menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Yardım etmek adına ne yapıyoruz?

Abdullatif ACAR
Abdullatif ACAR
08 Ocak 2021, Cuma

  Özellikle sıkıntılarla geçirdiğimiz bu günler, kardeşlik duygularımızın üzerinde ki tozları, kir ve pasları silmemiz, uyuyan duygularımızı uyandırmamız, kayıp olan hassasiyetlerimizle yeniden buluşmamız gereken günlerdir.  Hastalıktan dolayı uygulanan tedbirler nedeniyle nice insanlar işten çıkarıldı veya ücretsiz izine ayrılmak zorunda kaldı; çeşitli sebeplerle muhtaç olmayan aileler muhtaç duruma düştü.

    Bu durumda sabit geliri olanlar yâda yardım edecek durumda bulunanlar toplumun bu kesimlerine el uzatması hem insani hem de İslami bir görevdir.

    Harcama listelerimizi güncellemeliyiz. O uzun uzun yaptığımız listelere muhtaç durumda olan komşumuzu, akrabamızı, arkadaşlarımızı, yoldaşlarımızı ve din kardeşlerimizi de eklemeliyiz.

 Bugünler Allah’a borç verme günleridir. Verdiğimizin bin katının bize geri döneceği bilinci ve inancıyla bunu yapmalıyız.

    Yüce Allah buyuruyor ki:

   “kim Allaha borç verirse Allah bunu katlayarak öder...”(Hadit,11)

  Bu ahrete yönelik yapılan bir ticarettir. Sermayenin gerçek sahibi Allah, nasıl kazanabileceğimizin yollarını bize göstermektedir.

  Evet, yaptığımız her yardım Allah'a verilen bir borç ve Allah ile yapılan bir ticarettir.

  Hz. Peygamber bir gün ashabına “kim Allah’a borç vermek isterdiye sorar.  Bunun üzerine Ebu Talha Medine'nin en güzel bahçelerinden birini içinde ki bağ evleriyle beraber vakfeder tereddüt etmeden.

  Evine gelerek hanımına böyle bir borç verdiğini söyler. Hanımı “Ne güzel bir borç vermişsin, ne güzel bir ticaret yapmışsındiye karşılık verir.

   Salgın hastalık imtihan olduğu gibi muhtaç olanlara yardım etmekte bir imtihandır. Hastalığa yakalananlar sabreder, isyana düşmezlerse mükâfata nail olurlar. Yardım etme konumunda olanlar ise nefislerine uyar, kimsenin yardımına koşmazlarsa zarar edenlerden olurlar.

  Öyle değil mi? Virüs hastalığına yakalanmamak için tedbirlere dikkat ediyor, bağışıklık sistemimizi korumak için uyarılara kulak veriyor,  bulunan aşılara seviniyor, bir an önce vurularak bedenimizi korumak istiyoruz.

   Peki, yardım etme,  kardeşlerimizin ihtiyacını giderme hususunda neler yaparak bu imtihanı geçirmeyi düşünüyoruz. Salgın hastalıktan daha beter olan cimrilik hastalığına yakalanmamak için hangi tedbirlere başvuruyoruz.

  Malumunuz Maddi her hastalıkta vücut direnci çok önemlidir. Çünkü virüs ve mikroplar vücudumuza girdiğinde ilgili hücreler onlarla savaşıyor. Savaşı kayıp ettiğinde hastalık ve nihayet ölüm gerçekleşiyor. Özellikle bu Korana denilen virüs vücudumuzda ki hücrelerin giriş yerlerinde ki kapıları büyük bir maharetle açıp içeri girerek orada çoğalıyor. Her tarafa yayılarak bizi etkisiz hale getiriyor. Neticede çiğerlerimizi istila ettiğinde nefes alamaz oluyor ve hayatımızı kayıp ediyoruz.

 Asıl hastalık manevi hastalıktır. Enaniyet,  bencillik, nemelazımcılık virüsü de kalbimize hızlı bir şekilde nüfus ediyor. Orayı istila ettiğinde nefes alamayan kalp daralıyor; kararıyor ve mühürleniyor.   Böyle bir insan fakirleri göremez, onların sesini duyamaz duruma geliyor. Kalbin ölmesi bütün ruhi melekelerin ölmesi demektir.

Kalbinin katılığını bir hasta edasıyla peygamberimize arz eden bir sahabeye peygamberimiz “ Fakiri yedir ve yetimin başını okşa” buyurarak tedavi yöntemini göstermiştir.

  İnsan ruh ve nefisten müteşekkil bir varlıktır. Ruhu melekût ve manevi yönünü temsil ederken nefis hayvani ve bedeni yönünü temsil ediyor. Manevi bağışıklık sistemi gelişmemiş olanlar nefse mağlup olurlar her zaman. Çünkü nefis en büyük ve en tehlikeli virüstür. Nerden ruhumuzu istila edeceğini çok iyi biliyor. Birçok bahanelerle kalbimize saldırıyor. Dostça yanaşıyor; bizi bizimle vuruyor.  Muhtaç olanlara yardım etmemek için birçok bahaneleri ileri sürüyor.

   Bu nedenle nefis ve şeytanın giriş yolarını kapatmamız, tedbirlere azami riayet etmemiz gerekir.  Cömertlik bunun en büyük ilacıdır. Kardeşlik duygularını harekete geçirmek, fakirlerle empati yapmak en güzel mücadele yöntemidir.   

   Evet, bugün sözden çok eylem zamanıdır, bilgiyi imanlaştırma, imanı ahlak elbisesiyle süsleme zamanıdır.  Cömertlikten bahseden bir adam İbrahim b. Etemden nasihat istemiş. İbrahim b. Ethem “Açığı kapat,  kapalıyı aç” demiş. Adam anlamayıp tekrar sormuş. İbrahim b. Ethem:  “Sürekli cömertlikten bahseden ağzını kapat, hiç açılmayan keseni aç” demiş.

   Son olarak:

   Tedbir, tevekkül ve teslimiyetten daha güçlü silahımız yok. İbadet ve itaat; Cömertlik, merhamet ve kardeşlik manevi bağışıklık sistemimiz için en etkili ve faydalı gıdamız. Birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmek olmazsa olmaz stratejimizdir.  İsar (başkalarını kendine tercih etmek) ise  yüzde yüz tesirli ilacımızdır.

 Selam ve dua ile…

 

 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
SAFLARIMIZI SIKLAŞTIRALIM Kusur arama hastalığı SALGIN DAHA BİTMEDİ ARKADAŞLAR! Peki, kurban kesenlerin kusurları nelerdir? Bir damlacık tükürük kadar kıymeti olmayan dünya Biraz insaf! Oruç bizi tutmalı! Ramazanlaşmak ÜÇ AYLARIN RAHMET İKLİMİ KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! Yardım etmek adına ne yapıyoruz? Bu virüs psikolojimizi bozdu ÖLÜM VAR ÖLÜM! KİM GELDİYSE GELDİ, FARK ETMEZ!... PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK SAHTE İÇKİ GÜNDEMDEYKEN AKLIMA GELDİ!… PEKİ, KİM SUÇLU? BU NE REZALET... BOŞUNA UĞRAŞMAYIN! Kontrollü hayat, kontrolden çıktı... SÜ-İ ZAN HASTALIĞI Birlikten güç doğdu... Ücreti peşin ödenen yemekler Kurban kesmede ki gaye nedir? MÜSLÜMAN KENDİSİYLE ÜLFET EDİLENDİR-1 Oruç ve diğer ibadetler bizlere neler kazandırır? Ramazan’ı Kuşanmalıyız Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! BU GÜNLER DE GEÇER. ŞEHİTLER TEPESİ TERK EDİLMEYECEK Düğünlerini Ahrete Erteleyen Şehitler Tebrikler Kayseri Anadolu Haber Gazetesi! Acılarımız Bizi Birbirimize Kenetledi.. Zalimler için Ağıt Yakılır mı? YILBAŞI BİZİM NEYİMİZ OLUR? O’NU ANIYORUZ! BİR MEHMET TANIDIM… BİR MEHMET TANIDIM… SEFER BİZDEN, ZAFER ALLAH’TAN DEPREMDEN NASIL KORUNURUZ? Asrın Hastalığı Kibir DİYARBAKIR ANNELERİ… KURBAN BİR TESLİMİYETTTİR SAYGI VE HÜRMET KALMADI ONURSUZ VE AHLAKSIZ YÜRÜYÜŞ… Çocuk Eğitiminde Sevgi Ve Hoşgörünün Önemi DÜĞÜNLERİMİZ EZİYETE DÖNÜŞMEMELİ KADİR GECESİNİN FAZİLETİ ORUÇ VE NEFİS TERBİYESİ HOŞ GELDİN ŞEHR-İ RAMAZAN BİTMEYEN TESETTÜR DÜŞMANLIĞI Kandiller Geçidi Üç Aylar ÜÇ AYLAR’I NASIL GEÇİRMELİYİZ? 28 ŞUBAT’I UNUTMADIK! KUYRUK ACISI! AH HOCAM AH! FİTNE BELASI ÇOCUKLARA CAMİYİ SEVDİRMELİYİZ GÖBEK BAĞI SEVGİNİN SECERESİ BİZ BUYUZ İŞTE! Cenazede Kıymalı Vermenin Dinde ki Yeri Nedir? PEYGAMBER(S.A.V.)’i ANLAMAK DÜNYAYA ALDANIP ASLİ VAZİFEMİZİ UNUTMAYALIM! Bizim Kıblemizi Kim Düzeltecek SÖZ DEYİP GEÇME
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır