menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

SAHTE İÇKİ GÜNDEMDEYKEN AKLIMA GELDİ!…

Abdullatif ACAR
Abdullatif ACAR
19 Ekim 2020, Pazartesi
NE zaman haramın sahtesi gündeme gelse insan bir şeyler söylemeden ve yazmadan edemiyor.
Elbette ki haramın sahtesi olmaz. Sahte olanda olmayanda haramsa haramdır ve zararlıdır.
Son zamanların gündem konularından bir tanesi de, malumunuz olduğu üzere, sahte içki meselesi. Hele hele bu içki nedeniyle ölenleri duyduğumuzda daha da üzülüyoruz. Ancak bizim üzüntümüz doğal olarak içkiyi meşru görenlerin, bir kadehten de ne olur diyenlerin üzüntüsü gibi değil. Çünkü biz içkinin her çeşidinin tüketilmesine yani sahte olanına da gerçeğine de, az tüketilenine de çok tüketilene de üzülüyor, hepsinin zararlı olduğuna inanıyoruz.
Özellikle işin sahtesi söz konusu olunca doğal olarak kolluk kuvvetleri görevlerini yapıyor, suçluları yakalayıp gerekli mercilere teslim ediyorlar…
Böyle kanun dışı üretimlerin genelde merdiven altlarında, gizli bölmelerde yapıldığı malumunuz.
Gerçi zararlı bir şey merdiven üstünde yapılsa TSE standartlarına uysa ne olur uymazsa ne olur. Yani merdiven altında üretilen haramlar gayri meşru kabul edildiği gibi, üstünde üretilen de meşru olmamalı?
Bir ürünün üretim standartları belirlenirken zararı ve faydası hesap edilir, kanuna ve yönetmenliğe uygunluğu esas alınır. Zaten başlı başına zararlı olan içkinin üretim standartlarını şöyle mi ifade ederek kendimizi aklayacağız:
İnsanı öldürmeyecek mesela. Aklı alacak ancak canı almayacak, beyni uyuşturacak fakat öldürmeyecek; bedene verdiği tahribat istenilen ölçüde olacak. Ruh sağlığını bozsa da meşrudur demiş olacak kanun koyucu.
Elbette ki sadece bu anlatılanlar içki için söz konusu değil. Her şeyin sahtesi var. Zararlı kabul edilen birçok şeyin hatta faydalı olan, zaruri tüketim maddelerinin bile sahtesini üretiyorlar.
Sigaranın zararları her fırsatta anlatılıyor. Onunla ilgili kamu spotu şeklinde televizyonlarda uyarılar yapılıyor. Aynısı içki içinde yapılmalı. Kumarın zararları anlatılmalı, faizi kontrol altına almak için başvurulan tedbirlerle beraber onun zararları hususunda toplum nezdinde yayın ve görsellerle farkındalık oluşturmalı. Zina tekrar suç kabul edilmeli, onun ve gayri meşru ilişkilerin aile yapısına verdiği zararlar hususunda daha etkin ve caydırıcı hükümler olmalı.
Bunlarla ilgili geçici pansuman tedbirler uygulamak kamu düzenini bozmamasına kadar gevşek davranıp bıçak kemiğe dayandıktan sonra meseleyi ele almak çoğu zaman işe yaramayabilir.
Özellikle içkiyle ilgili şu araştırma gerçekleri ortaya koyması açısından çok önem arz etmektedir: Cinayetlerin yüzde 85’i, ırza tecavüzlerin yüzde 50’si, şiddet olaylarının yüzde 50’si,trafik kazalarının yüzde 60’ı, yankesiciliğin yüzde 70’i alkol kullananlardan çıkıyor. Ayrıca intihar edenlerin yüzde 90’ı alkol bağımlıları arasından çıkıyor.
Bu olayların sebebi içki ve alkol hem de sahte olmayanlarından…
Zararlı şeyin sahtesiyle mücadele ettiğimiz kadar aslıyla da mücadele etmediğimiz müddetçe sokakları sarhoş kusmuklarından temizleyemez, aklı başında olmadığı için bunca suç işleyenleri terbiye etmemiz mümkün olamaz.
Genel ahlak kuralları kadar özel ahlak kurallarına da dikkat etmeli, her insanın özelini ancak kendi hanesi içerisinde kullanmasına izin vermeliyiz.
Azı haram olan şeyin çoğunun haram olması insanı, işin başından itibaren İslam’ın koruma altına almak istemesindendir.
Mesela, zinayı haram kılan Allah, zinaya götürecek her davranışı da haram kılmıştır. Bu hususta zinayı önleyici tedbir olarak evliliği teşvik etmiş, onu kolaylaştırmayı tavsiye ederek aile müessesine önem vermiştir.
Burada saydığımız ve sayamadığımız birçok olumsuzluklar bu zararlı maddelere karşı kökten çözüm üzerinden meseleye bakışın olmayışındandır.
Şunu unutmamak gerekir ki; kontrollü zarar kontrolsüz zarardan daha az zararlı değildir.
Denize düşenin yılana sarılması kaidesi insanların kurtuluşu olamaz. Bataklıkta ki insana niye ip uzatamıyoruz’un üzerinden kendimizi sorgulamalıyız.
Manevi eğitimi ihmal ettiğimiz sürece içkinin, sigaranın, uyuşturucu maddelerin zararlarını sadece anlatmakla zamanımızı geçiririz.
Zengine ahlaklı olmayı ve helalinden kazanmayı öğretmediğinizde, karaborsacılığın, tefeciliğin paradan para kazanmanın önüne geçemez, yastık altındaki paraları üretime kazandırmak için teşvik paketlerini devreye sokmakla ömrünüz geçer.
Fakire kanaat aşısı yapmadığımız müddetçe, hasetten yolsuzluktan hırsızlık ve arsızlıktan toplumu kurtulmamız mümkün olmaz.
Hem zinaya göz yumup hem de aile yapısının öneminden bahsetmek çelişkiyi ifşa etmekten ve kafamızın karışıklığını göstermekten başka bir işe yaramaz...
Kadının beyanını esas alarak kadının mağduriyetini önlemeye yönelik iyi niyet, erkeklerin mağduriyetlerini ortadan kaldırmıyor.
Bir yanlış başka yanlışlarla telafi edilmez.
Kısaca; her özgürlük, özgürlük olmadığı gibi her hakta hak kavramı içerisinde değerlendirilmez.
Biraz eğlenmesi için çocuğun eline el bombasını tutuşturmak nasıl ki fayda kavramıyla ifade edilmezse boşluk ve arayış içerisinde olan, ruh açlığı yaşayan insanları da kötü alışkanlıkların kucağına itmemiz iyilik değildir.
Yanlışın birazı, fazlası, azı çoğu kontrollüsü ve kontrollüsü, sahtesi gerçeği olamaz vesselam…
 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
SAFLARIMIZI SIKLAŞTIRALIM Kusur arama hastalığı SALGIN DAHA BİTMEDİ ARKADAŞLAR! Peki, kurban kesenlerin kusurları nelerdir? Bir damlacık tükürük kadar kıymeti olmayan dünya Biraz insaf! Oruç bizi tutmalı! Ramazanlaşmak ÜÇ AYLARIN RAHMET İKLİMİ KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! Yardım etmek adına ne yapıyoruz? Bu virüs psikolojimizi bozdu ÖLÜM VAR ÖLÜM! KİM GELDİYSE GELDİ, FARK ETMEZ!... PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK SAHTE İÇKİ GÜNDEMDEYKEN AKLIMA GELDİ!… PEKİ, KİM SUÇLU? BU NE REZALET... BOŞUNA UĞRAŞMAYIN! Kontrollü hayat, kontrolden çıktı... SÜ-İ ZAN HASTALIĞI Birlikten güç doğdu... Ücreti peşin ödenen yemekler Kurban kesmede ki gaye nedir? MÜSLÜMAN KENDİSİYLE ÜLFET EDİLENDİR-1 Oruç ve diğer ibadetler bizlere neler kazandırır? Ramazan’ı Kuşanmalıyız Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! BU GÜNLER DE GEÇER. ŞEHİTLER TEPESİ TERK EDİLMEYECEK Düğünlerini Ahrete Erteleyen Şehitler Tebrikler Kayseri Anadolu Haber Gazetesi! Acılarımız Bizi Birbirimize Kenetledi.. Zalimler için Ağıt Yakılır mı? YILBAŞI BİZİM NEYİMİZ OLUR? O’NU ANIYORUZ! BİR MEHMET TANIDIM… BİR MEHMET TANIDIM… SEFER BİZDEN, ZAFER ALLAH’TAN DEPREMDEN NASIL KORUNURUZ? Asrın Hastalığı Kibir DİYARBAKIR ANNELERİ… KURBAN BİR TESLİMİYETTTİR SAYGI VE HÜRMET KALMADI ONURSUZ VE AHLAKSIZ YÜRÜYÜŞ… Çocuk Eğitiminde Sevgi Ve Hoşgörünün Önemi DÜĞÜNLERİMİZ EZİYETE DÖNÜŞMEMELİ KADİR GECESİNİN FAZİLETİ ORUÇ VE NEFİS TERBİYESİ HOŞ GELDİN ŞEHR-İ RAMAZAN BİTMEYEN TESETTÜR DÜŞMANLIĞI Kandiller Geçidi Üç Aylar ÜÇ AYLAR’I NASIL GEÇİRMELİYİZ? 28 ŞUBAT’I UNUTMADIK! KUYRUK ACISI! AH HOCAM AH! FİTNE BELASI ÇOCUKLARA CAMİYİ SEVDİRMELİYİZ GÖBEK BAĞI SEVGİNİN SECERESİ BİZ BUYUZ İŞTE! Cenazede Kıymalı Vermenin Dinde ki Yeri Nedir? PEYGAMBER(S.A.V.)’i ANLAMAK DÜNYAYA ALDANIP ASLİ VAZİFEMİZİ UNUTMAYALIM! Bizim Kıblemizi Kim Düzeltecek SÖZ DEYİP GEÇME
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır