menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

SÜ-İ ZAN HASTALIĞI

Abdullatif ACAR
Abdullatif ACAR
09 Eylül 2020, Çarşamba
  Genç bir çift, yeni  mahalledeki yeni evlerine taşınmışlar.
- Sabah kahvaltı yaparlarken, komşu da çamaşırları asıyormuş.
Kadın kocasına:
- Bak, çamaşırları yeterince temiz değil, çamaşır yıkamayı bilmiyor, belki de doğru sabunu kullanmıyor. ‘ demiş.
Kocası ona bakmış, hiçbir sey söylememiş, kahvaltısına devam etmiş.
Kadın, komşusunun çamaşır astığını gördüğü her sabah aynı yorumu yapmaya devam etmiş.
Bir ay kadar sonra, bir sabah, komşusunun çamaşırlarının tertemiz olduğunu gören kadın çok şaşırmıs, bak demiş kocasına
- Çamaşır yıkamayı öğrendi sonunda, merak ediyorum, kim öğretti acaba ?’
‘Ben bu sabah biraz erken kalkıp penceremizi sildim’ diye cevap vermiş kocası.
 
Öyle değil mi, bazen başkalarında gördüğümüz şeyler aslında kendi kusurlarımızdan başkası değildir. İlk önce bakışlarımızı terbiye etmeliyiz. Bakışların ahlakının olmadığı bir yerde kul hakkı ihlalleri muhtemeldir. Bir insanda hata ve kusur araştırma niyetiyle nazar etmemeliyiz. İllede bakılacak şeyler olursa gözlerimizi silmeli, penceremizi temizlemeliyiz.
 
  İslam dini toplumun ihya ve inşasına kendimizden başlamamızı, önce kendi nefsimizi ıslah ederek hata ve kusurlarımızın telafisiyle uğraşmamızı istemektedir.  Allah Teala bir ayetinde buyuruyor ki;
“Ey iman edenler! Yapamayacağınız şeyi niçin söylüyorsunuz? Yapmayacağınız şeyleri söylemeniz, Allah katında büyük bir gazap nedenidir.” (Saf, 2-3)
 
İnsani ilişkilerin sağlıklı bir zeminde yürütülebilmesi hüsnü zan ile mümkünken ilişkilerin bozulması ise suizan hastalığı sebebiyledir.
 Su-i zan ne kadar kötü ve haram olarak kabul edilmişse, hüsn-i zan o kadar iyi ve sevap olarak görülmüş ve tavsiye edilmiştir.  Su-i zan karamsarlığın, hüsn-i zan iyimserliğin göstergesidir. Hüsn-i zan yıkıkları tamir ederken, su-i zan yıkılmayanları da yıkar. Hüsn-i zanda isabet edilmese bile sevap varken su i zanda isabet edilse bile günah söz konusudur.
 
“İyi bakan iyi düşünür; iyi düşünen hayatından lezzet alır” sözü ne kadar güzel özetlemiştir meseleyi.  Başkalarının hatası değildir, insana asıl yük olan. Asıl yük, insanın kendi kendine olduğu yüktür.
 Yüce Allah "zannetmeyin" çoğunun haram olduğunu bildirerek şöyle buyuruyor:
“Ey inananlar! Zandan çok sakının. Zira zanların bir kısmı günahtır. Birbirinizin gizli şeylerinizi araştırmayın, biriniz diğerinizi arkasından çekiştirmesin. Biriniz ölmüş kardeşinin etini yemeyi sever mi? İşte bundan iğrendiniz. O halde Allah’tan korkun, şüphesiz Allah tövbeyi çok kabul eden, çok esirgeyendir. (Hucurat, 12)
 
Sü-i zannın  temelinde bencillik ve enaniyetin olduğunu düşünürsek bunun karşısında diğergamlığın önemini daha iyi anlıyoruz.
"Eller iyi ben yaman, eller buğday ben saman" prensini benliği yok eden, başkalarını yücelten, yücelttikçe yücelmeye ve yükselmeye vesile olan en önemli erdemdir.
 Allah rasülü ashabında gördüğü, kesin olan hataları bile kendi merhamet yüklü bakışlarına yükleyerek " bana ne oluyor ki bazılarını şöyle şöyle hatalar işlerken görüyorum" diyerek uslübün va bakışın nasıl olması gerektiğini en güzel şekilde göstermektedir.
Bir mümin başkalarında ki hata ve kusurları araştırmamalı, onlarla kendi benliğini ve nefsini tatmin etmekten başka bir yerlere ulaşamayacağını bilmelidir.
Çünkü Mümin başkasının kusurunu ifşa eden değil, bizzat örtendir. Kusur örtmek kusurlarımızın bağışlanmasına, affetmek affa mazhar olmamıza vesile olacağını unutmamalı.
Bizler insanlara değil, onların hatalarına düşman olmalıyız.
Bütün bu erdemleri kuşandığımızda göreceğiz ki hata ve kusurlar hep başkalarında değil bizzat bizim bakışlarımızdadır.  Neticede, hüsn-ü zan beslemek, süizan hastalığından kalplerimizi arındırmak huzur ve saadetimize vesile olacak, toplum içerisinde mutlu olarak yaşamaya devam edeceğiz. 
Başkalarının kirli çamaşırlarını dökmek yerine kendi penceremizi temizlemeye ne dersiniz?
Selam ve dua ile...

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
SAFLARIMIZI SIKLAŞTIRALIM Kusur arama hastalığı SALGIN DAHA BİTMEDİ ARKADAŞLAR! Peki, kurban kesenlerin kusurları nelerdir? Bir damlacık tükürük kadar kıymeti olmayan dünya Biraz insaf! Oruç bizi tutmalı! Ramazanlaşmak ÜÇ AYLARIN RAHMET İKLİMİ KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! Yardım etmek adına ne yapıyoruz? Bu virüs psikolojimizi bozdu ÖLÜM VAR ÖLÜM! KİM GELDİYSE GELDİ, FARK ETMEZ!... PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK SAHTE İÇKİ GÜNDEMDEYKEN AKLIMA GELDİ!… PEKİ, KİM SUÇLU? BU NE REZALET... BOŞUNA UĞRAŞMAYIN! Kontrollü hayat, kontrolden çıktı... SÜ-İ ZAN HASTALIĞI Birlikten güç doğdu... Ücreti peşin ödenen yemekler Kurban kesmede ki gaye nedir? MÜSLÜMAN KENDİSİYLE ÜLFET EDİLENDİR-1 Oruç ve diğer ibadetler bizlere neler kazandırır? Ramazan’ı Kuşanmalıyız Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! BU GÜNLER DE GEÇER. ŞEHİTLER TEPESİ TERK EDİLMEYECEK Düğünlerini Ahrete Erteleyen Şehitler Tebrikler Kayseri Anadolu Haber Gazetesi! Acılarımız Bizi Birbirimize Kenetledi.. Zalimler için Ağıt Yakılır mı? YILBAŞI BİZİM NEYİMİZ OLUR? O’NU ANIYORUZ! BİR MEHMET TANIDIM… BİR MEHMET TANIDIM… SEFER BİZDEN, ZAFER ALLAH’TAN DEPREMDEN NASIL KORUNURUZ? Asrın Hastalığı Kibir DİYARBAKIR ANNELERİ… KURBAN BİR TESLİMİYETTTİR SAYGI VE HÜRMET KALMADI ONURSUZ VE AHLAKSIZ YÜRÜYÜŞ… Çocuk Eğitiminde Sevgi Ve Hoşgörünün Önemi DÜĞÜNLERİMİZ EZİYETE DÖNÜŞMEMELİ KADİR GECESİNİN FAZİLETİ ORUÇ VE NEFİS TERBİYESİ HOŞ GELDİN ŞEHR-İ RAMAZAN BİTMEYEN TESETTÜR DÜŞMANLIĞI Kandiller Geçidi Üç Aylar ÜÇ AYLAR’I NASIL GEÇİRMELİYİZ? 28 ŞUBAT’I UNUTMADIK! KUYRUK ACISI! AH HOCAM AH! FİTNE BELASI ÇOCUKLARA CAMİYİ SEVDİRMELİYİZ GÖBEK BAĞI SEVGİNİN SECERESİ BİZ BUYUZ İŞTE! Cenazede Kıymalı Vermenin Dinde ki Yeri Nedir? PEYGAMBER(S.A.V.)’i ANLAMAK DÜNYAYA ALDANIP ASLİ VAZİFEMİZİ UNUTMAYALIM! Bizim Kıblemizi Kim Düzeltecek SÖZ DEYİP GEÇME
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır