menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

ÜÇ AYLARIN RAHMET İKLİMİ

Abdullatif ACAR
Abdullatif ACAR
16 Şubat 2021, Salı

  Üç ayların rahmet esintileri kalplerimize dokunarak daralan gönlümüze ferahlık vermeye başladığı bu günlerde ümitlerimizin yeniden yeşermeye başlayacağını umuyor, bu günlerin yüzü suyu hürmetine içerisinde bulunduğumuz buhranlı günlerin son bulması için rabbimize dua ve niyazda bulunuyoruz. Üç aylar malumunuz olduğu üzere, ilki olan Recep ayı, ikincisi Şaban ayı, üçüncüsü ise on bir ayın sultanı diye nitelendirdiğimiz Ramazan ayıdır.

   Peygamber efendimiz üç aylara girince şöyle dua ederdi. “Yarabbi! Recep ve Şaban ayını hakkımızda mübarek kıl bizi Ramazan’a kavuştur.”

  Zünnun-ı Mısrî der ki:

  "Recep ekme ayıdır, Şaban sulama ayıdır, Ramazan derleyip toplama ayıdır. Herkes ne ekerse onu biçer ne yaparsa cezasını çeker. Bir kimse ekimi bırakırsa, hasat zamanı ekmediğine pişman olur. Kıyamet gününde ise çok kötü duruma düşer." (Abdürkadir Geylani, Üç aylar ve Faziletleri)

  Üç aylar adeta manevi yolculuğa çıktığımız ulvi bir yükseliş ve yücelişi simgeler. Bu yolculuk samimi bir niyetle başlar, azim ve kararlılıkla devam eder, sonunda vuslat gerçekleşir.

   Bu ayların içerisinde mevcut olan Kandillerle aydınlanırsınız adeta. Recep ayının ilk Cuma gecesi olan Regaip Gecesiyle niyetinizi, istikametinizi Allah’a döndürürsünüz. 27. Gecesi peygamberimizin miraca yükselişine tutunur, yüksele bildiğiniz kadar yükselmeyi denersiniz. Yolunuzu şaşırmaz, niyetinizi bozmaz iseniz, Şaban ayına vardığınızda sizi Beraat Kandili karşılar, beratınızı talep edersiniz. İbadet ve itaatte yorgunluğunuz gözünüzün önüne gaflet perdesini indirmez ise on bir ayın sultanı Ramazan’a ulaştığında bin aydır hayırlı olan Kadir Gecesiyle zirveleri tutarsınız.

   Evet,  insan zaten bir yolcu değimlidir ki bu dünyada. Bu yolculukta yolda kalanda, yoldan bıkanda, yola kızanda, yola revan olanlar da vardır. Yol başında toprak olan, yol sonuna ulaşanda vardır.  Ömür sermayesini sırtından indirmeyende onu har vurup harman savuranda vardır. Sırtında ki küfesini atıp bir koşu ulaşmak isteyende vardır hedefe. Bu yolda azığını yolun başında tüketip dilenenler de yok değildir.

  Bu yolun inişleri çıkışları olur her daim. İmtihanlarla geçer her anı. Çıktığınız yolda nice engellerle karşılaşır, nice badirelerle muhatap olursunuz. Üzüldüğünüz, daraldığınız zamanlar söz konusudur. Sanki bu üç aylar bu yol üzerinde belirli aralıklarla kurulan dinlenme, düşünme ve bir nefes alma zaman dilimleri gibi imdadımıza yetişir. Bu zaman dilimlerinde ikramı, feyzi bereketi ve merhameti tadarsınız. Heybenizi doldurur, azminizi biler, kararlılığınızı yineler, hakka olan vuslat arzunuzu tazelersiniz.   

  Bu mukaddes zaman dilimlerinde aklımızı kullanmalıyız her şeyden önce. Geçmişin muhasebesini, geleceğimizin planlarını yapmalıyız. Eksik ve gediklerimizi tamamlamalıyız. Bu ayda yapılan ibadetlerin mükâfatının fazlasıyla verildiği bilinciyle hareket edip dökmeliyiz varımızı yokumuzu üç ayların panayırına. Satmalıyız, satmamız gereken bütün sahip olduklarımızı, almalıyız bize lazım olanları. Tutmadığımız orucu tutup, kılmadığımız namazı kılmalı, nedamet içerisinde bir yalvarış ve yakarışla Allah’ın kapısında yüzümüzü yerlere sürmeliyiz.

  “Ben ettim sen etme rabbim, ben günahkâr sen affedensin affet beni demeliyiz. Nefsimizi ihlâs urganıyla bağlayıp şeytanı sadakat kelepçesiyle etkisiz hale getirmeliyiz. Sonu gelmeyen isteklerimize bir “dur” demeliyiz. Bu aylar ahrete yönelik yeniden planların yapıldığı, eksik ve gediklerin gözden geçirildiği bir ay olmalı.

   Peygamberimiz(s.a.v.) “Her insan günah işler günah işleyenlerin hayırlısı tövbe edenlerdir” buyuruyor. Öyleyse bu mübarek zaman dilimlerini günahlarımızın affedilmesine vesile bilmeli, kendimizi ibadete vererek, Rabbimizin bizi bağışlaması için vesileler aramalıyız.

  Yüce Allah,” … Şüphesiz Allah, çok tövbe eden ve çok temizlenenleri sever.” (Bakara,222) buyuruyor. 

  Evet, üç aylarla ilgili hikmet ehli şöyle demişlerdir:

  Recep eza ve cefayı terk içindir, Şaban ayı amel ve vefa içindir, Ramazan ayı kurbet( Allaha yakınlık) ayıdır.

  Recep ibadet ayıdır, Şaban dünyanın sefasını terk etme ayıdır, Ramazan ibadetlerin mükâfatının alındığı aydır.

  Recep hürmet ayı, Şaban hizmet ayı, Ramazan nimet ayıdır.

  Peygamberimiz(s.a.v.) buyuruyor ki:

 “Recep ayında oruç tutanı Allah mağfiret eder”

  Şaban ayının faziletiyle ilgili ise Peygamberimiz(s.a.v.) şöyle buyuruyor:

 “Şaban öyle faziletli bir aydır ki, insanlar bundan gafil olurlar. Bu ayda ameller, âlemlerin rabbine arz edilir. Bende amellerin oruçluyken arz edilmesini isterim.” (Nesai)

  On bir ayın sultanı olan, içerisinde bir ömre bedel kadir gece bulunan, Rabbe yakınlığın zirveye ulaştığı Ramazan ayı ile ilgili ise Peygamberimiz(s.a.v.) şöyle buyuruyor:

 “Ramazan ayı mübarek bir aydır Allah Teâlâ, size ramazan orucunu farz kıldı. O ayda rahmet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır, şeytanlar bağlanır. O ayda bir gece vardır ki, bin aydan daha kıymetlidir. O gecenin (kadir gecesinin) hayrından mahrum kalan, her hayırdan mahrum kalmıştır.” (Nisai)

  YineRamazan bereket ayıdır Allah bu ayda, günahları bağışlar, duaları kabul eder. Bu ayın hakkını gözetin! Ancak cehenneme gidecek olan, bu ayda rahmetten mahrum kalır” (Taberani)buyuruyor.

  Rahmete ve mağfirete, kulluğa ve teslimiyete çıktığımız bu yolculukta hedefe ulaşmayı rabbim cümlemize nasip etsin. Üç aylarınız mübarek olsun…

  Selam ve dua ile…      

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
SAFLARIMIZI SIKLAŞTIRALIM Kusur arama hastalığı SALGIN DAHA BİTMEDİ ARKADAŞLAR! Peki, kurban kesenlerin kusurları nelerdir? Bir damlacık tükürük kadar kıymeti olmayan dünya Biraz insaf! Oruç bizi tutmalı! Ramazanlaşmak ÜÇ AYLARIN RAHMET İKLİMİ KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! Yardım etmek adına ne yapıyoruz? Bu virüs psikolojimizi bozdu ÖLÜM VAR ÖLÜM! KİM GELDİYSE GELDİ, FARK ETMEZ!... PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK SAHTE İÇKİ GÜNDEMDEYKEN AKLIMA GELDİ!… PEKİ, KİM SUÇLU? BU NE REZALET... BOŞUNA UĞRAŞMAYIN! Kontrollü hayat, kontrolden çıktı... SÜ-İ ZAN HASTALIĞI Birlikten güç doğdu... Ücreti peşin ödenen yemekler Kurban kesmede ki gaye nedir? MÜSLÜMAN KENDİSİYLE ÜLFET EDİLENDİR-1 Oruç ve diğer ibadetler bizlere neler kazandırır? Ramazan’ı Kuşanmalıyız Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! BU GÜNLER DE GEÇER. ŞEHİTLER TEPESİ TERK EDİLMEYECEK Düğünlerini Ahrete Erteleyen Şehitler Tebrikler Kayseri Anadolu Haber Gazetesi! Acılarımız Bizi Birbirimize Kenetledi.. Zalimler için Ağıt Yakılır mı? YILBAŞI BİZİM NEYİMİZ OLUR? O’NU ANIYORUZ! BİR MEHMET TANIDIM… BİR MEHMET TANIDIM… SEFER BİZDEN, ZAFER ALLAH’TAN DEPREMDEN NASIL KORUNURUZ? Asrın Hastalığı Kibir DİYARBAKIR ANNELERİ… KURBAN BİR TESLİMİYETTTİR SAYGI VE HÜRMET KALMADI ONURSUZ VE AHLAKSIZ YÜRÜYÜŞ… Çocuk Eğitiminde Sevgi Ve Hoşgörünün Önemi DÜĞÜNLERİMİZ EZİYETE DÖNÜŞMEMELİ KADİR GECESİNİN FAZİLETİ ORUÇ VE NEFİS TERBİYESİ HOŞ GELDİN ŞEHR-İ RAMAZAN BİTMEYEN TESETTÜR DÜŞMANLIĞI Kandiller Geçidi Üç Aylar ÜÇ AYLAR’I NASIL GEÇİRMELİYİZ? 28 ŞUBAT’I UNUTMADIK! KUYRUK ACISI! AH HOCAM AH! FİTNE BELASI ÇOCUKLARA CAMİYİ SEVDİRMELİYİZ GÖBEK BAĞI SEVGİNİN SECERESİ BİZ BUYUZ İŞTE! Cenazede Kıymalı Vermenin Dinde ki Yeri Nedir? PEYGAMBER(S.A.V.)’i ANLAMAK DÜNYAYA ALDANIP ASLİ VAZİFEMİZİ UNUTMAYALIM! Bizim Kıblemizi Kim Düzeltecek SÖZ DEYİP GEÇME
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır