menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Sınavlara Hazırlık Motivasyonu

Ahmet Yapar
Ahmet Yapar
10 Ocak 2022, Pazartesi

Eğitim Koçu ve Biyoloji öğretmeni Ahmet Yapar, Danışmanım.org.’a öğrencilerini nasıl başarıya taşıdığını anlattı.

İşte eğitimci Ahmet Yapar’ın anlattıkları:

       Ülkemizde isimleri yıldan yıla değişse de Ortaokul sonunda Liselere Giriş Sınavı, Lise sonunda üniversite giriş sınavları yapılmaktadır. Bu sınavlarla öğrencilerin seçilmesi aslında daha doğru bir ifadeyle sıralaması yapılmaktadır. Peki bu sınavlara hazırlık sürecinde öğrenciler neden zorlanıyor?  

     İnsan doğduğu andan itibaren çevresine ilgi duyar ve tanımaya çalışır. Dünyaya gözlerini açtığında ilk öğretmenler olan ailesiyle tanışır. Karnını doyurmayı , ayakta durmayı, yürümeyi, giyinmeyi ailesinden öğrenir. Tam bu süreçte sınavlarda başlar aslında. Verilen eğitimin öğrenilip öğrenilmediğini belirlemek için tek başına ayakta durması, yürümesi, yemek yemesi istenir. sınavı yapılmış olur. Eksikler belirlenir tekrar tekrar anlatılıp gösterilip , yeniden yapması istenir.Görülüyor ki verilen eğitimle yapılan sınav arası 1 dakika bile değildir.Anaokulunda ve ilkokulun ilk iki yılında resmiyette sınav yoktur. Bu dönemde öğrenciye verilen  el becerilerini geliştirme çalışmalarından, beden eğitiminden ve müziğe kadar, okuma yazma etkinliklerinden sosyalleşme ve toplulukta hareket etme eğitimine kadar bir çok şey öğretilir. Bu eğitimlerden hemen sonra belki on dakika içinde öğrenciden uygulaması beklenir. Anlaşılacağı üzere bu sınavlara hazırlık süresi on dakikadır.  İlkokul üçüncü sınıftan Lisenin sonuna kadar ise adına yazılı denilen sınavlarla öğrenci baş başadır artık. Yazılılara hazırlık süreci ise öğrenciden öğrenciye ,  dersten derse değişse de bir ders için iki bilemedin üç gündür.  

        Öğrenci önce 8. Sınıfa sonra 12. Sınıfa geldiğinde beklemediği tanımadığı bir hazırlık süreciyle karşılaşır. O güne kadar en fazla sınav hazırlık süreci ve motivasyonu 3 günken artık 10aylık 12 aylık bir hazırlık sürecinin içine girer. Başlangıçta farkında olamaz ama hazırlık sürecine başlıktan sonra günler , haftalar geçtikçe motivasyon düşer sınavın gelmemesi ve sonuç alamamaktan doğan stres baş gösterir. Öğrencilerin lise ve üniversite sınavlarına hazırlık olan yaklaşık 1 yıllık zamanda yaşadığı problemlerin temeli budur. Sınavlara hazırlanmayı düşünen ya da başlayan öğrenciler hep ders başarısının nasıl gerçekleşeceğini düşünüp buna odaklanırken sıkılmalar, vazgeçmeler bıkkınlıkların sebebini düşünmezler.  

     Sınavlara hazırlık sürecini iyi yönetebilmek için sürecin uzunluğu ,daha önceki hazırlık süreçlerine göre sonucun geç alındığı öğrenci tarafından sindirilmelidir. Unutulmamalıdır ki daha önce yaptığımız bir seyahate bile çıkarken varış süresi ve rotanın bilinmesi seyahatin katlanabilirliğini artırmaktadır.  

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır