menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Selam Deyip Geçmeyin!

Abdullatif ACAR
Abdullatif ACAR
08 Şubat 2019, Cuma
Müminlerin birbirlerini sevmesini imanı bir mesele olarak gören Peygamberimiz(s.a.v.) sevmeye vesile olacak şeyinde selam vermek olduğunu bildiriyor.
 
       Ebu Huriye’nin naklettiği bir hadiste Peygamberimiz buyuruyorlar ki:
      “Siz iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de (kâmil manada) iman etmiş olamazsınız. Birbirinizi sevmenize vesile olacak şeyi söyleyeyim mi? Aranızda selamı yayınız” (Müslim, iman)
 
      Bugün kayıp ettiğimiz sevgiyi, güveni, anlayışı selamla inşa etmemiz mümkündür. Ancak bu selam samimiyeti ve ihlası barındırmalı içerisinde. İnsan selamın manasına uygun hareket etmeli. Selamı anladığımız, onun ruhuna uygun hareket ettiğimiz müddetçe aramızdaki buzlar eriyecek, kin ve öfke yok olacak, düşmanlıklar kalkacaktır.  Cennete giden yol üzerindeki kaldırım taşları müminlerin birbirlerine verdikleri selamla ve selam şuuruyla kurulmuş ilişkilerle inşa edilebilir.  Çünkü cennetin bir adı da ‘selamdır.’ Orası esenlik ve saadet yurdudur. Meleklerin müminlere selam vererek iltifat etmesi, Allah’ın selam kapısından cennete girmesine kuluna müsaade etmesi selama uygun bir hayat sürmekle mümkündür.  Bir isimde ‘es- Selam’ olan Allah, insanlarla barış ve huzur içerisinde yaşamamızı emretmiştir. Onun için selam, barışın anahtarıdır.
 
        İletişimin ilk ve en güzel şekli selamla başlar. İnsanlarla aranızdaki ilk intiba önemlidir. Nasıl karşılandığınız, nasıl muamele göreceğiniz samimi ve içten bir selamla mümkündür. Selam İslam’ın parolası ve şiarıdır.  “Selam kelamdan öncedir” Nebevi uyarısı her güzel davranışın başlangıcının selam olduğunu göstermektedir.   Peygamberimiz(s.a.v.) medeniyeti inşa etmek için Medine’ye hicret ettiğinde verdiği ilk emirlerden bir tanesi “selamı yayınız” dır. Bir toplumun birbirleriyle kaynaşması, ayrı ve farklılıkların izale olması, sarsılmaz görünümündeki ihtilafların görüş ve düşüncelerin ortak payda etrafında toparlanması, aynı gayeyi ifade eden, aynı değeri yansıtan, aynı niyeti ortaya koyan selamla mümkündür.  Bu nedenle selam vermek kadar almakta, bu iyi niyete fazlasıyla mukabele etmekte önem arz eder.  Bu nedenle selam vermek sünnet almak ise farzdır.
 
      Selam vererek dua eden insan, mümin kardeşinin duasına da muhatap olmak ister. “Allah’ın selamı üzerine olsun “dendiğinde “Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi şeninde üzerine olsun” diyerek ziyadesiyle almak memnuniyeti ifade ettiği gibi, insana pozitif bir enerjide yükler.  Bu enerji kardeşliğin, sevginin ve saygının tesisi için önemlidir. Peygamberimiz “birisi size selam verdiğinde siz o selamı ziyadesiyle alınız” buyurmasının hikmetlerinden biride budur.  Selam tanıdık olanların dostluğunu pekiştirdiği kadar, tanıdık olmayanlarında tanışmasına vesiledir.  Bu nedenle Peygamberimiz(s.a.v.) tanıdık olana da tanıdık olmayana da selam vermeyi İslam’ın güzel hasletlerinden saymıştır. En güzel örnek olan Peygamberimiz, başta ailesi olmak üzere küçük büyük ayrımı yapmadan herkese selam vermiştir. Hatta ölülere bile selam vermiş, mezarlığa vardığında veya yanından geçerken “Allah’ın rahmet ve esenliğinin onların üzerine olmasını dilemiştir.  Sahabelerden sırf selam vermek ve almak için çarşıya çıkanlar bile vardı.   Çünkü selam, duadır. Müminin mümin hakkında yaptığı duayı da Allah reddetmez.  Birbirleriyle her karşılaştıkları zaman selam vererek dualaşan insanlardan zarar gelir mi? Selamla mümin, karşısındaki insana benden sana zar gelmez teminatını vermiş, onun iyiliğini, ona yanlışlık yapmayacağını taahhüt etmiş olur.
 
      Kalabalıklar içerisinde yalnızlaştığımız asrımızda selama ne kadar muhtaç olduğumuzu anlıyoruz. Aynı apartmandaki komşular birbirlerini tanıyamaz hale geldi. Bir yabancı gibi, kaşları çatık, yüzleri dökük bir vaziyette aynı kapıdan giriyor, asansörde konuşmadan dairelerine çıkıyorlar.
 
     Evet, insan bilmediğinin düşmanıdır. Bir kapı açmalı, bunu da selam anahtarıyla yapmalı. Sonra görülecek ki, her şey ne kadar güzelmiş, komşular o kadar umursamaz değilmiş.  Ayrıca selam alev alev yanan kini söndürmeye, yumruk yumruk büyüyen öfkeyi dindirmeye bir vesiledir. Bu durumda olanlardan ilk selamı verenin kazanacağını bildiriyor peygamberimiz.
 
      Selam vermek o kadar önemli ki halk arasında selamsız sabahsız vurup geçenler kınanıyor, verilen selam alınmadığında “Allah’ın selamı” diye almayana tepki gösteriliyor.  Selam bir emanet olarak kabul edilir; birisi başka birine selam gönderirken bu emaneti kabul eden insan mutlaka onu yerine iletmeyi borç olarak algılar.
 
      Selam vermeyeni Peygamberimiz(s.a.v.) insanların en cimrisi olarak nitelendirmiştir. Selam vermek bir cömertlik, almak görevdir. Selam vermek ve almak tevazu ve erdemliliktir. Selam vermek amellerin en hayırlılarındandır.  Selam Allah’ın selamı, verilen Allah’ın kuludur. Dolayısıyla selam vermede herkes aynı kıymettedir. İtibarlı, zengin, makam mevki sahibi olan birisine üstüne basa basa selam verip, garip, fakir birisinin verdiği selamı ‘verse de olur vermese de’ anlayışıyla, zoraki almak asla bir mümine yakışmaz.
 
      Selam vermek her şeyden önce bir haktır.  Hak sahibine hakkını teslim etmeli. Peygamberimiz(s.a.v.) buyuruyor ki:
     “Müslümanın Müslüman üzerindeki hakları beştir: selam vermek ve selam almak, hastayı ziyaret etmek, cenaze ile yürümek (Müslüman kardeşinin cenazesine katılmak) davete icabet etmek, aksırıp “elhamdülillah “dediğinde “yerhamükellah “demek.
 
        Son olarak: Malumunuz günümüzde selam vermek çok yaygın, elhamdülillah. Ancak veren niye verdiğini, alan niçin aldığını bilmeli. Selamla başlayıp günahla devam eden; selam vererek yaklaşıp aldatan, güler yüz gösterip kötülük eden nice insanlar söz konusu.  Bunun tek çaresi, selamı alışılmış bir gelenek olmaktan çıkarıp, ibadet şuuru ve ihlasla yerine getirmektir.  Bu çok farklı ve önemli bir konu. Burada bunu ayrıntılı olarak anlatmamız mümkün değil takdir edersiniz ki. Ancak selamın hayatımızı düzenlemedeki etkisi, konusunu esas alan, Burhan Dergisinde yayınlanmış, internet ortamından ulaşabileceğiniz “Selamla Hayatı İnşa Etmek” isimli makalemi okuyabilirsiniz.
 
   Başka bir yazıda buluşma ümidiyle! Cumanız Mübarek Olsun. Allah’ın selamı, rahmeti, bereketi ve mağfireti üzerinize olsun.(Amin)
 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
SAFLARIMIZI SIKLAŞTIRALIM Kusur arama hastalığı SALGIN DAHA BİTMEDİ ARKADAŞLAR! Peki, kurban kesenlerin kusurları nelerdir? Bir damlacık tükürük kadar kıymeti olmayan dünya Biraz insaf! Oruç bizi tutmalı! Ramazanlaşmak ÜÇ AYLARIN RAHMET İKLİMİ KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! Yardım etmek adına ne yapıyoruz? Bu virüs psikolojimizi bozdu ÖLÜM VAR ÖLÜM! KİM GELDİYSE GELDİ, FARK ETMEZ!... PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK SAHTE İÇKİ GÜNDEMDEYKEN AKLIMA GELDİ!… PEKİ, KİM SUÇLU? BU NE REZALET... BOŞUNA UĞRAŞMAYIN! Kontrollü hayat, kontrolden çıktı... SÜ-İ ZAN HASTALIĞI Birlikten güç doğdu... Ücreti peşin ödenen yemekler Kurban kesmede ki gaye nedir? MÜSLÜMAN KENDİSİYLE ÜLFET EDİLENDİR-1 Oruç ve diğer ibadetler bizlere neler kazandırır? Ramazan’ı Kuşanmalıyız Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! BU GÜNLER DE GEÇER. ŞEHİTLER TEPESİ TERK EDİLMEYECEK Düğünlerini Ahrete Erteleyen Şehitler Tebrikler Kayseri Anadolu Haber Gazetesi! Acılarımız Bizi Birbirimize Kenetledi.. Zalimler için Ağıt Yakılır mı? YILBAŞI BİZİM NEYİMİZ OLUR? O’NU ANIYORUZ! BİR MEHMET TANIDIM… BİR MEHMET TANIDIM… SEFER BİZDEN, ZAFER ALLAH’TAN DEPREMDEN NASIL KORUNURUZ? Asrın Hastalığı Kibir DİYARBAKIR ANNELERİ… KURBAN BİR TESLİMİYETTTİR SAYGI VE HÜRMET KALMADI ONURSUZ VE AHLAKSIZ YÜRÜYÜŞ… Çocuk Eğitiminde Sevgi Ve Hoşgörünün Önemi DÜĞÜNLERİMİZ EZİYETE DÖNÜŞMEMELİ KADİR GECESİNİN FAZİLETİ ORUÇ VE NEFİS TERBİYESİ HOŞ GELDİN ŞEHR-İ RAMAZAN BİTMEYEN TESETTÜR DÜŞMANLIĞI Kandiller Geçidi Üç Aylar ÜÇ AYLAR’I NASIL GEÇİRMELİYİZ? 28 ŞUBAT’I UNUTMADIK! KUYRUK ACISI! AH HOCAM AH! FİTNE BELASI ÇOCUKLARA CAMİYİ SEVDİRMELİYİZ GÖBEK BAĞI SEVGİNİN SECERESİ BİZ BUYUZ İŞTE! Cenazede Kıymalı Vermenin Dinde ki Yeri Nedir? PEYGAMBER(S.A.V.)’i ANLAMAK DÜNYAYA ALDANIP ASLİ VAZİFEMİZİ UNUTMAYALIM! Bizim Kıblemizi Kim Düzeltecek SÖZ DEYİP GEÇME
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır