menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

KUYRUK ACISI!

Abdullatif ACAR
Abdullatif ACAR
16 Şubat 2019, Cumartesi
Son zamanlarda belirli kesimler domates, biber, patlıcanla siyaset yapmaya başladılar. Bunları kullanarak yapılan güzel çalışmaları kendi lehlerine çevireceklerini zannediyorlar. 
 
Durumdan vazife çıkartıyorlar. Tanzim satış noktalarının önündeki kuyrukları dillerine dolayıp duruyorlar. Yok efendim “geçmiş dönemdeki gaz, yağ, şeker kuyruklarını eleştirenler, şimdi domates, biber satarak kuyrukları yeniden getirmişler” de…” Uçak, helikopter yapan devlet şimdi manavcılık yapıyor” muş da… “Hani kuyruk dönemi bitmişti” de… gibi anlamsız eleştirilere sarılıyorlar. Taassup derecesinde körü körüne particilik buna denir. Böyle bir anlayışla ve düşünceyle hiçbir yere ulaşılmaz. İnanın bu kuyruklarla yokluk dönemindeki kuyrukları kıyaslamak sokaktaki çocukları bile güldürür. Sadece şunu söyleyeyim kısaca: O kuyruklar yokluk kuyruğuydu bu ise fırsat kuyruğu. Devletin manavla uğraşması onu küçük düşürmez. Bu, belki büyük devlet olmanın gereğidir. Devlet kibre bürünür, halkının sıkıntısını görmemezlikten gelirse işte o zaman asıl tehlike söz konusu olur.
 
Bir kısım İnsanların alayımsı tavırlarla anlamsız gördüğü bu teşebbüs fakir insan için ne kadar büyük bir fırsat. Gerçi yokluk nedir bilmeyenler bunu anlamazlar. İkinci olarak ta bu tanzim satış mağazalarının “ha şimdi açıklarını bulduk” gibi basit hesaplarla anlamsız gösterilmeye çalışılsa da aslında işlevi büyük. Bakın bu satış noktaları nedeniyle müşteri kayıp ederiz, kaygısıyla mağazalar fiyatlarını nasılda düşürmeye başladılar. Zaten tanzim satış mağazalarının gayesi de buydu. Her ilde bu mağazalar açılırsa Türkiye genelinde bir rahatlama olacağı muhakkak.
 
Başka birisi kalkıyor tüketici maddelerindeki fiyatları organizeli ve kasıtlı bir şekilde artıranların “gıda teröristleri” diye anılmalarına rahatsız olduğunu söylüyor. Onlar terörist olamazmış. Niye? Trafik terörü oluyor, Maganda terörü oluyor, Aile terörü oluyor da gıda terörü olmuyor. Bal gibi olduğunu gördük. Üreticiden 1 TL ye alınan bir ürün tüketiciye gelinceye kadar on katına çıkıyorsa bunu karla nasıl izah edeceksiniz. Komisyoncular, aracılar, ekmeden maliyetine yüzde yüz katılmadan oturduğu yerden istediği gibi fiyatı belirliyor. Ekonomik dengeleri allak bullak ediyor. Daha önceleri doları bahane edip ürünlerde fiyat artışı yapmaktan çekinmeyen, dolar düştüğü halde “nasıl olsa çıkarmışken fiyatları, indirmeye ne gerek var” anlayışıyla malları fahiş fiyatlarla satmaya devem edenler bugün meyve ve sebzede de aynı niyetle oynuyorlar. Elbette ki devlet bunların denetimini yapıp, gerekli tedbirler almalı. O tedbirlerden bir tanesi de bence en etkilisi de tanzim satış mağazalarıdır. Bu tanzim satış mağazaları ürünleri doğrudan ve uygun fiyatlarla üreticilerden aldığından onları da rahatlatacak...
 
Devlet böyle bir teşebbüsle gıda teröristlerini can damarından vurdu adeta. Bunların derdi kuyruk-muyruk değil, kuyruk acısı. Hiç kar edemeyeceğini söyleyen satıcılar bir anda yüzde seksen indirime gittiler. Birisi kalkıp sormaz mı? “Be kardeşim hani kar edemiyordunuz. Nasıl yani? Zarına mı satış yapmaya başladınız, millet menfaatine deyip.” Zarar etmedikleri belli. Onların kaygısı müşterilerini kayıp etmemek. Kötü niyetli kesimlerin oyunlarını bozmaya başlayan bu mağazaların kalıcı çözüm getireceğini, uzun vadede fiyat dengelerini oturtacağını bilemiyorum. Ancak gıda terörü estiren, fakir fukaranın cebini boşaltan insanları yola getirecek gibi….

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
SAFLARIMIZI SIKLAŞTIRALIM Kusur arama hastalığı SALGIN DAHA BİTMEDİ ARKADAŞLAR! Peki, kurban kesenlerin kusurları nelerdir? Bir damlacık tükürük kadar kıymeti olmayan dünya Biraz insaf! Oruç bizi tutmalı! Ramazanlaşmak ÜÇ AYLARIN RAHMET İKLİMİ KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! Yardım etmek adına ne yapıyoruz? Bu virüs psikolojimizi bozdu ÖLÜM VAR ÖLÜM! KİM GELDİYSE GELDİ, FARK ETMEZ!... PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK SAHTE İÇKİ GÜNDEMDEYKEN AKLIMA GELDİ!… PEKİ, KİM SUÇLU? BU NE REZALET... BOŞUNA UĞRAŞMAYIN! Kontrollü hayat, kontrolden çıktı... SÜ-İ ZAN HASTALIĞI Birlikten güç doğdu... Ücreti peşin ödenen yemekler Kurban kesmede ki gaye nedir? MÜSLÜMAN KENDİSİYLE ÜLFET EDİLENDİR-1 Oruç ve diğer ibadetler bizlere neler kazandırır? Ramazan’ı Kuşanmalıyız Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! BU GÜNLER DE GEÇER. ŞEHİTLER TEPESİ TERK EDİLMEYECEK Düğünlerini Ahrete Erteleyen Şehitler Tebrikler Kayseri Anadolu Haber Gazetesi! Acılarımız Bizi Birbirimize Kenetledi.. Zalimler için Ağıt Yakılır mı? YILBAŞI BİZİM NEYİMİZ OLUR? O’NU ANIYORUZ! BİR MEHMET TANIDIM… BİR MEHMET TANIDIM… SEFER BİZDEN, ZAFER ALLAH’TAN DEPREMDEN NASIL KORUNURUZ? Asrın Hastalığı Kibir DİYARBAKIR ANNELERİ… KURBAN BİR TESLİMİYETTTİR SAYGI VE HÜRMET KALMADI ONURSUZ VE AHLAKSIZ YÜRÜYÜŞ… Çocuk Eğitiminde Sevgi Ve Hoşgörünün Önemi DÜĞÜNLERİMİZ EZİYETE DÖNÜŞMEMELİ KADİR GECESİNİN FAZİLETİ ORUÇ VE NEFİS TERBİYESİ HOŞ GELDİN ŞEHR-İ RAMAZAN BİTMEYEN TESETTÜR DÜŞMANLIĞI Kandiller Geçidi Üç Aylar ÜÇ AYLAR’I NASIL GEÇİRMELİYİZ? 28 ŞUBAT’I UNUTMADIK! KUYRUK ACISI! AH HOCAM AH! FİTNE BELASI ÇOCUKLARA CAMİYİ SEVDİRMELİYİZ GÖBEK BAĞI SEVGİNİN SECERESİ BİZ BUYUZ İŞTE! Cenazede Kıymalı Vermenin Dinde ki Yeri Nedir? PEYGAMBER(S.A.V.)’i ANLAMAK DÜNYAYA ALDANIP ASLİ VAZİFEMİZİ UNUTMAYALIM! Bizim Kıblemizi Kim Düzeltecek SÖZ DEYİP GEÇME
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır