menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Peki, kurban kesenlerin kusurları nelerdir?

Abdullatif ACAR
Abdullatif ACAR
17 Temmuz 2021, Cumartesi

      Hangi kusurlar nedeniyle bir hayvan kurban olmaz diye hep inceden inceye sorar, hayvan alırken çok dikkatli davranırız. Öyle de olmalı değil mi zaten? İbadetimiz kabul olması için bu şart! Ancak benim asıl söylemek istediğim şey; bütün suçları, tabiri caizse, hayvanda ararız ve buluruz da kendimize dönüp niye bakmayız?  Hayvanın kusurlu olması kadar belki daha fazla bizim kusurlarımız da söz konusu.  Çünkü burada asıl özne insandır yani kurban kesendir.  Kurbandaki göz ardı edilen kusurlar da kesenin kusurlarından başkası değildir zaten.

  Kalp bozuk, gönül kör olunca; iman topal,  ihlâs bulanık, niyet bozuksa kurbanın semiz ve gösterişli olmasının da bir faydası olmaz. Bunu da bilmek gerekir!

    Manasından uzak kesilen kurban da kurban olmaz.  

    Niye mi?

     Kurban Rabbe kurbiyet(yakınlık) peyda etmektir madem,  her sene kestiğimiz halde bu yakınlığı niye göremiyoruz. Kurbanı emreden Allah her gün beş defa namaza da davet ediyor.      

     Kurbanı emreden Allah “Faiz yemeyin, haksızlık etmeyin, onun bunun malına el uzatmayın, rüşvet yemeyin, gıybet edip, yalan söyleyip, iftira atıp kul hakkına girmeyin; anaya babaya iyilik edin, komşunun, akrabanın hakkını gözetin; kardeşlik hukukuna riayet edin, kimseye zulmetmeyin” diye de emir buyuruyor.    

     Bize çok yakın olan Allah’ın bu emir ve nehiyleri göz ardı ediliyorsak, bizim O’na uzaklığımızın sebeplerini araştırmalı,  kestiğimiz kusurlu kurbanlarla beraber niyetimizde ki ve kalbimizde ki bozukluğu izale etmeliyiz!

     Bütün ibadetlerde olduğu gibi,  kurban ibadetinde de kalp ile kendini gösteren niyet yegâne kriterdir. Çünkü Allah kendi rızası dışında yapılan ibadeti kabul etmez. “Ameller ancak niyetlere göredir; herkesin niyeti neyse eline geçecekte odur…” buyuran Allah resulü ancak niyetimizin sağlamlığına göre ibadetimizin kabul olacağını bildirmektedir.   

 “Eeee zaten bir sene de şu kadar ete para veriyorum. Madem kurban bayramı o zaman bir kurbanda ben keseyim; hem adı ibadet olsun hem de eti ucuza getirmiş olayım” diye düşündüğümüz anda o kurban kabul olmaz.

  Allah böyle ağır bir kusur nedeniyle bizleri uyarıyor:

“Onların ne etleri ne de kanları Allah’a ulaşır; fakat O’na sadece sizin takvanız ulaşır.” (Hac,37)

   Allah,  insanın kurbanından çok takvasına bakar, dışından ziyade kalbine nazar eder, eylemleriyle kalbinin uyumunu dikkate alır. Eğer sonuç menfi ise o kurban kesenin kusuru çok ağır demektir.

 Desinler diye yapılan hiçbir ibadetin Allah katında değeri yoktur!   

 Bir insan bütçe müsait olmadığı halde Kurban kesmeyi bir onur meselesi yapıp “çocuklarım kimsenin eline bakmasın, komşular kurban kesmedi diye beni kınamasın” deyip bütçeyi zorlayarak, ya da borç bularak veya kestiği kurbanlara riya karıştırarak keser ise gerçek bir mükâfata nail olamaz. Bu kusur ibadette başkalarını Allaha ortak koşmak anlamına gelir ki bundan Allah asla bundan razı değildir.

 Yüce Allah buyuruyor ki:

"Ey iman edenler! Allah'a ve ahret gününe inanmadığı halde malını gösteriş için harcayan kimse gibi, başa kakmak ve gönül yıkmak suretiyle hayırlarınızı boşa çıkarmayın. Böylelerinin durumu, üzerinde biraz toprak bulunan düz kayaya benzer ki, sağanak bir yağmur isabet etmiş de onu çıplak pürüzsüz kaya haline getirivermiştir. Bunlar kazandıklarından hiçbir şeye sahip olamazlar. Allah kâfirleri doğru yola iletmez." (Bakara, 264)

   Peygamber efendimizde bir kutsi hadisi şerifte şöyle buyuruyor:

   Allah Teâlâ buyurdu ki: “Ben, ortakların ortaklıktan en uzak olanıyım. Kim işlediği amelde benden başkasını bana ortak koşarsa, o kişiyi de ortak koştuğunu da reddederim.” (Müslim, Zühd 46.)

     Kurban kesen fedakâr ve vefakârlık duygusu içerisinde olmalı!

    İbrahim aleyhisselam’ın Allah’a “oğlum olursa senin yolunda kurban edeceğim sözünü yerine getirmek için biricik oğlu İsmail aleyhisselamı tereddütsüz kurban etmeye niyetlendiği ve bunu eyleme dönüştürdüğü gibi;  bizlerde ruhlar âleminde,  kalu belada Rabbimize kul olmaya söz vermiş olmamız hasebiyle ona kulluk etmeye;  o uğurda her şeyimizi kurban etmeye razı olmalıyız.

     Sözünün arkasında olmayan, ahde vefa duygusu taşımayan insanın kurban ibadetinde kusursuz olduğunu iddia edemeyiz. İbrahim’i bir fedakârlık ve İsmail’i bir teslimiyet taşımayan kalp kusurlu ve yeterince imani kıvama ulaşamamış bir kalptir. Bu nedenle kurbanlarımız mükemmel olsa da kusurlarımız hep ağır bir yük olarak sinemizi işgal edecektir.

  Kurban Bayramı nefsi semirtme bayramı değil, fakiri fukarayı sevindirme bayramıdır.

   Fakirin fukaranın düşünülmediği ve onların sevinmesine, karınlarının doymasına vesile olmayan kurbanın en büyük kusuru onu kesenin bizzat kendisindedir. Çünkü Kurban bayramı dünyaya ve dünya metaına yakınlaşma değil, Rabbe yakın olma bayramıdır.

 Kurban bayramı, ihlâs terazisinde samimiyet tartısıyla yaptıklarımızın ölçülüp tartıldığı bayramdır.

  Kurban bayramı, sadece anne Hacerler’in, baba İbrahimlerin imtihanı değil, oğul İsmaillerin canını ortaya koyup gerekirse o uğurda her şeyi verebilme kıvamına ulaşma bayramıdır.

    Kabil ile Habil arasında ki farkı yakalama bayramıdır.  Samimiyet ile samimiyetsizliğin, iyi niyet ile kötü niyetin, vefa ile vefasızlığın denendiği bir bayramdır kurban bayramı.  

   İrfan sahipleri kurbanla ilgili şöyle der:

   Kurban vardır saadet ve kurbanı-ı kabuldür, Habilin kestiği kurban gibi. Kurban vardır şekavettir, Kabil'in kurbanı gibi, Kurban vardır, Abdullmuttalib'in, oğlu nur Muhammed'in babası, Abdullah için kestiği kurbandır. Bir kurban vardır ki bunun adı peygamberin ümmeti için kestiği şefkat kurbanıdır. Bir kurbanda vardır ki fazilet ve menfaat kurbanıdır, bu, hacıların ve umre yapanların kestiği kurbandır. Bir kurbanda vardır ki muhabbet ve rahmet kurbanıdır. Bu, ümmetin kestiği kurbandır. Bir kurban vardır ki sebebi kuvvetli sevmektir, Kurban edecekleri bir hayvan bulamadıklarında şiddetli üzüntüden kendi canlarını kurban etmek isterler böyleleri. Bir çeşit kurbanda vardır ki, nefislerini Allah Teâlâ'nın yolunda yok etmiş seçkinlerin kurbanıdır bunlar, "ölmeden önce ölünüz" emri gereği nefsi emarelerini Allah için yok etmişler, mutmain bir nefise kavuşmuşlardır. 

      Bu vesileyle hem keseceğimiz kurbanları hem de kendimizi kusurlardan arındırmak ümit ve duasıyla, kurban bayramınızı en içten dileklerimle tebrik ediyor, hayırlara vesile olmasını yüce rabbimden niyaz ediyorum.

 Selam ve dua ile…

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
SAFLARIMIZI SIKLAŞTIRALIM Kusur arama hastalığı SALGIN DAHA BİTMEDİ ARKADAŞLAR! Peki, kurban kesenlerin kusurları nelerdir? Bir damlacık tükürük kadar kıymeti olmayan dünya Biraz insaf! Oruç bizi tutmalı! Ramazanlaşmak ÜÇ AYLARIN RAHMET İKLİMİ KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! Yardım etmek adına ne yapıyoruz? Bu virüs psikolojimizi bozdu ÖLÜM VAR ÖLÜM! KİM GELDİYSE GELDİ, FARK ETMEZ!... PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK SAHTE İÇKİ GÜNDEMDEYKEN AKLIMA GELDİ!… PEKİ, KİM SUÇLU? BU NE REZALET... BOŞUNA UĞRAŞMAYIN! Kontrollü hayat, kontrolden çıktı... SÜ-İ ZAN HASTALIĞI Birlikten güç doğdu... Ücreti peşin ödenen yemekler Kurban kesmede ki gaye nedir? MÜSLÜMAN KENDİSİYLE ÜLFET EDİLENDİR-1 Oruç ve diğer ibadetler bizlere neler kazandırır? Ramazan’ı Kuşanmalıyız Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! BU GÜNLER DE GEÇER. ŞEHİTLER TEPESİ TERK EDİLMEYECEK Düğünlerini Ahrete Erteleyen Şehitler Acılarımız Bizi Birbirimize Kenetledi.. Zalimler için Ağıt Yakılır mı? YILBAŞI BİZİM NEYİMİZ OLUR? ENGELLİ OLMAK O’NU ANIYORUZ! BİR MEHMET TANIDIM… BİR MEHMET TANIDIM… SEFER BİZDEN, ZAFER ALLAH’TAN DEPREMDEN NASIL KORUNURUZ? Asrın Hastalığı Kibir DİYARBAKIR ANNELERİ… KURBAN BİR TESLİMİYETTTİR SAYGI VE HÜRMET KALMADI ONURSUZ VE AHLAKSIZ YÜRÜYÜŞ… Çocuk Eğitiminde Sevgi Ve Hoşgörünün Önemi DÜĞÜNLERİMİZ EZİYETE DÖNÜŞMEMELİ KADİR GECESİNİN FAZİLETİ ORUÇ VE NEFİS TERBİYESİ HOŞ GELDİN ŞEHR-İ RAMAZAN BİTMEYEN TESETTÜR DÜŞMANLIĞI Kandiller Geçidi Üç Aylar ÜÇ AYLAR’I NASIL GEÇİRMELİYİZ? 28 ŞUBAT’I UNUTMADIK! KUYRUK ACISI! AH HOCAM AH! FİTNE BELASI ÇOCUKLARA CAMİYİ SEVDİRMELİYİZ GÖBEK BAĞI SEVGİNİN SECERESİ BİZ BUYUZ İŞTE! Cenazede Kıymalı Vermenin Dinde ki Yeri Nedir? PEYGAMBER(S.A.V.)’i ANLAMAK DÜNYAYA ALDANIP ASLİ VAZİFEMİZİ UNUTMAYALIM! Bizim Kıblemizi Kim Düzeltecek SÖZ DEYİP GEÇME
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır