menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Oruç ve diğer ibadetler bizlere neler kazandırır?

Abdullatif ACAR
Abdullatif ACAR
02 Mayıs 2020, Cumartesi

İnsanoğlu aklını kullanınca kendisi için ihsan edilen şeref, haysiyet ve mükemmelliği yakalayabilir. Aksi halde nefsi onu galebe çalar, aklını esir hale getirir. İnsanda bulunan bu iki özellik yani akıl ve nefis, tercihe göre insanın hayatına hâkim olur. Akıl ve vahiy ile nefis ve şeytan devamlı insanın hayatında mücadele halindedir. İstekler, ihtiraslar sonu gelmeyen arzular nefsi besler. İtidalli olmak ve akıllı davranmak; sabır, tefekkür, ibadet ve itaat ise ruhu besler.  İnsanı esfeli safiline sokan şey; aklı olduğu halde nefsinin emrine girmesi. Buna karşın insanı meleklerden üstün duruma getirecek şey de; nefsine rağmen aklını kullanıp ruh yüceliğini yakalamasıdır. Bu ruh yüceliğine erişmede, nefsin kontrolünü sağlamada orucun etkisi inkâr edilemez.

Çünkü oruç sabır gerektiren, bununla beraber şeytanın hareket alanını daraltan, oburluktan kurtarıp aklın önünü açan, ferasete ulaştıran, zihni bulanıklığı gideren, düşünebilme kabiliyeti sağlayan en önemli bir ibadettir. Açlığı ibadete dönüştüren oruç damarlarımızda dolaşan şeytanın yolunu daraltır. Peygamberimiz buyuruyor ki. “Gerçekten Şeytan insanın damarlarında dolaşır, onun yollarını aç kalmak suretiyle daraltın.”(Buhari, Müslim)  Midenin tıka basa dolması o insan için en büyük şerdir. Bununla ilgili kâinatın efendisi: “Âdemoğlu, karnından daha belalı bir kap doldurmamıştır. Âdemoğluna bedenini ayakta tutabileceği birkaç lokma yeter. Daha çok yiyecekse üçte biri yiyeceğe, üçte biri içeceğe, üçte biri de nefesine ayırsın.”(Tirmizi)buyuruyor.Başka bir hadisi şerifinde de“ Sizin Allah'a en sevimli olanınız, az yiyip içen ve bedence hafif olanınızdır.” buyurarak uyarıyor.

Bugün tıp ilmi fazla yeme ve içmenin, dengesiz beslenmenin şeker hastalığı, hipertansiyon, koroner arter hastalığı, kan yağlarının yükselmesi, safra kesesi hastalıkları gibi birçok hastalık yanında,  ruhi olarak sıkıntılara da sebep olduğunu ispatlamaktadır.

İbrahim hakkı Hz. Marifetnamesinde şöyle der:

Az yemek, az uyumaya; az uyku da az konuşmaya sebep olur. Tokluk hastalığı, hastalık da acıyı davet eder. Bütün hastalıkların temelinde tokluk vardır. Açlıksa cümle devanın esasıdır.

Vehimlerin, kuruntu ve vesveselerin, hatta mahlûkatın azgın nefislerinin yakıcı ateşini açlık söndürür. Nefsi aç olanın vesveseleri gider. Deli bile aç kaldığı zaman akıllanır. Açlık ibret tarlası ve hikmet kaynağıdır. Yine açlık, yüksek anlayış ve derin sezişin ruhu, aşk kapısının anahtarı, irfan nurunun feneri ve hakikat yolunun rehberidir. Nefis yoksul bir hasta gibidir, onun acil şifası açlıktadır. Tokluk gönülden hikmeti siler; açlığınsa, gönüle kazandıramayacağı ilim yoktur. Açlık yüksek kalpli ve temiz ruhlu insanların neşesi ve Allah’ın hassas dostlarının kılavuzudur.

Peygamber efendimiz “Oruç tut sıhhat bul” buyurarak orucun sağlık için ne kadar önemli olduğunu vurgulamıştır.

Bir yıl devamlı yemek ve içmekle yorulan mide oruçla adeta nefes almaya başlar. Bedende bir rahatlığa vesile olur. Bedenen kendini rahat hisseden insan da, yukarıda ifade ettiğim gibi ruhuna zaman ayırarak onun eksik ve gediğini tamamlama fırsatına kavuşmuş olur.

Ancak müminler ibadetleri sırf Allah emretti diye yerine getirmeleri adeta İslam’ın asla aşılmaması gereken kırmızıçizgileridir.  “Ameller niyetlere göredir.” Buyuran Allah resulü  bunu ifade etmektedir.  Biz ibadetlerin hikmetlerini ve faydalarını sorgulamadan o ibadetleri yerine getiririz. O ibadetler bizim ahlakımızı olgunlaştırır ve sosyal hayata, insani ilişkilerimizle, Rabbimizin istediği şekilde katılmamızı sağlar. Aksi halde tutulan oruçlarımız açlık ve susuzluktan, kıldığımız namazlar yorgunluktan, yapılan hayır hasenat enaniyet ve bencilliğimizi beslemekten öteye geçmez.

Yüce Allah bir ayeti kerimede namazla ilgili şöyle buyuruyor:   “Şüphesiz namaz hayâsızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah'ı anmak elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı bilir" (Ankebut, 45)

Namazın mahiyetine uygun davranılmadığı halde ise insanlar şöyle uyarılıyor: "Yazıklar olsun o namaz kılanlara ki onlar kıldıkları namazın ne anlama geldiğinden habersizdir." (Maun, 4-5)  Sonraki ayetlerde onların gösteriş düşkünü oldukları ve iyilik etmeye yanaşmadıkları belirtilmektedir.

Zekât, fakirin hakkıdır onu yerine getirirken zengin ve fakir arasında ki uçurumu kapatmış olmanın yanında fakirin zengine karşı hoş görü ve iyi niyetini de sağlar. Aldığı yardımla fakir, kalbinde zengine karşı beslediği kini, nefreti, husumeti hasedi yok etmiş olur. Başa kalkarak fakiri ezmeyi onun minnet altında bırakmayı yasaklayan İslam bu ibadeti yerine getirirken ayrıca malda bir temizlik ve bereket olacağını bildirerek güvence vermektedir.

Oruç ibadeti fakirin haliyle hâllenmeye, nimetin kıymetini bilmeye vesile olan en önemli ibadetlerdendir. Oruç tutarak ruhen olgunlaşmış bir mümin komşusunun derdiyle daha çok ilgilenecek, muhtaç durumda olanlara yardım etme becerisi kazanacaktır.

 Yaptığımız ibadetlerde ki bu semereler adeta o ibadetin kabul olma vesilesi görülmüş. Mesela bir defasında:

Bir adam: “Ey Allah'ın elçisi! Falanca kadın, çokça nafile namaz kılması, nafile oruç tutması ve sadaka vermesiyle anılır. Fakat o, diliyle komşularına eziyet eder. (Bu kadın hakkında ne dersiniz?)”diye sorduğunda,

Resülullah(s.a.v.): “O (kadın), cehennemdedir” buyurdu.

Adam devamla: “Ey Allah'ın elçisi! Filanca kadın da az nafile oruç tutması, az sadaka vermesi, az nafile namaz kılması ve kurutulmuş yoğurttan bir parça sadaka vermesiyle anılır. Fakat diliyle komşularına eziyet etmez.(Bu kadın hakkında ne dersiniz?)” diye sorduğunda ise:

 Rasülullah(s.a.v.):O (kadın), cennettedir, buyurdu." (İmam Ahmed)acı bir akıbeti bildirmiştir.

 Peygamberimiz(s.a.v.) yine buyuruyorlar ki:

“Nice oruç tutanlar vardır ki, orucundan kendisine kuru bir açlıktan başka bir şey kalmaz! Geceleri nice namaz (teravih ve teheccüd) kılanlar vardır ki, namazlarından kendilerine kalan yalnız uykusuzluktur.” (İbn-i Mâce, Sıyâm, 21)

 Selam ve dua ile…

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Kusur arama hastalığı SALGIN DAHA BİTMEDİ ARKADAŞLAR! Peki, kurban kesenlerin kusurları nelerdir? Bir damlacık tükürük kadar kıymeti olmayan dünya Biraz insaf! Oruç bizi tutmalı! Ramazanlaşmak ÜÇ AYLARIN RAHMET İKLİMİ KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! Yardım etmek adına ne yapıyoruz? Bu virüs psikolojimizi bozdu ÖLÜM VAR ÖLÜM! KİM GELDİYSE GELDİ, FARK ETMEZ!... PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK SAHTE İÇKİ GÜNDEMDEYKEN AKLIMA GELDİ!… PEKİ, KİM SUÇLU? BU NE REZALET... BOŞUNA UĞRAŞMAYIN! Kontrollü hayat, kontrolden çıktı... SÜ-İ ZAN HASTALIĞI Birlikten güç doğdu... Ücreti peşin ödenen yemekler Kurban kesmede ki gaye nedir? MÜSLÜMAN KENDİSİYLE ÜLFET EDİLENDİR-1 Oruç ve diğer ibadetler bizlere neler kazandırır? Ramazan’ı Kuşanmalıyız Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! BU GÜNLER DE GEÇER. ŞEHİTLER TEPESİ TERK EDİLMEYECEK Düğünlerini Ahrete Erteleyen Şehitler Acılarımız Bizi Birbirimize Kenetledi.. Zalimler için Ağıt Yakılır mı? YILBAŞI BİZİM NEYİMİZ OLUR? ENGELLİ OLMAK O’NU ANIYORUZ! BİR MEHMET TANIDIM… BİR MEHMET TANIDIM… SEFER BİZDEN, ZAFER ALLAH’TAN DEPREMDEN NASIL KORUNURUZ? Asrın Hastalığı Kibir DİYARBAKIR ANNELERİ… KURBAN BİR TESLİMİYETTTİR SAYGI VE HÜRMET KALMADI ONURSUZ VE AHLAKSIZ YÜRÜYÜŞ… Çocuk Eğitiminde Sevgi Ve Hoşgörünün Önemi DÜĞÜNLERİMİZ EZİYETE DÖNÜŞMEMELİ KADİR GECESİNİN FAZİLETİ ORUÇ VE NEFİS TERBİYESİ HOŞ GELDİN ŞEHR-İ RAMAZAN BİTMEYEN TESETTÜR DÜŞMANLIĞI Kandiller Geçidi Üç Aylar ÜÇ AYLAR’I NASIL GEÇİRMELİYİZ? 28 ŞUBAT’I UNUTMADIK! KUYRUK ACISI! AH HOCAM AH! FİTNE BELASI ÇOCUKLARA CAMİYİ SEVDİRMELİYİZ GÖBEK BAĞI SEVGİNİN SECERESİ BİZ BUYUZ İŞTE! Cenazede Kıymalı Vermenin Dinde ki Yeri Nedir? PEYGAMBER(S.A.V.)’i ANLAMAK DÜNYAYA ALDANIP ASLİ VAZİFEMİZİ UNUTMAYALIM! Bizim Kıblemizi Kim Düzeltecek SÖZ DEYİP GEÇME
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır