menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

ŞEHİTLER TEPESİ TERK EDİLMEYECEK

Abdullatif ACAR
Abdullatif ACAR
04 Mart 2020, Çarşamba

Şehitler Tepesi, bizi Uhut Savaşındaki Ayneyn Geçidine yani Okçular Tepesine götürüyor. Terk edişin mağlubiyetle sonuçlanacağını, itaat ve teslimiyetin zafer vaat ettiğini anlatıyor.

Ne olmuştu bu tepede?

Uhut Savaşında Peygamberimiz bu tepeye yerleştirdiği okçulara “Savaşı kesin olarak kazandığımızı görseniz de, savaşı hepten kayıp ettiğimizi görseniz de, bu tepeyi terk etmeyin.” diye sıkı sıkıya tembihte bulunmuştu. Ancak “müşrikler yenildi, ganimetten bizde pay alalım” diye bu emre itaat edilmedi. O tepenin terk edilmesini fırsat bilen düşman kuvvetleri etraftan Müslümanları kuşatarak savaşın sonucunu değiştirmişler, Müslümanların bu savaşta yenilgiye uğramasına sebep olmuşlardır.

Belki de oradan esinlenerek Şehitler Tepesi kadim geleneğimizde çok önemli bir yer etmiştir. Biz inanıyoruz ki, Şehitler Tepesi boş kalırsa vatanın bekası tehlikeye girer. Ancak o tepeden şehide, vatana, bayrağa, dine, mukaddesata bakış herkese göre değişiyor. Şehitle ilgili problemi olanların, Şehitler Tepesini anlaması mümkün değil. Şehitliğin ulaşılması çok zor bir mertebe olduğunu, o mertebe ve dereceye peygamberlerin bile imrendiğini bilmeyenlerin ne şahadeti kabul olur ne de böyle bir tepesi bulunur.

Şehitler Tepesi, itaati teslimiyeti, kararlılığı ve zafere ulaşmanın şifrelerini barındırır. Orayı beklemek vatanı beklemektir. Orası kutlu davanın nöbet yerini, düşmana karşı taarruza geçilecek; asla terk edilmemesi gereken mevziiyi ifade eder. Şehitler tepesi, nice aldanışlara kulak asmadan, zaferin sarhoşluğuna kapılmadan; mağlubiyetin görüntüsü karşısında ye’s’e(ümitsizliğe) düşmeden mücadelenin adıdır. Bu mücadele sadece düşmanla değil, kendi nefsimizle de yapılan bir mücadeledir aynı zamanda.

Milli mücadelede o tepe hiç terk edilmedi. Nöbette gözler hep düşmanı gözetledi. Ani bir gaflet ve itaatsizliğin neticesinin davayı tehlikeye sokacağı bilinciyle ecdadımız hareket etti. O gün bugün şahadet bizde bir tutku halini aldı. Dün Çanakkale’de, Dumlupınar’da, istiklal harbinde ve kurtuluş savaşında bu vatan için nice bedeller ödendi. Bugünde ödeniyor. Yarında ödenecek. Yani şehitler tepesi hiçbir zaman boş kalmayacak.

O tepe, “Allah yolunda öldürülenler için "ölüler" demeyin. Hayır, onlar diridirler, fakat siz bilemezsiniz.”(Bakara, 154) ayetinde ifadesini bulduğu şehitlerin şahadetnamelerinin takdim edildiği yer gibidir. Oradan izler şehitlerimiz bizi. Biz oradan bakarız vatana bu cennet Vatan’a hasretle. Oradan gözetleriz düşmanların kalleşliğini. Oradan tarihi okur, oradan iman ile bakarak değerlendiririz nerede ne yapmamız gerektiğini.

Bütün bunlara rağmen “ O tepe bir gün boş kalacak” diyenler ya bu milletin tarihini bilmeden konuşuyor ya da bile bile bu ifadeyi kullanarak asıl niyetlerini ortaya koyuyorlar.

Orayı terk edenler ganimet sevdalısı, ucuz menfaatlerin peşinde olan insanlardır.

Orayı terk edenlerin vatan sevgisinden söz edilmez.

Orayı terke yeltenenler, asıl fotoğrafı göremeyen, düşmanın hilelerini hesap edemeyenlerdir.

Orayı terk edenler harp taktiğinden yoksun olanlardır.

Orayı terk edenlerin iradesi zayıf, akılları başkaları tarafından çelinmiştir.

Arif Nihat Asya’nın şiirine konu olan bu Şehitler Tepesi neyi ifade ediyor, sözümüzü onunla bitirmek, bilmeyenlere tekrar hatırlatmak istiyoruz:

Şehitler tepesi boş değil, Biri var bekliyor. Ve bir göğüs, nefes almak için; Rüzgâr bekliyor. Türbesi yakışmış bu kutlu tepeye; Yattığı toprak belli, Tuttuğu bayrak belli, Kim demiş meçhul asker diye?

Şehitler tepesi boş değil, Toprağını kahramanlar bekliyor! Ve bir bayrak dalgalanmak için; Rüzgâr bekliyor! Destanı öksüz, sükûtu derin meçhul askerin; Türbesi yakışmış bu kutlu tepeye Yattığı toprak belli, Tuttuğu bayrak belli, Kim demiş meçhul asker diye? ...

Selam ve dua ile…

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
SAFLARIMIZI SIKLAŞTIRALIM Kusur arama hastalığı SALGIN DAHA BİTMEDİ ARKADAŞLAR! Peki, kurban kesenlerin kusurları nelerdir? Bir damlacık tükürük kadar kıymeti olmayan dünya Biraz insaf! Oruç bizi tutmalı! Ramazanlaşmak ÜÇ AYLARIN RAHMET İKLİMİ KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! Yardım etmek adına ne yapıyoruz? Bu virüs psikolojimizi bozdu ÖLÜM VAR ÖLÜM! KİM GELDİYSE GELDİ, FARK ETMEZ!... PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK SAHTE İÇKİ GÜNDEMDEYKEN AKLIMA GELDİ!… PEKİ, KİM SUÇLU? BU NE REZALET... BOŞUNA UĞRAŞMAYIN! Kontrollü hayat, kontrolden çıktı... SÜ-İ ZAN HASTALIĞI Birlikten güç doğdu... Ücreti peşin ödenen yemekler Kurban kesmede ki gaye nedir? MÜSLÜMAN KENDİSİYLE ÜLFET EDİLENDİR-1 Oruç ve diğer ibadetler bizlere neler kazandırır? Ramazan’ı Kuşanmalıyız Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! BU GÜNLER DE GEÇER. ŞEHİTLER TEPESİ TERK EDİLMEYECEK Düğünlerini Ahrete Erteleyen Şehitler Tebrikler Kayseri Anadolu Haber Gazetesi! Acılarımız Bizi Birbirimize Kenetledi.. Zalimler için Ağıt Yakılır mı? YILBAŞI BİZİM NEYİMİZ OLUR? O’NU ANIYORUZ! BİR MEHMET TANIDIM… BİR MEHMET TANIDIM… SEFER BİZDEN, ZAFER ALLAH’TAN DEPREMDEN NASIL KORUNURUZ? Asrın Hastalığı Kibir DİYARBAKIR ANNELERİ… KURBAN BİR TESLİMİYETTTİR SAYGI VE HÜRMET KALMADI ONURSUZ VE AHLAKSIZ YÜRÜYÜŞ… Çocuk Eğitiminde Sevgi Ve Hoşgörünün Önemi DÜĞÜNLERİMİZ EZİYETE DÖNÜŞMEMELİ KADİR GECESİNİN FAZİLETİ ORUÇ VE NEFİS TERBİYESİ HOŞ GELDİN ŞEHR-İ RAMAZAN BİTMEYEN TESETTÜR DÜŞMANLIĞI Kandiller Geçidi Üç Aylar ÜÇ AYLAR’I NASIL GEÇİRMELİYİZ? 28 ŞUBAT’I UNUTMADIK! KUYRUK ACISI! AH HOCAM AH! FİTNE BELASI ÇOCUKLARA CAMİYİ SEVDİRMELİYİZ GÖBEK BAĞI SEVGİNİN SECERESİ BİZ BUYUZ İŞTE! Cenazede Kıymalı Vermenin Dinde ki Yeri Nedir? PEYGAMBER(S.A.V.)’i ANLAMAK DÜNYAYA ALDANIP ASLİ VAZİFEMİZİ UNUTMAYALIM! Bizim Kıblemizi Kim Düzeltecek SÖZ DEYİP GEÇME
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır