menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

SAYGI VE HÜRMET KALMADI

Abdullatif ACAR
Abdullatif ACAR
18 Temmuz 2019, Perşembe
Otobüste yolculuk yapıyoruz. Bir durakta ihtiyar bir dede zorla otobüsün merdivenlerini çıkmaya çalışıyor. Çıkmasına çıkıyor da ayakta durmaya bile zorlanan bu ihtiyara kimse yer vermeyecekse nasıl olacak? Otobüs ağzına kadar talebe ve gençlerle dolu. 
 
Belli ki okulun paydos zamanına denk geldik. Bu sizi ümitlendirmesin. İşte asıl yara ve üzüntümüz burada başlıyor.   Kalın kalın kitaplar yanlarında olan, ilim tahsili yapan bu gençlerin bu ihtiyarın binmesine memnun olmadıkları her hallerinden belli.  “Şimdi bu nereden çıktı” der gibiler. Çünkü yer vermelerinin gerekliliği açık.  Ancak adeta bu türbülansı yerlerinden kalkmadan nasıl atlatacaklar, herkes bunun telaşı içerisindeler. Başını yere eğeninden tutun, hemen telefonla meşgul olmaya başlayanlara kadar herkes bir kaygı ve telaş içerisinde. Hele birileri vardı ki kalın kitabını açıp görmemek için ya da görmediğini fark ettirmek için okumaya başlaması var ya!...   
 
O kitapta neler yazdığı   geliyor insanın aklına.  Ya da o okuduğunuz kitapta saygı, sevgi adına bir cümlecik paragraf bile yok mu demek istiyorsunuz.   Tamda bu gençlerin yanına yaklaşıyor ihtiyar adam; zorla ayakta duruyor. Otobüsün hareket etmesi ihtiyarın halini daha da zorlaştırıyor. O gençler öyle derin bir mevzuyu okudukları izlenimi veriyorlar ki, dersiniz ki yanınızdaki ihtiyarı görmeyi bırak top patlasa haberleri olmayacak. O okudukları kitapta ahlak, edep, saygı, sevgi yazmadığı anladık. Yoksa yer verilir, bu ihtiyara gereken saygı gösterilirdi.  İşin mektebini görmüşlerden saygı ve sevgiyi daha çok beklemeye hakkımızın olduğunu biliyoruz.
 
Bu saygısızlık karşısında “mürekkep yalayanların otobüsünde bu olmamalı” diye mırıldanmayı bırak avazınız çıkana kadar bağırasınız geliyor.   Ancak mürekkep yalayanlar bugünlerde kitap yüklü merkepleri andırıyor. Kalmadı o eski mürekkepler, kalmadı o mürekkepleri yalayanlar. Kalmadı tebeşir tozuyla beraber ahlak edep ve irfan yudumlayanlar.  Kalmadı hayatın mektebini görmenin yeterli olduğu o okullar. Kalmadı ilim dendiği zaman ahlak, edebi kastettiğimizi anlamak. Kalmadı tahsilin yükseğini okuyandan daha fazla saygı ve sevgi göstereceğine dair ümit. Kalmadı edep ve adaba riayet edenlerin büyük büyük okullarda okuyanlardan çıktığına dair inanç Büyüklerin geçtiği yerde hani sesler dahi yükseltilmezdi o eski günlerde. Bugün, büyüklerin ve yaşlıların sesi duyulmaz oldu çocukların ve gençlerin sonu gelmez emri vakiyle dillendirdikleri istekleri arasında.  Hani ilk ve son söz büyüklere aitti, söz onlarda biterdi; onların sözleri emir ve ferman kabul edilirdi.   Hani eskiden bir ihtiyarın elinde ki bir poşeti almak için yarışan gençler? Hani evine giderken zorlanan bir dede ve nineye baston olmak için koşuşan, ancak hiçbir okulun kapısından geçmemiş, temiz mi temiz saf genç ve çocuklar? Hani yaşlıya hürmet etmenin, yaşlanıldığında başkalarının bize hürmet edeceğine dair olan inanç.
  
Peygamberimiz bu hususta bizleri uyarmıyor mu:
  “Bir genç bir yaşlıya yaşından dolayı hürmet ederse onun yaşına varınca, Allah Teâlâ, ona gençleri hürmet ettirir. (Şir’a)
   Bugünün gençleri yarının büyükleri ve ihtiyarları olmayacak mı? Bugün neyi ekersek yarın muhakkak onu biçeceğimizden şüphe yok.  Bugünün yakınmaları ve ey vahları önceden yaptıklarımızın bir semeresidir muhakkak. Bugün saygısızca hayat tarlasına tohum atanlar yarın hürmet ve saygı adına hiçbir şey göremeyecekler.
 Yaşlıya hürmet ve saygı dinin emridir. Yaşlıya saygı Allaha saygının bir göstergesidir.  Peygamberimiz buyuruyor ki:
  “Yaşlılara hürmet ve ikram Allah Teâlâ’ya saygıdandır.” (Buhari)
 
  Çünkü Allah Teâlâ’nın Müslüman olarak ihtiyarlana azap etmeyeceği hadisi şerifte bildirilmiştir. Öyleyse Allah’ın bile azap etmek istemediği kimseye saygısızlık gösterip, onlara hürmette kusur etmek her şeyden önce hadsizlik ve Allaha karşı saygısızlıktır.
  Ebetteki Müslüman yaşlıların yeri farklı, özellikleri anne babaya karşı görev ve sorumluluklarımız daha fazla. Bununla beraber sırf yaşlı ve aciz olduğundan dolayı kim olursa olsun saygı göstermek, onlara yardımcı olmakta dini bir vecibedir. 
 
Yaşlılarımız sayesinde rızkımız genişlemekte, onlar sayesinde Allah bize merhamet etmektedir. Şefkat ve merhametin kalmadığı, rızkın bereketinin azaldığı, insanların birbirlerine itimadının ve güveninin yok olduğu, huzur ve sükûnetin kayıp olduğu asrımızda yukarıda değindiğim gibi adeta bir manevi buhran yaşanmaktadır.
 
   Bu manevi sıkıntıdan çıkabilmek ümit ve duasıyla...

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
SAFLARIMIZI SIKLAŞTIRALIM Kusur arama hastalığı SALGIN DAHA BİTMEDİ ARKADAŞLAR! Peki, kurban kesenlerin kusurları nelerdir? Bir damlacık tükürük kadar kıymeti olmayan dünya Biraz insaf! Oruç bizi tutmalı! Ramazanlaşmak ÜÇ AYLARIN RAHMET İKLİMİ KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! Yardım etmek adına ne yapıyoruz? Bu virüs psikolojimizi bozdu ÖLÜM VAR ÖLÜM! KİM GELDİYSE GELDİ, FARK ETMEZ!... PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK SAHTE İÇKİ GÜNDEMDEYKEN AKLIMA GELDİ!… PEKİ, KİM SUÇLU? BU NE REZALET... BOŞUNA UĞRAŞMAYIN! Kontrollü hayat, kontrolden çıktı... SÜ-İ ZAN HASTALIĞI Birlikten güç doğdu... Ücreti peşin ödenen yemekler Kurban kesmede ki gaye nedir? MÜSLÜMAN KENDİSİYLE ÜLFET EDİLENDİR-1 Oruç ve diğer ibadetler bizlere neler kazandırır? Ramazan’ı Kuşanmalıyız Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! BU GÜNLER DE GEÇER. ŞEHİTLER TEPESİ TERK EDİLMEYECEK Düğünlerini Ahrete Erteleyen Şehitler Tebrikler Kayseri Anadolu Haber Gazetesi! Acılarımız Bizi Birbirimize Kenetledi.. Zalimler için Ağıt Yakılır mı? YILBAŞI BİZİM NEYİMİZ OLUR? O’NU ANIYORUZ! BİR MEHMET TANIDIM… BİR MEHMET TANIDIM… SEFER BİZDEN, ZAFER ALLAH’TAN DEPREMDEN NASIL KORUNURUZ? Asrın Hastalığı Kibir DİYARBAKIR ANNELERİ… KURBAN BİR TESLİMİYETTTİR SAYGI VE HÜRMET KALMADI ONURSUZ VE AHLAKSIZ YÜRÜYÜŞ… Çocuk Eğitiminde Sevgi Ve Hoşgörünün Önemi DÜĞÜNLERİMİZ EZİYETE DÖNÜŞMEMELİ KADİR GECESİNİN FAZİLETİ ORUÇ VE NEFİS TERBİYESİ HOŞ GELDİN ŞEHR-İ RAMAZAN BİTMEYEN TESETTÜR DÜŞMANLIĞI Kandiller Geçidi Üç Aylar ÜÇ AYLAR’I NASIL GEÇİRMELİYİZ? 28 ŞUBAT’I UNUTMADIK! KUYRUK ACISI! AH HOCAM AH! FİTNE BELASI ÇOCUKLARA CAMİYİ SEVDİRMELİYİZ GÖBEK BAĞI SEVGİNİN SECERESİ BİZ BUYUZ İŞTE! Cenazede Kıymalı Vermenin Dinde ki Yeri Nedir? PEYGAMBER(S.A.V.)’i ANLAMAK DÜNYAYA ALDANIP ASLİ VAZİFEMİZİ UNUTMAYALIM! Bizim Kıblemizi Kim Düzeltecek SÖZ DEYİP GEÇME
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır