menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

KADİR GECESİNİN FAZİLETİ

Abdullatif ACAR
Abdullatif ACAR
31 Mayıs 2019, Cuma
Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu günahlardan azat olan ramazan ayı adeta kadir gecesiyle taçlandırılmış, bütün rahmet ve mağfiret mukaddes bir zaman diliminde bir buket nur şeklinde kalplerimize doğmuştur. Kadir gecesi büyük bir ihtimalle ramazan ayın yirmi yedinci gece olarak kabul görmüştür.
 
Hakkında müstakil bir sure bulunan kadir gecesiyle ilgili yüce Allah şöyle buyuruyor:
 
“Doğrusu biz kuranı kadir gecesinde indirirmişizdir. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gecede rablerinin izniyle her türlü iş için inerler. O gece, tanyeri ağarıncaya kadar bir esenliktir” (Kadir suresi,1-5)
 
Bu gece, 14 asır öncesinden cehalet bulutlarını kur’anın ziyasıyla aydınlatmaya başlamış, hidayet ve kurtuluş yolunun ne olduğunu kıyamete kadar gösterecek reçeteyi insanların nazarlarına sunmuştur. O kuran kendisine tutunanı saadet yurduna taşıyan, insanın karanlık dünyasını aydınlatan, yaratılış gayesini vaaz eden yegâne kitaptır. Ona uyan yolunu şaşırmaz, onu rehber edinen istikametten ayrılmaz, onu referans alan darda kalmaz, onu hayatın kılavuzu kabul eden huzur ve saadetten mahrum olmaz. Bu nedenle bu gece kur ’anı tefekkür ve tezekkür gecesidir. Bu gece onun eşi ve bir benzeri olmayan ayetlerini ilk defa bize nazil oluyormuş gibi okumalıyız. Rabbimizden gelen bu uyarıları okurken kâinatın içerisinde bir zerre yer işkal etmediğimizi ancak görevimizin çok ağır olduğu bilinciyle okumalıyız. Rabbimizle konuşurcasına okumalı; okuduğumuzu anlamalı, anladığımız hakikatleri hayatımıza uygulayarak daha anlamlı hale getirmeliyiz.
 
Peygamberimiz(s.a.v.), irtihaline yakın bir zamanda vahiy bitmiş olduğundan Cebrail gelip Allahtan selam getirmeyecek diye üzülmüştü. Ancak “Cebrail(ruh) o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler.” Emri ilahisiyle hüznü sevince dönmüştür.
 
Evet, bu gece adeta gök ehli yer yüzüne inecek, bütün alem nura gark olacaktır. Melekler inerken bu gecenin kıymetini bilip değerlendirenlere selam verecek. Onlar için istiğfarda bulunacaklar.
 
Zaman içinde zaman mekân içinde mekân yaratmaya muktedir olan, merhameti sonsuz Rabbimiz bu gece her güzel iş için merhametiyle yeryüzüne tecelli etmiştir. Bakın daha dün gibi ramazana merhaba demiştik. Bugün onu uğurlamak için hazırlık yapıyoruz. Zaman sermayesi elimizden kayıp gitmekte. Zaman bizi sırtında ahrete ve ölüme taşırken biz gaflet ve vurdum duymazlığın girdabında hiç ölmeyecekmişiz gibi dünyaya dair hesapların peşindeyiz. “Yarın yaparım” diye ertelediklerimizi yapabileceğimizin hiçbir garantisi yok. Halbuki nice yarınlar var ki o günlerinde başka yarınları olur. Nice günler gelirde biz olmayız. Öyleyse verilen imkân ve fırsatları çok iyi değerlendirmemiz lazım. Söylediğimiz gibi bugün fırsatların en güzeli. Yani içerisinde kadir gecesi bulunmayan bin aya denk olan, hiçbir ümmete bahşedilmemiş bir gece.
 
Allah merhametini yeryüzüne ve insanlığa taşıyacak sayısını sadece kendisinin bildiği melekleri seferber etmiş durumda bu gece. Melekler her köşe başında, her hanenin kapısında bizi bekliyor; bir ümit, bir ışık olabilecek niyetleri gözlemleyecek. Gün doğduğunda bu gecenin sabahında melekler Rablerinin huzuruna çıktıklarında Rabbimiz “kullarımı ne halde buldunuz?” diye sorduğunda “onlar zikir ve secde halindeydiler, onların dilleri seni teşbih ediyordu, gönülleri seni talep etmekteydi mi?” diyecekler yoksa “kulların uyuyordu gaflet içerisindeydiler mi?” diyecekler.
 
Öyleyse bu gece kapılar açık olmalı, gönüller sevinçle coşmalı. İstediklerimizin listesini yapmalıyız. Ellerimizi başımızın arasına alıp pişmanlığımızı göstermeliyiz… Bugün affedilemeyen ne zan affedilecek, bugün derdine derman talep etmeyen ne zaman talep edecek, bugün isteyemeyen ne zaman istemeye mecali olacak, bugün uyanık olamayan ne zaman uyanacak.
 
Peygamberimiz(s.a.v.) buyuruyorlar ki:
 
“Kim sevabını Allahtan umarak, kadir gecesini ihya ederse geçmiş günahları affolunur”. (Buhari)
 
İhya olmak için ihya etmek lazım. Geceler, aylar günler bizim elimizde birer sermayedir; onu en güzel ve en önemli kazancı işlerde kullanmamız gerekir. Aksi takdirde iflas edenlerden oluruz. Kadir gecesi ki; bir ömrü içerisinde barındıran kısacık bir zamanda belki nice kazançlar elde etmemizi sağlayan bir fırsat aralığıdır. Tabiri caizse bu mukaddes zaman dilimi alım gücü çok olan, ahreti kazanmanın kolay olduğu, rıza-i ilahiye ulaşmanın daha mümkün olduğu, sevapların kat be kat verildiği, günahların pişmanlık süngeriyle silindiği, şerlerin hayra tebdil edildiği bir gece. Bu dünya bir ticarethane; sermayeyi veren Allah kazanmanın yollarını da göstermiştir. Bize düşen irademizin hakkını verip dünya tarlasına ahret meyveleri ekip, kazancımızı bire bin başak veren ekin gibi karımızı katlamaktır.
 
Selam ve dua ile…

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
SAFLARIMIZI SIKLAŞTIRALIM Kusur arama hastalığı SALGIN DAHA BİTMEDİ ARKADAŞLAR! Peki, kurban kesenlerin kusurları nelerdir? Bir damlacık tükürük kadar kıymeti olmayan dünya Biraz insaf! Oruç bizi tutmalı! Ramazanlaşmak ÜÇ AYLARIN RAHMET İKLİMİ KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! Yardım etmek adına ne yapıyoruz? Bu virüs psikolojimizi bozdu ÖLÜM VAR ÖLÜM! KİM GELDİYSE GELDİ, FARK ETMEZ!... PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK SAHTE İÇKİ GÜNDEMDEYKEN AKLIMA GELDİ!… PEKİ, KİM SUÇLU? BU NE REZALET... BOŞUNA UĞRAŞMAYIN! Kontrollü hayat, kontrolden çıktı... SÜ-İ ZAN HASTALIĞI Birlikten güç doğdu... Ücreti peşin ödenen yemekler Kurban kesmede ki gaye nedir? MÜSLÜMAN KENDİSİYLE ÜLFET EDİLENDİR-1 Oruç ve diğer ibadetler bizlere neler kazandırır? Ramazan’ı Kuşanmalıyız Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! BU GÜNLER DE GEÇER. ŞEHİTLER TEPESİ TERK EDİLMEYECEK Düğünlerini Ahrete Erteleyen Şehitler Tebrikler Kayseri Anadolu Haber Gazetesi! Acılarımız Bizi Birbirimize Kenetledi.. Zalimler için Ağıt Yakılır mı? YILBAŞI BİZİM NEYİMİZ OLUR? O’NU ANIYORUZ! BİR MEHMET TANIDIM… BİR MEHMET TANIDIM… SEFER BİZDEN, ZAFER ALLAH’TAN DEPREMDEN NASIL KORUNURUZ? Asrın Hastalığı Kibir DİYARBAKIR ANNELERİ… KURBAN BİR TESLİMİYETTTİR SAYGI VE HÜRMET KALMADI ONURSUZ VE AHLAKSIZ YÜRÜYÜŞ… Çocuk Eğitiminde Sevgi Ve Hoşgörünün Önemi DÜĞÜNLERİMİZ EZİYETE DÖNÜŞMEMELİ KADİR GECESİNİN FAZİLETİ ORUÇ VE NEFİS TERBİYESİ HOŞ GELDİN ŞEHR-İ RAMAZAN BİTMEYEN TESETTÜR DÜŞMANLIĞI Kandiller Geçidi Üç Aylar ÜÇ AYLAR’I NASIL GEÇİRMELİYİZ? 28 ŞUBAT’I UNUTMADIK! KUYRUK ACISI! AH HOCAM AH! FİTNE BELASI ÇOCUKLARA CAMİYİ SEVDİRMELİYİZ GÖBEK BAĞI SEVGİNİN SECERESİ BİZ BUYUZ İŞTE! Cenazede Kıymalı Vermenin Dinde ki Yeri Nedir? PEYGAMBER(S.A.V.)’i ANLAMAK DÜNYAYA ALDANIP ASLİ VAZİFEMİZİ UNUTMAYALIM! Bizim Kıblemizi Kim Düzeltecek SÖZ DEYİP GEÇME
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır