menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

MÜSLÜMAN KENDİSİYLE ÜLFET EDİLENDİR-2

Abdullatif ACAR
Abdullatif ACAR
16 Haziran 2020, Salı

Ülfet, ahlakın meyvesidir. Ahlaklı olmayanda ülfet ve ünsiyet olmayacağı gibi başkalarına karşı her daim böyle insanlar çatışma durumundadırlar. Uzaklıkları yakın eden; alışmak ve kaynaşmak anlamlarına gelen ülfet, her şeye rağmen herkes ile iyi geçinmek adına istikametten şaşmak değil, bilakis yakınlığı ve kaynaşmayı kalplerimize yerleştiren Allah ezze ve cellenin emirleri ve koyduğu kanunlar çerçevesinde doğru ve hak üzere bir hayat sürmek ve başkalarının da istikamet üzere olmalarına vesile olmaktır. Herkesi tasdik etmek, her yanlışlığı, iyi geçinmek adına, kabul edip ilgili insana yakın olmak İslamiyet’in kabul ettiği bir yakınlaşma da değildir. Genelde aynı düşüncede ve görüşte olanlar, aynı hayat anlayışı benimseyenler birbirlerine karşı daha içten ve samimi olur, başkalarından ise uzak dururlar. Seven, sevdiğine kendisini yakın hisseder. Bu ise çoğu zaman menfaat gereği olur. Mümin ise yaratılanı yaratandan ötürü sever. O, insanın şahsına değil hatalarına düşmanlık besler. Bu anlayış onu hangi inançtan ve fikirden olursa olsun insandan uzaklaştırmaz. Onların doğruyu bulması, hak ve hakikatle buluşması için elinden gelen gayreti sabırla yerine getirir. Bu anlamda ki ülfet anlayışı mümin de gerçek bir yakınlık anlamı taşır. Yani dünyevi bir menfaate değil, uhrevi bir hedefe yönelik; sadece Allah’ın rızasını kazanma niyetiyle olur.

Yüce Allah bir ayetinde buyuruyor ki:

"Seni aldatmak isterlerse, bil ki şüphesiz Allah sana kâfidir. Seni ve inananları yardımıyla destekleyen, kalplerini uzlaştıran O'dur. Eğer yeryüzünde olan her şeyi sarf etsen bile, sen onların kalplerini uzlaştıramazdın, ama Allah onları uzlaştırdı. Doğrusu O, güçlüdür, hakîmdir" (Enfal, 62-63).

Peygamberimiz Medine’ye hicret ettiğinde orada bir birine düşman iki kabile vardı Evs ve Hazreç isminde. Bunlar geçmişten beri birbirleriyle düşmandılar. Kin nefret almış başını gidiyor asırlarca devam eden kan davasını güdüyorlardı. İslam’ın kardeşlik anlayışı bunları bir araya getirdi. Allah’ın, kalplerine yerleştirdiği ülfet sayesinde düşmanlıkları son bulup birbirlerine yakınlaştılar. Bunun gibi birçok alanda İslamla beraber her alanda öyle devrimler gerçekleşti ki, Cahiliye toplumu saadet toplumuna dönüverdi. Vahşi bir tolum medeniyet ile tanıştı. Kız çocuklarını dahi diri diri toprağa gömmekten çekinmeyen bu karanlık toplum, karıncayı incittiklerinde bile üzülüyor, birbirlerine karşı peyda edilen ünsiyetin kayıp olmasından korkuyorlardı. Bir bedenin uzuvları, bir binanın tuğlaları gibi kenetlenmiş, birlik ve beraberlik içerisinde olmanın, haz ve lezzetini tadıyorlar, kalplerinde besledikleri ülfet ve ünsiyete engel olan uzletin acılarıyla tekrar buluşmamak için büyük gayret sarf ediyorlardı.

Evet, böyle bir İslam medeniyetinin oluşması elbette ki Allah’ın yardımıyla mümkündür yoksa dünya bir araya gelse, her imkân seferber edilse, Allah’a rağmen kimsenin başka birisiyle dostluk bağlarını kurması mümkün değildir. “Allah Teâlâ Müminlerin kalplerini birleştirmiş, onların gönlüne dostluk ve ülfet doldurmuştur .(Âli İmran 3/103 ) ayeti de buna işaret etmektedir.

Allah Teâlâ bu kazanımı kayıp etmemek, ayrılığın ve uzaklaşmanın yıkımlarıyla karşılaşmamak için de insanları uyarmıştır:

“Hep birden Allah’ın dinine sımsıkı sarılın. Birbirinizden ayrılıp dağılmayın. Allah’ın üzerinizdeki (İslâm) nimetini düşünün ki, cahiliye devrinde birbirinize düşmanlarken o sizin kalpleriniz arasında ülfet (yakınlık) meydana getirdi de onun nimeti sayesinde din kardeşleri oldunuz. Hem siz ateşten bir çukurun tam kenarında bulunuyordunuz da Allah İslâm’ınız sebebiyle o ateşe düşmekten sizi kurtardı. İşte Allah size ayetlerini böyle açıklıyor ki, doğru yola eresiniz. (Ali İmran, 103)

Başka bir ayetinde de insanların farklı kabile ve ırklar halinde yaratılmasının bir birleriyle tanışıp ve kaynaşma vesilesi olduğunu bizlere bildiriyor. Buyuruyor ki:

“Ey insanlar! Şüphe yok ki, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizi tanımanız için sizi boylara ve kabilelere ayırdık. Allah katında en değerli olanınız, O’na karşı gelmekten en çok sakınanınızdır. Şüphesiz Allah hakkıyla bilendir, hakkıyla haberdar olandır.”(Hücürat,13)

Yaratılıştan olan farklılıklar çatışma, uzaklaşma sebebi değil, tanışma, kaynaşma vesilesi bilinmeli. Farklılıklarımızı zenginlik olarak görmeli, ülfetin ocağında mükemmel bir toplum oluşturmalıyız. Çünkü sorunların temeline şöyle bir baktığımızda bir birimizi anlamamaktan geçtiğini ya da kendi kalıplaşmış düşüncelerimizi başkalarına dikta etmekten kaynaklandığını görüyoruz. Kibir sadece malda mülkte makam mevki de güzellik soy soyda değil, fikirde ve düşüncede de olabiliyor. Peygamber Efendimizin hayatına baktığımızda onun hangi yaşta, makam mevkide, hatta hangi inançta olursa olsun kimseden uzaklaşmayı istemediğini daha fazla yaklaşıp İslamiyet’i anlatabilmenin yollarını araştırdığını görürüz. İstişareye önem veren Allah resulü ayetle sabit olmayan meselelerde ashabının görüşlerini dinliyor bazen onların dediğini bile uyguluyordu.

Kısaca: Ahlakın meyvesi ülfettir. Ülfet de ünsiyete vesile olur. Ünsiyet insanlar arasında ki pürüz ve sıkıntıların giderilmesi için en önemli adımdır. Yakınlık beraberinde anlayışı, anlayış kabullenmeyi, kabullenmek de insana birlik içerisinde yaşama becerisi kazandırır.

Ayrıca insana yakın olmak, onu doğru yolu bulması için yapılması gerekenler hususunda samimi hareket etmek demektir. Her şeye rağmen hak ve hakkaniyetten uzak, Allah ve resulünün emirlerinden taviz vererek peyda edilen ülfet ve ünsiyetin arkasında gizli ve sinsi bir düşmanlık vardır. Zaten bizim anlattığımız ülfet bundan çok farklı bir şeydir.

Selam ve dua ile…

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
MÜTTAKİNİN KURBANI BİR BUDİST’İN İSLAM HAYRANLIĞI EKŞİ YÜZLÜNÜN BALI ACI OLUR BÖYLE ÖZGÜRLÜK MÜ OLURMUŞ? SAFLARIMIZI SIKLAŞTIRALIM Kusur arama hastalığı SALGIN DAHA BİTMEDİ ARKADAŞLAR! Peki, kurban kesenlerin kusurları nelerdir? Bir damlacık tükürük kadar kıymeti olmayan dünya Biraz insaf! Oruç bizi tutmalı! Ramazanlaşmak ÜÇ AYLARIN RAHMET İKLİMİ KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! Yardım etmek adına ne yapıyoruz? Bu virüs psikolojimizi bozdu ÖLÜM VAR ÖLÜM! KİM GELDİYSE GELDİ, FARK ETMEZ!... PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK SAHTE İÇKİ GÜNDEMDEYKEN AKLIMA GELDİ!… PEKİ, KİM SUÇLU? BU NE REZALET... BOŞUNA UĞRAŞMAYIN! Kontrollü hayat, kontrolden çıktı... SÜ-İ ZAN HASTALIĞI Birlikten güç doğdu... Ücreti peşin ödenen yemekler Kurban kesmede ki gaye nedir? MÜSLÜMAN KENDİSİYLE ÜLFET EDİLENDİR-1 Oruç ve diğer ibadetler bizlere neler kazandırır? Ramazan’ı Kuşanmalıyız Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! BU GÜNLER DE GEÇER. Tedirginliğe Mahal Yok! Tedbir Bizden Takdir Allah’tan ŞEHİTLER TEPESİ TERK EDİLMEYECEK Düğünlerini Ahrete Erteleyen Şehitler Tebrikler Kayseri Anadolu Haber Gazetesi! Acılarımız Bizi Birbirimize Kenetledi.. Zalimler için Ağıt Yakılır mı? YILBAŞI BİZİM NEYİMİZ OLUR? O’NU ANIYORUZ! BİR MEHMET TANIDIM… BİR MEHMET TANIDIM… SEFER BİZDEN, ZAFER ALLAH’TAN DEPREMDEN NASIL KORUNURUZ? Asrın Hastalığı Kibir DİYARBAKIR ANNELERİ… KURBAN BİR TESLİMİYETTTİR SAYGI VE HÜRMET KALMADI ONURSUZ VE AHLAKSIZ YÜRÜYÜŞ… Çocuk Eğitiminde Sevgi Ve Hoşgörünün Önemi DÜĞÜNLERİMİZ EZİYETE DÖNÜŞMEMELİ KADİR GECESİNİN FAZİLETİ HOŞ GELDİN ŞEHR-İ RAMAZAN BİTMEYEN TESETTÜR DÜŞMANLIĞI Kandiller Geçidi Üç Aylar ÜÇ AYLAR’I NASIL GEÇİRMELİYİZ? 28 ŞUBAT’I UNUTMADIK! KUYRUK ACISI! AH HOCAM AH! FİTNE BELASI ÇOCUKLARA CAMİYİ SEVDİRMELİYİZ GÖBEK BAĞI SEVGİNİN SECERESİ BİZ BUYUZ İŞTE! Cenazede Kıymalı Vermenin Dinde ki Yeri Nedir? PEYGAMBER(S.A.V.)’i ANLAMAK DÜNYAYA ALDANIP ASLİ VAZİFEMİZİ UNUTMAYALIM! Bizim Kıblemizi Kim Düzeltecek SÖZ DEYİP GEÇME
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır