menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Singapur, Ekonomimize Yeni Bir Liman Olabilir mi?

Ahmet FAYDALI
Ahmet FAYDALI
07 Şubat 2017, Salı
1965 yılında kurulmasına karşın, bugün ekonomide ve ticarette dünyanın gelişmiş ülkelerinden biri haline gelen Singapur'a gidiyoruz. Öyle ki Türkiye'nin ihracatta 27. sırada yer aldığı Ekonomik Karmaşıklık Endeksi (ECI)'de 19. sırada yer alan ve ulaştığı 300 Milyar Dolar İhracat hacmi ile sıralamadaki yerini her yıl daha da yukarı taşıyan bir ülke Singapur.
 
Sadece 6 milyon olan nüfusu ile IMF'nin 2016 yılı tahmini raporlarında 310 Milyar Dolar GSYİH'e ulaşmış bir ülke...
 
Kişi başına yılda ortalama 82.000 $ kazanç düşen ve ekonomisini bütünüyle ihracata endekslemiş, baştan aşağı potansiyel bir ekonomi...
 
Pek de medyatik olmayan; ama sözgelimi dünyanın taa öteki ucunda sessiz sessiz büyüyen Singapur'dan ne tür dersler çıkarabiliriz ve Singapur, Türkiye açısından ne tür fırsatları bünyesinde barındırıyor, bunlara birlikte göz atalım.
 
Güney Asya'nın ticaret merkezi Singapur, sadece ve sadece 710 km² alana kurulu olan, iki ada ülkesi Malezya ve Endonezya'nın ortasında ufacık bir liman ülkesi. Birçok ülke açısından da ikili ilişkileri münasebeti ile Çin'e ve Hindistan'a giriş bileti.
 
Gemi inşaatı ve elektronik ürün üretiminde ön plana çıkması, son 30 yılda da petrol ürünleri üretimine ağırlık vermesi ve kimya alanında ciddi ilerlemeler kaydetmesi, birçok uluslararası kuruluşun ve büyük finans otoritelerinin ilgisini çekmiş ve Singapur bu alanlardaki atılımları ile Güney Asya'nın ticaret merkezi haline dönüşmüştür.
 
Genel anlamda ham maddeyi ve/veya yarı mamulü ithal eden ve onu ticari mala dönüştürerek ihracat gerçekleştiren bir ülke konumundadır. O vakit, Singapur'un ihracatını artırması, ithalatını da artırması anlamını taşımakta ve bu ülke bir ticari potansiyeli ortaya çıkarmaktadır.
 
Makine ve ekipmanları, elektronik cihazlar ve devreleri, mineral ürünleri, petro kimya ürünleri, akıllı cihazlar Singapur'un en çok ihraç ettiği başlıca ürünler. Bu ürünlere baktığınızda bile Singapur ekonomisinin, ciddi potansiyel barındıran sektörlere yatırım yapılmasından ötürü bu kadar geliştiği yorumunu yapmak zor değil. Ancak bana kalırsa önemli olan, Türkiye'nin pek de politik diyaloğu bulunmayan Singapur'daki bu ticari potansiyeli nasıl değerlendirebileceği konusudur.
 
Singapur'un Türkiye'den ithalatı henüz 380 Milyon Doları geçebilmiş değil; ancak 360 Milyar Dolar ithalatı olan ve Türkiye gibi Dünya Ticaret Örgütüne üye olan Singapur'da bu oran hiç artmayacak diye de bir kaide yok. Nitekim Singapur ithalatta 45 Milyar Dolar ile Çin'in, 38 Milyar Dolar ile Malezya'nın, 37 Milyar Dolar ile ABD'nin önemli pazarlarındandır.
 
Singapur'un ithalatında en güçlü kalemler Makine ekipmanları ve elektronik devreler, mineral ürünleri, kimyasal hammadde ve metal ürünleri olup, bu ürünlerin Türkiye'nin ihracatında da güçlü kalemler olduğu görülmektedir. Bu alanlarda faaliyet gösteren
 
üreticilerimiz için Singapur, elbette bir balta girmemiş orman olarak düşünülebilir. Fakat elbette Çin'in olağanüstü düşük fiyatta satış kapasitesiyle, Malezya'nın Singapur'a olan yakınlığının sağladığı düşük navlun imkanlarıyla ve ABD'nin teknolojisi ve ABD'li markaların kendi yarı mamulü ile arz ettiği fason üretim kapasitesiyle mücadele etmemiz gerektiğini de eklemekte büyük fayda var.
 
Dayanıklı tüketim ürünleri, çelikten mamul çeşitli ürünler ve mobilya sektörlerinde Türkiye'nin en ileri kapasitesine sahip Kayseri için değerlendirdiğimizde ise Singapur, bu sektörler için toplamda 2 Milyar Dolar'a yakın bir hacmi barındırmakta ve bu hacim komşu ülkelerinden Çin ve Malezya tarafından ve kendine konum olarak çok uzaktaki Avrupa'dan İtalya tarafından fazlasıyla değerlendirilmektedir. Eğer rekabette eşitlik yakalanabilirse, İtalya'nın elinde tuttuğu pazar, Türkiye'ye kayabilir.
 
Genel hatlarıyla ele aldığımız Singapur'la ilgili aktaracaklarımız elbette bu kadar kısa değil. Nitekim, yeni pazarlara yelken açmak isteyen yerli üreticilerimiz için Singapur'u yazmaya da devam edeceğiz. Daha çok ihracat diyecek, ekonomimize birlikte can vereceğiz. Bir sonraki yazıma kadar kendinize çok iyi bakın.

En Çok Okunan Yazıları

Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır