menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Ramazanlaşmak

Abdullatif ACAR
Abdullatif ACAR
12 Nisan 2021, Pazartesi

On bir ayın Sultanı, Peygamberimiz(s.a.v.)’in ifadesiyle başı rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennemden kurtuluş ;  cennet kapılarının açıldığı, cehennem kapılarının kapandığı, şeytanların zincire vurulduğu;  kurtuluş reçetemiz Kuran’ı Kerim’in indirilmeye başlandığı, bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesini içerisinde barındıran Ramazan ayı, rahmet esintileriyle kalplerimize dokunurken karanlıklarımıza adeta bir ışık huzmesi gibi doğmaya başladı.  Yeter ki Ramazanı kuşanma iradesine sahip olup ramazanlaşalım.  Ramazanın sıcağında bencilliğimizi eritelim.

Hz. Peygamber ramazan ayı girerken ashabına hitap ederek Ramazan ayının kutsiyet ve faziletini şöyle belirtmiştir.

“Ey insanlar! Yüce ve mübarek bir ayın gölgesi üzerinize bastı, o ayda bir gece vardır ki bin aydan daha hayırlıdır.

Allah o ayda oruç tutmayı farz kıldı. Geceleyin ibadet yapmayı nafile kıldı.

O ayda bir farz işleyen diğer aylarda yetmiş farz işlemiş gibi sevap alır. O, sabır ayıdır. Sabrın karşılığı ise cennettir. O, yardımlaşma ayıdır. O ayda müminin rızkı bollaştırılır. O ayda kim bir oruçluyu iftar ettirirse bu, günahlarının bağışlanmasına ve cehennemden kurtulmasına sebep olur. Aynı zamanda oruçlunun sevabı kadar sevap verilir. Oruçlunun sevabından da hiçbir şey noksanlaşmaz. O öyle bir aydır ki evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennemden ateşinden kurtuluştur.”(Terğib ve Terhib, II, 430/13)

Bu nedenlerle Ramazan varlığın ve sunulan imkânların imtihanı gibidir. Ramazan fırsatlar pazarıdır. Neyi alıp neyi sattığınıza göre muamele görürsünüz.  Tercihinize göre ya kazanır veya kayıp edersiniz.

Peygamberimiz(s.a.v.) buyuruyor ki:

“Ramazan ayının ilk gecesi olunca, şeytanlar ve azgın cinler zincire vurulur, cehennem kapıları kapatılır ve hiç biri açılmaz.  Cennetin kapıları açılır ve hiçbiri kapanmaz. Sonra bir ( melek) şöyle seslenir: ey hayır dileyen ibadet ve kulluğa gel.  Ey şer isteyen günahlarından vazgeç Allahın bu ayda ateşten azat ettiği nice kimseler vardır bu ramazan boyunca her gece böyledir” (Tirmizi, Savm,1)

Ramazan imanın amele büründüğü gündür; ispat ister, yerinizden kımıldamayı, kötü alışkanlıklara dur demeyi, ruhunuzla hissetmeyi gerektirir.

Her günü  manevi terakki  köşküne kurulan bir tuğla gibidir Ramazan’ın.  Eğitim kampının zorlu tedrisatından geçerken sadece gözünüz değil, gönlünüzde açılır bu ayda. Amansız düşmanınız şeytanın iflahını söker, nefsinizi adam edersiniz.

Ramazanı gelişine sevinmek nasıl ki imanın göstergesi ise sevmek ve sevindirmek de Ramazanlaşmanın gereğidir.

Bu ayın fırsatında bire bin başak veren tohum misali sevgi, merhamet, hoşgörü, yardımlaşma, dayanışma, ibadet, itaat,  zikir ve fikir ekersiniz.

Açılan azat kapısından “lebbeyk” nidalarıyla girer, cennette toplarsınız ektiğiniz güzel hasletlerin meyvelerini…

Ramazanı cennet gibi yaşamayanın bayram sevinci kursağında kalır.

Ramazanın farkında olamayanlar Resülullah’ın bedduasına sebep olur.

Ramazanın rahmet kurnasına kalbini dayayıp kana kana içmeyenlerin susuzluğu ebedi olur.

Ramazanda önceliklerini haktan ve hakikatten yana kullanmayanların burnu yerde sürünür, hem bu dünya da hem de ahrette iki yakası bir araya gelmez.

Ramazan tarlasına emek etmeyenin ahretten nasibi olmaz.

Ramazanın sıcağında kavrulmayanlar kulluk kıvamına ulaşamazlar.

Ramazana değer vermeyene Allah, Resulü ve melekler değer vermez.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bir keresinde minbere çıkarken, her basamakta  "âmin" dedi: Bir adım çıktı, "âmin..."; bir adım daha çıktı, "âmin..."; bir adım daha çıktı, "âmin..."

Hutbesi bittikten sonra: "Yâ Rasûlallah! Minbere çıktığınız zaman “âmin” dediniz, her adımınızda bunu neden söylediniz?" diyerek sebebini sordular.

Buyurdu ki: "Cebrail (a.s.) üç dua etti, ben de onlara “âmin” dedim.  Birisi: Cebrail (a.s.): 'Annesine, babasına veya sadece onlardan birine ulaşmış bir evlat, (onlara güzel hizmet edip, onların hayır duasını alıp) cenneti kazanamadıysa, ona yazıklar olsun/burnu yerde sürtünsün!' dedi, ben de “âmin” dedim.”

İkincisi:"Cebrail (as): 'Sen peygamber olarak bir insanın yanında anıldığın zaman, sana salat-ü selâm getirmezse; ona yazıklar olsun!.. Onun burnu yere sürünsün!' dedi. Ben de ona “âmin” dedim."

Üçüncüsü: "Cebrail (as): Ramazan’a eriştiği halde bir insan, buna Ramazan’ın feyzinden, bereketinden istifade edememiş, Ramazan gelmiş geçmiş de hâlâ Allah'ın mağfiret ettiği bir kul olamamışsa, Allah'ın affını, mağfiretini kazanamamışsa; yazıklar olsun o kula!.. Burnu yerde sürtsün!' diye  dua etti. Ben de ona “âmin” dedim.” ( Buhari, Taberanî)

Ramazanı kuşanmak, Ramazanlaşmak ümit ve duasıyla..

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
SAFLARIMIZI SIKLAŞTIRALIM Kusur arama hastalığı SALGIN DAHA BİTMEDİ ARKADAŞLAR! Peki, kurban kesenlerin kusurları nelerdir? Bir damlacık tükürük kadar kıymeti olmayan dünya Biraz insaf! Oruç bizi tutmalı! Ramazanlaşmak ÜÇ AYLARIN RAHMET İKLİMİ KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! Yardım etmek adına ne yapıyoruz? Bu virüs psikolojimizi bozdu ÖLÜM VAR ÖLÜM! KİM GELDİYSE GELDİ, FARK ETMEZ!... PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK SAHTE İÇKİ GÜNDEMDEYKEN AKLIMA GELDİ!… PEKİ, KİM SUÇLU? BU NE REZALET... BOŞUNA UĞRAŞMAYIN! Kontrollü hayat, kontrolden çıktı... SÜ-İ ZAN HASTALIĞI Birlikten güç doğdu... Ücreti peşin ödenen yemekler Kurban kesmede ki gaye nedir? MÜSLÜMAN KENDİSİYLE ÜLFET EDİLENDİR-1 Oruç ve diğer ibadetler bizlere neler kazandırır? Ramazan’ı Kuşanmalıyız Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! BU GÜNLER DE GEÇER. ŞEHİTLER TEPESİ TERK EDİLMEYECEK Düğünlerini Ahrete Erteleyen Şehitler Tebrikler Kayseri Anadolu Haber Gazetesi! Acılarımız Bizi Birbirimize Kenetledi.. Zalimler için Ağıt Yakılır mı? YILBAŞI BİZİM NEYİMİZ OLUR? O’NU ANIYORUZ! BİR MEHMET TANIDIM… BİR MEHMET TANIDIM… SEFER BİZDEN, ZAFER ALLAH’TAN DEPREMDEN NASIL KORUNURUZ? Asrın Hastalığı Kibir DİYARBAKIR ANNELERİ… KURBAN BİR TESLİMİYETTTİR SAYGI VE HÜRMET KALMADI ONURSUZ VE AHLAKSIZ YÜRÜYÜŞ… Çocuk Eğitiminde Sevgi Ve Hoşgörünün Önemi DÜĞÜNLERİMİZ EZİYETE DÖNÜŞMEMELİ KADİR GECESİNİN FAZİLETİ ORUÇ VE NEFİS TERBİYESİ HOŞ GELDİN ŞEHR-İ RAMAZAN BİTMEYEN TESETTÜR DÜŞMANLIĞI Kandiller Geçidi Üç Aylar ÜÇ AYLAR’I NASIL GEÇİRMELİYİZ? 28 ŞUBAT’I UNUTMADIK! KUYRUK ACISI! AH HOCAM AH! FİTNE BELASI ÇOCUKLARA CAMİYİ SEVDİRMELİYİZ GÖBEK BAĞI SEVGİNİN SECERESİ BİZ BUYUZ İŞTE! Cenazede Kıymalı Vermenin Dinde ki Yeri Nedir? PEYGAMBER(S.A.V.)’i ANLAMAK DÜNYAYA ALDANIP ASLİ VAZİFEMİZİ UNUTMAYALIM! Bizim Kıblemizi Kim Düzeltecek SÖZ DEYİP GEÇME
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır