menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Ücreti peşin ödenen yemekler

Abdullatif ACAR
Abdullatif ACAR
26 Ağustos 2020, Çarşamba
Erzurumda bir lokantaya yemek yemek için girdiğimde  şahit olduğum bir olay   millet olarak merhamet duygularımızı ve yardımseverliğimizi  hala kayıp etmediğimizin en büyük delili olarak belleğime kazındı adeta.
Bir bayan lokantaya, vereceklerinden emin bir edayla giriyor. Yemek verin diyor. Kimse görmemezlikten gelmiyor, yüzünü asmıyor. "Patron burada yok, ben bu lokantanın sahibi değilim" bahaneleriyle kapıdan kovmuyor. Tam aksine herkes seferber oluyor. Koca bir ekmeğin arasını döner koymak için açtığında dönerci, nasıl istersiniz? Baharat, turşu koyayım mı? diyor. Bayan, yok yok.. Soğan olmasın,  biraz acı katın, acıyı seviyorum, dediğinde lokantacı tabi ki efendim, deyip istediğini verip bir müşteri edasıyla "uğurlar olsun, afiyet şeker olsun" deyip yola vuruyor.
Hayretler içerisinde yemeğimi yiyip yerimden kalkıp ustaya sormadan edemedim tabiki "Nasıl olur, çok iyi karşılamanızın yanında uğurlarken dahi kusur etmemeye ne kadar dikkat ettiniz. Sanki ücretini peşin almış gibi davrandınız."
Usta kendinden emin bir edayla; "Evet onun ve onun gibilerinin ücretini peşin aldım. Şöyle bir bak lokantaya; şu kadar çalışan işçim var,  elim, kolum sağlam. Çalışıyorum, sıhhatim yerinde. Bütün bunları Allah bana bahşettik. O'nun, benim kapıma gönderdiğini geri çevirirsem bunları elimden almaz mı? Kazandığımın bereketini kaldırırsa kime itiraz edebilirim.
Onun için onların ücretini Allah peşin ödedi bende yemeklerini veriyorum. Garipsenecek bir şey yok..."diye cevap verdiğinde  bir an elini öpesim geldi.
Bu davranış karşısında destanlar yazılır ama adamın müşterilerini bekletmek doğru olmaz, kazanması lazım. Hemde peşin ödenen yemeklerin servisi beklemez öyle, düşüncesiyle sadece" Allah kazancını bereketli eylesin, Allah razı olsun" deyip ayrıldım oradan.
Eee.. Ne diyelim darısı, varı mülkü kendinden bilen, fakir fukarayı kapıdan kovmayı kar zannedip Allah'ın selamını almayan, O'nun fakirlerini kapıdan  kovan, parası peşin ödenmiş yemekleri vermeyip haksız kazanç sağlayanlara olsun..
 Evet, padişahın koltuğunda oturan hizmetlinin kendini padişah zannettiği gibi varlık içerisinde olan bazı insanlar da sahip olduklarının devamlı kalacağını zannederek  Allah'ı unutuyorlar. Herşeyi emanet bilinciyle yorumlamak gerek. Çünkü sahip olduğumuz herşeyin gerçek sahibi  Allah'tır. Yüce Allah buyuruyor ki:
"Göklerde ve yerde ne varsa hepsi Allah'ındır." (Bakara, 116)
Öyleyse bizler neyin hesabını yapıyoruz. Bize düşen, sahip olduklarımızın şükrünü yerine getirmek değil mi? İlim sahibi, onu başkalarına aktararak, mal sahibi ondan dasadduk ederek, sağlık ve sıhhat sahibi ibadet ve itaat ederek şükrünü yerine getirmesi gerekir.
Tabi ki insanın istikamet üzere olmasına razı olmayan en büyük düşmanımız şeytan, çeşitli bahanelerle insanı Allah'ın yolundan alıkoymak istemektedir. Küçük bir bahaneyi nefsimizin isteklerini yerine getirme hususunda hemen dayanak olarak görüyor, ibadet ve itaat hususunda gevşek davranarak tuzağa düşüyoruz.  
"Ben kazandım, ben ter döktüm kime ne" anlayışı, iyi niyeti suistimal eden insanların varlığı bizi bazen yapmamız gereken iyiliklerden alıkoyuyor.
Halbuki İstikametinden şaşmayan, şeytana aldanmayan insanları Allah şu ayetiyle övüyor :
"O kimseler ki, gayba inanırlar, namazı gereği gibi kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan infak ederler (başkalarına verir ve yedirirler)... İşte böyle kimseler, Rablerinden olan doğru yol ve hidâyet üzeredirler ve bunlar azabdan kurtulup sevâba erenlerdir." (Bakara, 35)
Müminleri birbirleriyle kardeş ilan eden İslam dini, müminleri bir binanın tuğlalarına, bir vucudun uzuvlarına benzetmiş, kardeşlerin her sıkıntısı ile ilgilenmeyi emretmiştir.
" Komşusu aç iken tok yatan olgun Mümin değildir" Nebevi uyarısı uykularınızı kaçırması gerekirken birilerine yardım etmemek için bahane uydurmak yerine yardımcı olmak için sebepler aramak hassasiyet sahibi mümin için ne kadar zaruridir değil mi?
 Peygamberimizin şu uyarısı çok önemlidir:
"Hangi mahallede bir kişi aç kalırsa, o mahalle halkı Allah'ın korumasından uzak düşer"
Demek ki fakirlerimize yardım edebildiğimiz kadar Allah bizi koruyor, onların sıkıntısını giderdiği miz oranında sıkıntılarımızda bizlere yardım ediyor. Nerede bir garip guruba, yetim öksüz, yardıma muhtaç biri var Allah'ın rızasının orarda olduğunu unutmamalı!
 
 Bütün bunlara rağmen elbetteki bile bile aldatılmak da  doğru değil, lakin üç kuruş yardım edilecek diye yardım talebinde bulunan insanı bir istihbarat hassasiyetle araştırma gereği de yoktur. En fazla verdiğimiz kadar aldatılırız yine de iyi niyetimiz nedeniyle mükafata nail oluruz. Fakat bir ümitle, gerçekten fakir olduğu için kapımıza geleni geri döndürmek büyük vebaldir.. Bunun telafisi mümkün olmadığı gibi Allah'ın gayretine  dokunması da söz konusudur.

Selam ve dua ile..

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
SAFLARIMIZI SIKLAŞTIRALIM Kusur arama hastalığı SALGIN DAHA BİTMEDİ ARKADAŞLAR! Peki, kurban kesenlerin kusurları nelerdir? Bir damlacık tükürük kadar kıymeti olmayan dünya Biraz insaf! Oruç bizi tutmalı! Ramazanlaşmak ÜÇ AYLARIN RAHMET İKLİMİ KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! Yardım etmek adına ne yapıyoruz? Bu virüs psikolojimizi bozdu ÖLÜM VAR ÖLÜM! KİM GELDİYSE GELDİ, FARK ETMEZ!... PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK SAHTE İÇKİ GÜNDEMDEYKEN AKLIMA GELDİ!… PEKİ, KİM SUÇLU? BU NE REZALET... BOŞUNA UĞRAŞMAYIN! Kontrollü hayat, kontrolden çıktı... SÜ-İ ZAN HASTALIĞI Birlikten güç doğdu... Ücreti peşin ödenen yemekler Kurban kesmede ki gaye nedir? MÜSLÜMAN KENDİSİYLE ÜLFET EDİLENDİR-1 Oruç ve diğer ibadetler bizlere neler kazandırır? Ramazan’ı Kuşanmalıyız Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! BU GÜNLER DE GEÇER. ŞEHİTLER TEPESİ TERK EDİLMEYECEK Düğünlerini Ahrete Erteleyen Şehitler Tebrikler Kayseri Anadolu Haber Gazetesi! Acılarımız Bizi Birbirimize Kenetledi.. Zalimler için Ağıt Yakılır mı? YILBAŞI BİZİM NEYİMİZ OLUR? O’NU ANIYORUZ! BİR MEHMET TANIDIM… BİR MEHMET TANIDIM… SEFER BİZDEN, ZAFER ALLAH’TAN DEPREMDEN NASIL KORUNURUZ? Asrın Hastalığı Kibir DİYARBAKIR ANNELERİ… KURBAN BİR TESLİMİYETTTİR SAYGI VE HÜRMET KALMADI ONURSUZ VE AHLAKSIZ YÜRÜYÜŞ… Çocuk Eğitiminde Sevgi Ve Hoşgörünün Önemi DÜĞÜNLERİMİZ EZİYETE DÖNÜŞMEMELİ KADİR GECESİNİN FAZİLETİ ORUÇ VE NEFİS TERBİYESİ HOŞ GELDİN ŞEHR-İ RAMAZAN BİTMEYEN TESETTÜR DÜŞMANLIĞI Kandiller Geçidi Üç Aylar ÜÇ AYLAR’I NASIL GEÇİRMELİYİZ? 28 ŞUBAT’I UNUTMADIK! KUYRUK ACISI! AH HOCAM AH! FİTNE BELASI ÇOCUKLARA CAMİYİ SEVDİRMELİYİZ GÖBEK BAĞI SEVGİNİN SECERESİ BİZ BUYUZ İŞTE! Cenazede Kıymalı Vermenin Dinde ki Yeri Nedir? PEYGAMBER(S.A.V.)’i ANLAMAK DÜNYAYA ALDANIP ASLİ VAZİFEMİZİ UNUTMAYALIM! Bizim Kıblemizi Kim Düzeltecek SÖZ DEYİP GEÇME
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır