menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Kontrollü hayat, kontrolden çıktı...

Abdullatif ACAR
Abdullatif ACAR
11 Eylül 2020, Cuma
İYİ hatırlayın!
 Koronavirüs illeti
 Çinin Vuhan kentinde ilk çıktığı zamanlarda, balkondan, virüsten ölen annesinin cenazesinin gelip alınmasını isteyen bir kızın çığlıkları hala kulağımıza.
 Süper devletlerin, başka devletlerin maskelerine el koyması, mevcut hastanelerin yetersiz kalması nedeniyle koridorlarda ve kurdukları sahra hastanelerinde hastaları tedavi etmeye çalışması bizi nasıl da korkutmuştu! 
  Karantinaya alınan evlerin kapıları  kaynak yapılırken etlerimiz diken diken olmuştu.
   Sokaklarda ki cesetlerin görüntüleri çok korkunçtu.
   Kabe kapatıldığında bu nasıl zorlu bir imtihan diyerek gözyaşları dökmemiş miydik?
Sonra gelmesi kaçınılmaz olan  bu virüs bizi de gelip buldu.
İlk vaka, sağlık bakanlığı tarafından televizyon ekranlarında son dakika haberi olarak geçti. Gözler ekranlara kilitlendi. Ölüm sayıları açıklanırken tedbirler sıkı sıkıya uygulanmaya kondu.
 Müslümanların camilerin kapısından geri döndüğünün acısı hala yüreğimizde tazeliğini koruyor.
 Ancak ilk zamanlar o kötü günleri yaşamamak adına tedbirlere azami derecede riayet etmiştik.  Bu riayet sonucu kontrollü bir hayata başlamıştık. Başladık da ne oldu. kontrollü hayat bizi öyle kontrolden çıkardı ki sanki virüs bizi terk etmiş gibi vahamete kapıldık . Şimdi o düşman her yerde...
Komşumuzun kovit hastalığına yakalanması,  en yakın akrabalarımızın bu hastalık yüzünden hayatını kayıp etmesi, başka bir gün, sabah evimizden çıkarken karşı binaya karantina nedeniyle şerit çekildiğini görmek normel algılamaya başlandı.
 Unutmamalı!
 Çok ciddi bir salgın hastalığın  normal algılandığı yerde, umutlar tükenir, bu savaş kayıp edilir.
 Aman dikkat!
  Kazanmaktan başka şansımızın olmamasına rağmen bıkkınlık bizi esir almamalı..
  Görünmeyen amansız düşmanla mücadelede  dinlenmek diye bir lüksümüz yok.
 Hele hele “Allah ne demiş o olur” diyenlerin tedbirlerden uzaklaşmaya kılıf uydurması insanı kahrediyor.
 Deve kuşu misali başını kuma gömerek çare ararken insanlar, gülünç duruma düşdüklerinin farkında bile değiller?
 Koynumuza aldığımız, kucağımızda bulduğumuz yılanla  oyun olur mu Allah aşkına!
 Evlere sığmayan insanlar bu virüs karşısında pes ederek, kuralları çiğneyerek adeta intihara teşebbüs etmiş olmuyorlar mı?
 Acı çekme ihtimalimizi kafamızdan silerken, çemberin daraldığını, kapımızın tokmağını bu hastalığın vurduğunu duymak istemiyor, kulaklarımızı kapatıyoruz.
  Bıçak kemiye dayanırken bile yapılacak çok şey var unutmamalı.
 Tedbir tedbir tedbir..
 Takmadığımız bir maske nedeniyle bile, kurallara uymayarak  kul hakkına giriyoruz. Hiç olmasa bu taraftan bakalım meseleye.
 Temizliğe riayet etmek, sosyal mesafeyi korumak bu kadar zor olmasa gerek..
 Sokakları tıka basa doldururken belki yarın hastanenin yoğun bakım ünitesinde olabileceğimizi düşünmüyor muyuz?
 Alışveriş merkezlerinde kurallara riayet etmeden aldığımız bir elbiseyi giymeye dahi fırsat bulamayabiliriz!
 Eğlence mekanlarında eğlenirken, vur çatlasın çal oynasın misali o hastalığın bizi takip ettiğini unutarak neyin kutlamasını yapıyoruz?
  Maske takmaktan bunaldığını söyleyen nice tanıdıklarım var şimdi solunum cihazıyla hayata tutunmaya çalışıyor..
  Oğlunun veya kızının mürüvvetini görmenin heyecanıyla kuralları unutup düğünleri mateme çeviren nice insanların varlığını duyuyoruz.
 Şunu unutmamak lazım; bu iş çok ciddi bir iş. Bu hastalığın tedavisi de, bu düşmanım bertaraf edilmesi bizim elimizde.
  Sihirli bir değnek yok elimizde.
   Ha demeyle de olacak bir şey değil. Uzmanlar bu virüs en az üç sene davetsiz misafir olarak bizim aramızda diyor. daha aşısı da tam anlamıyla bulunmuş değil. Öyleyse mücadelede yorgunluk yaşamadan tedbirlere devam etmekten başka şansımızın olmadığını bilip uyarılara mutlaka dikkat etmeliyiz.
 Selam ve dua ile..

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
SAFLARIMIZI SIKLAŞTIRALIM Kusur arama hastalığı SALGIN DAHA BİTMEDİ ARKADAŞLAR! Peki, kurban kesenlerin kusurları nelerdir? Bir damlacık tükürük kadar kıymeti olmayan dünya Biraz insaf! Oruç bizi tutmalı! Ramazanlaşmak ÜÇ AYLARIN RAHMET İKLİMİ KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! Yardım etmek adına ne yapıyoruz? Bu virüs psikolojimizi bozdu ÖLÜM VAR ÖLÜM! KİM GELDİYSE GELDİ, FARK ETMEZ!... PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK SAHTE İÇKİ GÜNDEMDEYKEN AKLIMA GELDİ!… PEKİ, KİM SUÇLU? BU NE REZALET... BOŞUNA UĞRAŞMAYIN! Kontrollü hayat, kontrolden çıktı... SÜ-İ ZAN HASTALIĞI Birlikten güç doğdu... Ücreti peşin ödenen yemekler Kurban kesmede ki gaye nedir? MÜSLÜMAN KENDİSİYLE ÜLFET EDİLENDİR-1 Oruç ve diğer ibadetler bizlere neler kazandırır? Ramazan’ı Kuşanmalıyız Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! BU GÜNLER DE GEÇER. ŞEHİTLER TEPESİ TERK EDİLMEYECEK Düğünlerini Ahrete Erteleyen Şehitler Tebrikler Kayseri Anadolu Haber Gazetesi! Acılarımız Bizi Birbirimize Kenetledi.. Zalimler için Ağıt Yakılır mı? YILBAŞI BİZİM NEYİMİZ OLUR? O’NU ANIYORUZ! BİR MEHMET TANIDIM… BİR MEHMET TANIDIM… SEFER BİZDEN, ZAFER ALLAH’TAN DEPREMDEN NASIL KORUNURUZ? Asrın Hastalığı Kibir DİYARBAKIR ANNELERİ… KURBAN BİR TESLİMİYETTTİR SAYGI VE HÜRMET KALMADI ONURSUZ VE AHLAKSIZ YÜRÜYÜŞ… Çocuk Eğitiminde Sevgi Ve Hoşgörünün Önemi DÜĞÜNLERİMİZ EZİYETE DÖNÜŞMEMELİ KADİR GECESİNİN FAZİLETİ ORUÇ VE NEFİS TERBİYESİ HOŞ GELDİN ŞEHR-İ RAMAZAN BİTMEYEN TESETTÜR DÜŞMANLIĞI Kandiller Geçidi Üç Aylar ÜÇ AYLAR’I NASIL GEÇİRMELİYİZ? 28 ŞUBAT’I UNUTMADIK! KUYRUK ACISI! AH HOCAM AH! FİTNE BELASI ÇOCUKLARA CAMİYİ SEVDİRMELİYİZ GÖBEK BAĞI SEVGİNİN SECERESİ BİZ BUYUZ İŞTE! Cenazede Kıymalı Vermenin Dinde ki Yeri Nedir? PEYGAMBER(S.A.V.)’i ANLAMAK DÜNYAYA ALDANIP ASLİ VAZİFEMİZİ UNUTMAYALIM! Bizim Kıblemizi Kim Düzeltecek SÖZ DEYİP GEÇME
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır