menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Ramazan’ı Kuşanmalıyız

Abdullatif ACAR
Abdullatif ACAR
28 Nisan 2020, Salı

Hüzünlü bir ramazanı idrak ettiğimiz şu günlerde, camilerin coşkusunu; mukabelelerin huzurunu, toplu halde kıldığımız teravihlerin heyecanını yaşayamıyoruz. Camilerde karşılayamadığımız sultanı evlerimizde ağırlayarak hanelerimizde ki eksik ve gediklerimizi telafi etmeye çalışmalıyız.

Gelişline sevinmek bile ibadet olan ramazan ayı için uygun bir karşılamayı arzu ederdik. Ancak elimizde olmayan sebeplerle buruk ve hüznümüzü içimizde saklayarak yine de ona karşı saygıda kusur etmememe hususunda azami dikkat etmeliyiz. Şunu biliyoruz ki; o sultan evlerimize, hanelerimize misafir olmak için kalbimizin kapılarına dayandığı şu günlerde boş ve hediyesiz gelmedi. Allah’ın rahmet, bereket ve mağfiretini getirdi. Sultana sultanlık gedaya gedalık yakışır. Biz gedalığımızı yapalım, Rabbimize olan kulluğumuzu ruhlarımızda hissedelim.

Peygamber efendimiz ramazan ayı ile ilgili şöyle buyuruyor:

“Ramazanın başı rahmet, ortası mağfiret sonu da cehennemden kurtuluştur.”

Rahmete nail olmak merhameti kuşanmakla, af ve mağfirete ulaşmak, günahlardan pişman olmakla; cehennemden azat ise samimiyet ve ihlâsla mümkündür. Allah bizi bu ramazan kampına ve kursuna tabi tutarken samimiyetimizi test etmektedir.

O’nun yarattıklarına merhamet ederek rahmet kapısının tokmağını çalacağız bu ayda. Kötü alışkanlıklarımızı dizginleyecek, aç ve açıktaki insanların seslerine kulak vereceğiz. “Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir” uyarısı her sofraya oturduğumuzda kulaklarımızda çınlayacak. Başımızı yastığa rahat koyup uyuyabilmek için komşumuzun bir şey yiyip yemediğinden haberdar olacağız.

Kuranın nazil olmaya başladığı, bin aydan daha hayırlı geceyi içerisinde barındıran bu ayda okuduğumuz her ayeti ilk defa bize hitap ediyormuş gibi heyecan içerisinde okuyacak, korku ve ümit arasında ki bir duyguyu kuşanacağız. Hesabını meleklerin bile yazamadığı, mükâfatını vermeyi Allah’ın bizzat üzerine aldığı oruca tutunurken aslında o bizi tutup çıkaracak günah bataklığından.

Gündüzleyin nefsimizi tepelerken, iftardan sonra onun başını okşama hatasına düşmeyecek, aç kalarak ıslah etmeye çalıştığımız nefsimizi daha da semirtmeyeceğiz.

“Oruç, kişi onu günahlarla delmedikçe, bir kalkandır.”(Camiu's-Sağir) buyuran Allah resulü, onun insanı koruyan bir kalkan olduğunu, günahların o kalkana zarar vereceğini bildiriyor.

Yani Teslimiyetimizle midemizi boş bırakıp, helal olan şeyleri bile kendimize haram kılarken diğer azalarımızla da haram olan her şeye kapılarımızı kapatmalıyız. Gözümüze, kulağımıza, dilimize ve kalbimize de oruç tutturmalıyız. Aksi halde yanımıza açlık ve susuzluktan başka bir şey geçmez. Buyuruyor ya Allah resulü:

“Oruçlu bir kimse yalanı ve yalanla iş yapmayı terk etmezse onun yemesini içmesini terk etmesine Allah'ın hiçbir ihtiyacı yoktur. [Buhari, Savm, 8.]

Kısaca: bayrama kavuştuğumuzda temiz bir kalbin, hakkı konuşan bir dilin, Allah’ın razı olmadığına kapalı bir kulağın, harama bakmayan bir gözün, hak için yürüyen ayağın, merhametle uzanmaktan başka hiçbir şeye tenezzül etmeyen bir elin sahibi olmalıyız. Aksi halde eli boş ve burnu yerde sürtünenlerden oluruz. Buyuruyor ki Allah resulü:

Ramazan girip çıktığı halde günahları affedilmemiş olan insanın burnu sürtülsün Anne ve babasına veya bunlardan birine yetişip de onlar sayesinde cennete girmeyen kimsenin de burnu sürtülsün Ben yanında zikredildigim zaman bana salât okumayan kimsesinin de burnu sürtülsün!

(Tirmizi,)

Selam ve dua ile…

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
SAFLARIMIZI SIKLAŞTIRALIM Kusur arama hastalığı SALGIN DAHA BİTMEDİ ARKADAŞLAR! Peki, kurban kesenlerin kusurları nelerdir? Bir damlacık tükürük kadar kıymeti olmayan dünya Biraz insaf! Oruç bizi tutmalı! Ramazanlaşmak ÜÇ AYLARIN RAHMET İKLİMİ KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! Yardım etmek adına ne yapıyoruz? Bu virüs psikolojimizi bozdu ÖLÜM VAR ÖLÜM! KİM GELDİYSE GELDİ, FARK ETMEZ!... PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK SAHTE İÇKİ GÜNDEMDEYKEN AKLIMA GELDİ!… PEKİ, KİM SUÇLU? BU NE REZALET... BOŞUNA UĞRAŞMAYIN! Kontrollü hayat, kontrolden çıktı... SÜ-İ ZAN HASTALIĞI Birlikten güç doğdu... Ücreti peşin ödenen yemekler Kurban kesmede ki gaye nedir? MÜSLÜMAN KENDİSİYLE ÜLFET EDİLENDİR-1 Oruç ve diğer ibadetler bizlere neler kazandırır? Ramazan’ı Kuşanmalıyız Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! BU GÜNLER DE GEÇER. ŞEHİTLER TEPESİ TERK EDİLMEYECEK Düğünlerini Ahrete Erteleyen Şehitler Tebrikler Kayseri Anadolu Haber Gazetesi! Acılarımız Bizi Birbirimize Kenetledi.. Zalimler için Ağıt Yakılır mı? YILBAŞI BİZİM NEYİMİZ OLUR? O’NU ANIYORUZ! BİR MEHMET TANIDIM… BİR MEHMET TANIDIM… SEFER BİZDEN, ZAFER ALLAH’TAN DEPREMDEN NASIL KORUNURUZ? Asrın Hastalığı Kibir DİYARBAKIR ANNELERİ… KURBAN BİR TESLİMİYETTTİR SAYGI VE HÜRMET KALMADI ONURSUZ VE AHLAKSIZ YÜRÜYÜŞ… Çocuk Eğitiminde Sevgi Ve Hoşgörünün Önemi DÜĞÜNLERİMİZ EZİYETE DÖNÜŞMEMELİ KADİR GECESİNİN FAZİLETİ ORUÇ VE NEFİS TERBİYESİ HOŞ GELDİN ŞEHR-İ RAMAZAN BİTMEYEN TESETTÜR DÜŞMANLIĞI Kandiller Geçidi Üç Aylar ÜÇ AYLAR’I NASIL GEÇİRMELİYİZ? 28 ŞUBAT’I UNUTMADIK! KUYRUK ACISI! AH HOCAM AH! FİTNE BELASI ÇOCUKLARA CAMİYİ SEVDİRMELİYİZ GÖBEK BAĞI SEVGİNİN SECERESİ BİZ BUYUZ İŞTE! Cenazede Kıymalı Vermenin Dinde ki Yeri Nedir? PEYGAMBER(S.A.V.)’i ANLAMAK DÜNYAYA ALDANIP ASLİ VAZİFEMİZİ UNUTMAYALIM! Bizim Kıblemizi Kim Düzeltecek SÖZ DEYİP GEÇME
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır