menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

SAFLARIMIZI SIKLAŞTIRALIM

Abdullatif ACAR
Abdullatif ACAR
17 Kasım 2021, Çarşamba

Cemaatle namaza iştirak eden herkes, imamın "Muhterem cemaat! Saflarımızı düz ve sık tutalım” uyarısını mutlaka duymuştur. Hemen sonrasında“Allah’ın rahmeti, bereketi ve mağfireti üzerinize olsun” duasıyla ibadetteki bu disiplinin Allah’ın rahmetine vesile olacağı ümit edilir.

        Malumunuz uzun zamandır Korona virüs tedbirleri kapsamında bu güzel uyarı ve temennilerden uzak kaldık. Ancak Camiler olarak  Korana virüs tedbirlerine azami riayette başarılı olduk. Birilerinin iddia ettiği gibi; virüsün camilerden yayılmadığı,  en fazla önlemlere riayet edilen yerlerin  buralar  olduğu herkes tarafından kabul gördü. Bu nedenle Diyanet İşleri Başkanlığı yeni bir genelgeyle normal saflarımıza dönmemiz gerektiği talimatını verdi elhamdülillah.

      Yani artık saflarımız maske ve temizlikten taviz vermeden düz ve sımsıkı olacak.

      Peki, bu karara niye bu kadar sevindik? Sevinmemize vesile olan bu saf düzeninin İslam’da ve Peygamberimizin sünnetinde karşılığı nedir?

      Her şeyden önce İslam dini camilerde saf saf, omuz omuza cemaatle namaz kılmayı 27 derece sevap gördüğü gibi rahmete ulaşmaya da davesile olacağını bildirmiştir. Saf düzeni cemaat şuurunun kazanılmasında, birlik ve beraberliğin inşasında çok önemli bir role sahiptir; adeta disiplinli bir kul olmanın talimini yaptırır insana. Saflarda estetik, nezafet, zarafet, doğruluk kalplere ihlâs, samimiyet ve kardeşlik duygularının pekiştirilmesi şeklinde yansır.  Çünkü aramızda ki ihtilafların asıl sebebi kalplerimizde ki boşluklar neticesindedir. Kalplerde ki boşluklar ise fiziki yakınlığın olamayışı, birbirimizin varlığını kabul edemeyişimiz,  başkalarının farkına varamayışımız nedeniyledir 

     Fiziki olarak bir araya gelmeyi başarabilmek; kalpler arasında gönül köprülerinin kurulmasını sağlamakta, ruh dünyamızdaki  dağınıklığı izale etmekte, manevi boşluklarımızı doldurmaktadır.   Bu nedenle genelde cemaatle namaz, özelde safların düz ve sık olması  kin, nefret ve düşmanlığın yok olmasına, ihtilafların giderilmesine, kardeşlik bağlarının kuvvetlenmesine vesile olmaktadır. 

    Peygamberimiz “Ya saflarınızı düzeltirsiniz ya da Allah kalplerinize muhalefet atar” (Buhârî, Ezân 71)buyurarak bu irtibatı açık ve net bir şekilde ifade etmiştir.

       Diğer bir hadisi şeriflerinde de; “Safları düzgün tutun, omuzları bir hizaya getirin, boşlukları doldurun, safa girerken kardeşlerinize, ellerinizi hafifçe dokundurun, şeytana açık yerler bırakmayın. Kim safları sık tutarsa Allah onu hayra eriştirir. Kim de saflar arasında boşluk bırakırsa Allah onu hayra eriştirmez” (Müslim, Salat 104; Ebu Davud, Salat 93)buyurarak hayra ulaşmanın yolunu göstermiştir.

      Her hususta olduğu gibi ibadetlerde de hayat boşluğu kabul etmiyor. En büyük düşmanımız şeytan ve nefis bizi zaaf noktalarımızdan vurmaya çalışıyor. İnsanlarla ilişkilerimizde aramıza fitne ve fesat tohumları atıyor.

 

       Bu nedenle yüce resul;   “ Ey Allah’ın kulları! Saflarınızı düzeltiniz; yoksa Allah Teâlâ’nın aranıza düşmanlık sokacağını iyi biliniz.”(Müslim, Salât, 128) buyurarak bizleri uyarmıştır.

     Namazın tamam olabilmesi için safların düz olması gerektiğini belirten Allah resulü bu  hususa  o kadar önem vermiştir ki; namaza durmadan önce safların arasında dolaşır, cemaatin göğüslerine ve omuzlarına dokunarak hizaya sokmaya çalışırdı.  Bir defasında tam tekbir getireceği zaman göğsü saf hizasından çıkmış bir adamı görünce namaza başlamayıp safların düz olması hususunda konuşma yapması bu hususun ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

     Sahabelerde aynı hassasiyeti göstermişler. Mesela Hz. Ömer bazı kimseleri saf düzenini sağlamakla görevlendirmiş, “saf düzeni sağlanmıştır” dendikten sonra namaza durmuştur.

      Kısa ve öz olarak şunu ifade edelim:Evet, saflarımızı dümdüz ve sımsıkı tutacağız; birlik ve kardeşliğin talimini yapacağız. Uzaklığımızı saflarla kapatma yoluna gideceğiz.   Ancak korana virüs illetinin devam ettiğini bilip fiziki temas yerine saflardan aldığımız sinerjiyle yetinip, mümkün olduğunca gönüllerin bir birine karşı tutumunu gözden geçirecek, eğriliklerimizi düzeltip aynı havayı solumanın, aynı gemide yolculuk yapmanın, aynı bayrağın altında gölgelenmenin,  aynı duygu ve düşüncelere sahip olmanın, aynı dinin mensubu olmakla müşerref olmanın inancıyla binlerce bir’lerimize yoğunlaşarak sımsıkı ve ayrılmaz bir bütünün parçaları gibi dos doğru bir hayat yaşamayı önceleceğiz. Aksi halde camide ki saflarımıza sevindiğimizden daha çok üzülür, nice sıkıntılarla tekrar tekrar muhatap oluruz.  

 Selam ve dua ile… 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
BİR BUDİST’İN İSLAM HAYRANLIĞI EKŞİ YÜZLÜNÜN BALI ACI OLUR BÖYLE ÖZGÜRLÜK MÜ OLURMUŞ? SAFLARIMIZI SIKLAŞTIRALIM Kusur arama hastalığı SALGIN DAHA BİTMEDİ ARKADAŞLAR! Peki, kurban kesenlerin kusurları nelerdir? Bir damlacık tükürük kadar kıymeti olmayan dünya Biraz insaf! Oruç bizi tutmalı! Ramazanlaşmak ÜÇ AYLARIN RAHMET İKLİMİ KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! Yardım etmek adına ne yapıyoruz? Bu virüs psikolojimizi bozdu ÖLÜM VAR ÖLÜM! KİM GELDİYSE GELDİ, FARK ETMEZ!... PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK SAHTE İÇKİ GÜNDEMDEYKEN AKLIMA GELDİ!… PEKİ, KİM SUÇLU? BU NE REZALET... BOŞUNA UĞRAŞMAYIN! Kontrollü hayat, kontrolden çıktı... SÜ-İ ZAN HASTALIĞI Birlikten güç doğdu... Ücreti peşin ödenen yemekler Kurban kesmede ki gaye nedir? MÜSLÜMAN KENDİSİYLE ÜLFET EDİLENDİR-1 Oruç ve diğer ibadetler bizlere neler kazandırır? Ramazan’ı Kuşanmalıyız Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! BU GÜNLER DE GEÇER. Tedirginliğe Mahal Yok! Tedbir Bizden Takdir Allah’tan ŞEHİTLER TEPESİ TERK EDİLMEYECEK Düğünlerini Ahrete Erteleyen Şehitler Tebrikler Kayseri Anadolu Haber Gazetesi! Acılarımız Bizi Birbirimize Kenetledi.. Zalimler için Ağıt Yakılır mı? YILBAŞI BİZİM NEYİMİZ OLUR? O’NU ANIYORUZ! BİR MEHMET TANIDIM… BİR MEHMET TANIDIM… SEFER BİZDEN, ZAFER ALLAH’TAN DEPREMDEN NASIL KORUNURUZ? Asrın Hastalığı Kibir DİYARBAKIR ANNELERİ… KURBAN BİR TESLİMİYETTTİR SAYGI VE HÜRMET KALMADI ONURSUZ VE AHLAKSIZ YÜRÜYÜŞ… Çocuk Eğitiminde Sevgi Ve Hoşgörünün Önemi DÜĞÜNLERİMİZ EZİYETE DÖNÜŞMEMELİ KADİR GECESİNİN FAZİLETİ HOŞ GELDİN ŞEHR-İ RAMAZAN BİTMEYEN TESETTÜR DÜŞMANLIĞI Kandiller Geçidi Üç Aylar ÜÇ AYLAR’I NASIL GEÇİRMELİYİZ? 28 ŞUBAT’I UNUTMADIK! KUYRUK ACISI! AH HOCAM AH! FİTNE BELASI ÇOCUKLARA CAMİYİ SEVDİRMELİYİZ GÖBEK BAĞI SEVGİNİN SECERESİ BİZ BUYUZ İŞTE! Cenazede Kıymalı Vermenin Dinde ki Yeri Nedir? PEYGAMBER(S.A.V.)’i ANLAMAK DÜNYAYA ALDANIP ASLİ VAZİFEMİZİ UNUTMAYALIM! Bizim Kıblemizi Kim Düzeltecek SÖZ DEYİP GEÇME
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır