menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

SALGIN DAHA BİTMEDİ ARKADAŞLAR!

Abdullatif ACAR
Abdullatif ACAR
31 Temmuz 2021, Cumartesi

"Vur" denince öldürüyor, "leb" demeden leblebi’yi anlıyoruz. Biz biraz böyle bir milletiz.  Korana virüsle mücadelede "Tünelin ucunda ki ışık göründü, artık her şey normale  dönüyor" dediğinde Eyvah yine aynı hataya düşeceğiz tekrar başa döneceğiz diye korkmuşumdur.

"Umut fakirin azığıdır" derler. Hayal iyidir ancak gerçekler tek çözümdür unutmamalı!

Biz hayal dünyasında değil, gerçek dünyada yaşıyoruz.

 İbre iyiyi gösterdiğinde Biraz gevşetildi mi tedbirler, ipini koparmış, sorumsuzca ve sorun yok gibi  geçmişi telafi etme inadıyla kendimizi sosyal hayatın dibine atıyoruz. Netice hep aynı; vaka sayıları hemen yükselişe geçiyor.

     Bu ilk değil böyle giderse son da olmayacak galiba!

   Çarşı, pazar, sahiller, oteller, parklar, bahçeler kafeteryalar her yer ana baba günü; insanlar iç içe. Mesafe yok tedbir desen sanki virüs çok gerilerde kalmış gibi...

  Yetkililer tek çözümün tedbirlerle beraber toplumun en az yüzde sekseninin aşı vurularak bağışıklık kazanmış olmasıyla mümkün olacağını her defasında dile getiriyorlar.  Peki, bu yüzdeye ulaşmadan toplumsal bağışıklık kazanmadan neden toplumsal psikoloji ile hareket ediyoruz.  Ön yargılarımıza dayanak arayıp kul hakkına giriyoruz. İlle de muhalefet olsun diye ucuz kahramanlığa soyunuyoruz.

  Belli kesim var; aşıya doğrudan karşı. Bu bilgisizlikten olursa masum karşılanabilir. Aydınlatırsanız mesele çözülür. Ancak Öyleleri var ki; bu aşı karşıtlığını sırf muhalefet olsun diye yapıyor. Aşı var, olmuyor. Yeterince olmasa bu sefer niye yok diye muhalefet edecekler. Bir kesimde böylelerine inanıyor maalesef.

  Çok zorlu süreçler geçirdik ve geçirmeye devam ediyoruz. Bunu kimse inkâr etmiyor. Uzun bir süre içerde kapalı kaldık, psikolojimizin bozulmadığını kimse iddia edemez. Gözümüz dışarıda; gezecek tozacağız, para kazanmamız lazım, ekmek aş bekleyen ailemiz, çoluk çocuğumuz var.  Şimdi böyle bir ruh haleti içerisinde iken küçük bir müjdeli haber bizim için yetiyor ve artıyor bile.

  Yani insanlar görmek istediği gibi bakıyor ve inanıyor meselelere.

 

  Yeniden yeniden tedbirler devreye sokulduğunda Yine dönüp aynı yerde buluşuyoruz.

 Hâlbuki Hiç bir şey eskisi gibi olmayacağına herkes ne de güzel inanmıştı. Şimdi artık ona da inanmaz oldular... Kontrollü normalleşme kontrolden çıktı anlayacağınız.

  Evdeki hesabı çarşıya uyduramıyoruz.

    Hesabı çok yanlış kuruyoruz, yanlış formüllerle, hayal üzerine matematik hesabı yapıyoruz. Sağlamalar, çıkan sonucu doğrulamıyor.

  Çünkü mutasyona uğrayarak şekil değiştirerek virüs hala aramızda  dolaşıyor, elini kolunu sallaya sallaya geziyor.

  Biz yüzde kırk aşılama oranını yüzde seksen gibi hesap ediyoruz. Toplumsal bağışıklığımız varmış gibi davranıyoruz.

  Hala korkmamız gereken bu salgın karşısında, karanlıkta ıslık çalarak korkmuyormuş gibi yapıyoruz.

  İnsan çok aceleci bir mahlûk olarak yaratılmış; çok sabırsız, ya mücadele etmeden kaçınıyor ya da mücadelede yorgunluğa yenik düşüyor. Bazen de deve kuşu misali başını kuma gömüyor.

  Ne olur şu işi bir bitirelim de yapmamız gereken, biriken daha bir sürü işimiz var onlara yoğunlaşalım artık!

 Bir birimize saygılı olalım. Kul hakkına girmeyelim. Hala mesafe, temizlik ve en önemlisi de aşı  tek çözüm unutmayalım! 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
BÖYLE ÖZGÜRLÜK MÜ OLURMUŞ? SAFLARIMIZI SIKLAŞTIRALIM Kusur arama hastalığı SALGIN DAHA BİTMEDİ ARKADAŞLAR! Peki, kurban kesenlerin kusurları nelerdir? Bir damlacık tükürük kadar kıymeti olmayan dünya Biraz insaf! Oruç bizi tutmalı! Ramazanlaşmak ÜÇ AYLARIN RAHMET İKLİMİ KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! Yardım etmek adına ne yapıyoruz? Bu virüs psikolojimizi bozdu ÖLÜM VAR ÖLÜM! KİM GELDİYSE GELDİ, FARK ETMEZ!... PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK SAHTE İÇKİ GÜNDEMDEYKEN AKLIMA GELDİ!… PEKİ, KİM SUÇLU? BU NE REZALET... BOŞUNA UĞRAŞMAYIN! Kontrollü hayat, kontrolden çıktı... SÜ-İ ZAN HASTALIĞI Birlikten güç doğdu... Ücreti peşin ödenen yemekler Kurban kesmede ki gaye nedir? MÜSLÜMAN KENDİSİYLE ÜLFET EDİLENDİR-1 Oruç ve diğer ibadetler bizlere neler kazandırır? Ramazan’ı Kuşanmalıyız Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! BU GÜNLER DE GEÇER. ŞEHİTLER TEPESİ TERK EDİLMEYECEK Düğünlerini Ahrete Erteleyen Şehitler Tebrikler Kayseri Anadolu Haber Gazetesi! Acılarımız Bizi Birbirimize Kenetledi.. Zalimler için Ağıt Yakılır mı? YILBAŞI BİZİM NEYİMİZ OLUR? O’NU ANIYORUZ! BİR MEHMET TANIDIM… BİR MEHMET TANIDIM… SEFER BİZDEN, ZAFER ALLAH’TAN DEPREMDEN NASIL KORUNURUZ? Asrın Hastalığı Kibir DİYARBAKIR ANNELERİ… KURBAN BİR TESLİMİYETTTİR SAYGI VE HÜRMET KALMADI ONURSUZ VE AHLAKSIZ YÜRÜYÜŞ… Çocuk Eğitiminde Sevgi Ve Hoşgörünün Önemi DÜĞÜNLERİMİZ EZİYETE DÖNÜŞMEMELİ KADİR GECESİNİN FAZİLETİ ORUÇ VE NEFİS TERBİYESİ HOŞ GELDİN ŞEHR-İ RAMAZAN BİTMEYEN TESETTÜR DÜŞMANLIĞI Kandiller Geçidi Üç Aylar ÜÇ AYLAR’I NASIL GEÇİRMELİYİZ? 28 ŞUBAT’I UNUTMADIK! KUYRUK ACISI! AH HOCAM AH! FİTNE BELASI ÇOCUKLARA CAMİYİ SEVDİRMELİYİZ GÖBEK BAĞI SEVGİNİN SECERESİ BİZ BUYUZ İŞTE! Cenazede Kıymalı Vermenin Dinde ki Yeri Nedir? PEYGAMBER(S.A.V.)’i ANLAMAK DÜNYAYA ALDANIP ASLİ VAZİFEMİZİ UNUTMAYALIM! Bizim Kıblemizi Kim Düzeltecek SÖZ DEYİP GEÇME
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır