menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Kandiller Geçidi Üç Aylar

Abdullatif ACAR
Abdullatif ACAR
16 Mart 2019, Cumartesi
Malulünüz Yılda 5 kandil gecesi var. Bunların 4’ü üç ayların içerisinde yer alır. Bu ayları değerli eden en önemli sebep; Regaip, miraç, beraat ve kadir gecelerinin bu aylar içerisinde olmasıdır. Bu geceler, maneviyatımızı aydınlatan hayatımızda bizlere yol gösteren yıldızlar gibidir. Dünyanın bizi sürüklediği gafletten uyanmamıza vesile olacak bu geceler ve günler yeniden dirilmemize, küllerimizden uyanmamıza, işlenen günahların farkında varıp kendimize gelmemize, hayatımızı yeniden ihya ve inşa etmek için düştüğümüz yerden kalkıp daha bir heyecan ve ihlasla rıza-i ilahi için istikamet üzere yürümemize vesiledir. Her köşe başında bir kandil, farklı telkinleri ve uyarılarıyla hayatın ve hakikatin karanlıkta kalan yönlerini nazarlarımıza sunuluyor.
    
Recep ayının ilk cuma gecesi olan Regaip Kandil’inde üç ayları büyük bir coşkuyla idrak ederek karşılarken rağbetimizin hak ve hakikate olduğunu gösteriyor, niyetlerimizdeki istikameti belli ediyoruz. İlk duraktır bu gece. Büyük bir eğitim kampından önce düşünmeye, tefekkür etmeye ve hayatımızın muhasebesini yapmaya fırsat veren bir kamp…  Niyetin ve samimiyetin gözden geçirildiği, tövbe suyuyla yıkanıldığı bereket ve feyziyle kalplerimize Allah’ın rahmetinin üfür üfür esintilerini hissettirdiği, nefsimiz ve şeytana karşı duruşumuzu ve kararlığımızı gösterdiğimiz bir gece.
 
      “Recep ayında istiğfarı çoğaltın” buyuran peygamberimiz recep ayının hilali gördüğünde ashabına şöyle derdi: “Allah Telaya bu ayda iltica eden, bu ayda ondan af dileyene müjdeler olsun”
   
 Peygamberimiz bir kutsi hadisi şerifte şöyle buyuruyor:
    “Kim bir hayır işlerse, ona bunun on misli vardır veya daha da artırırım. Kim bir kötülük işlerse, ona da bunun karşılığı vardır. Ya da tamamen affederim. Kim bana bir karış yaklaşırsa, ben ona bir arşın yaklaşırım. Kim bana bir arşın yaklaşırsa, ben ona bir kulaç yaklaşırım. Kim bana yürüyerek gelirse, ben ona koşarak varırım. Kim bana hiçbir şeyi ortak koşmamak şartıyla, dünya dolusu günahla gelirse, ben kendisini o kadar mağfiretle karşılarım.” (Müslim, zikir,22)
      
Samimi bir tövbeden sonra kalp tarlamıza ihlas ve iyi niyetle ektiğimiz oruç, namaz, zikir ve hayır hasenat tohumunun ilk ve en önemli bakımını Miraç gecesinde yapıyor, zikirlerle can suyu veriyoruz.  Biraz daha farklı biraz daha heyecanlı ve daha bir hissederek. Bu hissiyat duygusunu deruni bir kalple sezdiğimiz anlarda miraçla yükselmenin gölgesi dokunur adeta ruhumuzun derinliklerinden gelen bir yakınlıkta. Sanki yüklenir sırtına, bütün zahmetlerimizi ve   çektiklerimizi. Olmayanın olabileceğini görürüz adeta orada, yalnız olmadığımızı fark ederiz. Yolda kalmışlara, yoldaş olmayanlara, çareyi farklı yol ve yöntemlerde arayanlara inat, miraca sanki biz yükselmiş gibi oluruz. Başımızı secdeye koyuşumuzdaki derinlik adeta fısıldayıverir hiçbir zaman olmadığı kadar “Rabbin sana çok yakın” takma hiçbir şeyi kafana” der... Bütün yükü o gece ettiğimiz secdelerle sırtımızdan atmışçasına kuş gibi hafif ve rahatlamış olarak uyanır, sabaha uyandığımızda hicret yolculuğuna neşeyle devam ederiz.
    
 Başka bir zaman dilimi olan, Peygamberimizin “benim ayım” dediği şaban ayına girdiğimizde zamandan soyutlanmış ulvi yolculuğuna kanat çırpışlarımız devam ederken, varlığın hakikatinin tecellileri üzerinde parıl parıl parladığını görür, peygamberin kokusunu hisseder gibi olur, onun Şaban ayının Kapısında bizi misafir etmek için beklediğine şahit oluruz.  Ona bol bol salavat getirerek yakınlığımızı pekiştiririz. Çünkü Kâinatın Efendisi buyuruyor ki “Kıyamet gününde derecesi bana en yakın olanınız, en çok salât okuyanınızdır.” (Tefcirut tensim c.1 s.133)
    
 Beraat gecesiyle yeniden bir dirilme yaşarız şaban ayında tövbenin beraatla taçlandırılması gibidir bu. Belgeler verilir, beraatlar sunulur. İsyandan itaate, günahtan sevaba, kötülüklerden iyiliğe bir beraat… Nefsin kandırmaları ve zulmünden Allah’a kulluğun hürriyetine kavuşuruz.  Allahtan gayrı her şeye olan tutsaklığımızın sona ermesi gibidir bu gece de yaşadıklarımız. Birçok badireler aşılmış, bu zamana kadar büyük ve zorlu bir mücadele verilmiştir. Bu geçeği bayram havası içerisinde geçirirken vahamete düşmemek için çalışmalı, ibadet ve itaatle taçlandırmalı, şükürle, zikirle beraatı hak etmeye gayret etmeli.
     
Şaban ayında on bir ayın sultanı, bir ömre bedel Kadir gecesinin içerisinde bulunduğu Ramazan ayına kavuşabilmenin hayaliyle yatar, hayaliyle kalkarız. Öyle ya ne ekersek onu biçeceğiz. Ektiklerimize nasıl bakıp onları nasıl sulayıp koruduysak ona göre mükafat elde edeceğiz. Karımız ona göre olacak. Ramazan ayına kavuştuğumuzda Peygamberimizin ettiği dua, bizim içinde kabul edilmiş olur.  Ramazan’ın ruhları serinleten gölgesi bizi sarıp sarmalar. Hasret bitmiştir. Sultanlar sultanı Ramazan’a misafir olmuşuzdur.
 
 Başı rahmet ortası mağfiret sonu günahlardan azat olan bir aydır Ramazan. Yolculuğun sağ ve selametle, dolu dolu ve bereketle sonuçlandığı bir ay.  Kuran ayı Ramazan bu ay içerisinde bulunan Kadir Gecesinde inmiştir kuran. Duaların reddedilmediği, bin aydan daha hayırlı bir gecedir Kadir gecesi.  Sabrederek ulaştığımız Ramazan ayında daha farklı bir sabır testinden geçeriz oruç ibadetiyle. Zor olduğundan değildir orucun tutulması, ama mertebenin en zirvesini gösterdiğinden olacak ki Ramazan oruçla, oruç ise ramazanla iş birliği yapmış, sözleşmiş gibidir bizi zirvelere taşımak için.  Lezzetli ve keyifli bir zorluk vardır bu ayda. Oruçla terbiye edilen nefis olgunlaştıkça yükümüz hafiler, başarı ve nefis terbiyesi için sanki son rötuşlar yapılır. Buraya kadar gelip ala aşağı edilenlerde olur elbette. Teslimiyeti unutanlar, oruçla terbiye edilmeyenler, dilini tutup gönlüne hâkim olmayanlar kuranı ruhuna merhem süremeyenler de olur. Bayramı hak etmeyenlerde olur.
 
  Peygamberimizin şu duasıyla bitirelim:
 “Yarabbi Recep ve Şaban ayını hakkımızda mübarek kıl. Bizi ramazana kavuştur”
 Selam ve dua ile…
 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Kusur arama hastalığı SALGIN DAHA BİTMEDİ ARKADAŞLAR! Peki, kurban kesenlerin kusurları nelerdir? Bir damlacık tükürük kadar kıymeti olmayan dünya Biraz insaf! Oruç bizi tutmalı! Ramazanlaşmak ÜÇ AYLARIN RAHMET İKLİMİ KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! Yardım etmek adına ne yapıyoruz? Bu virüs psikolojimizi bozdu ÖLÜM VAR ÖLÜM! KİM GELDİYSE GELDİ, FARK ETMEZ!... PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK SAHTE İÇKİ GÜNDEMDEYKEN AKLIMA GELDİ!… PEKİ, KİM SUÇLU? BU NE REZALET... BOŞUNA UĞRAŞMAYIN! Kontrollü hayat, kontrolden çıktı... SÜ-İ ZAN HASTALIĞI Birlikten güç doğdu... Ücreti peşin ödenen yemekler Kurban kesmede ki gaye nedir? MÜSLÜMAN KENDİSİYLE ÜLFET EDİLENDİR-1 Oruç ve diğer ibadetler bizlere neler kazandırır? Ramazan’ı Kuşanmalıyız Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! BU GÜNLER DE GEÇER. ŞEHİTLER TEPESİ TERK EDİLMEYECEK Düğünlerini Ahrete Erteleyen Şehitler Acılarımız Bizi Birbirimize Kenetledi.. Zalimler için Ağıt Yakılır mı? YILBAŞI BİZİM NEYİMİZ OLUR? ENGELLİ OLMAK O’NU ANIYORUZ! BİR MEHMET TANIDIM… BİR MEHMET TANIDIM… SEFER BİZDEN, ZAFER ALLAH’TAN DEPREMDEN NASIL KORUNURUZ? Asrın Hastalığı Kibir DİYARBAKIR ANNELERİ… KURBAN BİR TESLİMİYETTTİR SAYGI VE HÜRMET KALMADI ONURSUZ VE AHLAKSIZ YÜRÜYÜŞ… Çocuk Eğitiminde Sevgi Ve Hoşgörünün Önemi DÜĞÜNLERİMİZ EZİYETE DÖNÜŞMEMELİ KADİR GECESİNİN FAZİLETİ ORUÇ VE NEFİS TERBİYESİ HOŞ GELDİN ŞEHR-İ RAMAZAN BİTMEYEN TESETTÜR DÜŞMANLIĞI Kandiller Geçidi Üç Aylar ÜÇ AYLAR’I NASIL GEÇİRMELİYİZ? 28 ŞUBAT’I UNUTMADIK! KUYRUK ACISI! AH HOCAM AH! FİTNE BELASI ÇOCUKLARA CAMİYİ SEVDİRMELİYİZ GÖBEK BAĞI SEVGİNİN SECERESİ BİZ BUYUZ İŞTE! Cenazede Kıymalı Vermenin Dinde ki Yeri Nedir? PEYGAMBER(S.A.V.)’i ANLAMAK DÜNYAYA ALDANIP ASLİ VAZİFEMİZİ UNUTMAYALIM! Bizim Kıblemizi Kim Düzeltecek SÖZ DEYİP GEÇME
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır