menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

SÖZ DEYİP GEÇME

Abdullatif ACAR
Abdullatif ACAR
26 Ekim 2018, Cuma
Adı üzerinde; hikâye. Anlatılır işte! Her nedense dinleyeni de çoktur hikâyelerin. Hisse almak için söylenen bu olaylar çoğu kez yaşanmamıştır bile. Lakin hayatın gerçeklerine bire bir dokunur. Ben de bir hikâyeyle başlamak istiyorum müsaadenizle.
 
Malumunuz ormanlar kıralı diye tanınan aslan bir gün: Ben ormanlar kralıyım fakat hayvanları yeterince tanımıyorum. Onları sarayıma çağırayım da hem tanışalım hem de sarayımın ihtişamını bir görsünler” demiş.
 
Önce davete ayı icabet etmiş. Ancak sarayın kokusunu pek beğenmemiş ayı.
 
“Bu sarayda ne kadar pis kokuyor” deyip burnunu kapatmış. Bunu hakaret sayan aslan ayıyı bir pençeyle yere yıkarak boğuvermiş.
 
Davetlilerden olan maymun, güya kendini korumak için:
 
“Bu ne güzel koku böyle, mis gibi kokuyor, bu saraya çok beğendim” demiş
 
Aslan bunun tavrını da, yağcılık kabul ederek beğenmemiş. onu da ora da bir pençeyle yere serivermiş.
 
Sıra kurnazlığıyla ün salmış tilkiye geldiğinde: “En iyisi susmak” diye düşünmüş tilki.
 
Aslan sormuş:
 
Sen hiçbir şey söylemedin. Söyle bakalım sarayımı nasıl buldun, kokusunu beğendin mi? Tilki:
 
“Efendim affedersiniz ben hiçbir şey hissedemiyorum zira nezle olduğumdan burnum koku almıyor” deyip canını kurtarıvermiş.
 
Evet, ne büyük dersler var bu hikâyede. İşte insanda dilinin ektiğini biçiyor çoğu kez. Sözler aslanlara yaranmak için değil, Yaratan’a “yar” olmak için olmalı. Söz doğru olanı ifade etmeli. Söz olsun diye değil, öz’e dokunsun diye söylenmeli.
 
Ayağın nereye yürüdüğünün hesabını soran, göze nereye bakması gerektiğini de göstermiştir? İnsana bilmediğini öğreten Allah, bildiğiyle amel etmeyi niye emretmemiş olsun. Kalemle yazmayı öğreten, neyi yazmamız gerektiğini talim ettirmedi mi sanıyoruz? Dil ile konuşmayı bahşeden Allah, nasıl ve niçin konuşacağımızı elbette ki bildirmiştir.
 
Yüce Allah bir Ayet-i kerimesin de şöyle emrediyor bizlere:
 
“Ey iman edenler Allah'tan korkun(Emirlerine bağlanın yasaklarından sakının) ve doğru söz söyleyin.”(Ahzap: 70)
 
Peygamberimiz(s.a.v) de:
 
“Kim Allah'a ve ahret gününe inanıyorsa, hayır söylesin ya da sussun.”(Tirmizi) diye bizleri uyarıyor.
 
Hz. Ali (r.a.)ise:
 
“Dil insanın terazisidir: Cehaleti ile hafifler, aklı ile ağırlaşır” demiştir.
 
Akıllı olmak için tilki kadar kurnaz olmaya da gerek yok. Her davranışın ölçüsü rıza-ı ilahi ise susulacak yerde susacak, konuşulacak yerde konuşacak, bağırılacak yerde avazınız çıkana kadar bağıracaksınız. Yeter ki sözünüzün ahlakı, kalpten gelen bir derinliği bulunsun. Hal, insanı en güzel anlatan ifade şeklidir. Hâl’den anlamayana söz söylemekte israf olur. Lakin hal ehli olmakta kolay değildir. Söz cambazları, kelime simsarları, cümle sihirbazları da çoktur. Boşluk içerisinde olan insanları hemen kapıverirler böyleleri. Kurtulması da hayli zaman alır. Söz esirdir söylemeden önce. Söylendi mi bilmeden bir defa, esir eder insanı. Yunus’un ifadesiyle “söz ola kese savaşı, söz ola bitire başı./ söz ola ağılı aşı bal ile yağ ede bir söz
 
Söz insanı insan eder belki de sultan. Lakin sultanlığını her şeyin sahibine kul olmakta göremeyenler Aslan'a yaranmak için bin bir türlü kılığa girerlerde ormanın asıl sahibini unuttuklarından çakallara, kurda, kuşa yem olurlar.
 
Kısaca: Söz doğru olduğunda mutlaka söylenmeli. Doğru bildiklerini söylemekten ve yazmaktan imtina ettiğinde ise yanlış bildiklerini doğru diye söyler olur insan.
 
Allah doğruyu yaşayan, konuşan ve yazanlara bizleri de ilhak eylesin. Selam ve dua ile… 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
MÜTTAKİNİN KURBANI BİR BUDİST’İN İSLAM HAYRANLIĞI EKŞİ YÜZLÜNÜN BALI ACI OLUR BÖYLE ÖZGÜRLÜK MÜ OLURMUŞ? SAFLARIMIZI SIKLAŞTIRALIM Kusur arama hastalığı SALGIN DAHA BİTMEDİ ARKADAŞLAR! Peki, kurban kesenlerin kusurları nelerdir? Bir damlacık tükürük kadar kıymeti olmayan dünya Biraz insaf! Oruç bizi tutmalı! Ramazanlaşmak ÜÇ AYLARIN RAHMET İKLİMİ KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! Yardım etmek adına ne yapıyoruz? Bu virüs psikolojimizi bozdu ÖLÜM VAR ÖLÜM! KİM GELDİYSE GELDİ, FARK ETMEZ!... PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK SAHTE İÇKİ GÜNDEMDEYKEN AKLIMA GELDİ!… PEKİ, KİM SUÇLU? BU NE REZALET... BOŞUNA UĞRAŞMAYIN! Kontrollü hayat, kontrolden çıktı... SÜ-İ ZAN HASTALIĞI Birlikten güç doğdu... Ücreti peşin ödenen yemekler Kurban kesmede ki gaye nedir? MÜSLÜMAN KENDİSİYLE ÜLFET EDİLENDİR-1 Oruç ve diğer ibadetler bizlere neler kazandırır? Ramazan’ı Kuşanmalıyız Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! BU GÜNLER DE GEÇER. Tedirginliğe Mahal Yok! Tedbir Bizden Takdir Allah’tan ŞEHİTLER TEPESİ TERK EDİLMEYECEK Düğünlerini Ahrete Erteleyen Şehitler Tebrikler Kayseri Anadolu Haber Gazetesi! Acılarımız Bizi Birbirimize Kenetledi.. Zalimler için Ağıt Yakılır mı? YILBAŞI BİZİM NEYİMİZ OLUR? O’NU ANIYORUZ! BİR MEHMET TANIDIM… BİR MEHMET TANIDIM… SEFER BİZDEN, ZAFER ALLAH’TAN DEPREMDEN NASIL KORUNURUZ? Asrın Hastalığı Kibir DİYARBAKIR ANNELERİ… KURBAN BİR TESLİMİYETTTİR SAYGI VE HÜRMET KALMADI ONURSUZ VE AHLAKSIZ YÜRÜYÜŞ… Çocuk Eğitiminde Sevgi Ve Hoşgörünün Önemi DÜĞÜNLERİMİZ EZİYETE DÖNÜŞMEMELİ KADİR GECESİNİN FAZİLETİ HOŞ GELDİN ŞEHR-İ RAMAZAN BİTMEYEN TESETTÜR DÜŞMANLIĞI Kandiller Geçidi Üç Aylar ÜÇ AYLAR’I NASIL GEÇİRMELİYİZ? 28 ŞUBAT’I UNUTMADIK! KUYRUK ACISI! AH HOCAM AH! FİTNE BELASI ÇOCUKLARA CAMİYİ SEVDİRMELİYİZ GÖBEK BAĞI SEVGİNİN SECERESİ BİZ BUYUZ İŞTE! Cenazede Kıymalı Vermenin Dinde ki Yeri Nedir? PEYGAMBER(S.A.V.)’i ANLAMAK DÜNYAYA ALDANIP ASLİ VAZİFEMİZİ UNUTMAYALIM! Bizim Kıblemizi Kim Düzeltecek SÖZ DEYİP GEÇME
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır