menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

HAYDİ BİSMİLLAH

Abdullatif ACAR
Abdullatif ACAR
22 Ekim 2018, Pazartesi
Her hayırlı işin neticesi başlangıcının nasıl olduğuyla alakalıdır. Siz, niyetinizi doğrultursanız, hedeflerinizi iyi ve doğru belirlerseniz o hedefe ulaşamamak kayıp ettiğiniz anlamına gelmez. Çünkü Allah, insanın niyetine göre mükâfat veriyor. Niyetiniz yanlış olursa hedefinize ulaşsanız bile kazandığınızı zannedip kendinizi aldatmış olursunuz. Bizde iyi niyetle çıktık bu yola seneler öncesinden. Dünyevi bir menfaat ummadık, beklentiye girmedik bugünde  aynı niyetle " Kayseri Anadolu Haber" gazetesinde yetkililerin uygun bulmasıyla  köşe yazılarımıza  "bismillah" diye başlıyoruz. Öncelikle başta Metin Bey’e ve bütün gazete yetkililerine bu fırsatı bana tanıdıkları için teşekkürü bir borç biliyorum.
 
    Evet, niye bismillah?
 
   Çünkü her hayırlı şeyin başlangıcıdır besmele. 
 
   Besmele himmetir,
 
   Besmele sözdür, sözleşmedir.
 
   Besmele her işi Allah’a bağlamaktır.
 
   Besmele insanın tarafını belli etmesidir.
 
   Besleme teslimiyet ve tabiiyyetttir
 
   Besmele samimiyettir
 
   Besmele Halik-i Zülcelal’e teslimiyettir
 
   Besmele hizmetin bereketidir.
 
    Peygamberimiz buyuruyor ya: “Besmelesiz başlanan her işte bereketsizlik olur.”(ibn-i Mace)  yani faydası olmaz.
 
    İnsanın  anlattıkları muhatabının  anlayabildiği oranındadır.  Samimiyet ve iyi niyet, anlatımlarınızın ruhudur. Ruhtan yoksun, taklidi anlatımlar muhatabın yüzeysel dinleme ve okumalarına sebep olmaktan başka bir işe yaramaz. 
 
     Besmele niyettir aynı zamanda. “Niyeti hayır olmayanın akıbeti iyi olmaz” düsturu ve kuralı hayatımızın her safhasında önemini muhafaza etmektedir. Durmayı, tembel tembel oturmayı karakter haline getiren insanlar yolda kalmaya, zamanın acımasız çarkları arasında ezilmeye mahkûmdur. Ömür su gibi akıp giderken hiç bir şeye “Bana” ne anlayışıyla yaklaşmanız mümkün değildir. 
 
      Bilimde; fende, teknolojide ve  astronomi dünya hızla ilerlerken bu ilerlemenin insanlara faydalı olmasını sağlayan asıl etken olan ahlaki erdemlilik ve manevi terakki hep ihmal edile gelmiştir. Bu nedenle Müslümanlar olarak yolumuz uzun ve meşakkatlerle doludur. Bunu böyle bilmeli.
    Şunu inkâr etmek ahlaki bir davranış olmaz takdir edersiniz ki; toplum olarak ihmal ettiğimiz bu yönümüz, değerlerimizden verdiğimiz tavizler hep gerilerde kalmaya bizi mahkûm etmiş, arayışlarımızı ve gayretlerimizi sonuçsuz bırakmıştır.  Bazen Kayıp ettiğimiz değerleri farklı yerlerde arıyor,  anlamsız ve kıymetsiz şeylerle doldurma hatasına düşüyoruz. Hayatımızdaki iniş ve çıkışlar, kısır döngüler, umduğunu bulamama, ümit bağlanılan şeylerde hayal kırıklığı yaşama gibi hayatın olumsuzlukları karşısında söyleyecek mecal yapacak iş bulamadığımız zamanlarda olmuyor değil.
 
     Günümüzde   "Niye ve niçin yaratıldık" soruları öylesine sorulur, cevapları da ciddiyetten uzak bir anlayışla verilir oldu. Ölü toprağı üzerimize serpilmiş ortalık ahlaki ve vicdani olarak toz duman içerisinde. Göz gözü görmüyor. Gafletin pençesinde yokluğa değil yok olmaya sürükleniyoruz.  Acaba böyle bir ortamda kalplere nasıl dokunurum, insanların manevi boşluklarını, âcizane, doldurma hususunda neler yapabilirim? Bununla rıza-i ilahiye nasıl ulaşabilirim kaygısıyla kalemi elime alıp yazmaya gayret edeceğim inşallah. insanların dini yönden sorumluluklarını ve yaşanılan hayatla irtibatlandırarak yazmaya çalışacağım. Faydalı olmasını ümit ediyor bir dahaki yazımda buluşmak ümidiyle selam ve saygılarımı sunuyorum.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Kusur arama hastalığı SALGIN DAHA BİTMEDİ ARKADAŞLAR! Peki, kurban kesenlerin kusurları nelerdir? Bir damlacık tükürük kadar kıymeti olmayan dünya Biraz insaf! Oruç bizi tutmalı! Ramazanlaşmak ÜÇ AYLARIN RAHMET İKLİMİ KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! Yardım etmek adına ne yapıyoruz? Bu virüs psikolojimizi bozdu ÖLÜM VAR ÖLÜM! KİM GELDİYSE GELDİ, FARK ETMEZ!... PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK SAHTE İÇKİ GÜNDEMDEYKEN AKLIMA GELDİ!… PEKİ, KİM SUÇLU? BU NE REZALET... BOŞUNA UĞRAŞMAYIN! Kontrollü hayat, kontrolden çıktı... SÜ-İ ZAN HASTALIĞI Birlikten güç doğdu... Ücreti peşin ödenen yemekler Kurban kesmede ki gaye nedir? MÜSLÜMAN KENDİSİYLE ÜLFET EDİLENDİR-1 Oruç ve diğer ibadetler bizlere neler kazandırır? Ramazan’ı Kuşanmalıyız Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! BU GÜNLER DE GEÇER. ŞEHİTLER TEPESİ TERK EDİLMEYECEK Düğünlerini Ahrete Erteleyen Şehitler Acılarımız Bizi Birbirimize Kenetledi.. Zalimler için Ağıt Yakılır mı? YILBAŞI BİZİM NEYİMİZ OLUR? ENGELLİ OLMAK O’NU ANIYORUZ! BİR MEHMET TANIDIM… BİR MEHMET TANIDIM… SEFER BİZDEN, ZAFER ALLAH’TAN DEPREMDEN NASIL KORUNURUZ? Asrın Hastalığı Kibir DİYARBAKIR ANNELERİ… KURBAN BİR TESLİMİYETTTİR SAYGI VE HÜRMET KALMADI ONURSUZ VE AHLAKSIZ YÜRÜYÜŞ… Çocuk Eğitiminde Sevgi Ve Hoşgörünün Önemi DÜĞÜNLERİMİZ EZİYETE DÖNÜŞMEMELİ KADİR GECESİNİN FAZİLETİ ORUÇ VE NEFİS TERBİYESİ HOŞ GELDİN ŞEHR-İ RAMAZAN BİTMEYEN TESETTÜR DÜŞMANLIĞI Kandiller Geçidi Üç Aylar ÜÇ AYLAR’I NASIL GEÇİRMELİYİZ? 28 ŞUBAT’I UNUTMADIK! KUYRUK ACISI! AH HOCAM AH! FİTNE BELASI ÇOCUKLARA CAMİYİ SEVDİRMELİYİZ GÖBEK BAĞI SEVGİNİN SECERESİ BİZ BUYUZ İŞTE! Cenazede Kıymalı Vermenin Dinde ki Yeri Nedir? PEYGAMBER(S.A.V.)’i ANLAMAK DÜNYAYA ALDANIP ASLİ VAZİFEMİZİ UNUTMAYALIM! Bizim Kıblemizi Kim Düzeltecek SÖZ DEYİP GEÇME
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır