menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Kusur arama hastalığı

Abdullatif ACAR
Abdullatif ACAR
20 Eylül 2021, Pazartesi

Bu hastalık, insanı dolayısı ile toplumu ifsad eden en müzmin bir marazdır. Kâinatın düzenini, hayatın dengesini bozan, insanlar arasındaki ilişkileri çekilmez hale getirerek yaşam kalitesini düşüren bir hastalık şeklidir kusur araştırmak.

Midenizdeki bir ağrı, beyninizde ki bir problem, kalbinizdeki bir sıkıntı hayatınızın normal akışını engellediği gibi manevi hastalıklar da aynı oranda hatta daha fazla hayat kalitenizi düşürür ve sizi sorumlu hale getirir. Bu nedenle bizi yoktan var eden Allah, hem maddi hem de manevi alanda insanın, insanca yaşayabilmesi için bazı vazifelerle mükellef kılmıştır. 

Şöyle bir düşünelim:Şu kâinattaki bütün sesler işitseydi her şey en ayrıntısıyla görülseydi kulaklar sağır olur, yaşam denen bir şey olmazdı.  Farz edelim ki;  herkesin kalbinden geceni biliyorsunuz; gizlenen şeylere aşinasınız yâda kendinizden bile gizleme gereği duyduğumuz her şeyi başkaları da biliyor ve duyuyor… O zaman neler olurdu neler. Evlat annesinden babasından kaçar, anne baba evladıyla karşılaşmak istemez, eşler bir birilerinden utanırdı.  Dost, arkadaş bilinenler birbirlerini gördüklerinde, kim bilir,  yollarını değiştir başlarını yere eğerlerdi.

İnsanı çok seven Allah, kulağın frekansını ayarlamış, gözün görebileceği mesafeyi tayin etmiş ve   “Bilmediğin şeyin ardına düşme; doğrusu kulak, göz ve kalp, bunların hepsi o şeyden sorumlu olur.(İsra, 36)buyurarak bizleri uyarmıştır.

Başka bir ayeti kerime de ise şöyle buyurmuştur:

"Birbirinizin gizliliklerini (kusurlarını ve mahremiyetlerini) araştırmayın…"(Hucurât, 12)

Peygamberimiz ise; “Kim bir müslümanın ayıp ve kusurunu örterse, Allah Teâlâ da o kimsenin ayıp ve kusurunu örter.” (Buhârî, Mezâlim, 3; Müslim, Birr, 58)  buyurarak adeta, kusurları örtmenin mükâfatının teminatını vermiştir.

Yine buyruluyor ki:

 “Kim arkadaşının ayıbını örterse, Allah da kıyamet günü onun ayıbını örter. Kim ki Müslüman kardeşinin ayıbını açığa vurursa, Allah da onun ayıbını açığa vurur. Hatta evinin içinde bile olsa onu ayıbıyla rezil eder.” (İbn-i Mâce, Hudûd, 5)

Kendimize reva görmediğimiz bir şeyi başkalarına reva görmemeli, kendimiz için istediğimiz şeyi başkaları için de istemeliyiz. Merhamete kavuşmak başkalarına merhamet nazarıyla bakmakla mümkündür. Bunlar Mümin olmanın alametleridir. 

Bediüzzaman’ın “Batılı şeyleri iyice tasvir, safi zihinleri idlaldir.” Dediği gibi günahları dillere dolamak, onların sohbet ve muhabbetini yapmak, gizli olanları sergilemek kalplere ağırlık verir, zihinleri bulandırır. 

Karanlığı tarife ne gerek aydınlığın ruhlara verdiği huzur ve sükûnet var iken. Başkalarının kötü ve çirkin işlerinden medet umanlar karanlıkta yol almaya çalışanlar gibidir.

Bir köpek lâşesinin kokusundan burunlarını kapatan,  birbirlerine “Bu leş ne kadar pis kokuyor” diye dert yanan ashabının nezdinde bütün insanlığa,  ders mahiyetinde bozulmamış dişlerini göstererek “ne güzel dişleri var şu köpeğin” diyen peygamberimiz ne güzel bir ahlak dersi vermiştir.

Pis kokular güzellikleri görmeye mani olmamalı. Baştan ayağa günahın kirine, isine, pasına bulanmış insana bakarken bile bir dedektif edasıyla iyi taraflarını keşfe çıkmalı. Belki tutunacak yer bulmalı, cesaret alacağı merdivenler dayamalı insanın ruhuna girmek, kalbine dokunmak için.

Sadece başkalarının kusurlarıyla meşgul olanlar kendi kusurlarını göremez, hatalarını düzeltme fırsatı elde edemezler. Kendi hatalarını görmek istemeyen insanların ilk işi de kendilerini görünmez kılmak,  çirkinliklerini başkalarının çirkinlikleri ile gölgelemektir. Bu sadece suni ve geçici bir rahatlık sağlar.  Başkalarının yıkımlar üzerine basarak kendi durumlarını iyi gösterme niyetinde olan bu yapıda ki insanlar başkalarının günahlarına da aynen ortak olmuş olurlar.

Peygamber Efendimiz(s.a.v.):

Başkalarının ayıplarıyla uğraşmayıp kendi ayıplarıyla meşgul olan kimseye müjdeler olsun!” buyurmuştur. (Ali el-Müttakî, XV, 865/43444)

Mümin düşmanlığı şahıslara değil, bizzat günahlara olmalı. Ve o günahların gönülleri kirleten özelliğinden korumak için insanları, çaba sarf etmelidir. Bu da o kusurları örtmekle ve ilgili insanın elinden tutup ona fırsat tanımakla mümkündür.

Bir Çin atasözün de derki;

Büyük kafalar fikirleri, orta kafalar olayları, küçük kafalar kişileri konuşur.”

 Büyüklerden olabilme ümit ve duasıyla…

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
MÜTTAKİNİN KURBANI BİR BUDİST’İN İSLAM HAYRANLIĞI EKŞİ YÜZLÜNÜN BALI ACI OLUR BÖYLE ÖZGÜRLÜK MÜ OLURMUŞ? SAFLARIMIZI SIKLAŞTIRALIM Kusur arama hastalığı SALGIN DAHA BİTMEDİ ARKADAŞLAR! Peki, kurban kesenlerin kusurları nelerdir? Bir damlacık tükürük kadar kıymeti olmayan dünya Biraz insaf! Oruç bizi tutmalı! Ramazanlaşmak ÜÇ AYLARIN RAHMET İKLİMİ KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! Yardım etmek adına ne yapıyoruz? Bu virüs psikolojimizi bozdu ÖLÜM VAR ÖLÜM! KİM GELDİYSE GELDİ, FARK ETMEZ!... PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK SAHTE İÇKİ GÜNDEMDEYKEN AKLIMA GELDİ!… PEKİ, KİM SUÇLU? BU NE REZALET... BOŞUNA UĞRAŞMAYIN! Kontrollü hayat, kontrolden çıktı... SÜ-İ ZAN HASTALIĞI Birlikten güç doğdu... Ücreti peşin ödenen yemekler Kurban kesmede ki gaye nedir? MÜSLÜMAN KENDİSİYLE ÜLFET EDİLENDİR-1 Oruç ve diğer ibadetler bizlere neler kazandırır? Ramazan’ı Kuşanmalıyız Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! BU GÜNLER DE GEÇER. Tedirginliğe Mahal Yok! Tedbir Bizden Takdir Allah’tan ŞEHİTLER TEPESİ TERK EDİLMEYECEK Düğünlerini Ahrete Erteleyen Şehitler Tebrikler Kayseri Anadolu Haber Gazetesi! Acılarımız Bizi Birbirimize Kenetledi.. Zalimler için Ağıt Yakılır mı? YILBAŞI BİZİM NEYİMİZ OLUR? O’NU ANIYORUZ! BİR MEHMET TANIDIM… BİR MEHMET TANIDIM… SEFER BİZDEN, ZAFER ALLAH’TAN DEPREMDEN NASIL KORUNURUZ? Asrın Hastalığı Kibir DİYARBAKIR ANNELERİ… KURBAN BİR TESLİMİYETTTİR SAYGI VE HÜRMET KALMADI ONURSUZ VE AHLAKSIZ YÜRÜYÜŞ… Çocuk Eğitiminde Sevgi Ve Hoşgörünün Önemi DÜĞÜNLERİMİZ EZİYETE DÖNÜŞMEMELİ KADİR GECESİNİN FAZİLETİ HOŞ GELDİN ŞEHR-İ RAMAZAN BİTMEYEN TESETTÜR DÜŞMANLIĞI Kandiller Geçidi Üç Aylar ÜÇ AYLAR’I NASIL GEÇİRMELİYİZ? 28 ŞUBAT’I UNUTMADIK! KUYRUK ACISI! AH HOCAM AH! FİTNE BELASI ÇOCUKLARA CAMİYİ SEVDİRMELİYİZ GÖBEK BAĞI SEVGİNİN SECERESİ BİZ BUYUZ İŞTE! Cenazede Kıymalı Vermenin Dinde ki Yeri Nedir? PEYGAMBER(S.A.V.)’i ANLAMAK DÜNYAYA ALDANIP ASLİ VAZİFEMİZİ UNUTMAYALIM! Bizim Kıblemizi Kim Düzeltecek SÖZ DEYİP GEÇME
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır