menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

PEYGAMBER(S.A.V.)’i ANLAMAK

Abdullatif ACAR
Abdullatif ACAR
16 Kasım 2018, Cuma
Nevlid-i Nebi Haftasıyla, çeşitli etkinliklerle Peygamberimizin doğumunun sene-i devriyesini yâd ediyoruz bu günlerde. Bu vesileyle Onu anlamaya çalışıyoruz. Burada önemli olan ne? Anmak mı anlamak mı? Elbette ki Anlamak için anmak gerek. Yalnız eylemlerimizi anlamlı hale getirmek için de yaşamak şart. Yoksa kutlamalarımız sadece slogan ve heyecan törenine döner. Birazcık ruhi rahatlığın dışında elimize hiçbir şeyde geçmez.
 
Mekke’nin bataklığından kurtulup, medeniyetin inşası için Medin’e yolculuğun çilelerini yaşamaktır Peygamber’i anlamak. Medine de hasretle bekleyen çoluk çocuk genç yaşlı demeden Allah Resulünü bağırlarına basmanın sevincine ortak olmaktır birazda. Cahiliye dönemini asrısaadete döndürebilmenin güç ve iradesini, ihlâs ve samimiyetini Peygamber’in hayatından gözlemlemektir... O’nu anlamak varoluş hakikatini okumaktır. Ama her şeyi okumak; kâinatı, insanları, hayvanatı nebatatı, olayları ve insanlığın içler acısı halini. Peygamber’in risaletten önceki, nur dağında okuyuşu gibi! Mekke’yi okumalıyız! Mesela asrısaadetten önceki, namı değer, cahiliye dönemini andıran günümüz cehaletini okumalıyız. Sonra Medine merkezli İslam medeniyetinin kuruluş sürecini günümüze uyarlayarak okumalıyız. Birçok insanla bir arada yaşama prensiplerini öğrenmeliyiz. Münafıklar ve İslam düşmanları karşısında fitnenin ve tefrikanın izale edilişine şahit olmalıyız.
 
Kâinatın ayetlerini anlamaya çalışırken, ilim ve irfanla peygamberin hayatını kuranın penceresinden görmek için de kitabın ayetlerine kalp gözüyle göz gezdirmeliyiz. Yani kuranla Peygamber’i Peygamber ile kuranı anlamalıyız.
 
Beşer onu anlatmaya gücü yetemez. Ne kadar anlatırsak anlatalım O’nun değeri artmaz, anmadığımızda O’nun değerinden hiçbir şey eksilmez. Ancak sözlerimiz onu anlatarak kıymetli hale gelir. Onun boyasıyla boyandığımızda, onun yoluna ram olduğumuzda terakki eder, hem dünyamızı hem de ahretimizi mamur hale getirebiliriz.
 
Onu Allah övmüş, kâinata övdürmüş; O’nu Allah sevmiş, mahlûkata sevdirmiş. Onu âlemlerin var edilmesine vesile kılmış.
 
Şair ne güzel söylemiş Onun hakkında:
 
“Ya Resulülah, eğer sen gelmeseydin âleme,
 
Güller açmaz, bülbül ötmez, meçhul esma Âdeme,
 
Varlığın manası kalmaz, gark olurdu mateme.”
 
Yüce Allah, Resulü’nün bizler için örnek teşkil ettiğini, O’nun ahlakının en güzel ahlak olduğunu şu ayetlerde bizlere bildiriyor:
 
Andolsun ki, Resulüllah’ta sizin için; Allah’a ve ahret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çok zikredenler için bir “üsve-i hasene” vardır.” (Ahzâb, 21)
 
“Şüphesiz Sen yüce bir ahlâk üzeresin!” (Kalem, 4)
 
“Peygamber size ne verdiyse onu alın, neyi yasakladıysa ondan da sakının” (Haşr,7)
 
Kurtuluşa ermenin, rahmete nail olmanın yolunu da yine Allah ve rasulüne itaat etmekten geçtiğini şu ayetleriyle bize bildiriyor Yüce Allah:
 
“Kim Allah’a ve Resulüne itaat ederse büyük bir kurtuluşa ermiştir.”(Ahzap, 71) Başka bir ayetinde ise: “Allah’a ve Resulüne itaat edin ki rahmete kavuşasınız”(Ali İmran ,132) buyurarak uyarıyor Rab’imiz bizi. O, öyle bir önder ki, Allah, kendisine itaatten hemen sonra ona itaati emretmiştir:
 
Evet, bunun gibi birçok ayetinde Allah, Onu övüyor, âlemlere rahmet olarak gönderildiğini bildiriyor. Bize çok düşkün olduğu haber veriliyor. Demek ki Allah’ın emrini yerine getirmek O’nu anlamaktan geçiyor. Kur’anın yaşayan canlı örneği Peygamber her şeyiyle, her konuda bizler için en büyük önderdir. Adeta Allah, bütün insanlığın yükünü onun sırtına yüklemiş ki insanlar için en güzel örnek teşkil etsin.
 
Bu kutlamalar vesilesiyle O’nu anarken, mübarek simasıyla dahi insanları hidayete erdirdiğini dinledikçe tebessümlerimize onun muhabbetini sindireceğiz. İşkence ve zulmün en ağırına muhatap oluşu karşısında ki eşsiz ve örnek tutumuyla, insanlara beslediğimiz kin ve nefreti, kalbimize ağırlık veren husumetleri söküp atacak, O’nun dediği gibi diyeceğiz: “Onlar ne yaptıklarını bilmiyorlar, bilseler yapmazlardı.” O’nun rahmet kurnasına kalbimizi dayadığımızda merhametimizden kimseyi mahrum etmemeyi öğreneceğiz. Zayıf iken sabretmenin zırhını kuşanacak, güçlü iken affetme erdemliliğini öğreneceğiz.
 
Evet, onu anlamak, tevazünün insanı yücelttiğini, kibrin ise zelil ettiğini, küçülttüğünü görmektir. O tevazuuyla yegâne insandı, kul Muhammet olmayı kabul edip, mesajın en âlisini vermişti kendini bulmak isteyenlere.
 
“Dünyayı isteyen istesin ya Ömer! Bize ahret yetmez mi?” derken, geçici olana gönül koymanın tehlikeli olduğunun dersini vermiş, ama gözlere ahretin yolunu göstermişti elinden tutarak insanların.
 
O’nun kapısına gelen boş dönmemiş, ondan enam uman yardımsız kalmamıştır. Olursa, verir olmasa vermeyi taahhüt ederdi. Vermeyi öğretmiştir bizlere O. Biz vermenin üstünlüğünü görürüz onun hayatında. Dünyayı verirken ahreti kazanmanın akıllıca ticaret olduğunu biliriz onun anlayışında.
 
Sevgi, insani erdemlerin başında gelir. Bir insan sevgi sahibi ise, o canda canan, o gönülde can var demektir. Bütün mahlûkatı severdi O. Sevgi yumağıydı adeta. İnsanı insan diye severdi. Nefsi için kimseye kin gütmezdi. Onun yanında emniyet içerisindeydi herkes. Biz
 
Ondan sevginin genişliğini gördük, Onun sevgisinde rıza-i ilahi gözlemledik. Onunla menfaatsiz sevmenin tadını taddık.
 
O düşmanlarını dahi affederdi. Çünkü insanı kayıp etmek işin kolayını tercih etmektir. Kendisine ağır gelse de ahret için kazançlı olanı severdi. Hele Mekke’yi teslim almak için şehre girerken devesinin sırtında secdeye kapanışı var ki, mutekebbirlerin dizlerinin bağını çözecek özellikte. Onun hayatında öç almanın, intikam almanın zayıflık olduğunu, affetmenin gücü temsil ettiğini anladık.
 
Onu anarken nezaket zarafet iffet hayâ edep ve ahlakın ulvi esintilerine şahit oluruz. Anarken hakka hakkaniyete verilen hassasiyetin zirvelerini tahlil ve analiz ederiz.
 
Onu anmak, anlamak, anladığımızı yaşamak ümidiyle…

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
SAFLARIMIZI SIKLAŞTIRALIM Kusur arama hastalığı SALGIN DAHA BİTMEDİ ARKADAŞLAR! Peki, kurban kesenlerin kusurları nelerdir? Bir damlacık tükürük kadar kıymeti olmayan dünya Biraz insaf! Oruç bizi tutmalı! Ramazanlaşmak ÜÇ AYLARIN RAHMET İKLİMİ KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! Yardım etmek adına ne yapıyoruz? Bu virüs psikolojimizi bozdu ÖLÜM VAR ÖLÜM! KİM GELDİYSE GELDİ, FARK ETMEZ!... PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK SAHTE İÇKİ GÜNDEMDEYKEN AKLIMA GELDİ!… PEKİ, KİM SUÇLU? BU NE REZALET... BOŞUNA UĞRAŞMAYIN! Kontrollü hayat, kontrolden çıktı... SÜ-İ ZAN HASTALIĞI Birlikten güç doğdu... Ücreti peşin ödenen yemekler Kurban kesmede ki gaye nedir? MÜSLÜMAN KENDİSİYLE ÜLFET EDİLENDİR-1 Oruç ve diğer ibadetler bizlere neler kazandırır? Ramazan’ı Kuşanmalıyız Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! BU GÜNLER DE GEÇER. ŞEHİTLER TEPESİ TERK EDİLMEYECEK Düğünlerini Ahrete Erteleyen Şehitler Tebrikler Kayseri Anadolu Haber Gazetesi! Acılarımız Bizi Birbirimize Kenetledi.. Zalimler için Ağıt Yakılır mı? YILBAŞI BİZİM NEYİMİZ OLUR? O’NU ANIYORUZ! BİR MEHMET TANIDIM… BİR MEHMET TANIDIM… SEFER BİZDEN, ZAFER ALLAH’TAN DEPREMDEN NASIL KORUNURUZ? Asrın Hastalığı Kibir DİYARBAKIR ANNELERİ… KURBAN BİR TESLİMİYETTTİR SAYGI VE HÜRMET KALMADI ONURSUZ VE AHLAKSIZ YÜRÜYÜŞ… Çocuk Eğitiminde Sevgi Ve Hoşgörünün Önemi DÜĞÜNLERİMİZ EZİYETE DÖNÜŞMEMELİ KADİR GECESİNİN FAZİLETİ ORUÇ VE NEFİS TERBİYESİ HOŞ GELDİN ŞEHR-İ RAMAZAN BİTMEYEN TESETTÜR DÜŞMANLIĞI Kandiller Geçidi Üç Aylar ÜÇ AYLAR’I NASIL GEÇİRMELİYİZ? 28 ŞUBAT’I UNUTMADIK! KUYRUK ACISI! AH HOCAM AH! FİTNE BELASI ÇOCUKLARA CAMİYİ SEVDİRMELİYİZ GÖBEK BAĞI SEVGİNİN SECERESİ BİZ BUYUZ İŞTE! Cenazede Kıymalı Vermenin Dinde ki Yeri Nedir? PEYGAMBER(S.A.V.)’i ANLAMAK DÜNYAYA ALDANIP ASLİ VAZİFEMİZİ UNUTMAYALIM! Bizim Kıblemizi Kim Düzeltecek SÖZ DEYİP GEÇME
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır