menüler
HAVA DURUMU

28 ŞUBAT HORTLADI

Ahmet TAŞ
Ahmet TAŞ
03 Ocak 2019, Perşembe
28 Şubat döneminin üzerinden 22 yıla yakın bir zaman geçti. Dönemin komutanlarından Hüseyin KIVRIKOĞLU, bu dönem bin yıl sürecek demişti. Belki üzerinden bin yıl geçmedi ama, bugün yaşanan bazı uygulamalara bakarsak KIVRIKOĞLU’nun haklı olduğu, 28 Şubat’ın hâlâ devam ettiğine inanmamak ne yazık ki mümkün değil.
 
Dönemin darbecilerinin Genelkurmay Başkanlığına çağırarak talimat verdiği darbecilerin emir kulu olup, adaletin ve hukukun emir kulu olmayan hâkim ve savcıların aldıkları talimatlara uyarak hukuku ve vicdanlarını çöpe atarak yaptıkları yargılamalarla müebbet hapse mâhkum ettikleri Müslüman kimliğe sahip masumlar, kendilerini yargılayanlar 15 Temmuz kanlı darbe kalkışmasının failleri olarak yargılanıp bugün cezaevlerinde bulunmalarına rağmen! Bunların yeniden yargılanıp özgürlüklerine kavuşma talepleri bugünün iktidarları tarafından dikkate alınmadığı için hâlâ cezaevlerinde ömür tüketiyorlar.
 
Sivil toplum kuruluşlarının ve insan hakları kurumlarının bu masumlarla ilgili yıllardır meydanlarda, cezaevleri ve adliye önlerindeki yeniden yargılanma ve özgürlüklerine kavuşturma taleplerine de ne yazık ki iktidarlar tarafından kulak asılmadı.
 
Aradan 21 yıl geçmesine rağmen ve 28 Şubat darbesini yapanların darbe yaparak anayasal suç işledikleri, bu suçun karşılığı olarak da ömür boyu hapse mâhkum edildikleri mahkemelerin kararıyla ilan edilmesine ve darbenin sivil toplum, siyaset, basın ve sermaye ayağına hâlâ el atılıp hesap sorulamamış olduğu bugünlerde 28 Şubat darbe uygulamalarının ne yazık ki 16. yılını tamamlayan bugünkü iktidar döneminde de devam ettiğine şahit oluyoruz.
 
Kamuoyuna yansıyan siyaset, basın ve sivil toplum kuruluşlarına ulaştırılan bilgilere göre Kayseri başta olmak üzere bazı illerde kamu personeli sınavına giren, başarılı olup sınavı kazanan adayların akrabaları ve aile yakınları İHH, İLKDER, MAZLUMDER vb. insani yardım derneklerine üye yada sempatizan olduğu için senin güvenlik soruşturman olumsuz, bozuk çıktı diye sınavda başarılı olmalarına rağmen göreve başlatılmadılar. Tıpkı 28 Şubat dönemindeki darbecilerin yaptıkları uygulamalar gibi ayrımcılığa ve hak gaspına uğradılar.
 
Bugünkü bu uygulamalar ister istemez insanı düşündürüyor. Acaba 28 Şubat 1997’den bu yana ne değişti. Yukarıda belirttiğimiz kurumlar ve benzerleri ülke içinde ve dışında milletimizin ve devletimizin merhametini temsil edip mazlumların yardımına koşarken suç mu işliyorlar. Eğer böyle ise devletin ilgili kurumları neden bu dernekleri kapatıp faaliyetlerini sonlandırmıyor. Yoksa 28 Şubattan bu yana milletin çoğunlukla oy vererek seçtikleri idareciler “ İktidar oldular ama muktedir olamadılar mı? “Böyle olduğu içinde ülke için 28 Şubat döneminde tespit edilen sakıncalı kurumlar listesine dokunamadılar mı? Eğer böyle ise bu kurumlar irticai kurumlar olarak tanımlanıp ülkemiz için birinci sırada tehdit olmaya devam ediyor olup millette bu tehdide uygun siyasileri seçerek iktidar yaparak suç işliyor demektir.
 
“Şuuyu vukuundan beter” diye bir söz vardır. Yukarıda bahsedilen olay şaiya değil vukuu bulmuş bir olaydır. Araştırıp gereğini yapmak ve mağdur edilen sınav kazanmış gençlerin haklarını iade etmek görevi de ülkeyi ayırım yapmadan haklıyı haksızı ayırmak, sorumluluğunu gözetip adaletli bir yönetim göstermek sorumluluğunda olan idarecilere düşer. Aksi halde vicdanlar sızlamaya mazlumların ahı göklere yükselmeye devam eder.
 
Selam ve dua ile

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
BİRLİKTE BİZ OLACAĞIZ KEŞKE YAŞANMASAYDI “BİZE YAPILSA NE YAPARDIK” HUKUKSUZDUR, AYIPTIR, GÜNAHTIR KEŞKE VALİ EN SON KONUŞSAYDI DEVAMINI BEKLİYORLAR GÖNLÜMÜZDE DARBECİYE YER YOK NASIL BİR İRADE Kİ! CAMİLERİMİZ TEMİZ VE ESTETİK OLMALIDIR GÖNÜLLÜ KURULUŞLARDA ANLAMLI BAYRAMLAŞMA KARA BİR LEKE ÇERKES SÜRGÜNÜ RAMAZAN VE KAYSERİ RAMAZAN SEVABIMIZ OLSUN HATTABOĞLU ÖMER NEYİNİZ OLUR? ADALET HERKESE HER ZAMAN LAZIM KAZANMANIN YOLU STRATEJİ VE İTTİFAKTAN GEÇER YEREL SEÇİMLER VE UYARILAR ADINI ANMAYACAĞIM MEMURLAR KADROLARINDA ÇALIŞSIN, İKAMET ETSİN GÖNÜLLER İNCİNMESİN, SEVENLER KÜSMESİN BİN YIL SÜRMEDİ AMA…… ZULMÜ DEVAM EDİYOR MAZLUMDER’İN 21. YILI ATANMIŞLAR VE SEÇİLMİŞLERİN YÜKLERİ PAYLAŞILMALI DEVLET! SİVİL TOPLUMA GÜVEN VERMELİ SUÇ BAŞKASININSA NEDEN BAŞKASI MAHKUM HER ŞEYİ DEVLET Mİ YAPMALI, KAMU YARARI OLMAYAN ÜVEY EVLAT MI? AÇ KALAN KÖPEK FIRIN YIKAR ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ Mİ YAKMALI 28 ŞUBAT HORTLADI BOŞANMALARDA İLK 5 YILA DİKKAT ADALET! KİMLER İÇİN? İNSAN HAKLARI GÜNÜ VE MAZLUMDER ÖDÜLLERİ KUBBEDE BİR HOŞ SADA BIRAKIN ÇANAKKALE'Yİ YAŞAYARAK ZİYARET 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? 28 ŞUBAT ZULMÜ YENİDEN Mİ? MAHKEME KARARI MI KOMİSYON KARARI MI? ÜSTÜN! KÜÇÜK MİLLET MECLİSLERİ VE ADANA BULUŞMASI KEŞKE AZ KONUŞSA KEŞKE AZ KONUŞSA PROTOKOL LİSTELERİ GÜNCELLENMELİ DEĞİL Mİ? KAYBETMEZSİNİZ, DUA ALIRSINIZ MAZLUMDER’İN ADALET ARAYIŞI SENDİKALAR ÜYELERİN VE MİLLETİNDİR KAMU YARARI BELGESİ OLMAYANLAR ÜVEY EVLATLAR MI? YAKIN TARİHİMİZİN UTANÇ GÜNÜ, 12 EYLÜL 1980 SAVAŞ MEYDANI MI? AKRABALARIN MI, CEMAATİN Mİ? BAYRAM KİMLERİN! SATHI MÜDAFAA VE TOPTAN KORUMA BUNLAR YAPILMASI ZOR ŞEYLER MİDİR? HATTAPOĞLU ÖMER NEYİMİZ OLUR DEVLET PARALELLERE NE YAPSIN? RAMAZAN DA SİVİL TOPLUM VE BELEDİYELER RAMAZAN’da KAYSERİ 24 HAZİRAN SONRASI ADALET İÇİN NE YAPILACAK GELİR’DE AD-Lİ İLAHİ SORAR ÖMER’den ONU 24 HAZİRAN SEÇİMLERİ VE VEKİL ADAYLARI 5 YAŞINDA İDİM POLİTİKADA GÖNÜL ADIMLARI CUMHURBAŞKANI YETKİSİNİ KULLANMALI RAKİP DEĞİRMENİNE SU MU TAŞIYORUZ? 15 TEMMUZ’U BÖYLE KUTLADIK
Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır