menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Tedirginliğe Mahal Yok! Tedbir Bizden Takdir Allah’tan

Abdullatif ACAR
Abdullatif ACAR
14 Mart 2020, Cumartesi
Koronavirüs, adeta dünyayı alarma geçirdi. 130’dan fazla ülke bu virüsle mücadele ediyor. Avrupa’dan Asya’ya, Amerika Kıtasından Afrika’ya; Ortadoğu’dan dünyanın birçok yerine kadar her yere yayıldı.
Çok korkunç bir tedirginliğe sebep olan bu virüs binlerce kişinin ölümüne sebep oldu ve olmaya devam ediyor. Ülkeler sınırlarını kapattı. Okullar tatil edildi. Bazı şehirler karantinaya alınıp, giriş çıkışlar yasaklandı. Virüsün esas çıkış noktası olan Çin’in Vuhan kenti ve birçok ülkede bazı şehirlerin caddeleri ve sokakları bomboş; hayalet şehir görünümünde. Olağanüstü hal ilan eden ülkeler var. Dünya sağlık örgütü bu virüsü küresel salgın olarak ilan etti. Doğal olarak, dünya çapında ekonomik, psikolojik sıkıntılar şimdiden görülmeye başlandı.
 Bütün bunlara rağmen Türkiye erken davranıp önceden sıkı önlemler aldı. Korkulacak bir durumun olmadığı yetkililer tarafından açıklandı. Bir kişide görülen bu hastalık nedeniyle uyarılar yapılıyor, tedbirler alınmaya devam ediyor ve taviz vermeden devam edileceği hususunda yetkililer kararlı davranıyor.
Tedbir, hastalığın tedavisinden daha kolay bir önlem olduğundan, daha öncelikli bir mesele olarak karşımıza çıkıyor. Tedbirsiz tevekkül olmayacağı gibi, tevekkülsüz tedbir de insanın korkularını bastırması hususunda yeterli değildir.
Kaderimizde ne varsa onu göreceğimize olan inancımız bizi tedbirden alıkoyduğunda imanımıza ters bir davranışa girmiş oluruz. Kaderimizde olan şeyi biz bilemeyiz. Kaderimizden kaçıp yine kaderimize koşarız tedbirlerimizle.
PeygamberEfendimiz’ in şu hadisi şerifi günümüze de ışık tutmaktadır.
“Bir yerde bulaşıcı hastalık meydana çıktığını duyduğunuz zaman oraya girmeyiniz. Bulunduğunuz yerde bulaşıcı bir hastalık çıkarsa oradan da çıkmayınız.”(Buhari, Müslüm)
Yani bulaşıcı hastalığın olduğu yerler hususunda dikkatli olun; kendinizi tehlikeye sokacak davranışlardan sakının, tedbirde kusur etmeyin. Şayet böyle bir ortamda iseniz dışarı çıkıp başkalarını tehlikeye sokmayın. Buna bugün “karantina” diyoruz. Ve hastalığın yayılmasını önleyen önemli koruyucu tedbir olarak görülüyor.
 Özellikle temizlik, bulaşıcı hastalıklarda çok önemli bir önleyici unsurdur. Her hususta temiz olmayı emreden dinimiz,  temizliği imanın bir gereği olarak görmüş “ temizlik imandandır” buyurmuştur.
Bir gün Hz. Ömer, orduları teftiş için Şam’a giderken şehirde veba salgını olduğunu duydu.  Ordu Komutanı Ebu Ubeyd’e bin Cerrah ile Şam dışında görüştü. Şam’daki salgınla ilgili neler yapılması gerektiği hususunda görüş alışverişinde bulundu.
 Bu durum karşısında Ebu Ubeyd’e Hz. Ömer’e:
“Allah’ın kaderinden mi kaçıyorsun ya Emira’l Müminin?” dediğindeHz. Ömer’in şu cevabı İslam’ıntedbir, teslimiyet ve tevekkülanlayışı açısından çok manidardır:
“Evet, Allah’ın kaderinden Allah’ın kaderine kaçıyoruz. Bize düşen tedbir almaktır. Hastalığa teslim olmak değil. Tedbir de almak kaderdendir. Develerini iki yamacı olan bir vadiye götürsen, o yamaçlardan biri otlak, diğeri kıraç olsa, devlerini otlak yerde gütmek istediğinde Allah’ın kaderi ile gütmüş olmaz mısın?”
 İnanan insan, yine Hz. Ömer’in“Dicle nehrinin kenarında bir koyunu kurt kapsa korkarım ki onu Allah Ömer’de sorar” dediği gibi sorumluluk içerisinde hareket etmesi gerekir.
Bununla beraber Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri’nin
"Hak şerleri hayreyler
Zannetme ki gayreyler
Arif olan seyreyler
Görelim Mevla’m neyler neylerse güzel eyler" ifadelerinde olduğu gibiteslimiyetinden de taviz vermemeli bir mümin. Her iki erdem insanı olumlu bir yaşam çizgisinde tutar.
Koronavirüs’den daha tehlikeli olan şey; ümitsizliğe düşmek ve korkuya kendimizi teslim ederek irademizi devre dışı bırakmaktır.
Mümin, sebepleri yerine getirdiktensonra Allah’ın takdirine razıolup O’na tevekkületmeli.
 Bir gün bir adam Peygamberimize gelerek “Devemi salıverip mi Allah’a tevekkül etsem yoksa bağlayıp mı tevekkül etsem.” dediğinde peygamberimiz “Önce deveni bağla sonra Allah’a tevekkül et”buyurmuştur.
Her konuda olduğu gibi hastalıklardan korunmak için de ilk önce zahiri sebepleri yerine getirmeliyiz.  Allah, insana cüzi irade vermiş, o iradeyi kullanmasını emretmiştir. Bizler irademizin hakkını vermediğimizde sorumlu durumuna düşeriz. Çünkü bu dünyanın düzeni sebepler dairesinde sağlanmakta. Allah’ın dünyada koyduğu değişmez kanundur bu.
Nasıl ki, hastalanan insan tedavi için gerekli tedbirleri almakla sorumluysa hastalanmadan öncede uyarılara ve tavsiyelere dikkat etmesi gerekir.
Sebepsiz bile insanı korumaya muktedir olan Allah’ın bu gücünü kendi nefsanîyorumlarımızaaletedemeyiz. O zaman insan etkisiz ve yetkisiz bir varlık olur ki bu, Allah’ın razı olduğu bir davranış değildir. Çünkü Allah, insana akıl vermiş, birçok özelliklerle onu donatmıştır. Zaten sorumluluğumuzun temelinde de bu vardır. Yoksa akıl vermediği; irade yetkisini kullanama engeli olanı Allah hiç bir şeyden sorumlu tutmamıştır.
Kısaca:
Tedirginliğe mahal yok. Tedbir bizden takdir Allah'tandır.
Selam ve dua ile...
 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
MÜTTAKİNİN KURBANI BİR BUDİST’İN İSLAM HAYRANLIĞI EKŞİ YÜZLÜNÜN BALI ACI OLUR BÖYLE ÖZGÜRLÜK MÜ OLURMUŞ? SAFLARIMIZI SIKLAŞTIRALIM Kusur arama hastalığı SALGIN DAHA BİTMEDİ ARKADAŞLAR! Peki, kurban kesenlerin kusurları nelerdir? Bir damlacık tükürük kadar kıymeti olmayan dünya Biraz insaf! Oruç bizi tutmalı! Ramazanlaşmak ÜÇ AYLARIN RAHMET İKLİMİ KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! Yardım etmek adına ne yapıyoruz? Bu virüs psikolojimizi bozdu ÖLÜM VAR ÖLÜM! KİM GELDİYSE GELDİ, FARK ETMEZ!... PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK SAHTE İÇKİ GÜNDEMDEYKEN AKLIMA GELDİ!… PEKİ, KİM SUÇLU? BU NE REZALET... BOŞUNA UĞRAŞMAYIN! Kontrollü hayat, kontrolden çıktı... SÜ-İ ZAN HASTALIĞI Birlikten güç doğdu... Ücreti peşin ödenen yemekler Kurban kesmede ki gaye nedir? MÜSLÜMAN KENDİSİYLE ÜLFET EDİLENDİR-1 Oruç ve diğer ibadetler bizlere neler kazandırır? Ramazan’ı Kuşanmalıyız Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! BU GÜNLER DE GEÇER. Tedirginliğe Mahal Yok! Tedbir Bizden Takdir Allah’tan ŞEHİTLER TEPESİ TERK EDİLMEYECEK Düğünlerini Ahrete Erteleyen Şehitler Tebrikler Kayseri Anadolu Haber Gazetesi! Acılarımız Bizi Birbirimize Kenetledi.. Zalimler için Ağıt Yakılır mı? YILBAŞI BİZİM NEYİMİZ OLUR? O’NU ANIYORUZ! BİR MEHMET TANIDIM… BİR MEHMET TANIDIM… SEFER BİZDEN, ZAFER ALLAH’TAN DEPREMDEN NASIL KORUNURUZ? Asrın Hastalığı Kibir DİYARBAKIR ANNELERİ… KURBAN BİR TESLİMİYETTTİR SAYGI VE HÜRMET KALMADI ONURSUZ VE AHLAKSIZ YÜRÜYÜŞ… Çocuk Eğitiminde Sevgi Ve Hoşgörünün Önemi DÜĞÜNLERİMİZ EZİYETE DÖNÜŞMEMELİ KADİR GECESİNİN FAZİLETİ HOŞ GELDİN ŞEHR-İ RAMAZAN BİTMEYEN TESETTÜR DÜŞMANLIĞI Kandiller Geçidi Üç Aylar ÜÇ AYLAR’I NASIL GEÇİRMELİYİZ? 28 ŞUBAT’I UNUTMADIK! KUYRUK ACISI! AH HOCAM AH! FİTNE BELASI ÇOCUKLARA CAMİYİ SEVDİRMELİYİZ GÖBEK BAĞI SEVGİNİN SECERESİ BİZ BUYUZ İŞTE! Cenazede Kıymalı Vermenin Dinde ki Yeri Nedir? PEYGAMBER(S.A.V.)’i ANLAMAK DÜNYAYA ALDANIP ASLİ VAZİFEMİZİ UNUTMAYALIM! Bizim Kıblemizi Kim Düzeltecek SÖZ DEYİP GEÇME
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır