçimlerin yakın olup meydanlarda muhaliflerin bu yanlış kararı aleyhte kullanacağı da akıldan çıkarılmamalıdır.
 
Dileğim ve beklentim odur ki tasarı meclis genel kuruluna geldiğinde yanlıştan dönülür, aklı selim ve adaletli bir yaklaşımla düzeltilir, millet gönlünde kabul görür bir hale getirilir. Zira hiçbir zaman zulümle abad olunmamıştır.
 
Selam ve dua ile

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
ŞUYUU VUKUUNDAN BETER (KADEM’İ İKNA EDİN) AİLE CİNAYETLERİ VE SEBEP OLAN YASALAR KANUNLAR HERKES İÇİNDİR ZERRE MİSKALDE HİZMET ETSE… BİRLİKTE BİZ OLACAĞIZ KEŞKE YAŞANMASAYDI “BİZE YAPILSA NE YAPARDIK” HUKUKSUZDUR, AYIPTIR, GÜNAHTIR KEŞKE VALİ EN SON KONUŞSAYDI DEVAMINI BEKLİYORLAR GÖNLÜMÜZDE DARBECİYE YER YOK NASIL BİR İRADE Kİ! CAMİLERİMİZ TEMİZ VE ESTETİK OLMALIDIR GÖNÜLLÜ KURULUŞLARDA ANLAMLI BAYRAMLAŞMA KARA BİR LEKE ÇERKES SÜRGÜNÜ RAMAZAN VE KAYSERİ RAMAZAN SEVABIMIZ OLSUN HATTABOĞLU ÖMER NEYİNİZ OLUR? ADALET HERKESE HER ZAMAN LAZIM KAZANMANIN YOLU STRATEJİ VE İTTİFAKTAN GEÇER YEREL SEÇİMLER VE UYARILAR ADINI ANMAYACAĞIM MEMURLAR KADROLARINDA ÇALIŞSIN, İKAMET ETSİN GÖNÜLLER İNCİNMESİN, SEVENLER KÜSMESİN BİN YIL SÜRMEDİ AMA…… ZULMÜ DEVAM EDİYOR MAZLUMDER’İN 21. YILI ATANMIŞLAR VE SEÇİLMİŞLERİN YÜKLERİ PAYLAŞILMALI DEVLET! SİVİL TOPLUMA GÜVEN VERMELİ SUÇ BAŞKASININSA NEDEN BAŞKASI MAHKUM HER ŞEYİ DEVLET Mİ YAPMALI, KAMU YARARI OLMAYAN ÜVEY EVLAT MI? AÇ KALAN KÖPEK FIRIN YIKAR ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ Mİ YAKMALI 28 ŞUBAT HORTLADI BOŞANMALARDA İLK 5 YILA DİKKAT ADALET! KİMLER İÇİN? İNSAN HAKLARI GÜNÜ VE MAZLUMDER ÖDÜLLERİ KUBBEDE BİR HOŞ SADA BIRAKIN ÇANAKKALE'Yİ YAŞAYARAK ZİYARET 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? MAHKEME KARARI MI KOMİSYON KARARI MI? ÜSTÜN! KÜÇÜK MİLLET MECLİSLERİ VE ADANA BULUŞMASI KEŞKE AZ KONUŞSA KEŞKE AZ KONUŞSA PROTOKOL LİSTELERİ GÜNCELLENMELİ DEĞİL Mİ? KAYBETMEZSİNİZ, DUA ALIRSINIZ MAZLUMDER’İN ADALET ARAYIŞI SENDİKALAR ÜYELERİN VE MİLLETİNDİR KAMU YARARI BELGESİ OLMAYANLAR ÜVEY EVLATLAR MI? YAKIN TARİHİMİZİN UTANÇ GÜNÜ, 12 EYLÜL 1980 SAVAŞ MEYDANI MI? AKRABALARIN MI, CEMAATİN Mİ? BAYRAM KİMLERİN! SATHI MÜDAFAA VE TOPTAN KORUMA BUNLAR YAPILMASI ZOR ŞEYLER MİDİR? HATTAPOĞLU ÖMER NEYİMİZ OLUR DEVLET PARALELLERE NE YAPSIN? RAMAZAN DA SİVİL TOPLUM VE BELEDİYELER RAMAZAN’da KAYSERİ 24 HAZİRAN SONRASI ADALET İÇİN NE YAPILACAK GELİR’DE AD-Lİ İLAHİ SORAR ÖMER’den ONU 24 HAZİRAN SEÇİMLERİ VE VEKİL ADAYLARI 5 YAŞINDA İDİM POLİTİKADA GÖNÜL ADIMLARI CUMHURBAŞKANI YETKİSİNİ KULLANMALI RAKİP DEĞİRMENİNE SU MU TAŞIYORUZ? 15 TEMMUZ’U BÖYLE KUTLADIK
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır