menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

MÜSLÜMAN KENDİSİYLE ÜLFET EDİLENDİR-1

Abdullatif ACAR
Abdullatif ACAR
15 Haziran 2020, Pazartesi

İki bölüm halinde anlatmaya çalışacağımız ülfet kavramı, bugün en muhtaç olduğumuz, eksikliği nedeniyle en yakın insanların bile birbirlerinden uzaklaştığını, insanların arasında ki sorunların daha çözülmez bir hal aldığını üzülerek görüyoruz.

Sözlükte “dostluk, arkadaşlık, kaynaşma, alışma ve anlaşma” anlamlarına gelen ülfet, tasavvufta “samimi olmak, insanlarla ünsiyet etmek, iyi geçinmek, herkesle anlaşmak” demektir.

İnsan sosyal bir varlıktır; tek başına yaşaması, insanlardan uzun süre uzak kalması mümkün değildir. Dolayısıyla birbirlerine muhtaç olan insanların birbirleri ile iyi geçinmeleri, kaynaşmaları ve birbirlerine karşı sorumluluk bilinci içerisinde yaklaşmaları huzurlu bir toplum için olmasa olmaz şarttır. Mümin her hususta kendisi ile iyi geçinilen ve kendisinin de başkalarıyla iyi geçindiği insandır. Mümin, el emindir yani güvenilirdir. Onun elinden ve dilinden başkaları güven içerisinde olur. Mümin, kardeşçe bir anlayış içerisinde insanlarla ilişki kurarken, kendisi için istemediğini başkalarına reva görmeyen, kendi menfaati kadar başkalarının menfaatini de âli bilme anlayışıyla hareket eden insandır aynı zamanda. Müminde ki bu vasıflar imanın bir nişanı ve gereğidir.

Ahlaki bir terim olan ülfet kavramı bütün bu güzellikleri içerisinde barındırır. Aynı masa etrafında oturamayan, aynı sofrayı paylaşamayan, aynı yerde bulunmaktan çekinen; uzak kalmayı yeğleyen insanların kalplerini birleştirmeleri, birbirlerini sevmeleri mümkün değildir. Önyargıdan uzak, duygudaşlık yaparak meseleleri yorumlayan, Ahlaki kurallara uygun bir şekilde gerçekleştirilen her iletişim mutlaka müspet sonuç verir.

Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: “Mümin kendisiyle ülfet edilendir. İnsanlarla ülfet etmeyen ve kendisiyle ülfet edilmeyende hayır yoktur”. (Ahmed b. Hanbel, II, 400).

Ülfet, uzletin tersidir. Uzlet, uzak olmak yalnızlığı tercih etmek olduğuna göre; zaruri ve dini bir gerekçe olmadan böyle bir yöntemi benimsemek asla uygun bulunmamıştır. Asıl olan halkın içerisinde hak ile beraber olabilmektir. Halka rağmen hak ile olmak gerçek bir takva ve ahlak-ı hamide göstergesidir.

Peygamber efendimiz buyuruyor ki:

“İnsanların cennete girmelerine en fazla yardım eden şey, takva ve güzel ahlâktır.”(Tirmizi, Hâkim)

Başka bir hadisinde ise:

“İnsanların arasına karışan, onların eza ve cefasına katlanan mümin, insanların arasına girmeyen ve onların baskılarına katlanmayan müminden daha faziletlidir.” (Suyûtî, el-Câmiu’s Sağîr, II, 282)buyurmuştur

Peygamber efendimizin hayatına baktığımız zaman her zaman halk ile iç içe olduğunu, ancak hakkın temsilcisi olarak hayatını geçirdiğini, insanlara güven vererek emri bil maruf ve nehyi anil münker yaptığını görüyoruz. O öyle bir örnektir ki; onun güvenilirliğini ve samimiyetini düşmanları bile inkâr etme cesaretinde bulunamamış, O’nun yakınlığını her zaman hissetmişlerdir. Allah resulünün insanlara karşı kalbinde beslediği ülfet ve yakınlık sayesinde kısa bir zaman içerisin de insanlar hakla ve hakikatle buluşup İslam’ı kabul etmişlerdir.

Peygamberimizin bu başarısının sırrını yüce Allah bir ayetinde şöyle belirtiyor:

“Sen onlara sırf Allah’ın lütfü sayesinde yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı kalpli olsaydın, hiç şüphesiz etrafından dağılır giderlerdi. Onları affet, onların bağışlanmasını dile, iş hakkında onlara danış, karar verince de Allah’a güven, doğrusu Allah kendisine güvenenleri sever.” (Ali İmran,159)

Demek ki ülfet, aynı zamanda dava adamı müminin için en etkili ve tesirli bir yöntemdir. Hem çatık kaşlı, üslubu bozuk, sert ve kaba sözler insanları sizden uzaklaştırır. Yakınlaşmaya mani olan haksızlık, hukuksuzluk, kibir, bencillik ülfeti peyda etmenin önünde ki en büyük engellerdir. Haklılığınızı anlatabilmek, doğru bildiklerinizin başkaları tarafından kabul görmesi, onların sizi can kulağıyla dinlemesiyle ve size güvenmesiyle alakalıdır.

Ailede, eş dost arasında, komşuluk, akrabalık ilişkilerinde kısaca, bütün insanlarla münasebetlerde ülfet vazgeçilmez bir erdemdir. Kibirli, bencil, kendi menfaatini düşünen, başkalarını görmemezlikten gelen insanlar her şeyi günü idare etme anlayışıyla yerine getirirler. Hâlbuki ülfet kalıp değil kalp işidir. Yani önemli olan kalplerin birlikteliği ve bir birine ısınmasıdır.

Ülfet sevgi, saygı, hoşgörü iyi niyet, hüsnü zan ile elde edilir. İnsanın bakışları kötü olunca gördüğü her şeyde bir kusur mutlaka bulur. Buda insanlardan uzaklaşmaya sebep olur. İyi niyetin olmadığı davranışların neticesi aslına döner. Yani farklı düşünceler besleyen insanın er veya geç asıl niyeti ortaya çıkınca yakın oldukları kendisinden uzaklaşma gereği duyar. Hoşgörünün olmadığı bir yerde sevgi ve saygıda olmaz. Hâlbuki insan sevdiğine yaklaşır, nefret ettiğinden uzaklaşır.

( Devam edecek…)

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
SAFLARIMIZI SIKLAŞTIRALIM Kusur arama hastalığı SALGIN DAHA BİTMEDİ ARKADAŞLAR! Peki, kurban kesenlerin kusurları nelerdir? Bir damlacık tükürük kadar kıymeti olmayan dünya Biraz insaf! Oruç bizi tutmalı! Ramazanlaşmak ÜÇ AYLARIN RAHMET İKLİMİ KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! Yardım etmek adına ne yapıyoruz? Bu virüs psikolojimizi bozdu ÖLÜM VAR ÖLÜM! KİM GELDİYSE GELDİ, FARK ETMEZ!... PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK SAHTE İÇKİ GÜNDEMDEYKEN AKLIMA GELDİ!… PEKİ, KİM SUÇLU? BU NE REZALET... BOŞUNA UĞRAŞMAYIN! Kontrollü hayat, kontrolden çıktı... SÜ-İ ZAN HASTALIĞI Birlikten güç doğdu... Ücreti peşin ödenen yemekler Kurban kesmede ki gaye nedir? MÜSLÜMAN KENDİSİYLE ÜLFET EDİLENDİR-1 Oruç ve diğer ibadetler bizlere neler kazandırır? Ramazan’ı Kuşanmalıyız Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! BU GÜNLER DE GEÇER. ŞEHİTLER TEPESİ TERK EDİLMEYECEK Düğünlerini Ahrete Erteleyen Şehitler Tebrikler Kayseri Anadolu Haber Gazetesi! Acılarımız Bizi Birbirimize Kenetledi.. Zalimler için Ağıt Yakılır mı? YILBAŞI BİZİM NEYİMİZ OLUR? O’NU ANIYORUZ! BİR MEHMET TANIDIM… BİR MEHMET TANIDIM… SEFER BİZDEN, ZAFER ALLAH’TAN DEPREMDEN NASIL KORUNURUZ? Asrın Hastalığı Kibir DİYARBAKIR ANNELERİ… KURBAN BİR TESLİMİYETTTİR SAYGI VE HÜRMET KALMADI ONURSUZ VE AHLAKSIZ YÜRÜYÜŞ… Çocuk Eğitiminde Sevgi Ve Hoşgörünün Önemi DÜĞÜNLERİMİZ EZİYETE DÖNÜŞMEMELİ KADİR GECESİNİN FAZİLETİ ORUÇ VE NEFİS TERBİYESİ HOŞ GELDİN ŞEHR-İ RAMAZAN BİTMEYEN TESETTÜR DÜŞMANLIĞI Kandiller Geçidi Üç Aylar ÜÇ AYLAR’I NASIL GEÇİRMELİYİZ? 28 ŞUBAT’I UNUTMADIK! KUYRUK ACISI! AH HOCAM AH! FİTNE BELASI ÇOCUKLARA CAMİYİ SEVDİRMELİYİZ GÖBEK BAĞI SEVGİNİN SECERESİ BİZ BUYUZ İŞTE! Cenazede Kıymalı Vermenin Dinde ki Yeri Nedir? PEYGAMBER(S.A.V.)’i ANLAMAK DÜNYAYA ALDANIP ASLİ VAZİFEMİZİ UNUTMAYALIM! Bizim Kıblemizi Kim Düzeltecek SÖZ DEYİP GEÇME
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır