menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

ORUÇ VE NEFİS TERBİYESİ

Abdullatif ACAR
Abdullatif ACAR
17 Mayıs 2019, Cuma
On bir ayın sultanı Ramazan ayını büyük bir heyecan ve aşkla idrak ederken onun bizlere hayat veren soluğunu zerrelerimizde hissetmeye devam ediyoruz. Kur’an’ı hakikatlerin ruh dünyamızda nice rahmet esintilerinin oluşturduğu ramazan ayı, af ve mağfiretin ilmek ilmek dokunduğu, feyiz ve bereketin gönüllere sığmadığı bir aydır.
 
Ayrıca ramazan ayı nefsi terbiye etmek için bir kamptır. Belli bir eğitime tabi tutuluruz bu ayda. Ramazan’ın sonunda yüksek bir ahlaki seviyeye ulaştığımızda ise bu eğitim sürecinde başarı elde etmiş oluruz. Aksi taktirde günlerimiz slogan ve temennilerden öteye geçmemiş olur.
 
Nefis şiddetle kötülüğü emreder. Nefis ve madde birbirinin kardeşidir. Nefis madde hamuruyla yoğrulmuş, insanın hayvani yönünü oluşturur. Halbuki maddeden ibaret bir hayat anlayışı manayı gölgede bırakır. Mana derinliği ise insanı madde tutsaklığından kurtarır. Terazinin iki kefesi gibidir; biri ağır basınca öteki hafifler, öteki gündem olunca beriki gündem dışı kalır. Bu nedenle oruç yeme ve içme alışkanlığına “dur” diyerek terazinin mana tarafının ağır basmasına vesile olur. Oruç bir ay boyunca maddeden manaya yolculuktur; maddenin gözlerini kapatıp mana kapısından buyur eder insanı.
 
Tasavvufa nefsi terbiye etmek için üç temel şart vardır: az yemek az uyumak az konuşmak. Çok konuşanın tefekkürü azalır. Çok uyuyanın uyuşukluğu artar, zindeliği azalır. Çok yiyenin ruhunun direnci ve maneviyatı zayıflar. Az yiyenin oburluğu azalınca insani letaiflerinin çalışması artar. Nefis terbiyesi nefsin isteklerine gem vurmakla sağlanır. Nefsin istekleri çok olmasına rağmen en büyük isteği, hatta diğer isteklerin kaynağını oluşturan çok yemektir. Bu istek insanı insanlığından uzaklaştıran bir etkiye sahiptir. Hayvanlar sadece yemekle ve bu şekilde hayatlarını idame etmekle meşguldürler; başka şey düşünmezler. İnsanın yemesi içmesi ise sadece vasıtadır. Vesileyi gaye haline getirmeye meyyal insanın bu açığını kapatmaya yönelik büyük işlev görür oruç; nefsi dizginler, bitmeyen istek ve arzulara “dur” der. Emare seviyesindeki nefisin bütün kötü davranışlarda ve günahlarda mutlaka parmağı vardır. İnsan ruhunu besleyip, onu ibadet ve itaatle olgunlaştırdıkça nefsini ıslah etmiş, onu kulluk çemberine ve itaat dairesine almış olur. Özünde kibir ve bencillik olan emare nefis her daim Allah’a başkaldırı halindedir. Bir yerlerden verilen hafif bir taviz onu yine harekete geçirir. Olgunlaşma devresinde bile düşmanlığını bırakmaz. Bu sefer ince hesap ve kitaplarla yine istek ve arzularını devam ettirir. Bu nedenle onunla mücadele etmeyi Peygamberimiz “büyük cihat” olarak görmüştür. Normal savaşta insanın başarılı olması kolaydır. Çünkü ölürsen şehit, kalırsan gazi olursun. Lakin nefsinle mücadelede ölürsen cehennemi boylarsın. Hem nefis görünmediğinden onunla mücadele çok zordur. Birde düşman gibi değil, dost gibi yaklaşır. Zahiri düşmanla zaman zaman mücadele ederken nefis düşmanıyla her daim mücadele halinde olmalısınız. İnsan uyurken azgın nefis uyumaz, insan unuturken o unutmaz. İnsan doyarken nefis doymaz. Hep daha fazlasını ister.
 
Rivayet edildiğine göre Allah, aklı yarattığında ona “Ey akıl! Dön bana” dedi. Akıl döndü. Allah “sen kimsin ben kimin?” diye sordu.
 
Akıl, İtiraz etmeden, kibirlenmeden “Sen Halikımsın; beni yoktan var ettin, ben ise mahlukum; aciz ve güçsüzüm.
 
Bu cevap karşısında Allah, aklı aziz kıldı. Buyurdu ki:
 
“Ey akıl! Senden daha aziz ve şerefli bir şey halk etmedim.”
 
Sonra nefsi yarattı Allah. “Ey nefis! Dön bana” dedi. Nefis umursamadı bile.
 
Allah, sordu aynı soruyu. “Ey nefis sen kimsin ben kimim”
 
Nefis “sen sensin, ben de benim” diyerek bencilce tutum sergiledi, haddini aştı.
 
Bunun üzerine emretti; yüz sene cehennemde azap gördü nefis.
 
Cehennemden çıkarıp tekrar sordu Allah:
 
“Ey nefis! Söyle bakalım sen kimsin ben kimim”
 
Nefis “yine sen sensin bende benim” dedi.
 
Bu sefer Allah, yüz sene açlık azabına tabi tuttu onu.
 
Bu açlık azabından sonra tekrar sordu: “Ey nefis! Sen kimsin ben kimim”
 
Nefis ıslah olmuştur artık; haddini bilmiş, acizliğini ve güçsüzlüğünü anlamıştır. “Sen benim Rabbimsin bende senin yarattığın bir mahlukum”
 
Bundan sonra yüce Allah orucu farz kıldı. Ta ki nefis uluhiyet davasından vazgeçsin, kul olduğunu anlasın.
 
Evet, insan denen mahluk akıl ve nefisle muhataptır. Akıl yönü ağır basarsa melekût aleminin bir ferdi oluverir. Nefsi aklına ve ruhuna galebe çalarsa hayvanlardan da aşağı durumuna düşer.
 
Öyleyse bizde her günün sonunda nefsimize kulluğunu soralım. Hayatımızda değişimler olup olmadığını kontrol edelim. Nefis hala benlik güdüyor, Rabbini tanımıyorsa tuttuğumuz orucu kontrol etmemiz gerekir. Zira nefis sadece açlıkla değil, o açılığı ibadet haline dönüştürmekle terbiye edilebilir. Buda midenin açlığı kadar bütün azalarında oruç tutmasıyla mümkündür.
 
Selam ve dua ile…

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
MÜTTAKİNİN KURBANI BİR BUDİST’İN İSLAM HAYRANLIĞI EKŞİ YÜZLÜNÜN BALI ACI OLUR BÖYLE ÖZGÜRLÜK MÜ OLURMUŞ? SAFLARIMIZI SIKLAŞTIRALIM Kusur arama hastalığı SALGIN DAHA BİTMEDİ ARKADAŞLAR! Peki, kurban kesenlerin kusurları nelerdir? Bir damlacık tükürük kadar kıymeti olmayan dünya Biraz insaf! Oruç bizi tutmalı! Ramazanlaşmak ÜÇ AYLARIN RAHMET İKLİMİ KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! Yardım etmek adına ne yapıyoruz? Bu virüs psikolojimizi bozdu ÖLÜM VAR ÖLÜM! KİM GELDİYSE GELDİ, FARK ETMEZ!... PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK SAHTE İÇKİ GÜNDEMDEYKEN AKLIMA GELDİ!… PEKİ, KİM SUÇLU? BU NE REZALET... BOŞUNA UĞRAŞMAYIN! Kontrollü hayat, kontrolden çıktı... SÜ-İ ZAN HASTALIĞI Birlikten güç doğdu... Ücreti peşin ödenen yemekler Kurban kesmede ki gaye nedir? MÜSLÜMAN KENDİSİYLE ÜLFET EDİLENDİR-1 Oruç ve diğer ibadetler bizlere neler kazandırır? Ramazan’ı Kuşanmalıyız Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! BU GÜNLER DE GEÇER. Tedirginliğe Mahal Yok! Tedbir Bizden Takdir Allah’tan ŞEHİTLER TEPESİ TERK EDİLMEYECEK Düğünlerini Ahrete Erteleyen Şehitler Tebrikler Kayseri Anadolu Haber Gazetesi! Acılarımız Bizi Birbirimize Kenetledi.. Zalimler için Ağıt Yakılır mı? YILBAŞI BİZİM NEYİMİZ OLUR? O’NU ANIYORUZ! BİR MEHMET TANIDIM… BİR MEHMET TANIDIM… SEFER BİZDEN, ZAFER ALLAH’TAN DEPREMDEN NASIL KORUNURUZ? Asrın Hastalığı Kibir DİYARBAKIR ANNELERİ… KURBAN BİR TESLİMİYETTTİR SAYGI VE HÜRMET KALMADI ONURSUZ VE AHLAKSIZ YÜRÜYÜŞ… Çocuk Eğitiminde Sevgi Ve Hoşgörünün Önemi DÜĞÜNLERİMİZ EZİYETE DÖNÜŞMEMELİ KADİR GECESİNİN FAZİLETİ HOŞ GELDİN ŞEHR-İ RAMAZAN BİTMEYEN TESETTÜR DÜŞMANLIĞI Kandiller Geçidi Üç Aylar ÜÇ AYLAR’I NASIL GEÇİRMELİYİZ? 28 ŞUBAT’I UNUTMADIK! KUYRUK ACISI! AH HOCAM AH! FİTNE BELASI ÇOCUKLARA CAMİYİ SEVDİRMELİYİZ GÖBEK BAĞI SEVGİNİN SECERESİ BİZ BUYUZ İŞTE! Cenazede Kıymalı Vermenin Dinde ki Yeri Nedir? PEYGAMBER(S.A.V.)’i ANLAMAK DÜNYAYA ALDANIP ASLİ VAZİFEMİZİ UNUTMAYALIM! Bizim Kıblemizi Kim Düzeltecek SÖZ DEYİP GEÇME
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır