menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

YILBAŞI BİZİM NEYİMİZ OLUR?

Abdullatif ACAR
Abdullatif ACAR
18 Aralık 2019, Çarşamba

Hıristiyanların bayramı olan Yılbaşı yaklaşırken çarşı pazarlarımızda, cadde ve sokaklarımızda ki hazırlıklar bir Müslüman olarak, kalbimizi incitiyor, yaramızı kanatıyor. İsmi Ahmet, Mehmet, Ali, Ayşe Fatma olan kardeşlerimiz Noel Baba denilen papazın figürünü kullanmaktan çekinmiyor, mağaza vitrinlerini çamlarla süslerken de içinde bir sıkıntı hissetmiyor. Hacı Hasan amca yeni yılı çocuklarıyla beraber nerede karşılayacağının telaşı içerisinde… Cami cemaati bir ihtiyar adam, Milli Piyango biletiyle şansını denemek isterken bu biletle cehenneme yatırım yaptığının farkında bile değil. Mustafa dayı “Bir günden de ne olur” bahanesiyle bu gelenek ve göreneğin kimden geldiğini sorgulama gereği bile duymuyor.

Hâlbuki Yüce Allah ayeti kerimeleriyle, Peygamberimiz hadisi şerifleriyle, Müslüman’ın inancını bile tehlikeye sokan, kişilik kaybına sebep olan, değerleri yok eden farklı inanç sahiplerine hiçbir konuda benzememek için sıkı sıkıya tembihte bulunarak uyarmış, özellikle Hıristiyan ve Yahudilere karşı daha dikkatli olmamızı emretmişlerdir.

Bir ayetinde Yüce Allah şöyle buyuruyor:

“Ey iman edenler, Yahudi ve Hıristiyanları dostlar (veliler) edinmeyin; onlar birbirlerinin dostudurlar. Sizden onları kim dost edinirse, kuşkusuz onlardandır. Şüphesiz Allah, zalimler topluluğuna hidayet vermez.” (Maide: 51)

Peygamber efendimiz(s.a.v.) ise şöyle buyurmaktadır:

“Kim bir kavme benzerse, O da onlardandır.” (Ebu Davud; Ahmed)

Büyük bedeller ödeyerek son toprak parçası elimizde kaldığında, tarihin karanlık sayfalarında kayıp olmaktan son anda kendini kurtaran milletimiz için kaleme aldığı istiklal marşının yazarı büyük mütefekkir Mehmet Akif Ersoy, "Yarab bu millete bir daha istiklal marşı yazdırma" diye dua etmişti.

Aynı Akif, bizim değerlerimize uzaktan yakından uyuşmayan yılbaşı ve Noel kutlamalarının milletimizin inançlarında ki işgal ve tahribatı kelimelere dökerek, aklıselim sahibi, oyunun farkında olan Müslümanların da adeta tercümanı olmuştur şu dizeleriyle:

Bir mana veremedim, şu miladi yılbaşına!

Şaştımda kaldım, Müslümanların vah telaşına!

Çevirdim başımı, nereye ettimse bir nazar.

Gördüm ki Noel için hazır, yer-yer çarşı-pazar

Haykırmak gelmişti içimden, seslendim millete

Heyhat! Duyuramadım, ne Ahmet’e ne Mehmet’e

Ya Rab! Kurtulsun! Hidayet ver bu millete

İslam’a gelsin milletim son versin şu zillete.

 

Toprakların işgalinden daha zor ve ağırdır inanç ve değerlerimizin işgal edilmesi.

Cephede Müslümanları alt edemeyen, her defasında hezimete uğrayan batılı emperyalistler çeşitli hile ve dolanlarla bizi biz eden, güçlü kılan değerlerimize karşı savaş ilan ettiler

O gün bugün bütün imkânlarını seferber eden düşmanlarımız hedeflerine ulaşmak için bizim zaaf noktalarımızı, yumuşak taraflarımızı kullandılar; ilk önce mensubu olmaktan onur duymamız gereken İslam’dan uzaklaştırıp sonra açılan geldiklerimizi ve eksiklerimizi kendi fikir, düşünce ve inançlarıyla kapatmayı teklif ettiler. Bu teklifi mücadelede yorgunluk yaşayan İslam âlemi kabul etmede pek zorlanmadı.

Bugün durum en vahim haliyle ortada… Kendimize ait fazla bir şey kalmadı isimlerimizden başka. Giyim Kuşamdan tutun eğitim, öğretime ve aile yapısına kadar her alanda batılıların uydurmaca ve suni mutluluk vaat eden değerleriyle hayatı anlamlı kılmaya çalışıyoruz.

Öyle körü körüne bir taklit anlayışı hayatımıza hâkim oldu ki; batının teknolojisini ilmini, fenni almak yerine yaşam ve inanç tarzını sorgulamadan, gördüğümüz ve duyduğumuz şekliyle benimsedik. “Tüketmek için yaşa” anlayışı üzerine kurulan Kapitalizmin ağa babaları moda anlayışıyla piyasayı tekelinde bulundurarak insanları sömürürken Emperyalist Siyonist haçlı zihniyeti de kulağa hoş gelen “Demokrasi Özgürlük, İnsan Hakları” kavramlarını kullanarak Hıristiyan inanç ve kültürlerini Müslümanların beyinlere enjekte ettiler.

Bugünü 14 asır öncesinden gören Allah resulü bu halimizi şöyle ifade buyurmuştur:

“Şüphesiz siz, sizden öncekilerin yollarını karışı karışına, arşını arşınına aynen izleyeceksiniz. Hatta onlar bir keler deliğine girseler sizde oraya gireceksiniz. Denildi ki: Ey Allah’ın Rasulü! Bunlar Yahudiler ve Hıristiyanlar mı? ‘Onlardan başka kim olacak’ buyurdu.” (Buhari; Müslim)

Yılbaşı kutlamanın yeni yılı karşılamak kadar çok masum bir kavram olmadığını tekrar hatırlamamız gerekir!

“Noel” ve “Yılbaşı” kavramları farklı olmakla beraber bizim açımızdan aynı kaynağın ürünüdürler. Noel latincede tanrının doğum günü anlamına gelen Hz. İsa’nın doğum gününü kutlamasını ifade eden dies natalis” teriminin Fransızca karşılığıdır. Yani Hıristiyanlar bu günü Hz İsa’nın doğum günü olarak ifade etmişler.

Biz, Hz. İsa’yı Hıristiyanların kabul ettiği gibi Allah’ın oğlu olarak kabul etmiyor, onun peygamber olduğuna inanıyoruz. Dolayısıyla Hz İsa’yı her peygamberin gönderiliş

gayesinde ki kıstas ve kurallar çerçevesinde seviyor ve övüyoruz. Onun tevhit anlayışını gayemiz kabul ediyoruz.

Noel Baba papazı ise (Böyle birisinin yaşadığı bile kesin değil. Bu şahıs sadece uydurulmuş efsane bir kişi olarak kabul edilmekle beraber) söylentilere göre, bugünkü Antalya’nın Derme ilçesinde piskopos olarak görev yapmış ve 6 Aralık 352 veya 354’te öldüğü düşünülen Santa (Aziz) Nikolas adlı bir Hıristiyan azizden başkası değil.

Noel papazının, insanlara yol gösteren, yolda kalmışa yardımcı olan, koruyan kollayan biri olduğuna inanmamızı istiyorlar. Bu papaz, yılbaşı gecesi Santa Claus ismiyle evlere bacadan girip çocuklara hediyeyi verip şömine bacasından çıkıp giden garip biri…

Ayrıca yılbaşında hindi kesmek ve çam ağacını süslemek de tamamen başka inançların gelenek ve göreneklerinden başka bir şey değildir. İçkinin su gibi tüketildiği, israfın had safhalara ulaştığı, gayri meşru bir şekilde kadın ve erkeğin birlikte eğlendikleri bu kutlamalar kesinlikle haram ve günahtır.

Selam ve dua ile…

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
SAFLARIMIZI SIKLAŞTIRALIM Kusur arama hastalığı SALGIN DAHA BİTMEDİ ARKADAŞLAR! Peki, kurban kesenlerin kusurları nelerdir? Bir damlacık tükürük kadar kıymeti olmayan dünya Biraz insaf! Oruç bizi tutmalı! Ramazanlaşmak ÜÇ AYLARIN RAHMET İKLİMİ KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! Yardım etmek adına ne yapıyoruz? Bu virüs psikolojimizi bozdu ÖLÜM VAR ÖLÜM! KİM GELDİYSE GELDİ, FARK ETMEZ!... PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK SAHTE İÇKİ GÜNDEMDEYKEN AKLIMA GELDİ!… PEKİ, KİM SUÇLU? BU NE REZALET... BOŞUNA UĞRAŞMAYIN! Kontrollü hayat, kontrolden çıktı... SÜ-İ ZAN HASTALIĞI Birlikten güç doğdu... Ücreti peşin ödenen yemekler Kurban kesmede ki gaye nedir? MÜSLÜMAN KENDİSİYLE ÜLFET EDİLENDİR-1 Oruç ve diğer ibadetler bizlere neler kazandırır? Ramazan’ı Kuşanmalıyız Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! BU GÜNLER DE GEÇER. ŞEHİTLER TEPESİ TERK EDİLMEYECEK Düğünlerini Ahrete Erteleyen Şehitler Tebrikler Kayseri Anadolu Haber Gazetesi! Acılarımız Bizi Birbirimize Kenetledi.. Zalimler için Ağıt Yakılır mı? YILBAŞI BİZİM NEYİMİZ OLUR? O’NU ANIYORUZ! BİR MEHMET TANIDIM… BİR MEHMET TANIDIM… SEFER BİZDEN, ZAFER ALLAH’TAN DEPREMDEN NASIL KORUNURUZ? Asrın Hastalığı Kibir DİYARBAKIR ANNELERİ… KURBAN BİR TESLİMİYETTTİR SAYGI VE HÜRMET KALMADI ONURSUZ VE AHLAKSIZ YÜRÜYÜŞ… Çocuk Eğitiminde Sevgi Ve Hoşgörünün Önemi DÜĞÜNLERİMİZ EZİYETE DÖNÜŞMEMELİ KADİR GECESİNİN FAZİLETİ ORUÇ VE NEFİS TERBİYESİ HOŞ GELDİN ŞEHR-İ RAMAZAN BİTMEYEN TESETTÜR DÜŞMANLIĞI Kandiller Geçidi Üç Aylar ÜÇ AYLAR’I NASIL GEÇİRMELİYİZ? 28 ŞUBAT’I UNUTMADIK! KUYRUK ACISI! AH HOCAM AH! FİTNE BELASI ÇOCUKLARA CAMİYİ SEVDİRMELİYİZ GÖBEK BAĞI SEVGİNİN SECERESİ BİZ BUYUZ İŞTE! Cenazede Kıymalı Vermenin Dinde ki Yeri Nedir? PEYGAMBER(S.A.V.)’i ANLAMAK DÜNYAYA ALDANIP ASLİ VAZİFEMİZİ UNUTMAYALIM! Bizim Kıblemizi Kim Düzeltecek SÖZ DEYİP GEÇME
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır